195/55/16 Kışlık F/P Lastik Önerisi

mete25

Panpa
4 Mar 2019
521
1,281
2,520
Ankara
Marka
BMW
Selamlar arkadaşlar, başlıkta da belirttiğim üzere annemin günlük olarak şehir içinde kullandığı accent blue' suna problem yaşatmayacak kış lastiği bakıyoruz. Araç Erzurumda kullanılacağından kış dönemi uzun ve nispeten ağır seyretmekte. Öte yandan lastik fiyatları hayli tuzlu olduğundan daha uygun seçeneklere yönelmeye çalışıyoruz.

Petlas, Starmaxx ve yan marka gruplarını çok güvenli bulmuyorum ancak deneyip öneren olursa inceleyebilirim.

Fiyat olarak en uygun olan ve nispeten güvenli bulduğun ilk seçenek;

1- Falken Eurowinter HS02
Bu lastik hakkında yorumlarınızı bekliyorum.

Dunlop SP Winter Sport 500 modelinden bazı şikayetler okudum sanırım pek tavsiye edilmiyor.
Fiyat bandında yukarı çıktığımız zaman araştırdığım kadarıyla bizi memnun edebilecek

2- Hankook Winter I'cept RS3
3-Goodyear Ultragrip 8

gibi seçenekler karşımıza geliyor ancak lastik başına 2.000 tlyi pek aşmak istemiyoruz. Ayrıca internetten sipariş vermeyi düşünüyorum. Lastik modelini kararlaştırdıktan sonra site önerilerinize de açığım.
Teşekkür ederim.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,205
45,797
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Şöyle ki Petlas, kışın daha ılıman geçtiği bölgelere göre değil. Ama kış koşullarının ağır geçtiği ve kış boyunca sürekli soğuk olan, kar ve buzun eksik olmadığı bir yerse w651 modeli biçilmiş kaftandır. Ne Bridgestone LM005, ne Conti TS 870 vs üst seviye kışlıklar bile kar üstünde w651 kadar iyi değil. Ben TS 860 da kullandım, LM005 de kullandım ki piyasanın üst seviyeleridir bunlar, onların zorlandığı karlı yerlerde w651 canavar gibi karda ilerliyor. Bu lastiğin en büyük eksisi ıslak zemindir. Sıcaklık 8-15 derece aralığına çıktığında özellikle zemin ıslaksa ciddi saçmalıyor ve 3.sene itibariyle bu saçmalamalar ciddi boyut alıyor. Bu lastik gerçekten kış boyunca karın yerden hiç kalkmadığı bölgelere göre. Eğer diyorsanız ki Erzurum'da kış lastiklerini sökme zamanı gelene kadar biz 10 derece falan görmeyiz, bize kar buz üstünde iyi olan uygun fiyatlı bir lastik lazım o zaman Petlas w651 emin olun çok memnun eder.

Bunun dışında HS02 yeni bir model. Hakkında doğru düzgün test de yok. Tek referans alabileceğimiz önceki HS01 modelinin fena olmayan, ortalama bir lastik olduğudur. HS02 de ondan aşağı kalmayacaktır.

Ultragrip 8 çıktığı yıllarda güzel bir lastikti. Ama üretim teknolojisi nereden baksanız 10 yıllık. Güncel testi bile yok. O yüzden bunun yerine ıcept rs3 tercih ederim.

Dunlop'a gelince winter sport 5 modeli vardır ki gerçekten güzel bir lastik. Ama Türkiye'de pek bulamıyorum. 500 isimli modeli çıkıyor genelde google'da.

2.500 liraya çıkabilirim derseniz soru işaretlerine de gerek olmadan. Kafanız tamamen rahat Bridgestone LM005 alıp geçebilirsiniz.

Son düzenleme:

mete25

Panpa
4 Mar 2019
521
1,281
2,520
Ankara
Marka
BMW
Dunlop 500 Türkiye gibi pazarlar için üretilmiş ikinci sınıf ürün konumunda gibi geldi bana da. Hakkında pek veri bulamadım.
Petlas konusunda aracı annem kullanacağından kar dışında ıslak-kuru zeminde de kendisine sıkıntı yaşatabilecek herhangi bir senaryo yaşasın istemiyorum. O yüzden w651 e mesafeliyim.

Sahibindende HS02 ler 1300-TL li fiyatlara bulunuyor ancak fiyatların güncel olmama durumu var. Fiyat teyit aşamasındayım. Eğer sandığım gibiyse bu durumdRS3 ile fiyat farkı iyice azalacağından bu ikili arasında ucuza kaçmanın pek anlamı kalmayacak. RS3 lere de LM005 e nazaran fiyat avantajından dolayı daha sıcak bakıyorum şuan. 2022 üretim alınması problem olmaz sanıyorum ki.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,205
45,797
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Dunlop 500 Türkiye gibi pazarlar için üretilmiş ikinci sınıf ürün konumunda gibi geldi bana da. Hakkında pek veri bulamadım.
Petlas konusunda aracı annem kullanacağından kar dışında ıslak-kuru zeminde de kendisine sıkıntı yaşatabilecek herhangi bir senaryo yaşasın istemiyorum. O yüzden w651 e mesafeliyim.

Sahibindende HS02 ler 1300-TL li fiyatlara bulunuyor ancak fiyatların güncel olmama durumu var. Fiyat teyit aşamasındayım. Eğer sandığım gibiyse bu durumdRS3 ile fiyat farkı iyice azalacağından bu ikili arasında ucuza kaçmanın pek anlamı kalmayacak. RS3 lere de LM005 e nazaran fiyat avantajından dolayı daha sıcak bakıyorum şuan. 2022 üretim alınması problem olmaz sanıyorum ki.
2022 üretim problem olmaz hocam merak etmeyin. Fiyatları benzer ya da yakın olduğu sürece rs3 tercih ederim. Ama arada fiyat farkı varsa hs02 alırim hocam.

Petlas yaşatmaz diyemem hocam. Zira ben çok kez saçma sapan yerlerde hız bile yapmadığım halde kaymistim defalarca.

Son düzenleme:

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,020
7
51,354
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Selamlar arkadaşlar, başlıkta da belirttiğim üzere annemin günlük olarak şehir içinde kullandığı accent blue' suna problem yaşatmayacak kış lastiği bakıyoruz. Araç Erzurumda kullanılacağından kış dönemi uzun ve nispeten ağır seyretmekte. Öte yandan lastik fiyatları hayli tuzlu olduğundan daha uygun seçeneklere yönelmeye çalışıyoruz.

Petlas, Starmaxx ve yan marka gruplarını çok güvenli bulmuyorum ancak deneyip öneren olursa inceleyebilirim.

Fiyat olarak en uygun olan ve nispeten güvenli bulduğun ilk seçenek;

1- Falken Eurowinter HS02
Bu lastik hakkında yorumlarınızı bekliyorum.

Dunlop SP Winter Sport 500 modelinden bazı şikayetler okudum sanırım pek tavsiye edilmiyor.
Fiyat bandında yukarı çıktığımız zaman araştırdığım kadarıyla bizi memnun edebilecek

2- Hankook Winter I'cept RS3
3-Goodyear Ultragrip 8

gibi seçenekler karşımıza geliyor ancak lastik başına 2.000 tlyi pek aşmak istemiyoruz. Ayrıca internetten sipariş vermeyi düşünüyorum. Lastik modelini kararlaştırdıktan sonra site önerilerinize de açığım.
Teşekkür ederim.
Dunlop'ı uzunca süredir kullanıyorum.
1 sezon sonra gürültü artıyor
2 sezon sonra gürültü bambaşka bir noktaya geliyor
havalar ısındığı zaman kendini salıyor, pek bir yol tutuş beklememek gerek. Petlas kadar dramatik ve keskin olmasa da Dunlop'ta da güvenlik zaafiyeti getiriyor. Yazlıklara geçişi geciktirmemek gerek. Premium markaların kışlıklardaki en temel fark burada oluyor zaten.
Bunlar dışında kışlık performansı fena değil. Arada sırada Kartepe'ye tırmanarak olabilecek en intense koşullarda da kullanıyorum. Şimdiye kadar beni yarı yolda bırakmadı.
Bir daha alır mıyım? Gürültü faktörü sebebiyle almam.

Açıkçası kışlık olsun da ne olursa olsun kafasıyla yaklaşan biriyim. En uygun fiyatlısını alın geçin derim. Nasılsa o kış koşullarında bambaşka bir sürüş yapmak gerekiyor. Tutuş limiti vs. pek düşünülmez. Kış koşullarında soğuklarda yağmurda karda kontrolü kaybettirmesin yeter.

mete25

Panpa
4 Mar 2019
521
1,281
2,520
Ankara
Marka
BMW
2022 üretim problem olmaz hocam merak etmeyin. Fiyatları benzer ya da yakın olduğu sürece rs3 tercih ederim. Ama arada fiyat farkı varsa hs02 alırim hocam.

Petlas yaşatmaz diyemem hocam. Zira ben çok kez saçma sapan yerlerde hız bile yapmadığım halde kaymistim defalarca.
Dunlop'ı uzunca süredir kullanıyorum.
1 sezon sonra gürültü artıyor
2 sezon sonra gürültü bambaşka bir noktaya geliyor
havalar ısındığı zaman kendini salıyor, pek bir yol tutuş beklememek gerek. Petlas kadar dramatik ve keskin olmasa da Dunlop'ta da güvenlik zaafiyeti getiriyor. Yazlıklara geçişi geciktirmemek gerek. Premium markaların kışlıklardaki en temel fark burada oluyor zaten.
Bunlar dışında kışlık performansı fena değil. Arada sırada Kartepe'ye tırmanarak olabilecek en intense koşullarda da kullanıyorum. Şimdiye kadar beni yarı yolda bırakmadı.
Bir daha alır mıyım? Gürültü faktörü sebebiyle almam.

Açıkçası kışlık olsun da ne olursa olsun kafasıyla yaklaşan biriyim. En uygun fiyatlısını alın geçin derim. Nasılsa o kış koşullarında bambaşka bir sürüş yapmak gerekiyor. Tutuş limiti vs. pek düşünülmez. Kış koşullarında soğuklarda yağmurda karda kontrolü kaybettirmesin yeter.

Erzurum'un iklim şartları gereği kışlık lastikler muhtemelen yılda 6 aydan fazla süre aracın üzerinde olcak. Sıcaklıklar +7 yi geçmedikçe yazlıklara geçmeyi düşünmüyorum. Yani sadece karlı buzlu zemin koşulları için alınmıyor olcaktı kışlıklar.

Bu arada yorumlarınızı okuduktan sonra bugün 2023 üretim Falken Eurowinter HS02 de karar kılıp sipariş verdim. Vade farksız 5 taksit + 250-TL kupon ile toplam 6810-TL ye daha cazip geldi. Üzerine 1900-TL kadar koyunca ise Hankook Winter I'cept RS3 ün ancak 2022 üretimi bulunabiliyordu.

Güncelde ise aracın üzerinde yazlık fabrika çıkışı 2016 üretim Kumho Solus KH17 ler var. Bu lastiğin ilk başlardan beridir çok erken kızaklama ve patinaja düşme problemi var. Hatta aracı satın alır almaz bu lastikleri söktürenler olduğunu duymuştum. Biz ise şimdiye kadar aracı pek nadir kullandığımızdan lastikleri değiştirmemiştik. Bidahaki yaz artık bunları taktırmayıp bir şekilde değerlendirmeyi düşünüyorum.

Zaten kumholardan sonra HS02 lerden memnun kalınır diye düşünüyorum. Öyle lastik farkının çok ayırdına varacak şekilde sürüş yapmıyoruz ancak gözlemlediğim olumlu olumsuz bir durum olursa yine buraya yazarım.
Yorumlarınız için teşekkür ediyorum.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,020
7
51,354
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
h.o.
Falken her zaman f/p ürünleri sunuyor. Pişman etmeyeceğinin garantisi var.
Bir de şey konusu var: lastik tr üretimi. Yani yarılsa etse başına bir şey gelse, yenisinin tedarikinde hiçbir sorun yaşanmaz. Biraz kıl ebat olup çok tercih edilmeyen 4 mevsim lastiklerinde Goodyear ve Nokian markalarında dibine kadar yaşadığım bir sorun oldu bu. Dunlop'ta ise (Falken ile aynı fabrikada üretiliyor) iki lastiğim parçalandı, aynı gün yenisini bulabilmiştim. Bu da önemli bir avantaj.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım