1.4 16v fabia 1 r8 bobin ve bu motordaki potansiyel

essalih

Salih cilacı
Senkromeççi
29 Tem 2023
23
3
70
22
Antalya
Marka
Skoda
merhabalar herkese bu gün sizlerle bir konu tartışmak istiyorum bildiğiniz üzere wag grupta uzun süredir kullanılan bir motor var ea111 serisindeki 1.4 motorlar kendi babamın aracındada var ve r8 bobin takmak istiyorum neyse bu motkrlardan devam edeyim bu motorlar tahminimce polo 6n le ülkemize giriş yaptı 1.4 16v olarak demir döküm bir blokla beraber çıktı ilk olarak bu az sonra anlatacağım motorların atası forget bir krank evet fabrika cikisi olarak 76.5 mm pistonlar ve 75.6 strok 1390 cc olan bu motor 1.4 serisinin başlangıcıydı daha sonra aluminyum blok olan aua bby bbz bky falan derken bissürü motor koduyla bu motorlar fabia polo ibiza a2 gibi bir çok modelde kullanıldı bu motorların temel özellikleri hep aynı kaldı hatta bu seri 1.4 lede bitmiyot 1.6 boralarda çıkan 16v bloklar da bu serinin içinde ben bu motorların potansiyeli olduğunu düşünüyorum siz ne düşünüyorsunuz ? ayrıca bby kodlu babamın 1.4 fabia sınada r8 bobin takmak istiyorum evet 75 beygir atmosferik bi motorda nerdeyse hiç farketmez değmez diyebilirsinz mantiksiz bulabilirsiniz saygı duyarım ancak elektirik işleri için fikri olan varmı 1.4 tsi da izlenen yolumu izlemeliyim sizce ?

merhabalar herkese bu gün sizlerle bir konu tartışmak istiyorum bildiğiniz üzere wag grupta uzun süredir kullanılan bir motor var ea111 serisindeki 1.4 motorlar kendi babamın aracındada var ve r8 bobin takmak istiyorum neyse bu motkrlardan devam edeyim bu motorlar tahminimce polo 6n le ülkemize giriş yaptı 1.4 16v olarak demir döküm bir blokla beraber çıktı ilk olarak bu az sonra anlatacağım motorların atası forget bir krank evet fabrika cikisi olarak 76.5 mm pistonlar ve 75.6 strok 1390 cc olan bu motor 1.4 serisinin başlangıcıydı daha sonra aluminyum blok olan aua bby bbz bky falan derken bissürü motor koduyla bu motorlar fabia polo ibiza a2 gibi bir çok modelde kullanıldı bu motorların temel özellikleri hep aynı kaldı hatta bu seri 1.4 lede bitmiyot 1.6 boralarda çıkan 16v bloklar da bu serinin içinde ben bu motorların potansiyeli olduğunu düşünüyorum siz ne düşünüyorsunuz ? ayrıca bby kodlu babamın 1.4 fabia sınada r8 bobin takmak istiyorum evet 75 beygir atmosferik bi motorda nerdeyse hiç farketmez değmez diyebilirsinz mantiksiz bulabilirsiniz saygı duyarım ancak elektirik işleri için fikri olan varmı 1.4 tsi da izlenen yolumu izlemeliyim sizce ?
birde açık hava filitresi egzoz da çap ve son susturucuyu değiştirmek gibi hayallerimde var tabi yazılımla desteklemeden de olmaz ne düşünüyorsunuz otomatik şanzumanlı 75 beygir 0 100 17 sn olan bi araca böyle işlemler yapmak mantıklımı ?

filitrenin taslağı bu ısıdan koruyacak ayrıca fren vakumu ve pvc valfi içinde yerler kaynatacağım

Ekli dosyalar

• 20230729122007933.jpg
    20230729122007933.jpg
    1,005.3 KB · Görüntüleme: 0

Alper45

Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
2,075
3,075
4,070
26
Hocam 1.4 atmosferik motora R8 bobin takmak çok gereksiz olur gerçekten. Hadi turbo beslemeli olsa, missfire'ı engellemek için yazılım üstüne takılabilir ama 1.4 atmosferik, yani cidden gereksiz bence. Güce çok ihtiyacınız varsa ben olsam aynı aracın TDI olanını alırdım. Attığınız taş ürküttüğünüz kuşa değmez bence.

Onu da geçtim, 0-100'de 4 saniye bile kazansanız, bakın 4 saniye diyorum, 13 saniye olacak. Yine yavaş. Aracın şanzımanı zaten performansı törpülüyor. Dedikleriniz iyi hoş ama, yanlış araç.

Bence paranız boşa gider.

Son düzenleme:

racer

Sedat
Profesör
27 Eyl 2021
223
350
1,085
29
ankara
Marka
Ford
Hocam şevkinizi kırmak istemem ama insanlar paul walker supra, r34 falan izleyip kendisini 1.4 fabia nın potansiyelinde buluyor maalesef. Ülkemizin acı gerçeği bu. Bence aracınızın güzelce kondisyonunu yükseltin. Temiz temiz binin.
Her arabanın bir hak ettiği vardır. Sizin arabanız da güzel bakılıp orijinal kalmayı hak ediyor. Bir mucize olsa ve Fabia yı 500 beygir yapsanız ne olacak ki?

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,039
3
4,934
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
Merhaba,öncelikle isteklerinizi anlıyorum.Motorda cidden potansiyel var,yurtdışında özellikle Golf 4'lerde olan Polo 6n2'lerden de tanıdığımız AHW motorlara 1.6 16v krankını takıp güzel güçler elde edebiliyorlar örneğin,ancak sizin önünüzü kapatan 2 temel unsur var bunlardan biri Türkiye'de yaşıyor olmanız,diğeri de aracınızın otomatik şanzımana sahip olması.

Atmosferik motorlara yapılan yatırımlar özellikle de 2.0 hacminden düşükse ürkütülen kurbağaya değmiyor,gerçekten ölü bir yatırım çünkü turbo haricinde yapacağınız hiçbir değişiklik sizi keyiflendiren bir güç sunamayacak.Öte yandan aracınızda bulunan 4 ileri tam otomatik şanzımanda motorun hem gücünden çaldığı,hem yavaş hem de az vitesli olan yapısından kaynaklı motorun önünü çok kestiği için keyfinizi muhakkak kaçıracaktır.Ancak yine de yapabileceğiniz birkaç şey var bunlar;

1) İridyum buji(eğer ateşleme sistemi destekliyorsa)

2)Açık hava filtresi(ki yapmışsınız)

3)Egzoz modifiyesi

4)Çok iyi bir bakım

PCV valfiyle bir işiniz yok zira kendisi güç sunan bir şey değildir,yağ buharını boğaz kelebeğinden içeriye geri vererek motorda kalmasını sağlar.Bunun dezavantajı boğaz kelebeği hızlı kirlenir,özellikle de boğaz kelebeği arızalarıyla ünlenmiş AEE-ALM motorlardan sonra AHW motor ve yeni varyasyonlarında da bu sorun nispeten çözülse de devam etmektedir bunun için oil catch can ve her bakımda düzenli boğaz kelebeği temizliği öneririm.

Bakım demişken,aracınıza her zaman düzenli ve kaliteli bakımlar yaptırarak performansını büyük ölçüde tutmasını sağlayabilirsiniz.

Son düzenleme:

essalih

Salih cilacı
Senkromeççi
29 Tem 2023
23
3
70
22
Antalya
Marka
Skoda
Hocam şevkinizi kırmak istemem ama insanlar paul walker supra, r34 falan izleyip kendisini 1.4 fabia nın potansiyelinde buluyor maalesef. Ülkemizin acı gerçeği bu. Bence aracınızın güzelce kondisyonunu yükseltin. Temiz temiz binin.
Her arabanın bir hak ettiği vardır. Sizin arabanız da güzel bakılıp orijinal kalmayı hak ediyor. Bir mucize olsa ve Fabia yı 500 beygir yapsanız ne olacak ki?
hocam haklısın ama ben o insanlardan değilim evet 15 yaşındayım ancak o ülkemizin acı gerçeği dediğin benim gibi gözünüzde daha velet olan çocuklar 15 20 belki5 10 sene sonra ortalığı kasıp kavuracak bu lafımı unutma

racer

Sedat
Profesör
27 Eyl 2021
223
350
1,085
29
ankara
Marka
Ford
hocam haklısın ama ben o insanlardan değilim evet 15 yaşındayım ancak o ülkemizin acı gerçeği dediğin benim gibi gözünüzde daha velet olan çocuklar 15 20 belki5 10 sene sonra ortalığı kasıp kavuracak bu lafımı unutma
İnşallah öyle olur dostum 👍 kal sağlıcakla

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım