185/60/15 - 4 Mevsim Lastik Tavsiyesi

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,104
45,653
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Dört Mevsim lastikler; Elinden her iş gelen ama hicbirseyin ustası olmayan insanlar gibi...
2000'lerin basinda 4 mevsim lastik kullaniyordum. O zamanlar cidden oyleydi. Fakat simdilerde piyasanin ust seviyelerinde yer alan markalar gercekten iyi is cikariyor. Youtube'da tyre reviews kanalinin yaz lastigi - kis lastigi - 4 mevsim testleri var rakamsal verilerle. Onlari bir incelerseniz cok basarili olduklarini gorursunuz.

4 mevsimlerin belirgin olarak eksik kaldigi yaz geldiginde sicak asfaltta bir yaz lastigi kadar, sert kis sartlari geldiginde havalar cok dusuk sicakliklara eristiginde kisliklar kadar tutunma, kararlilik sunamiyor olmalari ki bunlar da segmentinin en iyi kislik ve yazliklari karsisinda alinan sonuclar. Yani ortalama veya ortalama ustu cogu kislik ve yazlik lastikten iyi is cikarabiliyorlar eger ki ust seviyede bir 4 mevsim alinirsa.

DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
24 Mar 2017
9,898
2
24,175
5,320
İzmir
Marka
Toyota
15'' varsa Pirelli Cinturato 4season önericem sana da sputnik. Onun dışında CC+ ler de daha çok yaz lastiği kıvamında çok kaliteli lastiklerdir.Çok fazla F/P aramaya gerek yok yarise yakışacak lastikler genel itibariyle Premium markaların 4 mevsimleridir.

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Ekli dosyayı görüntüle 22559

Kimi markada uygun ebat yoktu, kimi marka içime sinmedi. Son karar ilk akla gelen oldu. İlk izlenimim sessiz olduğu başka bir şey deneyimlemedim daha 15 km oldu, uzun dönem gözlemlerimi paylaşırım.

Kesinlikle tavsiyemdir.

Şiddetli yağmurda, kış lastiği havasında (7 derecenin altı), iyi asfalt, kötü asfalt, asfalt olmayan yol gibi farklı farklı yerlerde denendi. En ufak bir sapıtma, bir güvensizlik yok. Çok memnunum. Eksili havalar ve karlı havalar gelirse veya öyle bölgelere gidersem görüşlerimi yazarım.

Merakla beklediğim esas konu yazdan sonra ne durumda olacağı. O konuda CC'nin aksine CC+'nın iyi olduğunu yazanlar vardı ama kullanım, bölge vb. değişkenler var. Yaşayıp göreceğiz.

Düzenleme (8 Şubat 2020): Nihayet eksili havaları, hafif karlı, kaygan zeminleri gördü. Üstte yazdığım gibi, tavsiyemdir.

Son düzenleme:

Tuncb

Profesör
11 Eyl 2019
54
50
1,010
34
Beylikdüzü
Marka
Chevrolet
Kesinlikle tavsiyemdir.

Şiddetli yağmurda, kış lastiği havasında (7 derecenin altı), iyi asfalt, kötü asfalt, asfalt olmayan yol gibi farklı farklı yerlerde denendi. En ufak bir sapıtma, bir güvensizlik yok. Çok memnunum. Eksili havalar ve karlı havalar gelirse veya öyle bölgelere gidersem görüşlerimi yazarım.

Merakla beklediğim esas konu yazdan sonra ne durumda olacağı. O konuda CC'nin aksine CC+'nın iyi olduğunu yazanlar vardı ama kullanım, bölge vb. değişkenler var. Yaşayıp göreceğiz.

Düzenleme (8 Şubat 2020): Nihayet eksili havaları, hafif karlı, kaygan zeminleri gördü. Üstte yazdığım gibi, tavsiyemdir.

Benim Nokian Weatherproof lastiklerim 3. senesinin sonunda parçalanmaya başladı sanki, sizdeki son durum nedir?

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
YouTube geçen gün izlediğim bir incelemeyi paylaşayım.
Benim takip ettiğim bir adam bu .. özellikle bu konu üzerine uzman değil ama ürünlerin mühendislik tarafından nasıl ele alındığını çok iyi anlatıyor.
Maalesef İngilizce..

CrossClimate + (veya US de ki adıyla CrossClimate 2) yi ele almış ve uzun dönem de kullanmış.

Not 1: Hani lastiği kullanmamış olsam ve bu video yu bile izlesem alırım .. bu arada lastiği uzun süre kullandım ve hiç video izlememe gerek yok, gözüm kapalı alırım o ayrı :)
Not 2: Neredeyse video daki arabayı bile alasım geldi...

Tuncb

Profesör
11 Eyl 2019
54
50
1,010
34
Beylikdüzü
Marka
Chevrolet
4 mevsimden daha da fazlasını beklememek lazım 3 yılı parçalanmadan tamamladıysa gayet iyi
Lastik hamur olarak 1-2 aydır serleşmeye ve ilk kalkışta patinaja düşürmeye başladı. Isındıktan sonra bu tip durumlar söz konusu olmuyor tabi, halen frenlemesi ve ıslak kuru performansından memnunum. Değiştirdiğim takdirde NOKİAN SEASONPROOF u denemek istiyorum. Şuan pek yorum bulamadım internette ancak araştıracağım.

Tuncb

Profesör
11 Eyl 2019
54
50
1,010
34
Beylikdüzü
Marka
Chevrolet
4 mevsimden daha da fazlasını beklememek lazım 3 yılı parçalanmadan tamamladıysa gayet iyi
Lastik hamur olarak 1-2 aydır serleşmeye ve ilk kalkışta patinaja düşürmeye başladı. Isındıktan sonra bu tip durumlar söz konusu olmuyor tabi, halen frenlemesi ve ıslak kuru performansından memnunum. Değiştirdiğim takdirde NOKİAN SEASONPROOF u denemek istiyorum. Şuan pek yorum bulamadım internette ancak araştıracağım.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım