İzmir içi BMW Ustası Önerileriniz / E46 3.18ti N46B20 Zincir Değişimi

ahmetc9n

ahmet can yılmazsoy
Düz Yol Gazcısı
12
20
Marka
BMW
Selamlar aracım e46 3.18ti n46b20 zincir degisimi yapmak ıstıyorum. İzmır ıcı bıldıgınız daha once gıdıp memnun kaldıgınız bmw ustası var mıdır?
Şimdiden tesekkurler, herkese ıyı forumlar.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Neden zincir değişimi yapmak istiyorsunuz, çalışmasında bir anormallik ya da bir ses mi mevcut. Yoksa sadece önleyici bakım mı düşünceniz.

Neden zincir değişimi yapmak istiyorsunuz, çalışmasında bir anormallik ya da bir ses mi mevcut. Yoksa sadece önleyici bakım mı düşünceniz.
aracım 140 bın km ye yaklastık zıncırın omrude 130 150 bın arasıymıs bırde ılk calıstırmam da yaklasık 30 sn 1 dk arası bı metal sesı gelıyor devır normale gelınce ses gecıyor bırazda ıcım rahat etsın diye

Değişim aralığını 120.000 km yazan yerler de var. Yağ doldurma kapağından içeriye doğru baktığınız zaman zincirde uzama mevcut olup olmadığını da görebilirsiniz. Bu da zamanla plastik paletlerin kırılmasına veya sente atlamasına sebep olabiliyor.

N40B16A motor kodlu kendi aracımda da sizdeki gibi ilk çalıştırmada 1 dk kadar zincir sesi geliyordu. Bariz uzama vardı. Daha fazla risk almamak adına zincir setini değiştirdim.

Ek olarak bazı yerler yağ pompasının zincirinin de değiştirilmesini tavsiye ediyolar. Benim tavsiyem ise aracınızda yağ eksiltme varsa üst kapak açılmışken subap lastiklerini de yenileyip kafanız rahat binebilirsiniz.

Değişim aralığını 120.000 km yazan yerler de var. Yağ doldurma kapağından içeriye doğru baktığınız zaman zincirde uzama mevcut olup olmadığını da görebilirsiniz. Bu da zamanla plastik paletlerin kırılmasına veya sente atlamasına sebep olabiliyor.

N40B16A motor kodlu kendi aracımda da sizdeki gibi ilk çalıştırmada 1 dk kadar zincir sesi geliyordu. Bariz uzama vardı. Daha fazla risk almamak adına zincir setini değiştirdim.

Ek olarak bazı yerler yağ pompasının zincirinin de değiştirilmesini tavsiye ediyolar. Benim tavsiyem ise aracınızda yağ eksiltme varsa üst kapak açılmışken subap lastiklerini de yenileyip kafanız rahat binebilirsiniz.
hocam ıcerı dogru baktım ama velakın herhangı bısey anlamadım
hararet falan normaldeyken motordan gelen ses bu bazı vıdeolarda bu ses normal dıyorlar ama bılemedım ıncelersenız sevınırım

hocam ıcerı dogru baktım ama velakın herhangı bısey anlamadım
hararet falan normaldeyken motordan gelen ses bu bazı vıdeolarda bu ses normal dıyorlar ama bılemedım ıncelersenız sevınırım
IMG_20240727_174650.jpg

Bu şekilde zinciri görebilirsiniz. Düz tornavida yardımıyla zinciri sağa sola hareket ettirmeye çalışırsanız boşluk olup olmadığını test edebilirsiniz. Yağ kapağını çıkarırsanız daha rahat erişebilirsiniz.

Ses bana hafif metalik gibi geldi. Zincir kaynaklı olabilir.