195/60 R16 Lastik Önerisi

furkankaya585597

Profesör
8 Eyl 2016
1,778
1,064
2,420
Arkadaşlar babamın arabası için yazlık lastik arıyorum. Fiyatı mümkünse düşük olsun. Araba Doblo 1.6. Hangi marka ve modeli önerirsiniz? Araba binek olarak kullanılıyor.

alkın

Alkın Uslu
Panpa
1 Şub 2020
1,046
1
1,125
2,570
Ankara
Marka
BMW
Kalite olarak nasıllardır?
semperit’e eski topraklar çok kaliteli olduğunu söylerler.
ankara’yı biliyorsanız kumho lastik bayisi herko var.
herko’dan akrabamızın aracına kış lastiği kumho alırken “efendim semperit diye bir ürün getirmeye başladık kumho’dan daha ucuz ama aynı kalitede” demişlerdi. o zaman pek araştırmadığımız için kabul etmeyip “kumho” taktırmıştım ama araştırmalar sonucu semperit’de çok kaliteliymiş.
kumholar piyasaya göre daha ucuz ve kalitesi bence iyi seviyede.
semperit’de açıkladığım gibi yakın paralarda hatta daha ucuz ama kalitesi yorumlarda iyi deniyor.
fiyat ucuz yollu dediğiniz için bu iki markaya yöneldim ancak bana kalırsa lastikler “michelin ve diğerleri” olarak ayrılıyor.
iyi günler iyi sürüşler.

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,853
26,182
5,720
Ankara
Marka
Skoda
195/65 r15 olarak 3yıl 30küsür bin falken sincera sn832 kullanmıştık daha 30bin km daha giderdi muhtemelen fiyat/performans olarak güzeldir

Tuncay19

Tuncay
Elit Apaçi
3 Mar 2020
695
376
945
28
Sinop
Marka
Volkswagen
Ticari araçlarımıza (Transporter ve Caddy) lastikçi önerisiyle 2 yıl önce kışlık Taurus almıştık Ankarada hiçbir sorun yaşamadık gayet iyiydi dayanıklıda buna istinaden yine lastikçide önerince geçen sene Yazlık Taurus aldık onun da tutuşunu beğendiler tabi sadece 1 yıl çalışanlar kullandı ömrünü bilemeyeceğim.
Bu yıl Mart ayında forumda konusuda var Kendi otomobilimiz olan Caravelle e lastik başlığı açtım tabi bunu bizzat ben kullanacağım için Taurus aklımın ucundan geçmedi. 4 mevsim düşünürken en son Yazlık almaya karar verdim. Goodyear mı Taurus mu derken fiyat farkını ve Lastikçinin önerisini göz önüne alınca alayım beğenmezsem değişirim dedim ve Taurus aldım.

1 Ayın sonucu şu ki Fabrika çıkışlı Goodyear Cargo Marathona göre ses aynı konfor aynı tutuş aynı tabi Goodyear ın 4 yaşında 30.000 deki hali ile aynı. Şimdi o zaman çok da iyi değil diye düşünmeyin zira Goodyear ilk gün ne hissettirdi ise 4 yıl 30.000km sonrada aşağı yukarı aynı hissettiriyordu gerçekten güzel lastikdi. Ben 2700 yerine 2000 e alınca pişman olmadım. Birde şu var Goodyear Almanya üretimi 215 65 r16C 104T/102H olan bir lastikdi bu ölçüde lastik şuan piyasada yok Ben 109/107R Taurus aldım yani muhtemelen bu lastik endeksi nedeniyle böyle. Hatta tek kafama takılan buydu acaba bu endeks bana uygun değil mi diye hala düşünürüm.

Bence f/p lastiği birçok araçda birçok modelinden kullandık memnun kaldık. Şahsen kendim sürdüğüm ve hız yaptığım araçda Continental yada Goodyear ın kaliteli bir lastiğini alırım lakin uygun fiyatlı lastik arıyorsanız deneyin derim. Siz neden o zaman aldınız derseniz de Ben Caravelle de hız yapıyorum lakin C ibaresi olan Ticari lastiklerin en iyisi bile bir binek lastiği gibi değil her halükarda araca güvenmeniz gerekiyor ve ben Km yapmadığım için 4 yıl 40.000km sonra yani lastik bozulmadan zaten değişeceğim hamur kalitesi çok da dert değildi benim için. Umarım faydası dokunur zira bende bu konuda baya zorlandığım için empati yaparak uzun uzun yazdım

furkankaya585597

Profesör
8 Eyl 2016
1,778
1,064
2,420
Ticari araçlarımıza (Transporter ve Caddy) lastikçi önerisiyle 2 yıl önce kışlık Taurus almıştık Ankarada hiçbir sorun yaşamadık gayet iyiydi dayanıklıda buna istinaden yine lastikçide önerince geçen sene Yazlık Taurus aldık onun da tutuşunu beğendiler tabi sadece 1 yıl çalışanlar kullandı ömrünü bilemeyeceğim.
Bu yıl Mart ayında forumda konusuda var Kendi otomobilimiz olan Caravelle e lastik başlığı açtım tabi bunu bizzat ben kullanacağım için Taurus aklımın ucundan geçmedi. 4 mevsim düşünürken en son Yazlık almaya karar verdim. Goodyear mı Taurus mu derken fiyat farkını ve Lastikçinin önerisini göz önüne alınca alayım beğenmezsem değişirim dedim ve Taurus aldım.

1 Ayın sonucu şu ki Fabrika çıkışlı Goodyear Cargo Marathona göre ses aynı konfor aynı tutuş aynı tabi Goodyear ın 4 yaşında 30.000 deki hali ile aynı. Şimdi o zaman çok da iyi değil diye düşünmeyin zira Goodyear ilk gün ne hissettirdi ise 4 yıl 30.000km sonrada aşağı yukarı aynı hissettiriyordu gerçekten güzel lastikdi. Ben 2700 yerine 2000 e alınca pişman olmadım. Birde şu var Goodyear Almanya üretimi 215 65 r16C 104T/102H olan bir lastikdi bu ölçüde lastik şuan piyasada yok Ben 109/107R Taurus aldım yani muhtemelen bu lastik endeksi nedeniyle böyle. Hatta tek kafama takılan buydu acaba bu endeks bana uygun değil mi diye hala düşünürüm.

Bence f/p lastiği birçok araçda birçok modelinden kullandık memnun kaldık. Şahsen kendim sürdüğüm ve hız yaptığım araçda Continental yada Goodyear ın kaliteli bir lastiğini alırım lakin uygun fiyatlı lastik arıyorsanız deneyin derim. Siz neden o zaman aldınız derseniz de Ben Caravelle de hız yapıyorum lakin C ibaresi olan Ticari lastiklerin en iyisi bile bir binek lastiği gibi değil her halükarda araca güvenmeniz gerekiyor ve ben Km yapmadığım için 4 yıl 40.000km sonra yani lastik bozulmadan zaten değişeceğim hamur kalitesi çok da dert değildi benim için. Umarım faydası dokunur zira bende bu konuda baya zorlandığım için empati yaparak uzun uzun yazdım
Caravelle lastiklerini konuşmuştuk. Ben de Caravelle'ye lastik alırken hata yaptım o yüzden bu lastiklerde foruma yazma gereği duydum. Her ne olursa olsun yük endeksini değiştirmeyi düşünmüyorum. Lastikleri 195 taban yerine 205 taban alsam duyduğuma göre konforu artar dediler. Herhangi olumsuz yanı olur mu?

Tuncay19

Tuncay
Elit Apaçi
3 Mar 2020
695
376
945
28
Sinop
Marka
Volkswagen
Caravelle lastiklerini konuşmuştuk. Ben de Caravelle'ye lastik alırken hata yaptım o yüzden bu lastiklerde foruma yazma gereği duydum. Her ne olursa olsun yük endeksini değiştirmeyi düşünmüyorum. Lastikleri 195 taban yerine 205 taban alsam duyduğuma göre konforu artar dediler. Herhangi olumsuz yanı olur mu?
Valla bu teknik konularda çok bilgim yok. Bildiğim yük endeksi 1-2 puan yüksek olması sorun değil Hız endeksi de yüksek olabilir sorun yok. Tabanda da tamamen kendi düşüncem olarak 195 ike 205 çok da fark etmez diye düşünüyorum muhtemelen yakıt artar tutuş artar hızlanma zorlanabilir lakin konfor yanak artarsa artar ama bence fabrika önerisinden şaşmayın

Tuncay19

Tuncay
Elit Apaçi
3 Mar 2020
695
376
945
28
Sinop
Marka
Volkswagen
.

Son düzenleme:

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,700
2
9,630
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Forumun doblocusu geldi ebatı görüp daldım , bende 195 60 R16C almayın . 205 55 R16 yada 215 55 R16 almayı düşünün ondan sonra tekrar konuşalım :)

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,700
2
9,630
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
205 55 r16 düşünüyorum. Konforu arttırdığı söyleniyor. 195 tabandan farkları neler?

195 tabandan artıları ;

Öncelikle daha kaliteli markalardan iyi bir lastiğe geçmiş olacaksınız. Aynı fiyat bazında
Konforunuz yük lastiği olmadığı için olumlu artış gösterecek aynı şekilde yol tutuş ve fren mesafenizde buna dahil olacak :)
Daha iyi bir lastik seçimi yapabileceğiniz için yakıt tüketimi de azalacaktır.
Ve yine daha iyi bir lastik alabildiğiniz için kilometre performansı ve yakıttan çıkaracağınız para daha iyi olacak :)

merak ettiğin sorulara uzun süre doblo kullanmış birisi olarak cevap vermeye çalışırım , iyi forumlar.

furkankaya585597

Profesör
8 Eyl 2016
1,778
1,064
2,420
195 tabandan artıları ;

Öncelikle daha kaliteli markalardan iyi bir lastiğe geçmiş olacaksınız. Aynı fiyat bazında
Konforunuz yük lastiği olmadığı için olumlu artış gösterecek aynı şekilde yol tutuş ve fren mesafenizde buna dahil olacak :)
Daha iyi bir lastik seçimi yapabileceğiniz için yakıt tüketimi de azalacaktır.
Ve yine daha iyi bir lastik alabildiğiniz için kilometre performansı ve yakıttan çıkaracağınız para daha iyi olacak :)

merak ettiğin sorulara uzun süre doblo kullanmış birisi olarak cevap vermeye çalışırım , iyi forumlar.
Biraz baktım da. 205 lastiklerin yük endeksleri düşük oluyor. Bu normal sürüşte bir dezavantaj yaşatır mı? Yani araba lastiklere ağır gelir mi?

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,853
26,182
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Biraz baktım da. 205 lastiklerin yük endeksleri düşük oluyor. Bu normal sürüşte bir dezavantaj yaşatır mı? Yani araba lastiklere ağır gelir mi?
yük endeksinden bakın, 4 lastik için 4 ile çarpın, arabanın ağırlığına bakın yükleyeceğiniz maksimum ağırlığı hesaplayın ona göre anlarsınız arabayı taşıyıp taşımayacağını

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,700
2
9,630
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
@Toprak38 güzel bir noktaya parmak basmış diyebiliriz :)

Ben bir çok kez full dolu araçla yol yaptım 91 endeksli lastiklerimle ve 2.0 bir doblo kullanıyordum hiç bir problem yaşatmadı bana :) diğer aracımda 1.6 otomatikti oda keza dağ bayır çıktık yine bir problem teşvik etmedi memlekete giderken 5 yetişkin full bagaj problem yok ki şöyle diyeyim benim orada bile turşu bidonu vardı :D doluluğu siz anlayın :D

furkankaya585597

Profesör
8 Eyl 2016
1,778
1,064
2,420
@Toprak38 güzel bir noktaya parmak basmış diyebiliriz :)

Ben bir çok kez full dolu araçla yol yaptım 91 endeksli lastiklerimle ve 2.0 bir doblo kullanıyordum hiç bir problem yaşatmadı bana :) diğer aracımda 1.6 otomatikti oda keza dağ bayır çıktık yine bir problem teşvik etmedi memlekete giderken 5 yetişkin full bagaj problem yok ki şöyle diyeyim benim orada bile turşu bidonu vardı :D doluluğu siz anlayın :D
Muayenede sorun oluyor mu? Bizim araba ruhsatta kamyonet geçiyor.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım