Ozgur Gunes

Panpa
Beğeni puanı
7,430
Marka
Volkswagen
Bu konu Polo GTI olan tüm maceralarımın detayları olacaktır. Araç ile neler yaptım, neler olmuş, vs. hepsi yer alacaktır. Satmayı düşünmesem de ilerdeki sahibine klavuz olacak bir konu olacaktır. Takip edip iyi kötü yorum yapan herkese teşekkür ederim :)

Öncelikle bu hikayeye nasıl başladım:

2016 Ağustos ayında yazılımla keyifle yürüteceğim bir araba seçmiştim, 116i, güzel yürüyordu ama sağlıklı yürütmek zor işti. Pek bir sorun yaşamadık ama beni psikolojik olarak yoruyordu. Arada sırada annem-babamın kullanabileceği ve benim keyifle kullanabileceğim bir araba arıyordum. Beklentilerime uymayan seçeneklere yönelsem de sonunda doğru seçimi yaptığımı karar vererek hızlı trene atlayıp Konya'dan arabayı alıp geldim :)

İlk foto böyle:

Link1:https://hizliresim.com/RrXqk1

Aracın ekspertizini otoraporda yaptırdım. 62 bin km de, 2013 model. Konya bayisi diğer bayiler kadar iyi olmasa da yine de iyi bir otorapor bayisiydi. Araç denildiği gibi hatasız boyasızdı, tamponda bile boya yoktu. Sadece sağ ön çamurlukta kuru çekiçle düzeltme vardı. Hasar kaydı yok zaten. Tek bir sorun vardı, araç deli gibi yağ yakıyordu. Emme manifoldunda bu yüzden yüksek derecede yağlanma vardı. Arka balatalar bitikti.

Arabayı almaktan vazgeçseydim, Konya'dan elim boş, 3. almaktan caydığım araba son anda, 2. kez ekspertiz parasını boş yere verdiğim ve epeydir kafamı meşgul eden araba alma konusu devam edecekti. Psikolojik olarak araba arayıp alamamaktan çok yorulmuştum. Gözümü kararttım, zaten piyasadan ucuza alıyorum diyerekten aldım arabayı. Noterde sıra bana geldiğinde acaba koşarak kaçsam mı diye durup düşünmedim değil, yalan yok :)

Emme'deki terleme ve yağlanma(motorsinan kardeşimizden tutun birçok kişiye danıştım bu konuyu):

Link2:https://i.hizliresim.com/grkYMO.jpg

Link3: https://hizliresim.com/pbjLz0
Konya'dan dönüş, arabayı yarım depo vermesi hoş bir hareketti.

Neyse aldık arabayı, Ankara'ya geldiğim gibi soluğu Şaşmaz'da aldım. Öncelikle Booster Performance Erhan Yücel'e uğradım. Şu an doluyum, hafta içi gel, detaylıca inceleyim dedi. Daha önce bu motordan topladım, çok karışık ama hallederiz tekrardan dedi. Direk motor toplarız muhabbetine girince soluğu bir alt sokaktaki Aydoğanlar Yetkili Servisi'nde aldım. Araba kayıtlara göre 2017 Ağustos'ta 49 bin km'de bakıma girmiş. Aldığım sahibi Mayıs 2018 de 55 bin km de dışarda bakımını yaptırmış dediğine göre ama bence yaptırmamış. Neyse dedim yetkili servise, arabayla biraz oynamışlar, ben komple orijinale dönmek istiyorum, eğer iyi niyetlik bir durum varsa faydalanmak istiyorum dedim. Hay hay dediler, egzozu sisteme girmeden orijinalini takarız. Bakımını yaparız dediler. İçime sindi, çünkü tüm orijinal şanzıman-motor-elektronik(vagcom) yazılımlarını en orijinal ve güncel çevireceğim yer servisti. Ayrıca yağ yakma durumu incelenecekti. 1 hafta sonraya randevumu aldım.

Bu süreçte arabama ne yapabilirim diye düşündüm ve Ankara/Şaşmaz Aksam Oto'dan(eski Golf'üm için de buradan alırdım) orijinalinden iyi olan ATE arka balatalarımı aldım:

Link4:https://hizliresim.com/alj63z
Neyse bugünlük yeter bu kadar dedim. Akşam kurtlandım tabi, orijinalliği için ne yapabilirim diye. Yakın arkadaşım Kerem'i çağırdım. Heralde Türkiye'de GTI'ı ile gram oynanmamış tek insandır:

Link5:https://hizliresim.com/oX2o57
Ha bu arada, aracı aldığım da Koç egzoz yapımı baştan sona krom egzoz vardı, kat iptalli düz boru(downpipe), orta free flow ve spor son susturucu vardı. Gerçekten çok kaliteli bir egzoz yaptırmış önceki sahiplerinden biri ama kafa beyin kalmadı ve sürekli ceza yiyeceğim korkusu yordu beni. Orijinal egzoz ve yedek anahtarı yollamasını bekliyorum satın aldığım kişinin. Şu an İzmir'den Ankara'ya taşınma evresinde. İnşallah Pazartesi kargolar da yetkili servise egzozu yetiştirmiş olurum. Bir de araçta açık hava filtresi K&N var ama montajı ilginç bir şekilde yapılmış, amaç neymiş ilk başta anlamadım tabi.

Hava filtresi:

Link6:https://hizliresim.com/y6PpWj
Egzoz'un sesi buda:
https://streamable.com/p7b8t?fbclid=IwAR3XMR32XpKivZ9rfRobQAGjGCym5xYfACX_XgdJcOKoi3JtTZKrbKZPhKQ

Neyse, elbette aracın geçmişinde yazılım olduğu belliydi. Km zaten düşük diyerek aldık bakalım.

Ha, arkadaşı çağırdım işte, başladık neler farklı diye. Üstün zekalı bi zırzop gitmiş N75 valfinin yerini değiştirmiş. Büyük ihtimal bobin-buji montajını engelliyor diye yapmış. Ne gerek vardı kardeşim :) diyerek kendisine burdan sesleniyorum. Tabi dün akşam bununda orijinal şekilde montajını yaptık arkadaşla. Sanayide ustaya gitsen, ne gerek var kardeşim diyip başından savar.

Dumpvalve'İn fişini çekmiş üstün zekalı önceki sahiplerinden birisi, araba basınç bassın da daha iyi yürüsün diye belli. Onun fişini geri taktım.

Daha sonra çıkma olarak Hava filtre kutusunun vs. çıkmasını aldım kargolandı, gelmesini bekliyorum şu an.

Ayrıca uygun fiyata orijinal ayak aydınlatması buldum, onu aldım geldi, montajını yaparken resim atacağım, acelesi yok tabi bunun.

Yazlık lastikleri yeni takılmış. Alacağım ilk 3 lastikten birini takmış aldığım kişi sağolsun, büyük masraftan kurtardı beni :) Nokian zLine 215/40 R17, bende bugün gidip bütçem kısıtlı olduğu için ve kışın arabayı zaten zorlamadığım için sıfır Falken Eurowinter HS01 215/40 R17 lastik aldım. Çıkma kovaladım, kara jant baktım ama en mantıklısı buydu.

Yıldız çıkmacılara gittim küçük 3-5 bişey için, küçük olduğu için kimse ilgilenmedi tabi.

Sonra Emme manifoldundan önce olan hortum daha önceden delindiği için parçacıdan sıfırını almaya gittim. Abi bence gerek yok, seni yönlendireceğim adama git, bu motorların duayeni dedi ve sıfır beklenti ile gittim.

Dükkana dışardan bakınca rezil bir yer, içerisi bomboş, Selamınaleyküm dedim girdim, Şahin usta ilgilendi arabamla.

Hortuma baktı, abi kaçak yok, değiştirme dedi, eyvallah dedim.

Manifolddaki yağdan bahsettim, çalıştır motoru dedi, yağ çubuğu çıkardı, fıss etti, aaaa, burda hava sıkışması var, araba hava almıyor dedi. Neden diye baktı etti, yine 50-55 bin km arası binen(tespitlerime göre) sahibinin yaptığı derme çatma açık hava filtresinin karter havalandırma hortumunun içine sibop sistemi yapmış, buda motorda kompresyon yaratıyor ve araba daha fazla sıkıştırmayla yürüyor. E bunun sonucunda yağda emme manifolduna veriyormuş araba. Orj hava filtre kutusunu takınca bu sorunda ortadan kalkacak ve sıfır sorun bir arabaya bineceğim.

Arabanın geçmişine gelirsek. Hesaplarıma göre 6. sahibiyim ne yazık ki :( önceki birkaç sahibine ulaştım, ulaşmaya da devam ediyorum.

İlk sahibi tahminlerime göre İstanbul'da, ona ulaşamadım.

İkinci sahibine bir instagram postuna denk gelerek ulaştım. Tokat'ta arkadaş, 24 binde almış, 35 binde satmış. Stage 2 yükledim arabayı, satmadan stock a çevirdim dedi. Egzoz vardı, dv vardı falan, VW racing hava filtre kiti vardı dedi.

3. sahibine de ulaştım, 35 binde alıp 50 binde satmış, Ankara'daymış arkadaş.Bu arkadaş Stage 1 yüklemiş, koç egzozda egzoz yaptırmış ve şu an üzerinde takılı olan egzoz.

4. sahibine ulaşamadım, ismini buldum, yarın arayacağım, arabanın içine etmişsin, bari ne ettin söyle düzeltelim diyecem. Antalya'da yaşıyor, 50-55 bin km arası binmiş.

5. sahibi satın aldığım kişi zaten, arabadan gram anlamıyor. Keyfine binmiş, 55-62 bin km arası. İzmir'de yaşıyor, satın aldığım sırada Konya'ya taşınıyordu.

Araba kayıtlara göre 49 bine kadar yetkili servise gitmiş. 15 bin bakımına gitmiş. 30 bin bakımına gitmiş. Bu bakımda ayrıyeten supersarjşın devri daimi değişmiş ve kavrama değişmiş. 3. yıl bakımına girmiş ve en 2017 Ağustos ayında 49 binde bakıma girmiş. Aracı aldığım kişinin iddiasına göre aldığı gibi bakımını dışarda yaptırmış ama bana inandırıcı gelmedi, önemli değil, ben yetkili de bakımı yaptıracağım ve araba komple yetkili bakımlı olmuş olacak ve böyle devam edecek. Yetkiliden çıkarken bir tane daha yağ filtresi alacağım ve 6-7 bin km sonra dışarda yağ bakımını Motul VW Specific veya xclean+ 5w30 ile yapacağım.

Arabaya neler yapıldı, yapılacak?

Orijinal Ayak aydınlatma alındı, montajını yapıp VAGCOM ile aktifleştireceğim.
VAGCOM kablo-yazılım alınacak.

Yetkili serviste bujili periyodik bakım yapılacak.

Kışlık lastiği sıfır olarak alındı(Falken Eurowinter HS01 215/40 R17)

Çıkma hava filtre kutusu ve elemanları alındı, kargoda şu an

Hava filtre kutusu çıkışındaki hortum tamirli, bulunursa temiz çıkması alınacak, bulunamazsa sıfırı, orj karter havalandırma hortumu alınacak.

Emmeye giren hortum acil olmasa da alınacak.

Orijinal far sensörü alınacak, VAGCOM ile coming-leaving home aktifleştirilecek.

Orijinal RCD330+ multimedya alınacak

Far yükseklik mekanizmasında sıkıntı var, sorun giderilecek.

Sol far yıkama hortumu hasarlı, tamir edilecek.

Sol ayna kapağı kırık, yenisi alınacak.

Orijinal egzozu takılacak.

Ön park sensörü alınıp VAGCOM ile aktifleştirilecek.

Detay iç temizlik şart şart şart

Boya koruma yapılacak

İç aydınlatma-bagaj-geri vites led ampülleri orijinal halojene çevrilecek

Rot ayarı yapılacak

Sunroof bakımı yapılacak

Emme-intercooler temizliği yapılacak, şart yapılmadı

Antifriz alınıp değiştirelecek(Motul Inugel G13)

Fren hidroliği Motul DOT 5.1 olarak alınacak.

Motul emme temizleme spreyi alınacak

Motul enjektör temizleyici alınacak

Motul engine clean alınacak

APP plakalar sökülecek, emniyetten yeni orijinal plakalar alınıp Aydoğanlar yetkili servisi plakalığı ile montajı yapılacak.

Son düzenleme:

Bedirhan

Reis
Yönetici
Moderatör
Destekçi
Beğeni puanı
20,308
Hayırlı olsun, güzel günlerde kazasız belasız arızasız kullanman dileğiyle.

Ozgur Gunes

Panpa
Beğeni puanı
7,430
Marka
Volkswagen
Araç donanımından bahsedersek:

GTI panjur-tamponlar
GTI kare desenli klasik tarz spor koltuklar
DQ200 kuru kavrama 7 ileri otomatik şanzıman
GTI kulakçıklıklı tuşlu spor delikli deri direksiyon
VW RCD510 Multimedya Aux-6 lı cd changer-radyo
ESP-XDS-ABS-EBD
4 hava yastığı
Koltuk altı cep
Tek bölge dijital klima(opsiyon)
Yağmur Sensörü(opsiyon)
Kararan ayna(opsiyon)
Bi-xenon ön farlar(opsiyon)
ön-arka sis farı
Cam tavan(opsiyon)
17" opsiyon jantlar
Elektrikli-ısıtmalı aynalar(sinyaller aynada)
Yol Bilgisayarı
GTI Spor Süspansiyon
1.4 TSI 180 hp 250 nm tork turboşarj-süperşarj yeni tip CTH motor

Son düzenleme:

DuzboruDownpipe

Reis
Destekçi
Beta Programı
Beğeni puanı
15,100
Marka
Volkswagen
Araç donanımından bahsedersek:

GTI panjur-tamponlar
GTI kare desenli klasik tarz spor koltuklar
DQ200 kuru kavrama 7 ileri otomatik şanzıman
GTI kulakçıklıklı tuşlu spor delikli deri direksiyon
VW multimedya(kodunu unuttum) Aux-6 lı cd changer-FM/************
ESP-XDS-ABS-EBD
4 hava yastığı
Koltuk altı cep
Tek bölge dijital klima(opsiyon)
Yağmur Sensörü(opsiyon)
Kararan ayna(opsiyon)
Bi-xenon ön farlar(opsiyon)
ön-arka sis farı
Cam tavan(opsiyon)
17" opsiyon jantlar
Elektrikli-ısıtmalı aynalar(sinyaller aynada)
Yol Bilgisayarı
GTI Spor Süspansiyon
1.4 TSI 180 hp 250 nm tork turboşarj-süperşarj yeni tip CTH motor
Multimedyanın adı Rcd510. Uzun seneler geçirdim bu ekranla tüplü televizyondan hallicedir kendisi :D Hayırlı olsun bu arada kazasız belasız bin inşallah. Bence riskli bir araç aldın ama sorunlarını kolay şekilde çözmüşsün. Orjinale döndüğü zaman çok daha güzel olacak. Sana tavsiyem Rcd330’un CarPlay’li versiyonunu al. Bir de geri görüş kamerası uygulamak oldukça basit. Olmuşken tam olsun :)

Ozgur Gunes

Panpa
Beğeni puanı
7,430
Marka
Volkswagen
Multimedyanın adı Rcd510. Uzun seneler geçirdim bu ekranla tüplü televizyondan hallicedir kendisi :D Hayırlı olsun bu arada kazasız belasız bin inşallah. Bence riskli bir araç aldın ama sorunlarını kolay şekilde çözmüşsün. Orjinale döndüğü zaman çok daha güzel olacak. Sana tavsiyem Rcd330’un CarPlay’li versiyonunu al. Bir de geri görüş kamerası uygulamak oldukça basit. Olmuşken tam olsun :)
Eyvallah, teşekkür ederim. Alırken yüksek risk aldım ama patlamadım şükürler olsun :) rcd330 car playli olanı alacağın zaten, geri görüşü de hallederim zaten onu aldığım zaman ;)

At

Takipçi
Beta Programı
Beğeni puanı
16,218
Marka
Aston Martin
Hayırlı olsun, stock araba candır. İlerde jantları da orijinal janta döndür diycem de yeni lastik almışsın :d

tequila

Profesör
Beğeni puanı
832
hayırlı olsun çok badire atlatmış araç sonunda sizin gibi bir sahip bulmuş zor işlere girişmişsiniz cth motorlarda yağ yakma sorunu giderilmemişmiydi

Ozgur Gunes

Panpa
Beğeni puanı
7,430
Marka
Volkswagen
Hayırlı olsun, stock araba candır. İlerde jantları da orijinal janta döndür diycem de yeni lastik almışsın :d
Eyvallah, teşekkür ederim. Aga jantlar orijinal zaten, opsiyon jant bunlar

hayırlı olsun çok badire atlatmış araç sonunda sizin gibi bir sahip bulmuş zor işlere girişmişsiniz cth motorlarda yağ yakma sorunu giderilmemişmiydi
Teşekkür ederim :) araba bence de benim gibi bir sahibi bulduğu için şanslı :) CTH da yağ yakma sorunu giderildi elbette ama elbette sıkıştırınca arabayı yakacaktır her turbo benxinli araba gibi :)

spartacus

Elit Apaçi
Beğeni puanı
483
Marka
Alfa Romeo
Esp tabanlı araç :) beğenmedim. Şaka bir yana güzel günlerde kullanın. Çok yönlü güzel bir hot hatch. Eksikleri de giderilince nefis olur

sukruabay

Asfalt Kurutucu
Beğeni puanı
20
Hayırlı olsun Özgür Bey,
Ağız tadıyla binersiniz inşallah . Çok güzel araba.

Ibiza Cupra ile temelde ne gibi farklılıklar var bu Polo'nun ayrıntıları biliyor musunuz?

At

Takipçi
Beta Programı
Beğeni puanı
16,218
Marka
Aston Martin
Eyvallah, teşekkür ederim. Aga jantlar orijinal zaten, opsiyon jant bunlar
Oa benim arkadaş polo gt almıştı, 17 istiyodu o da ama öyle bir opsiyon yoktu sanırım o dışardan bakıyordu, sonradan vazgeçti zaten. O zamanlar da internette bu janta denk geliyorduk hep.

Ozgur Gunes

Panpa
Beğeni puanı
7,430
Marka
Volkswagen
Oa benim arkadaş polo gt almıştı, 17 istiyodu o da ama öyle bir opsiyon yoktu sanırım o dışardan bakıyordu, sonradan vazgeçti zaten. O zamanlar da internette bu janta denk geliyorduk hep.
Yıl ile alakası olabilir, jantlar oem vw

Ozgur Gunes

Panpa
Beğeni puanı
7,430
Marka
Volkswagen
Esp tabanlı araç :) beğenmedim. Şaka bir yana güzel günlerde kullanın. Çok yönlü güzel bir hot hatch. Eksikleri de giderilince nefis olur
Esp tabansız araba mı kaldı :) teşekkür, hayırlısı, yavaş yavaş çözüyoruz

Hayırlı olsun Özgür Bey,
Ağız tadıyla binersiniz inşallah . Çok güzel araba.

Ibiza Cupra ile temelde ne gibi farklılıklar var bu Polo'nun ayrıntıları biliyor musunuz?
Hiç bir farkı yok, tamamen aynı iki araba. Polo VW olduğu içi daha kaliteli sadece.

Hayırlı uğurlu olsun. Stage 1 artı egzoz yaptıran sahibi en mantıklı davranan olmuş bence. Yakışır poloya. Orjinal de ayrı güzel olur bişey diyemeyiz. Kazasız belasız inşallah.
Ya stage 1 de mantıksız da artık bir şey diyemiyorum. Ben de 3 kere yazılımlı arabaya bindim. Teşekkür ederim :)

Ozgur Gunes

Panpa
Beğeni puanı
7,430
Marka
Volkswagen
Bugün sabah arkadaşla biten arka balataları kendi ekipmanlarımızla değiştirdik :)

Link7:https://hizliresim.com/zjmZ3j

Link8:https://hizliresim.com/y6PWEj
Tam zamanında değişmisiz

Link9:https://hizliresim.com/36957M
Balata değiştirme kitimiz :)

Link10:https://hizliresim.com/RrJA0R
Sökerken toz körüğünü parçalamışım galiba, onu da daha sonra değiştireceğim artık

Link11:https://hizliresim.com/pbRA0a
Orijinalinde Textar çıksa da ben Ate tercih ettim. Ate bu konuda en iyisi.

Daha deli mavi xenon sislerimizi sökmeye sıra geldi, onları söktüm, vag her zamanki gibi kolay bir montajlama sistemi yapmış

Link12:https://hizliresim.com/OvRb0D
Bu iş için bu kadar uğraşan uğraştıran arkadaşı esefle kınıyorum

Link13:https://hizliresim.com/k9jQbD
Çıkanlar

Link14:https://i.hizliresim.com/YQvyDZ

Link15:https://hizliresim.com/mMGb30
Ve orijinal son hali :)

Link16:https://hizliresim.com/jg4M8m
Bugünlük bu kadar, yarın paydos, stajın son günü, salı gününden itibaren 2 ocak a kadar tatilim, o sürede arabayı toparlayacağım.

Son düzenleme:

Ozgur Gunes

Panpa
Beğeni puanı
7,430
Marka
Volkswagen
O açık filtreyi o kadar kirleten adamı odunla dövmek lazım.
Çok bilinçsiz idi çok... ama 6-7 bin km bindiği için sıkıntı değil. İşin kötüsü bendeki kn filtreyi satarken temizleyiciyi de verdim. Zaten yarın orj kit elimde olur. Onu takacağım bakalım, sonuç ne olacak. 700 km dir arabayı ciddi sıkıltırıyorum(beni bilen bilir, sıkıltırıyorum diyosam sıkıştırıyorumdur), gram yağ eksiltmedi daha.

Beğeni puanı
4,017
Marka
Ford
Bugün sabah arkadaşla biten arka balataları kendi ekipmanlarımızla değiştirdik :)

Tam zamanında değişmisiz

Balata değiştirme kitimiz :)

Sökerken toz körüğünü parçalamışım galiba, onu da daha sonra değiştireceğim artık

Orijinalinde Textar çıksa da ben Ate tercih ettim. Ate bu konuda en iyisi.

Daha deli mavi xenon sislerimizi sökmeye sıra geldi, onları söktüm, vag her zamanki gibi kolay bir montajlama sistemi yapmış

Bu iş için bu kadar uğraşan uğraştıran arkadaşı esefle kınıyorum

Çıkanlar

Ve orijinal son hali :)

Bugünlük bu kadar, yarın paydos, stajın son günü, salı gününden itibaren 2 ocak a kadar tatilim, o sürede arabayı toparlayacağım.
App plaka yakışıklı duruyor çıkarmasak mi demiyor musunuz hiç :D

Ozgur Gunes

Panpa
Beğeni puanı
7,430
Marka
Volkswagen
Bu arada bugün arkadaşın gti da fıss sesi var mı diye yanına gittim, ne yazık ki onun arabada da var, demek ki normal bir durum. Sorunumuz başka yerde gibi :(