195/50/R16 Accent Blue için lastik tavsiyesi

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,006
3
4,827
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
Herkese iyi forumlar,önümüzdeki 5 yıl boyunca kullanacağım araç olan Accent blue yu,üstündeki vasat lastiklerden kurtarmak istiyorum.Yol tutuşu,verimliliği,fren mesafesi en iyi olan lastiği arıyorum,Michelin baktım belki Pilot Sport serisinden vardır diye ancak göremedim.Primacy 3 hakkında da olumlu yorumlar yok.Kışlıkları Alpin 6 alacağım muhtemelen,ama yaz lastiği olarak ne alacağıma bir türlü karar veremedim,bu yüzden yardımınıza ihtiyacım var.Şimdiden teşekkürler.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,104
45,653
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Hocam belirlediğiniz bir bütçeniz var mı ? Yoksa parası mühim değil en iyisi olsun mu diyorsunuz.

Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,264
3,862
4,070
İstanbul
Marka
Ford
Primacy 3 den kesinlikle uzak dur goodyear egp bakabilirsin yanlış hatırlamıyorsam o ebatta var ama 4 kanallı olmasına yani Turkiye üretimi değil de polonya üretimi olmasına dikkat et. Çoğu arkadaş yol tutuşumu biliyor grupta bi gün istersen senle de test ederiz 😜

mete25

Profesör
4 Mar 2019
499
1,227
2,395
Ankara
Marka
BMW
Bizimkinde kışlık olarak yokohama takılı yalnız önceki sahibi bu lastiği alırken 195/55/16 ebadında almış. Üzerindeki kumholardan sonra aracın konfor seviyesinde belirgin artış oluyor. Fakat haliyle araç yükseldiği için uzun yolda dezavantaj oluşturacaktır. Gözlemlediğim kadarıyla 55 yanak kullanan çok fazla blue sahibi var. İlk alımda daha uygun seçeneklerin olması 55 yanağı cazip kılıyor :)

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,006
3
4,827
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
Primacy 3 den kesinlikle uzak dur goodyear egp bakabilirsin yanlış hatırlamıyorsam o ebatta var ama 4 kanallı olmasına yani Turkiye üretimi değil de polonya üretimi olmasına dikkat et. Çoğu arkadaş yol tutuşumu biliyor grupta bi gün istersen senle de test ederiz 😜

Ben de aşinayım,lastiği aldıktan sonra olmadı bir teste tabii tutarız :)

Hocam belirlediğiniz bir bütçeniz var mı ? Yoksa parası mühim değil en iyisi olsun mu diyorsunuz.

Hocam belirlediğim bir bütçe yok,mantık sınırları var sadece.Arabayı yere bağlayan sadece 4 nokta var ve onlarda en kaliteli şeyler olmalı diye bakıyorum ben olaya.Onun haricinde beklentilerimi yazmıştım,bunları en iyi karşılayan lastiği arıyorum.

Bizimkinde kışlık olarak yokohama takılı yalnız önceki sahibi bu lastiği alırken 195/55/16 ebadında almış. Üzerindeki kumholardan sonra aracın konfor seviyesinde belirgin artış oluyor. Fakat haliyle araç yükseldiği için uzun yolda dezavantaj oluşturacaktır. Gözlemlediğim kadarıyla 55 yanak kullanan çok fazla blue sahibi var. İlk alımda daha uygun seçeneklerin olması 55 yanağı cazip kılıyor :)

Çok güzel değindiniz,onu da soracaktım.İlla birebir aynı ebatı almak zorunda değilim sanırım,aşağı yukarı orjinal ebata yakın olanlarda uyuyor herhalde.55 yanak hatta 60 yanak bile oluyorsa olur.Konforda benim ve diğer aracı kullanacaklar için önemli bir unsur çünkü.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,104
45,653
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
205-50-16 ve 185-55-16 sizin geçebileceğiniz sağlıklı ölçüler arasında kalan ebatlar. Maalesef sizin şuan ki ebadınız ile conti pc5 ve 6 bulmanız zor. Çünkü sitesinde de bu lastiklerin satışı gözükmüyor. Hatta sahip olduğunuz ebatta çoğu markanın modelini stokta bulmanız zorlaşıyor. 205-50-16 seçerseniz conti pc6 bulabilirsiniz.

Bunun haricinde yine 205-50-16 olarak Hankook Ventus Prime 3 K125 ve Nokian Line ( nette yok bayilerde bulursunuz muhtemelen. Çok iyi bir lastiktir ama pahalıdır ) bulabilirsiniz.

Orjinal ebadınızla hem uygun fiyatlı hem iyi bir lastik olan Dunlop SP Sport FM800 var. Zaten fazlada bir tercih yok güncel ebatlarınız için.

Ben olsam ne yapardım ?

205-50-16'ya geçip ve daha fazla para ödeyip premium contact 6 almak yerine orjinal ebadımda kalır, daha uygun fiyata gayet iyi bir lastik olan Dunlop FM800 alırdım.

Dediğim gibi bunu ben olsam yapardım. Ama size tavsiye vermem noktasında FM800 için pişman olmanız, beklentinizi karşılayamama gibi bir risk her zaman olduğundan ebat değiştirip sürprizle pek karşılaşmayacağınız premium contact 6'yı tavsiye edebilirim.

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,006
3
4,827
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
205-50-16 ve 185-55-16 sizin geçebileceğiniz sağlıklı ölçüler arasında kalan ebatlar. Maalesef sizin şuan ki ebadınız ile conti pc5 ve 6 bulmanız zor. Çünkü sitesinde de bu lastiklerin satışı gözükmüyor. Hatta sahip olduğunuz ebatta çoğu markanın modelini stokta bulmanız zorlaşıyor. 205-50-16 seçerseniz conti pc6 bulabilirsiniz.

Bunun haricinde yine 205-50-16 olarak Hankook Ventus Prime 3 K125 ve Nokian Line ( nette yok bayilerde bulursunuz muhtemelen. Çok iyi bir lastiktir ama pahalıdır ) bulabilirsiniz.

Orjinal ebadınızla hem uygun fiyatlı hem iyi bir lastik olan Dunlop SP Sport FM800 var. Zaten fazlada bir tercih yok güncel ebatlarınız için.

Ben olsam ne yapardım ?

205-50-16'ya geçip ve daha fazla para ödeyip premium contact 6 almak yerine orjinal ebadımda kalır, daha uygun fiyata gayet iyi bir lastik olan Dunlop FM800 alırdım.

Dediğim gibi bunu ben olsam yapardım. Ama size tavsiye vermem noktasında FM800 için pişman olmanız, beklentinizi karşılayamama gibi bir risk her zaman olduğundan ebat değiştirip sürprizle pek karşılaşmayacağınız premium contact 6'yı tavsiye edebilirim.

Hocam öncelikle uzun uzun bilgi verdiğiniz için çok teşekkür ederim.Ebat illa değişmeyecek gibi birşey yok,aşağı yukarı benzer bir ebatlı lastikte takılabilir problem değil.Önceliğim güvenlik ve performans,sonrası konfor.Bu yüzden lastiğin yanak olarak büyümesinden yanayım.Onun haricinde cpc6'yı biraz araştırdım ve hakkında pek olumsuz bir yorum olmadığını gördüm.Dunlop'a bakacağım,cpc6 dan geri kalır yönü yoksa tabii ki o da tercih sebebi olabilir.Nokian'ın çok iyi bir lastik olduğunu daha önceden de duymuştum ama dediğiniz gibi internette pek yoklar,dolayısıyla yorumlarına hakim değilim.Esasen Michelin Pilot Sport serisine bakıyordum ancak orada da benim ebata göre lastik olmadığını gördüm,yakın ebatlarda belki olabilir.Pilot Sport için görünüşüz neler ?

Birde dediğim gibi kışlıklar alınırsa Alpin 6 alırım diye düşünüyorum,sizce mantıklı mı ya da daha iyi daha mantıklı bir kış lastiği de var mı ? Çok teşekkürler tekrardan.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,104
45,653
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Onun haricinde cpc6'yı biraz araştırdım ve hakkında pek olumsuz bir yorum olmadığını gördüm.Dunlop'a bakacağım,cpc6 dan geri kalır yönü yoksa tabii ki o da tercih sebebi olabilir.Nokian'ın çok iyi bir lastik olduğunu daha önceden de duymuştum ama dediğiniz gibi internette pek yoklar,dolayısıyla yorumlarına hakim değilim.Esasen Michelin Pilot Sport serisine bakıyordum ancak orada da benim ebata göre lastik olmadığını gördüm,yakın ebatlarda belki olabilir.Pilot Sport için görünüşüz neler ?

Birde dediğim gibi kışlıklar alınırsa Alpin 6 alırım diye düşünüyorum,sizce mantıklı mı ya da daha iyi daha mantıklı bir kış lastiği de var mı ? Çok teşekkürler tekrardan.
Pc6 yıllardır bilinen bir markanın devam eden modeli. Sürpriz ihtimali düşüktür. Çoğu kullanıcının beklentisini rahatça karşılar zaten.

Nokian iyidir ama bulması zor, bulunca da çok pahalı. Pilot sport 4'e ben de baktım ama 205-55-16 ebadında var. O da size uymuyor. Size sunduğum 205 50 16 ebatta maalesef bulamadım. Bazı siteler var gösteriyor bazıları yok. Yinede en kesin bilgiyi bayileri arayıp yahut gidip bakıp öğrenebilirsiniz. Size uygun olduğunu söylediğim ebatta bulabilirseniz tabi ki direkt tercih sebebidir.

Kışlık konusunda ise ben TS860 kullanıyorum. Kış lastiği olarak iyi olmasını geçtim, havalar ısındığında çoğu yaz lastiğinden bile iyi. Forumda aldırdıklarım da pişman olmadı. Hatta şöyle ekleyeyim; benim hayatımda uzun süre deneyimlediğim en kaliteli lastiktir kendisi.

Son düzenleme:

mete25

Profesör
4 Mar 2019
499
1,227
2,395
Ankara
Marka
BMW
Alternatif ebat olarak 205 50 16 veya 195 55 16 düşünülebilir. 60 yanak hem çamurluk içlerine sürtme yapabilir hem de orjinal ölçünün çok üstüne çıkmış olacaktır. Bu iki ölçüde de yakıt tüketimi ve konfor artacaktır fakat 205 taban blue nun jantına uyar mı, yol tutuşta sorun yaratır mı şahsen bilmiyorum yanlış yönlendirmek istemem. Orjinal ebatta zaten çok az alternatif var pek kararsız kalmazsınız diye düşünüyorum :)

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,006
3
4,827
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
Alternatif ebat olarak 205 50 16 veya 195 55 16 düşünülebilir. 60 yanak hem çamurluk içlerine sürtme yapabilir hem de orjinal ölçünün çok üstüne çıkmış olacaktır. Bu iki ölçüde de yakıt tüketimi ve konfor artacaktır fakat 205 taban blue nun jantına uyar mı, yol tutuşta sorun yaratır mı şahsen bilmiyorum yanlış yönlendirmek istemem. Orjinal ebatta zaten çok az alternatif var pek kararsız kalmazsınız diye düşünüyorum :)

55 yanak daha iyi olur hatta,yakıt konusu pek mühim değil zaten ne yaparsam yapayım fazla yakıyor o yüzden saldım artık :) Bu kadar lastikten sonra birde gözler 4 mevsime döndü şimdi,daha mantıklı olduğuna karar verdim.Yaşayacağım yerde kış şartları da yaz şartları da çetin geçmiyor,yokuş falanda yok kışın bu yüzden 4 mevsim lastikleri de araştırdım.CrossClimate+ bu konuda şuan lider gibi,ancak benim ebada uyan yok gibi.195 55r16 var sanırım bir tek o uyuyor.Açıkçası bu lastik hakkında da beni bilgilendirebilirseniz çok sevinirim,cpc6 ve Primacy 4'ten sonraki sırayı direk CrossClimate doldurmuş durumda şuan.

mete25

Profesör
4 Mar 2019
499
1,227
2,395
Ankara
Marka
BMW
Michelin lastiklerin fiyatları yerli üretimlere göre biraz yüksek oluyor muhtemelen gümrük vs vergilerden kaynaklanıyor bu durum. 4 mevsim olduğu için haliyle bir miktar daha tuzlu oluyor. (Bence bir satış politikası)
Eğer kış aylarında buzlanma gibi tehlikelerle karşılaşmıyorsanız veya agresif bir sürüş tarzınız yoksa yazlık lastikler işinizi görebilir. Zaten 7 dereceye kadar yazlık lastik kullanılmasında bir sakınca doğmuyor.
Şuana kadar hiç 4 mevsim lastik kullanmadım. Zaten ortalama bir kullanıcı olarak öyle lastik farkı hisseden biri de değilim. Bu yüzden bilgi veremiyorum :)

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,006
3
4,827
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
Michelin lastiklerin fiyatları yerli üretimlere göre biraz yüksek oluyor muhtemelen gümrük vs vergilerden kaynaklanıyor bu durum. 4 mevsim olduğu için haliyle bir miktar daha tuzlu oluyor. (Bence bir satış politikası)
Eğer kış aylarında buzlanma gibi tehlikelerle karşılaşmıyorsanız veya agresif bir sürüş tarzınız yoksa yazlık lastikler işinizi görebilir. Zaten 7 dereceye kadar yazlık lastik kullanılmasında bir sakınca doğmuyor.
Şuana kadar hiç 4 mevsim lastik kullanmadım. Zaten ortalama bir kullanıcı olarak öyle lastik farkı hisseden biri de değilim. Bu yüzden bilgi veremiyorum :)

Çok teşekkür ederim değerli bilgileriniz için,7 dereceden hayli düşüyor derece kışın,-4 lere kadar.Yani kış lastiğinin töleransını epey aşıyor,kışın hiç olmazsa güvenlik için bile kış lastiği gerekli yokuş vs olmasa bile.

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,006
3
4,827
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
Bugün süreci tamamlamış oldum.Michelin Primacy 4 aldım,195/55/R16 87 H.Bakalım izlenimlerimi sürdükçe aracımın konusunda aktaracağım,yardımcı olan fikir beyan eden herkese tekrardan çok teşekkür ediyorum.

@Berkin , konu kilitlenebilir :)

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım