KAPALI '11 Corolla bagajin islanmasi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

btrvysl

Veysel Emir
Profesör
Beta Programı
13 Ocak 2017
215
131
1,135
25
Istanbul
Marka
Renault
Merhaba arkadaslar foruma yeni kayit oldum ve sorunumu dile getirmek istedim arkadaslar 2011 model Corolla sahibiyim ve sebebini bilmedigim bir sekilde bagajda stepnenin orasi islaniyor gecen hafta fark ettim actim bagaji kuruttum bugun yine islanmis daha once arka amortisor patlamisti araci cok yumusak kullanmama ragmen bide yaninda arka fren balatalarida bitmisti 3 ay once arka amortisorler ve fren balatalarini yenilettim. Ilk aklima amortisorun yine patlamasi geldi ama bagajin su alacagi bir yer yok yukaridan aksa once bagaj havuzuna dolardi ancak alt kisim islaniyor anlamadim bir fikriniz cozumunuz veya tavsiyeniz varsa bekliyorum bu arada corolla hakkinda bilgili olan ozeldende ulasabilir sormak istedigim cok soru var :D herkese iyi forumlar.

defender

Profesör
29 Ara 2016
383
840
1,845
Artvin/Arhavi
Harbiden çok ilginç hic bise aklima gelmedi ama belki arabayı sicak biraktiysaniz ici kapali terleme falanmi yapti ne kadar bi islaklik

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

btrvysl

Veysel Emir
Profesör
Beta Programı
13 Ocak 2017
215
131
1,135
25
Istanbul
Marka
Renault
Harbiden çok ilginç hic bise aklima gelmedi ama belki arabayı sicak biraktiysaniz ici kapali terleme falanmi yapti ne kadar bi islaklik

Ne kadar su oluyor arkadaşın dediği terleme olabilir belki sanmıyorum ama

Yani terleme cinsi degil malum havalarda soguk sicak yapip terleme yaptiracagim bir durum yok yillardir kullaniyorum ilk defa boyle oldugunu gordum bide ilkinde actim kuruttum guneste biraktim iyice kurusun diye sonra kapattim bagaji bugun actim yine olmus bi yerden bosluk olsa amortisorumun patladigina gidecek kafam ama hidrolik suda degil normal su cok ilginc dogrusu uygun boslugu bulunca bi sanayiye gotureyim arabayi. Stepnenin altini islatacak bicimde su var ve stepne bosluguna sag ust kisimdan akmis gibi duruyor bagaj kaplamasini kaldirinca orada kaynaklanmis bir yer var oradan gelmis gibi ama boslukta yok bagajda bildiginiz kapali kutu gibi ilginc.

defender

Profesör
29 Ara 2016
383
840
1,845
Artvin/Arhavi
Yani terleme cinsi degil malum havalarda soguk sicak yapip terleme yaptiracagim bir durum yok yillardir kullaniyorum ilk defa boyle oldugunu gordum bide ilkinde actim kuruttum guneste biraktim iyice kurusun diye sonra kapattim bagaji bugun actim yine olmus bi yerden bosluk olsa amortisorumun patladigina gidecek kafam ama hidrolik suda degil normal su cok ilginc dogrusu uygun boslugu bulunca bi sanayiye gotureyim arabayi. Stepnenin altini islatacak bicimde su var ve stepne bosluguna sag ust kisimdan akmis gibi duruyor bagaj kaplamasini kaldirinca orada kaynaklanmis bir yer var oradan gelmis gibi ama boslukta yok bagajda bildiginiz kapali kutu gibi ilginc.
Ilginc bir durum sorunu bulursanız paylasin bizimle bende bi arastirayim bakayim :)

ibougur

Reis
8 Eyl 2016
2,257
4,523
5,020
29
İstanbul
Dışarıdan geliyosa çatlak filan olabilir belki

btrvysl

Veysel Emir
Profesör
Beta Programı
13 Ocak 2017
215
131
1,135
25
Istanbul
Marka
Renault
Yok disaridan degil simdi bagaj havuzunu kaldirdik ya arabanin ciplak ic metal govdesi gozukuyor orada arabanin birlesim yerleri var kaynak yapilmis nirmal bagaj zemininde az once ust kisimdan yazarak yanlis yazmisim kusuruma bakmayin :) bagaj zeminindeki percinleme yerinin oradan gelmis gibi ama hicbir bosluk yok.

defender

Profesör
29 Ara 2016
383
840
1,845
Artvin/Arhavi
Normalde bagajın su alması bagaj kilit ve kapi fitillerinden su alir degistirince gecer ama stepnenin oraya inebilecek bi yol varmi takip edin corollanin bagajini bilmiyorum belki ordan kendine bi yol yapmistir. Dosemeyi islatmadan oraya inmistir.

btrvysl

Veysel Emir
Profesör
Beta Programı
13 Ocak 2017
215
131
1,135
25
Istanbul
Marka
Renault
Normalde bagajın su alması bagaj kilit ve kapi fitillerinden su alir degistirince gecer ama stepnenin oraya inebilecek bi yol varmi takip edin corollanin bagajini bilmiyorum belki ordan kendine bi yol yapmistir. Dosemeyi islatmadan oraya inmistir.

Yarin arabaya inip detaylica resim cekip konuya yukleyeyim daha faydali olur.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,040
7
51,377
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Hemen her arabada arka tampondan içeriye doğru gözden kaçan bir yol oluyor. Şöyle düşünebilirsiniz: arabalara park sensörü takılıyor. Bunun bir de öne yolcu kabinine kadar gelen kabloları oluyor. Arka tamponun iç kısmı her arabada biraz karışıktır. Bazı boşlukları sadece arka tampon ve arka çamurluk davlumbazlar kapatıyor.Bunların birinde suyun sıçrama doğrultusuna denk gelen çok hafif bir çatlak varsa, çoğu zaman düz değil hafif oluklu veya garip desenleri olan kaporta üzerinde döşemeye değmeden stepne yuvasına dolabiliyor. Stepne yuvasında tahliye tıpaları olması gerekir. Onlarla boşaltabilirsiniz.

İkinci ihtimal, yukarıda bahsettiğim tahliye tıpalarından biri veya birkaçı kaçak yapıyor olabilir. Kontrol etmenizde fayda var.

Üçüncü ihtimal: Su, gözle gözükmeyen yollardan stepne havuzuna ulaşır ama sadece tampon ve davlumbaz değil, bagaj kapağından giren su da aynı şekilde gözle görülmeyen ve döşeme arkasında kalan boşluklardan aşağıya kadar hissettirmeden gidebilir. Bagaj yükleme eşiğindeki koruyucu plastiğin arkasından bile içeri sızıntı yapabilir ve kimsenin bunu fark etmesi mümkün olmaz. Yağmurlu yolculuklar veya arabayı yıkamanız, bagaj kapağından su girmesi için yeterlidir. Bagaj fitillerini de kontrol ederseniz iyi olur.

Dördüncü ihtimal aslında hiçbir kaçak olmamasıdır. Islakken bagaj kapağını açtığınızda üzerinden süzülen su bagaj açıklığının kenarlarından fitillerin oralardan yol yaparak aşağıya süzülür. Daha sonra birinci ve üçüncü ihtimalde bahsettiğim yollardan stepneye kadar yolu var. :) Bagajı yağmurlu havada bagajı açarsanız aynı şekilde yine içeri tahmin ettiğinizden fazla su girebiliyor.

btrvysl

Veysel Emir
Profesör
Beta Programı
13 Ocak 2017
215
131
1,135
25
Istanbul
Marka
Renault
Hemen her arabada arka tampondan içeriye doğru gözden kaçan bir yol oluyor. Şöyle düşünebilirsiniz: arabalara park sensörü takılıyor. Bunun bir de öne yolcu kabinine kadar gelen kabloları oluyor. Arka tamponun iç kısmı her arabada biraz karışıktır. Bazı boşlukları sadece arka tampon ve arka çamurluk davlumbazlar kapatıyor.Bunların birinde suyun sıçrama doğrultusuna denk gelen çok hafif bir çatlak varsa, çoğu zaman düz değil hafif oluklu veya garip desenleri olan kaporta üzerinde döşemeye değmeden stepne yuvasına dolabiliyor. Stepne yuvasında tahliye tıpaları olması gerekir. Onlarla boşaltabilirsiniz.

İkinci ihtimal, yukarıda bahsettiğim tahliye tıpalarından biri veya birkaçı kaçak yapıyor olabilir. Kontrol etmenizde fayda var.

Üçüncü ihtimal: Su, gözle gözükmeyen yollardan stepne havuzuna ulaşır ama sadece tampon ve davlumbaz değil, bagaj kapağından giren su da aynı şekilde gözle görülmeyen ve döşeme arkasında kalan boşluklardan aşağıya kadar hissettirmeden gidebilir. Bagaj yükleme eşiğindeki koruyucu plastiğin arkasından bile içeri sızıntı yapabilir ve kimsenin bunu fark etmesi mümkün olmaz. Yağmurlu yolculuklar veya arabayı yıkamanız, bagaj kapağından su girmesi için yeterlidir. Bagaj fitillerini de kontrol ederseniz iyi olur.

Dördüncü ihtimal aslında hiçbir kaçak olmamasıdır. Islakken bagaj kapağını açtığınızda üzerinden süzülen su bagaj açıklığının kenarlarından fitillerin oralardan yol yaparak aşağıya süzülür. Daha sonra birinci ve üçüncü ihtimalde bahsettiğim yollardan stepneye kadar yolu var. :) Bagajı yağmurlu havada bagajı açarsanız aynı şekilde yine içeri tahmin ettiğinizden fazla su girebiliyor.
Cok tesekkur ederim cok faydali bir yazi.

dwarf

Düz Yol Gazcısı
14 Ocak 2017
1
0
235
Bendeki alfada ayni sorun olmustu arka tampon sokulup takilinca stepnenin alti islaniyordu tekrar sokulup takildi sorun cozuldu

Son düzenleme:

btrvysl

Veysel Emir
Profesör
Beta Programı
13 Ocak 2017
215
131
1,135
25
Istanbul
Marka
Renault
Bendeki alfada ayni sorun olmustu arka tampon sokulup takilinca stepnenin alti islaniyordu tekrar sokulup takildi sorun cozuldu

Siteye resimleri tukleyemedim ne yaptiysamda boyut cok buyuk diyor nasil iletebilirim size baska turlu

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım