KAPALI 2011 w204 FL Mercedes-Benz C180 1.8 cgi alınır mı?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

chesteren

Profesör
19 Eyl 2016
125
247
1,385
Elazığ
Marka
Toyota
Merhabalar Otopark,

Şu anda kullanmakta olduğum 2017 Opel Astra Sedan 1.6 Edition Plus aracımı, başlıkta da belirtmiş olduğum 2011 w204 FL Mercedes-Benz C180 1.8 cgi bir araçla takas etmeyi düşünüyorum.

Detaya inecek olursak, bendeki Astra 45 bin kmde, manuel, 3 bin km önce tarafımdan lpgsi takılmış, yine kendi taktırdığım ekstra geri görüş kameralı multimedyası bulunan, bakımı yeni yapılmış ve servisten dışarı çıkmamış tertemiz ve ekstrası olan, hiçbir sorunu olmayan yeterli bir araç. Bir parça arka çamurluk boyam var ve 3400 lira buna bağlı tramerim var.

Mercedes ise, oldukça yakın bir arkadaşımın müteahhitlik işleri için alması gereken iş araçlarına maddi kaynak oluşturmak üzere satmış olduğu, 2011 makyajlı kasa Fascination paket, 168 bin kmde, 7g-tronic, ikinci sahibinden ve hiçbir problemi bulunmayan gayet düzgün kullanılmış, benim aracıma göre elbette daha dolu olan fakat model yılının eskiliği ve kmler arasındaki fark yüzünden düşünmeme sebep olan bir araç. Mercedeste sağ tarafta 2 değişen ve 2 parça boya var, aynı zamanda kaputta da 10 cm kadar lokal boya var ve toplamda 24 bin trameri var. Aracın beni bu konuda rahatlatan tek tarafı, çok yakın arkadaşımda olması, dolayısıyla bildiğim bir araç olması.

Bundan yaklaşık 1.5 sene evvel eski Mercedes'im olan E180'i satmış biri olarak gözüm ve gönlüm bir tekrar bir Mercedes arıyor ve beni bu araç alımına iten de budur..

Bütün bu bilgiler ışığında, Astra'nın üzerine 40 bin lira verip eski, değişeni, boyası ve trameri olan, kmsi yüksek 1.8 cgi motorlu C180'e geçmek mantıklı mıdır? Fikirlerinizi önemsiyorum. Siz olsanız hangisini tercih ederdiniz?

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,193
45,770
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Ailede aynı makyajlı model avantgarde 1.8 cgi 7g-tronic mercedes vardı. 40-45 bin km'ye kadar kullanıldı. Açıkçası güncel C serilerinden daha iyi ve kaliteli bulduğum bir makine. Özellikle adaptif bi xenon farların performansı müthişti. Duygusal olarak bakıldığında düşünmeden tercih ederdim.

Mantık olarak bakıldığında mümkün değil almam. Yakıt olarak stok binecekseniz 1.8 cgi + otomatik kombinasyonu 10 litrenin altını şehir içinde zor görür. Prins marka lpg'lerle bu araca dönüşüm yapılabiliyor ama lpg'nin o yaştaki ve km'deki aracı ne kadar yoracağı mevzusu tartışmalı. Yaş farkı bir yana, arada ciddi km farkı var. Üstelik mercedes'lerin sarf malzemeleri, parçaları yetkili servislerde normal markalara göre daha pahalı olabiliyor. Uygun fiyatlı özel servis veya ustanız varsa ancak o zaman içiniz biraz rahatlar. Ama neredeyse 10 yaşında 200 bin km'ye yaklaşmış bir aracı alacağım diye henüz 3-4 yaşında 45 bin km'deki bir aracın üstüne 40 bin lira vermezdim. Mercedes bile olsa vermezdim.

Yani netice itibariyle mercedes'ten yana bu kararı alacaksanız içinde pek mantık aramamalısınız. Duygusal olarak bir karar verip, seviyordum, tutkum buydu risklerini bilerek aldım diyebilmelisiniz. Ancak bu şekilde bakarsanız pişmanlık yaşamazsınız.

Son düzenleme:

chesteren

Profesör
19 Eyl 2016
125
247
1,385
Elazığ
Marka
Toyota
Ailede aynı makyajlı model avantgarde 1.8 cgi 7g-tronic mercedes vardı. 40-45 bin km'ye kadar kullanıldı. Açıkçası güncel C serilerinden daha iyi ve kaliteli bulduğum bir makine. Özellikle adaptif bi xenon farların performansı müthişti. Duygusal olarak bakıldığında düşünmeden tercih ederdim.

Mantık olarak bakıldığında mümkün değil almam. Yakıt olarak stok binecekseniz 1.8 cgi + otomatik kombinasyonu 10 litrenin altını şehir içinde zor görür. Prins marka lpg'lerle bu araca dönüşüm yapılabiliyor ama lpg'nin o yaştaki ve km'deki aracı ne kadar yoracağı mevzusu tartışmalı. Yaş farkı bir yana, arada ciddi km farkı var. Üstelik mercedes'lerin sarf malzemeleri, parçaları yetkili servislerde normal markalara göre daha pahalı olabiliyor. Uygun fiyatlı özel servis veya ustanız varsa ancak o zaman içiniz biraz rahatlar. Ama neredeyse 10 yaşında 200 bin km'ye yaklaşmış bir aracı alacağım diye henüz 3-4 yaşında 45 bin km'deki bir aracın üstüne 40 bin lira vermezdim. Mercedes bile olsa vermezdim.

Yani netice itibariyle mercedes'ten yana bu kararı alacaksanız içinde pek mantık aramamalısınız. Duygusal olarak bir karar verip, seviyordum, tutkum buydu risklerini bilerek aldım diyebilmelisiniz. Ancak bu şekilde bakarsanız pişmanlık yaşamazsınız.

Farklı telaşeler sebebiyle bu başlığa yazma işini biraz aksattım. Cevabınızdan ötürü çok teşekkür ederim. Aracı almaktan vazgeçtim. Evet, tekrar Mercedes kullanma isteğim var fakat düzgün bir araçla düzgün bir şekilde.. Her ne kadar arkadaşımın aracı da olsa, ürkütücü ve ileride sorun oluşturabilecek yanlarından ötürü vazgeçtim. Zamanı gelince daha iyilerine gücümüz yeterse o zaman yıldızlanalım, şimdi zamanı değil ve Astra'yla da aramız iyi açıkçası. Hiç değiştiresim yokmuş, anladım.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,193
45,770
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Farklı telaşeler sebebiyle bu başlığa yazma işini biraz aksattım. Cevabınızdan ötürü çok teşekkür ederim. Aracı almaktan vazgeçtim. Evet, tekrar Mercedes kullanma isteğim var fakat düzgün bir araçla düzgün bir şekilde.. Her ne kadar arkadaşımın aracı da olsa, ürkütücü ve ileride sorun oluşturabilecek yanlarından ötürü vazgeçtim. Zamanı gelince daha iyilerine gücümüz yeterse o zaman yıldızlanalım, şimdi zamanı değil ve Astra'yla da aramız iyi açıkçası. Hiç değiştiresim yokmuş, anladım.
Rica ederim hocam. Mantıklı karar vermişsiniz. İleride inşaallah eliniz bollaşır daha güncel modelli bir mercedes almak nasip olur.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım