185/65/r15 Lastik Önerisi / Fiat Linea Lastik Önerisi

Ömer.

Profesör
23 Ağu 2020
57
32
1,020
Malatya
Marka
Fiat
Herkese merhabalar,

2011 model Fiat Linea'nın 185/65/r15 ebadındaki lastiklerini yenilemeyi düşünüyoruz. Bu zamana kadar yazlık ve kışlık, yani iki takım lastik kullanıyorduk. Ancak, özellikle yazlık lastik miladını doldurdu. Şu an için çift takım lastik almayı düşünmüyoruz, ya 4 mevsim lastik seti alıp onunla devam edeceğiz ya da bir yazlık set alıp nispeten daha iyi durumda olan kışlıklarla devam edeceğiz. Malatya kar-kışı çok sert yaşamadığı için ve kışın neredeyse hiç uzun yol yapmadığımız için ikinci seçenek daha makul duruyor, bu konu hakkında değerli fikirlerinizi bekliyorum.

Araç yılda yaklaşık 10.000 km yol yapıyor ve aldığımız lastiğin uzun süre bizi idare etmesini istiyoruz. Lastiğin üstün performanslı (viraja limitlerde girmek, sürekli 160-170 bandında gezmek gibi; zaten Linea'yla bunları yapmak pek mantıklı durmuyor 😄) olmasından ziyade ekonomik ve güvenli olması daha önemli bizim için. Ama lastik konusunda tecrübem ve bilgim çok az, ondan dolayı bu kullanım koşullarına uygun olarak sizin değerli tavsiyelerinize açığım. Bütçe olarak ise 1500-1600 bandının altında kalmak istiyorum ama şu lastik isteklerinize çok uygun derseniz bandı biraz aşabilirim.

Ayrıca lastik üretim tarihleri hakkında ne düşünüyorsunuz? 2020'de üretilmiş ve 2021'de üretilmiş lastik arasında bariz fark olur mu, beklediği için kullanım süresi kısalır mı?

Şimdiden teşekkür ediyorum, iyi forumlar.

Son düzenleme:

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,020
7
51,354
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Lastik ebatında çok sıkıntı yok. Bence kışlıkları Senede 2-3 ay takıp üretim tarihinden itibaren 8-9 seneye kadar idare edebilirsiniz.
Yazlık için ise uzun zamandır uygun fiyatlı favori markalarım Falken & Dunlop
Falken'de Sincera SN832 (bulamazsanız SN110 da olur) Ecorun,
Dunlop'ta SP Touring R1 öneririm. (bunu ben de kullanıyorum)
Bu modeller bu markaların standart sürüş senaryoları için ürettikleri düşük yürütme maliyetine yönelik, uzun ömürlü, makul tutuşa sahip ve uygun fiyatlı ürünlerdir. Sanırım tam olarak beklentiniz bu yönde.

Lastiğin üretim yılında 1 yıldan bir şey olmaz. 2015 filan deseniz o zaman yarı ömrü bitmiş uzak durun derdim ama 1 yıllık beklemeden bir şey olmaz merak etmeyin. Raf ömrü olarak 10 yıl verirler. :)

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,855
26,186
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Sadece raf ömrü için yorum yapıyorum, bir yıldan bir şey olmaz ama aynı paraysa yeniyi alın biraz daha uyguna vermiyolarsa gerek yok

Ömer.

Profesör
23 Ağu 2020
57
32
1,020
Malatya
Marka
Fiat
Lastik ebatında çok sıkıntı yok. Bence kışlıkları Senede 2-3 ay takıp üretim tarihinden itibaren 8-9 seneye kadar idare edebilirsiniz.
Yazlık için ise uzun zamandır uygun fiyatlı favori markalarım Falken & Dunlop
Falken'de Sincera SN832 (bulamazsanız SN110 da olur) Ecorun,
Dunlop'ta SP Touring R1 öneririm. (bunu ben de kullanıyorum)
Bu modeller bu markaların standart sürüş senaryoları için ürettikleri düşük yürütme maliyetine yönelik, uzun ömürlü, makul tutuşa sahip ve uygun fiyatlı ürünlerdir. Sanırım tam olarak beklentiniz bu yönde.

Lastiğin üretim yılında 1 yıldan bir şey olmaz. 2015 filan deseniz o zaman yarı ömrü bitmiş uzak durun derdim ama 1 yıllık beklemeden bir şey olmaz merak etmeyin. Raf ömrü olarak 10 yıl verirler. :)
Falken Sincera SN832'lere baktım ama genelde eski tarihliydi. Bu ebat için yeni lastik üretmiyorlar galiba veya ben denk gelmedim. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
Sadece raf ömrü için yorum yapıyorum, bir yıldan bir şey olmaz ama aynı paraysa yeniyi alın biraz daha uyguna vermiyolarsa gerek yok
Anladım, teşekkür ederim.

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,700
2
9,630
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo

Ömer.

Profesör
23 Ağu 2020
57
32
1,020
Malatya
Marka
Fiat

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,700
2
9,630
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Teşekkür ederim, dediğim gibi yeni tarihli SN832'ye denk gelmedim. SN110 ile arasında aşırı fark yok ama bir tık daha iyiydi sonuçta.
Dunlop bakalım öyleyse zaten @bt abi dunlop ve falken demiş şöyle dunloplarıda alalım şuraya ;

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım