2 Farklı Antifriz Markasının Sonuçları

ercanalhan

Yusuf Ercan Alhan
Profesör
22 Şub 2019
391
1,141
2,395
istanbul
Marka
Opel
KUTUSUNDAN YENİ AÇILMIŞ SIFIR GRAF MARKA METAL PERVANELİ DEVİRDAİM.

106495407_2909642945801438_7862192266788606453_n.jpg

40 BİN KM CASTROL MARKA MAVİ ANTİFRİZ VE %50 SAF SU İLE KULLANILMIŞ GRAF DEVİRDAİM.

23415410_10214849616180906_2404657713272537637_o.jpg

YAKLAŞIK 40 BİN KM LIQUI MOLY MAVİ ANTİFRİZ VE %50 SAF SU İLE KULLANILMIŞ GRAF MARKA DEVİRDAİM.

ŞUAN YENİ DEVİRDAİM MOTUL CLASSIC TECH ANTİFRİZ İLE ÇALIŞIYOR.

107748157_3215174408547534_4324761743017389643_n.jpg

BavarianEngineer

Alperen Ç.
Panpa
30 Nis 2018
452
1,061
2,695
Ankara
Marka
BMW
İlgi çekici paylaşım için teşekkürler. Yakın zamanda alüminyum bloklu aracım için antifiriz değişimi düşünüyorum. Merak ettiğim bir şey var. LIQUI MOLY MAVİ ANTİFRİZ castrolden sonra aynı devirdaim ile birlikte kullanıldıktan sonra mı bu sonucu verdi ?

ercanalhan

Yusuf Ercan Alhan
Profesör
22 Şub 2019
391
1,141
2,395
istanbul
Marka
Opel
Hayır 2 fotoğrafda sıfırdan 40 bin km ye kadar kullanılan 2 ayrı devirdaim.. ikiside çıktıkdan sonra çöp

• Wow
Tepkiler: Mt.Akina

BavarianEngineer

Alperen Ç.
Panpa
30 Nis 2018
452
1,061
2,695
Ankara
Marka
BMW
40 bin km'de devirdaim değişimi hiç hoş değil tabi ki. Peki bu şekildeyken su kaçağı ya da yetiştirmeme gibi sorunları var mıydı ?

ercanalhan

Yusuf Ercan Alhan
Profesör
22 Şub 2019
391
1,141
2,395
istanbul
Marka
Opel
bir not ekleyeyim.. devirdaimlar sorun çıkarttıkları için değiştirilmediler.. triger seti ve devirdaim birlikte km yükseldiği için değiştik.. karşımıza çıkan devirdaimler in biri 240 binde ilk fotoda, 275 bindeki son fotoda.

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,824
26,079
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Bilgilendirme için teşekkürler
Bu iki 40bin km boyunca antifirizler hiç yenilendi mi? ve süre olarak ne kadar zamanda yapıldı bu km ler.

ercanalhan

Yusuf Ercan Alhan
Profesör
22 Şub 2019
391
1,141
2,395
istanbul
Marka
Opel
Bilgilendirme için teşekkürler
Bu iki 40bin km boyunca antifirizler hiç yenilendi mi? ve süre olarak ne kadar zamanda yapıldı bu km ler.

toplam 3.5-4 yıl bir devirdaim kullanıldı.. yılda 1 sefer antifriz ve su komple yenilendi, radyatör çıkartılarak eski antifriz değiştirildi, sistem yıkandı, yeni antifriz konuldu.

ercanalhan

Yusuf Ercan Alhan
Profesör
22 Şub 2019
391
1,141
2,395
istanbul
Marka
Opel
yani yılda 1, yaklaşık 10 bin km de bir, komple antifriz ve saf su karışımı yenilendi, sistem yıkandı.

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,824
26,079
5,720
Ankara
Marka
Skoda
toplam 3.5-4 yıl bir devirdaim kullanıldı.. yılda 1 sefer antifriz ve su komple yenilendi, radyatör çıkartılarak eski antifriz değiştirildi, sistem yıkandı, yeni antifriz konuldu.
Anladım, beklediğimden çok kötü çıktı sonuçlar, hep antifiriz düzenli değişince sıfır kir bekliyodum söylentilerden dolayı

ercanalhan

Yusuf Ercan Alhan
Profesör
22 Şub 2019
391
1,141
2,395
istanbul
Marka
Opel
Anladım, beklediğimden çok kötü çıktı sonuçlar, hep antifiriz düzenli değişince sıfır kir bekliyodum söylentilerden dolayı

ben castrol da şok oldum.. diğeri hadi neyse.. conta filan hiçbişey kalmamış.. bi uzun yola çıksak devirdaim iptaldi..

şuan motul var ve yaşarsak ondada sonucu görcez...

ercanalhan

Yusuf Ercan Alhan
Profesör
22 Şub 2019
391
1,141
2,395
istanbul
Marka
Opel
bu şekilde elinde foto olan arkadaş varsa paylaşabilirse iyi olur.. karşılaştırmalı görebiliriz..

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
Castrol yine şaşırtmadı yine şaşırtmadı. Paylaşım için teşekkür ederiz. Benden de küçük bir bilgi olsun; soğutma sistemi sıvısını çok sık değiştirmek korozyonu artırır, özellikle boşalttıktan sonra suyla temizleme işlemi. Sebebi ise bilindiği üzere soğutma sistemini korozyona uğratan şey oksijendir. Ne kadar sık taze su girerse o kadar çabuk korozyon oluşur. Sisteme konulan antifriz ve su bir süre sonra kimyasal bir bileşik oluşturur ve sistemimizi korumaya başlar. Sistemdeki sıvı yenilenince su ve antifriz bileşiği bir süre sonra tekrar oluşur. Fakat bu süre içerisinde taze su içerisindeki oksijen sistemi hırpalar. Gerekmedikçe yenileme işlemini erkene çekmemek ve yenileme işlemi esnasında sistemi suyla yıkamamak sistemin yararına olacaktır.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,939
7
51,184
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
bu şekilde elinde foto olan arkadaş varsa paylaşabilirse iyi olur.. karşılaştırmalı görebiliriz..
6,5 yıl yüksek oranda farklı marka kırmızı (organik) antifrizlerle kullanılmış devirdaim pompası ve yenisi. Her yenilemede 3 litre antifriz ekliyordum sisteme. Kolay kolay da su eklemesi yapmam.
Bendeki sonuçlar nispeten daha iyi. Çünkü organik antifrizlerin inorganiklere göre kireç çözücü ve koruyucu özelliği daha iyi. Dezavantajı ise küçük delik veya kılcal çatlak gibi bir kaçak sebebi varsa, o açıklıkları kaplayıp kapatan kireçleri sökerek o kaçağı yaptırıyor. Ben aracı alır almaz tüm soğutma sistemini yenilediğim için cesurca organik antifriz kullanabildim.
...

İzmir'de @DouglasAdams sağolsun, tanıdığı bir ustaya götürdük. İyi de ilgilendiler.

İşaretli yerlerde antifriz artıkları gözüküyor:
Ekli dosyayı görüntüle 23161

Devirdaim pompası değişti. Baktık V kayışı da eskimiş, onu da değiştirdik. Tabii en sonunda da antifriz ekledik. Kullandığımız Castrol'un antifriziydi, kağıt üstünde değerleri bayağı iyi. Göreceğiz :)
Ekli dosyayı görüntüle 23162 Ekli dosyayı görüntüle 23165

Antifrizi bu haftaki su eksiltmesine kadar hiç eksik etmediğim için çıkan pompanın içindeki kireçlenme seviyesi çok azdı. Çıkan pompa üzerinde üretim tarihi 2013 yazıyordu. Muhtemelen ben satın almadan hemen önce değişmiş :)
Eskisi & yenisi:
Ekli dosyayı görüntüle 23163

Yeni hali aşağıdaki gibi:
Ekli dosyayı görüntüle 23164

...
Castrol yine şaşırtmadı yine şaşırtmadı. Paylaşım için teşekkür ederiz. Benden de küçük bir bilgi olsun; soğutma sistemi sıvısını çok sık değiştirmek korozyonu artırır, özellikle boşalttıktan sonra suyla temizleme işlemi. Sebebi ise bilindiği üzere soğutma sistemini korozyona uğratan şey oksijendir. Ne kadar sık taze su girerse o kadar çabuk korozyon oluşur. Sisteme konulan antifriz ve su bir süre sonra kimyasal bir bileşik oluşturur ve sistemimizi korumaya başlar. Sistemdeki sıvı yenilenince su ve antifriz bileşiği bir süre sonra tekrar oluşur. Fakat bu süre içerisinde taze su içerisindeki oksijen sistemi hırpalar. Gerekmedikçe yenileme işlemini erkene çekmemek ve yenileme işlemi esnasında sistemi suyla yıkamamak sistemin yararına olacaktır.
Abim bi dur izin ver de beni şaşırtsın yahu :D Valla organik kırmızısından koydum bak 😅

ercanalhan

Yusuf Ercan Alhan
Profesör
22 Şub 2019
391
1,141
2,395
istanbul
Marka
Opel

uyarı için teşekkürler.. haklısınız bunu birkaç yerde daha okudum ancak bizim motorlar gerçekten çok sıcak çalışıyor ve orjinal müşür bile pek uzun süre dayanmıyor.. bende hem müşür değişip, hemde genel bir temizlik yaparak kafam rahat olsun diyorum.. ama uyarıları dikkate alarak temizliği 2 yılda bir yapıcam artık..

MUE

Senkromeççi
27 Ağu 2020
19
29
70
27
Gaziantep
Marka
Ford
Güzel bir konu. Geçtiğimiz yılda triger değişmiştim. Araçta kırmızı antifriz vardı. Devir daim de değişti ve mavi antifriz konuldu.(Total) Biraz zaman geçtikten sonra suyun hafiften karardığını gördüm. Aklıma direk suya yağ karışması geldi. Ustaya gösterdim, baktı. Yeni antifriz kiri pası temizlemiştir dedi. Yani yağa su karışmamıştı. Biraz rahatladım, ama öyle hafiften kara durması içime sinmiyor. Organik kırmızı antifriz ile tekrar değişim yapmayı düşünüyorum. Önüm de 6 aylık bir askerlik süreci var. Ondan sonra yaptırmayı düşünüyorum. Ne önerirsiniz ? Benim aklımda Mobil1'in antifrizi var. Yağı da ESP 5w30 kullanıyorum.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım