halilcan.oksuzer

Düz Yol Gazcısı
28 May 2019
33
23
120
26
Marka
Volkswagen
Arkadaşlar merhaba,

Aracım 2012 Jetta, ses sistemini yavaş yavaş revize ediyorum ve sizlere de danışmak kafamı ütüleyen soruları sizlere danışmak istedim ,

Ana ünite orjinal rcd310,
ön kapılarda db audio dbs 655c komponent mid takımı (tizlerini kullanmıyorum orjinal jettanın tiziyle kullanıyorum) linki : https://www.hepsiburada.com/db-audio-16cm-komponent-mid-takimi-p-HBV00000H8KT0,

ADS 2500 Watt mono amfi,

Bass olarak Cadence boston 30 cm bass,

Ön kapılardan belirli bir yere kadar güzel verim alıyorum ama çıkınca amfisiz yeterli olmuyor ve orjinal jettanın tizi karşılamıyor,

Arka kapılara hangi hoparlörü ve çeşidini takmalıyım, ön arka kapılardan tam verim almak için amfiye bağlamalı mıyım, bağlarsam hangi amfiyi kullanmalıyım,

Ya da baştan elden çıkar bunları şu sistemi diz dediğiniz bir tesisat var mı ?

Bilgili arkadaşların desteğini rica ederim

halilcan.oksuzer

Düz Yol Gazcısı
28 May 2019
33
23
120
26
Marka
Volkswagen
konu günceldir , bilgili arkadaşlarımı yardımcı olmasını ve kendi sistemlerini de tanıtmalarını rica ederim, bana fikir oluşturması açısından :)

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Merhaba,

Bu konuda piyasa daki ürünler den çok bir kaç doğru felsefeyi paylaşmak istiyorum.

1- Bir açata ama iyi müzik dinlemekse, yapılması gereken en temel şey optimum sinyal kalitesini sağlamak (iyi bir ana unite olarak düşünebiliriz). Bu kısım oldukça kritik çunki sizin ana üniteniz "ne verirse", amfiniz "onu yükseltip", hoparlörlerini de "onu çalacak". Mevcut durumunuzda kullandığınız ana ünitenin bir anfi çıkışı yok diye biliyorum. Bazı amfiler yüksek gerilimli (yani ana üniteden çıkan hoparlör çıkışını kullanabilen) sinyal giriş portlarına sahip oluyorlar ama bunların verimliliği düşüktür. Tercihen, eğer bütçeniz müsait ise, ana üniteye bir yatırım yapın.

2- En önemli hoparlör yatırımı her zaman sizin kulağınıza doğru bakan, ve müziğin aslında size duyuran, ön takımdır. Ön takıma yapılacak yatırım, iyi bir montaj ve kapı izolasyonu ile birlikte, müzik dinleme zamanınızı bile arttırır. Tercihen ön kapılarınıza iyi bir yalıtım uygulatıp, iyi bir takım alıp (elinizdeki sistemi bilemiyorum maalesef), kesinlikle amfiye girmeniz.

3- Amfiniz ve altyapınız önemli.. 2.1 gibi düşünebilecek, önde bir takım .. bagajda bir sub bas ile, 4 kanallı düzgün bir amfi ile gayet yüksek verim alınabilir. Bütçenize göre çıkabilecek üst seviye ürünler ile bu sistem gerçekten çok çok iyi sonuç verir. Arkalar için gerçekten çok şart değilse, benim tercihim bu tip bir sistemdir.

Neden bu tip bir sistem? neden arka kapılar boş diyecek olursanız.... İlk olarak arka kapıları ben aslında "duymuyorum", arkadan gelecek bir "tıngırtının" önden gelen "gerçek müziğin" harmonisini bozar .... ikinci olarak arka kapılara yapılacak hoparlör, izolasyon ve amfi, maliyetleri yükseltiyor... bunun yerine ön tarafı çoşturmak daha mantıklı gibi ... arka kapıya hoparlör konusa 5 kanallı bir amfiye .. veya 2nci bir amfiye ihtiyaç var.. 5 kanallı sağlam amfilerin maliyeti yüksek olmakla birlikte, ikinci bir amfi size kapasitör kullanmak gibi ek maliyetleri de beraberinde getirecek bir kaç altyapısal sorunu da beraberinde getirir.

Bunların hepsi, artan bütçe ile çözülür tabiki... iyi montaj, malzeme ve taş gibi bir ana üniteyle aktif crossover, timer özellikleri ile araba içi gibi akustik olarak son derece kötü bir ortamda bile çok yüksek kalitede müzik dinlemek mümkün

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım