1. Foruma kayıt olmak için tıklayın !

şahıs-fatura kesmek

Konu, 'Genel Sohbet' kısmında emreozukan tarafından paylaşıldı.

1. emreozukan

emreozukan Panpa

Beğenilen Mesajlar:
    4.105
    Arkadaşlar merhaba aramızda muhasebeci olan yada esnaf olup bu işlerden anlayan varmı acaba ?

ben freelancer olarak çalışıyorum ve bir firmaya bir hizmet verdim fakat bu firma benden fatura istiyor bunun için ne yapabilirim nasıl fatura kestirebilirim ?

Porsche bunu beğendi.
  2. sputnik

sputnik Panpa

Beğenilen Mesajlar:
    6.414
    Marka:
    Toyota
    SMMM değilim, az çok bilgim var.
    Devamlı olarak yapıyorsanız en iyi çözüm bir şahıs şirketi kurmanız. Şuan bir şirketiniz olmadığı için fatura kesemezsiniz. Fatura, irsaliye vb. evraklar matbaalardan Maliye Bakanlığı bilgisi dahilinde bastırılan evraklar, şirketiniz olmadığı için fatura bastırma olanağınız yok.

http://www.ozdtasarim.com/blog/freelance-calisanlarin-yasal-sorumluluklari-1.html
    Şöyle bir kaynak buldum, karşı tarafın gider pusulası kesmesi gerekiyormuş.

Üstteki yazını devamı olan yazılar (bunları okumadım uzun uzun ama işinize yarayabilir):
    http://www.ozdtasarim.com/blog/freelance-calisanlarin-yasal-sorumluluklari-2-2.html
    http://www.ozdtasarim.com/blog/freelance-calisanlarin-yasal-sorumluluklari-3.html

Onemanband, Kim? ve by bunu beğendi.
  3. mcanerg

mcanerg Panpa

Beğenilen Mesajlar:
    3.447
    Marka:
    BMW
    En kolayı bir arkadaşına kestirip vergileri ona ödemen

v1scount ve by bunu beğendi.
  4. emreozukan

emreozukan Panpa

Beğenilen Mesajlar:
    4.105
    sağolun gözümden kaçmıştı bu linkler, gider pusulası olayını söyliyicem kabul ederlerse öyle yoksa mecbur bir yerden fatura kestiricem

Porsche bunu beğendi.
  5. Cenk

Cenk Reis

Beğenilen Mesajlar:
    30.144
    Marka:
    Ford
    Vergi dairesinde serbest meslek mükellefiyeti açtırıp, anlaşmalı matbaada serbest meslek makbuzunu bastırıyorsunuz. İş yaptıkça da bunları doldurup fatura niyetine müşteriye verip ücreti tahsil ediyorsunuz.

Tabii bunlarla beraber fatura kestikçe brütünü, KDV'sini, stopajını hesaplayıp hazırlamalısın. İşin yorucu ve uğraştırıcı kısmı burası oluyor zaten. Ufak bir araştırma yaptım da şöyle bir site mevcutmuş; bu siteye üye olduktan sonra bahsettiğim bu uğraştırıcı hesaplama işlemlerini site kendisi yapıp hem işinizi kolaylaştırdığını hem de daha profesyonel fatura kesmenize yardımcı olduğunu iddia ediyor. Bir inceleyin isterseniz.
    https://www.parasut.com/blog/serbest-calisanlar-icin-kolay-faturalama

Porsche ve emreozukan bunu beğendi.
  6. emreozukan

emreozukan Panpa

Beğenilen Mesajlar:
    4.105
    bak bu site güzel oldu hemen üyelik alıyorum

Porsche ve Cenk bunu beğendi.
  7. Cenk

Cenk Reis

Beğenilen Mesajlar:
    30.144
    Marka:
    Ford
    14 günü ücretsiz denemeymiş. Büyük ihtimal beğenirsen daha sonrası paralı üyelik gibi duruyor hocam. Ona da bir bakarsın. Aylık mı yıllık mı ücret istiyorlar, sembolik bir şey mi istiyorlar bakıverirsin. Uyarsa eğer yararlı bir site gibi duruyor.

Porsche ve emreozukan bunu beğendi.
  8. by

by Panpa

Beğenilen Mesajlar:
    5.507
    Marka:
    Audi
    Bir sirketiniz yoksa fatura kesemezsiniz.
    Ya sirket kurmaniz gerekiyor ya da sirketi olan bir arkadasinizdan fatura kesmesini istemeniz gerekiyor. Sirketi olan arkadasinizin da ayni sektorde faaliyet gostermesi gerekiyor herhangi bir denetimde sorun yasamamasi adina. Olusacak vergileri arkadasiniza oduyorsunuz. Veya vergi dairesinden serbest meslek mukellefi olarak serbest meslek makbuzu ile isinizi cozmeniz gerekiyor. Tabi karsi taraf bunu kabul eder mi bir de bu var. Ayrica kdv disinda %20 stopaji var
    Parasut.com diye bir site var. Kullanmanizi tavsiye ederim. Freelance calisiyorsaniz muhasebeciye gerek kalmadan boyle dertlerinizi cozebileceginiz kolay bir arayuz

Cenk bunu beğendi.
  9. by

by Panpa

Beğenilen Mesajlar:
    5.507
    Marka:
    Audi
    Tam yazarken @Cenk benden once davranmis :D

10. Cenk

Cenk Reis

Beğenilen Mesajlar:
    30.144
    Marka:
    Ford
    Pek deneyimli olduğumdan değil ama işe yarar bir site gibi duruyor. Tecrübe etmekte fayda var :D

by bunu beğendi.
  11. by

by Panpa

Beğenilen Mesajlar:
    5.507
    Marka:
    Audi
    1 yil 540 tl. Aylik 45 tl
    Logo, excell cart curt ugrasana kadar gayet mantikli. Bu surecte verdikleri destek de cabasi

Cenk bunu beğendi.
  12. by

by Panpa

Beğenilen Mesajlar:
    5.507
    Marka:
    Audi
    Ben de pek deneyimli degilim. Ancak logo gibi muhasebe programini kullanmayi ogrenmekle ugrasana kadar basit bir arayuz daha fazla tasarruf saglar

Cenk bunu beğendi.
  13. Cenk

Cenk Reis

Beğenilen Mesajlar:
    30.144
    Marka:
    Ford
    Lanet bir programdır. Okulda dersi falan vardı. Bana uzak olsun :D

Düzenli freelancer iş yapılıyorsa o ücret verilir. Benim bir tanıdığımda bunun yerine muhasebeci tutmuş o takip ediyor işleri. Ama muhasebeciler çok daha fazla para alıyorlar.

by bunu beğendi.
  14. emreozukan

emreozukan Panpa

Beğenilen Mesajlar:
    4.105
    ya yıllardır bu başlığı neden açmamışım ben ya :D paraşüte şuan açıyorum deneme üyeliği

Porsche, by ve Cenk bunu beğendi.
  15. Cenk

Cenk Reis

Beğenilen Mesajlar:
    30.144
    Marka:
    Ford
    İnşaallah işini görür, kolaylaştırır hocam. İşe yarasın da gerisi mühim değil :D

by ve emreozukan bunu beğendi.
  16. seydv

seydv Asfalt Kurutucu

Beğenilen Mesajlar:
    92
    Marka:
    Ford
    Hocam şirketiniz vs bişey olmadığı için fatura kesemezsiniz. Ama ben daha önce çalıştığım e-ticaret firmasında satın alma muhasebesinde iken şahısların aldıkları ürünleri beğenme dikleri taktirde ürünleri geri iade ediyorlardı. Şirket bunu muhasebeleştirmesi gerektiği için fatura kesmeleri lazım ama şahıs oldukları için fatura kesemedikleri için gider pusulası düzenliyordum ben kısaca işi yokuşa sürmezler ise gider pusulası düzenleyebilirler.

Sayfayı Paylaş