2016 Peugeot 308 1.6 Hdi Active.

mazda323hb

Profesör
27 Eki 2018
234
320
1,335
Denizli
Marka
Peugeot
Herkese merhabalar arkadaşlar.

Birkaç senedir bindiğim 2007 model Citroen C4'ün kilometresinin 300 bin olmasından, boyasının artık iyice güneş yanıklarıyla dolmasından hemde çıkabilecek potansiyel masraflarından dolayı yeni bir araca geçmeye karar verdim. C4'ün satışını verdikten sonra yeni araç için kafamda birkaç kriter belirlemiştim.

-Çok km yaptığım ve kullandığım güzergah yokuşlu olduğu için dizel olmaı.

-Hb olmalı.

-Km maksimum 150 bin olmalı.

- Mümkünse dolu paket olmalı.

Biraz araştırma yaptıktan sonra Astra J'lerin 1.3 dizel cosmo paketleri radarıma takıldı. Arkadaşımda da olduğu için donanımını,konforunu vs bildiğim bir araçtı. Biraz araştırma yaptıktan sonra yaşadığım yerde 2-3 tanesine bakmaya gittim. Benim şanssızlığıma mı yoksa J kasalarda genel bir sorun mu bilmiyorum baktığım araçlarda geç çalışma sorunu vardı. 1 tanesinde de AFL farlar ilk açılışta hareket etmiyor sabit kalıyordu.

Anlayacağınız baktığım opeller turşu çıkınca il dışına çıkıp da opel bakmaya cesaret edemedim.

Araç arayışım devam ederken bi arkadaşın arkadaşında 308'e denk geldim. Onu sürdüm,kullandım. Kafamda opelle karşılaştırdım. Opelden daha çok beğendim, daha özenilmiş bir araç gibi geldi 308. Sürdüğüm araçta 1.6 e hdi allure paketti, donanım olarak çok zengin,motor olarak da çok sessiz ve performanslıydı. Ayrıca PSA grubunda olan torsiyon probleminin neredeyse tamamen çözüldüğünü farkettim.

İlanlardan bakınca e-hdi'lerin bütçemi aştığını gördüm. Bende düz hdi active paketlere bakmaya başladım. Onlar bütçem dahilindeydi ama aklımda 92 bg yeterli olur mu, active pakette kalite düşüşü yaşanmış mıdır gibi sorular dönerken Ankara'dan ilk sahibinden 95 bin km'de fiyat olarak da uygun bir 308'e denk geldim ve ertesi gün hemen gidip satın aldım.

Ankara'dan Denizli'ye ilk gelirken abimle farkettiğimiz ilk şey aracın sessizliği oldu. Motor sesi şanzıman oranlarının uzunluğundan neredeyse hiç içeriye yansımıyor. Rüzgar sesi 120'lere kadar neredeyse yok. 120'den sonra da rahatsız edici seviyeye ulaşmıyor. Bu model yıllarında uzun süre bindiğim tek araç astra j olduğu için onla kıyaslıyorum, yalıtım ve konfor anlamında astra j'den birkaç gömlek üstün olduğunu farkettim.

Tüketim olarak da eğer çok kasarsanız(100 km sabit hızla) 3.5'ları görebiliyorsunuz ama çok kasmadan 120-130 giderseniz 4.5 litreyle uzun yolu tamamlayabiliyorsunuz.

Aracı alalı yaklaşık 11 bin km oldu, 11 bin km'nin ortalaması 4.9 litre.

Araçtan genel olarak çok memnunum ama sevmediğim birkaç noktası da var;
1- Klima kontrolünün dokunmatik ekrandan yapılması. Araçta çift taraflı klima olduğu için her iki tarafında derecesini tek tek ayarlamanız gerekiyor. Keşke senkron düğmesi konulsaydı tek tarafı ayarlayıp diğeri de o dereceye otomatik gelse dedim.

2-Aracın vites geçişleri. Kullandığım allure paket 308'de vites çok rahat kaymak gibi geçerken, kendi aracımda biraz kemikli yolu uzun şekilde geçiyor. Bunu sevmedim.

3-Motor performansı. 92 bg bir araç olduğu için performans gibi bir iddiası tabi ki yok ama uzun şanzıman oranları sayesinde keşke 20 bg daha olsa veya uzun 5 vites yerine kısa kısa 6 koysalarmış daha iyi yürüyebilirmiş araç.

4- Ön kol dayamayı en üst seviyeye ve en ileriye alınca bozuk yollarda trim sesi yapabiliyor fakat kolunuzu dayadığınızda trim sesi kesiliyor. Bundan başka trim sesi araçta duyamadım.

5- Araçta sadece kolçağın önünde 1 tane bardaklık var keşke 2 tane olsaymış dedim.

6- Bluetoothla müzik dinlediğiniz zaman telefondan şarkıyı değiştirdiğinizde veya sesle oynadığınızda 2 saniye gecikmeli olarak geliyor.

7- Benim yaşamadığım ama internette çoğu kişinin yaşadığı direksiyon ve gösterge tasarımından kaynaklı direksiyondan göstergeleri görememeleri. Ben uzun boylu olduğum için yaşamadım ama almayı düşünenler için ekleyeyim dedim.

Kısaca active paketteki özelliklerden bahsedeyim. Active en boş paket değil ama bence en boş paket olarak da değerlendirebilir çünkü access(en boş paket) pakette deri direksiyon,kolçak,dokunmatik ekran bile bulunmuyor. O yüzden yok saymak en mantıklısı.

-Hız sabitleme-sınırlama

-Dokunmatik ekranla beraber gelen çift bölge klima.

-Bluetooth-usb.

-Soğutmalı torpido, 4 cam otomatik, ön kolçak.

-Katlanır ayna, 8 airbag.

ve 3 harfli güvenlik donanımları.

Active paketlere ek olarak geri görüş kamerası,ön arka park sensörü, cam tavan opsiyon olarak alınabiliyormuş. Benim aldığım araçta bunlar yok.

Benim gibi eski bir araçtan geçiş yapıyorsanız yeterli denebilir.

Parasına ve sunduklarına bakarsak mantıklı bir seçim yaptığımı düşünüyorum. Aklımda hala opelin donanımları(özellikle afl farları) kalmış olsa da genel olarak 308'in daha iyi bir araba olduğuna arkadaşımla hemfikir kaldık.

Sonuç olarak araçtan memnunum, düşünenlere tavsiye ederim. Merak ettiğiniz şeyler varsa sorabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• 20240106_142739.jpg
    20240106_142739.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 0
  • 20231226_171932.jpg
    20231226_171932.jpg
    4.2 MB · Görüntüleme: 0

mete25

Panpa
4 Mar 2019
521
1,281
2,520
Ankara
Marka
BMW
2 yıl kadar önce 120 lik ve EAT6 şanzıman active olanı için babamı ikna etmeye çalışmıştım. Sorunsuzluk dayanıklılık yüksek hız rahatlığı konularında laguna2 den sonra daha rahat edeceğini ve memnun kalacağını düşünüyordum. Nihayetinde hacim gibi bahanelerle ikna edemedik ancak bugün de alınsa memnun kalacağımıza inandığım bir arabadır. Active ile gelen 205/55/16 ebadı da allure paketteki ebada kıyasla bir avantaj olarak sayılabilir.

Bence doğru bir seçim olmuş. Güle güle kullanmanız dileğiyle.🧿

mazda323hb

Profesör
27 Eki 2018
234
320
1,335
Denizli
Marka
Peugeot
Güle güle kullanın.Allah kaza,bela göstermesin.

Hayırlı uğurlu olsun hocam. Masaallah. Allah kaza bela gostermesin
Teşekkürler arkadaşlar daha iyileri sizin olsun inş.

2 yıl kadar önce 120 lik ve EAT6 şanzıman active olanı için babamı ikna etmeye çalışmıştım. Sorunsuzluk dayanıklılık yüksek hız rahatlığı konularında laguna2 den sonra daha rahat edeceğini ve memnun kalacağını düşünüyordum. Nihayetinde hacim gibi bahanelerle ikna edemedik ancak bugün de alınsa memnun kalacağımıza inandığım bir arabadır. Active ile gelen 205/55/16 ebadı da allure paketteki ebada kıyasla bir avantaj olarak sayılabilir.

Bence doğru bir seçim olmuş. Güle güle kullanmanız dileğiyle.🧿
Teşekkür ediyorum hocam.
Evet hacim anlamında eksileri var arka koltuk C den ziyade B. O yüzden aile kullanımına pek uygun değil gibi. Ben tek kişi olduğum için sorun bile etmedim. Allure paketteki 17 jantla araç daha gergin, 16 jantlarla daha yumuşak konfora yönelik. Active paketin tek avantajı bu olabilir gerçekten de.

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,700
2
9,630
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Çok güzel araç güzel kombinasyon :) Güle güle binin , aynısının üst modeli yakın bir arkadaşımda var hiç beğenmiyorum bu kasa daha mantıklı üst kasayla hiç bir şey değişmiyor boşa verilen para gibi geliyor bana :D Bagaj kapağının komple plastik olmasına ayrıca şaşkınım :D

mazda323hb

Profesör
27 Eki 2018
234
320
1,335
Denizli
Marka
Peugeot
Çok güzel araç güzel kombinasyon :) Güle güle binin , aynısının üst modeli yakın bir arkadaşımda var hiç beğenmiyorum bu kasa daha mantıklı üst kasayla hiç bir şey değişmiyor boşa verilen para gibi geliyor bana :D Bagaj kapağının komple plastik olmasına ayrıca şaşkınım :D
Teşekkürler hocam. Bagaj kapağının plastik olmasını da sizden duydum valla : D

mazda323hb

Profesör
27 Eki 2018
234
320
1,335
Denizli
Marka
Peugeot
Geçtiğimiz günlerde arabaya bi takım şeyler ekledim.
-Camlara film çekildi.
-Uzun anten yerine kısa anten takıldı.
-Kışlıklar yerine Continental Ecocontact'lar geldi. Fark muazzam : D

Kullandıkça daha çok sevmeye başladım. 108 bin km olduk, bakıma 2 bin kaldı.
8a2a734a-db23-4f13-85c2-c4e41e95783d.jpg

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım