225/45/R17 ASY6 & PS5

Alpii

Alper
Senkromeççi
3 Eyl 2023
10
31
70
28
İstanbul
Marka
Peugeot
Herkese merhaba,

Kendi aracımda 27 bin kilometrelik primacy4'ler mevcut. Araca yay taktığımdan beri Şile yada Bahçeköy yollarında ufak ufak performanslı sürüşlere başladım. Lastiği eski sahibi bodrumda herhalde tahmini 28-29 psi'lar gibi düşük basınçlarda sürdüğü için dış yüzeyleri aşınmış. Arka lastiklerde biraz erimiş bu kadar kilometrede. Bu sebeple özellikle bahçeköydeki parlak asfaltta tutunma problemi yaşatıyor biraz kasınca.

Soruma gelecek olursak; yukarıdaki sebepten ötürü bir lastik alacağım. Belki ayda 2-3 gün bu rotalarda süreceğim, ekstrada belki yeni senede bir kaç kez pistgünü olur maddiyata göre. Ama genel olarak yine şehir içi kullanımda mevcut olacak.

Testlerde ikisi de neredeyse aynı sonuçları alıyor fakat gördüğüm kadarıyla Asy6 ' dan daha memnunlar yorumlarda her ikisini deneyenler. asy6 'hem ps5'e göre de baya sessiz diyorlar. Konfor hakkında bi yorum bulamadım ekstra. Tutuş , frenleme vs zaten aynı gibi. Islakta sanki asy6 öne çıkıyor.

Sizce dediğim kullanım koşulları için; asy6'yı almalı mıyım ?

Herkese teşekkürler şimdiden

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,700
2
9,630
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Asy5 kullanıyorum kesinlikle tavsiye ederim , XL olmayan modelini aldım özellikle konfor için , gayet güzel lastik Asy6 için yorum yapamam ama 5 rayda gidiyor desem abartmış olmam ona göre değerlendirebilirsiniz :)

Alpii

Alper
Senkromeççi
3 Eyl 2023
10
31
70
28
İstanbul
Marka
Peugeot
Asy5 kullanıyorum kesinlikle tavsiye ederim , XL olmayan modelini aldım özellikle konfor için , gayet güzel lastik Asy6 için yorum yapamam ama 5 rayda gidiyor desem abartmış olmam ona göre değerlendirebilirsiniz :)
evet evet bende 91y fp olan modeline baktım zaten. XL'yi bilemedim açıkçası. Çoğunlukta günlük olacağı için çok da sert olmasını istemiyorum. teşekkürler yorumunuz içiin

Testarossa

TomSawyer
Profesör
8 Ağu 2020
599
957
1,820
İstanbul
Marka
Alfa Romeo
@S.Asil 'in ısrarıyla Asym 5 aldım, ondan önce Premıum Contact 6 kullanıyordum.
Bir lastik nasıl daha iyi olabilir bilmiyorum önceden Premium Contact 6 kullanıyordum ama Asym kadar sevemedim.
Ben olsaydım Asym 5 alırdım ekstra para vermeye gerek yok.
Bu arada su birikintilerinde Asym5 > Cpc7 bugün karar verdim.

Alpii

Alper
Senkromeççi
3 Eyl 2023
10
31
70
28
İstanbul
Marka
Peugeot
@S.Asil 'in ısrarıyla Asym 5 aldım, ondan önce Premıum Contact 6 kullanıyordum.
Bir lastik nasıl daha iyi olabilir bilmiyorum önceden Premium Contact 6 kullanıyordum ama Asym kadar sevemedim.
Ben olsaydım Asym 5 alırdım ekstra para vermeye gerek yok.
Bu arada su birikintilerinde Asym5 > Cpc7 bugün karar verdim.
Teşekkürler cevabınız için. Asymmetric serisi alacağım gibi bu gidişle :) Pilotsport tarafındanda bir iki yorum gelirse bir de onla karsılastırsak keske :)

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
Ps5 çok geç ısınıyor ve gürültülü bir lastik, asym 6 deneyimlemedin ama onu alırdım diye düşünüyorum.

Alpii

Alper
Senkromeççi
3 Eyl 2023
10
31
70
28
İstanbul
Marka
Peugeot
Ps5 çok geç ısınıyor ve gürültülü bir lastik, asym 6 deneyimlemedin ama onu alırdım diye düşünüyorum.
Evet evet, bende bu yorumu çokça gördüm ısınma ve hele ki gürültü konusunu. Gündelikte de çok kullanacağım için asy5-6 yorumları çok sessiz yorumları da bolca dolu. Black friday etkinliklerinde en iyisi lastik kovalayayım ben :)

hebehebe

Emre
Düz Yol Gazcısı
24 Mar 2023
46
14
195
39
İstanbul
Marka
Volkswagen
Asymmetric 5... Asymmetric 6 çok sessiz yorumları asfalt kalitesi çok yüksek ülkelerde anlaşılabilir, ama bizde bir gerçeğe karşılık düşmüyor. Eskimiş asfaltta şaka gibi gürültülü. Tamam çok iyi tutuyor ama değer mi diye de düşündürüyor. Artı Asmmetric 5'in daha yüksek kızaklama direnci gibi ıslak yol performansında önemli bir artısı var, daha güvenli hissederek fırtına yağmur basabilirsiniz. Paranız cebinizde kalsın, ya da Michelin deneyin ben gelecek sefer öyle yapmayı düşünüyorum.

Son düzenleme:

Alpii

Alper
Senkromeççi
3 Eyl 2023
10
31
70
28
İstanbul
Marka
Peugeot
Asymmetric 5... Asymmetric 6 çok sessiz yorumları asfalt kalitesi çok yüksek ülkelerde anlaşılabilir, ama bizde bir gerçeğe karşılık düşmüyor. Eskimiş asfaltta şaka gibi gürültülü. Tamam çok iyi tutuyor ama değer mi diye de düşündürüyor. Artı Asmmetric 5'in daha yüksek kızaklama direnci gibi ıslak yol performansında önemli bir artısı var, daha güvenli hissederek fırtına yağmur basabilirsiniz. Paranız cebinizde kalsın, ya da Michelin deneyin ben gelecek sefer öyle yapmayı düşünüyorum.
tabi orası öyle de o yurtdışı yorumlarda da pilotsport için çok daha sesli yorumları var asy6 ya göre :) O zaman o daha da kötüdür. Bakacağım dediğinize de , teşekkürler

Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,278
3,898
4,070
İstanbul
Marka
Ford
Asy6 tercih ederdim, uzunca süre asy5 kullandım fazlasıyla ıslakta kuruda memnun oldum. Özellikle ıslak tutuşundan muazzam zevk alıyordum.
225 / 40 / 18 olarka kullanıyordum ben.

Alpii

Alper
Senkromeççi
3 Eyl 2023
10
31
70
28
İstanbul
Marka
Peugeot
Asy6 tercih ederdim, uzunca süre asy5 kullandım fazlasıyla ıslakta kuruda memnun oldum. Özellikle ıslak tutuşundan muazzam zevk alıyordum.
225 / 40 / 18 olarka kullanıyordum ben.
Teşekkürler hocam tavsiyeniz ve yorumunuz için.

Genel olarak herkese sorayım ekstra; lastiğimin dişlerine baktığımda ön tarafta bir şey yok nerdeyse. Arka lastiklerde biraz aşınma uç dişlerde başlamış. Arkalarında dış yüzeyleri soyulmuş durumda baya. Belli süre olan değerden 5-6 psi düşük sürmek bu kadar performansını yemesine sebep olabilir mi ? Dişleri çünkü hala baya baya var yani, 28 k kmlik lastikler 2021 ocak üretimli. Dıştan yemiş biraz, içten de mi yedi acaba :)

* aynı rotada aynı hızla giderken arkadaşlarla; anlamsız şekilde araç birden salmaya başlıyor Bahçeköy yolunda :) Anlam veremedik, bir tanesinin lastiği bende de eski olmasına rağmen videolardan onlarda anlam veremedi :) Sürüş tekniğine bir şey bulamıyoruz hız zaten 60-80 arası. Lastikte üste belirttiğim koşullarda, acaba bundan mıdır , sadece diş boyutları ve km'si acaba dedirtiyor.

** primacy 4 lastikler

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,855
26,186
5,720
Ankara
Marka
Skoda

Genel olarak herkese sorayım ekstra; lastiğimin dişlerine baktığımda ön tarafta bir şey yok nerdeyse. Arka lastiklerde biraz aşınma uç dişlerde başlamış. Arkalarında dış yüzeyleri soyulmuş durumda baya. Belli süre olan değerden 5-6 psi düşük sürmek bu kadar performansını yemesine sebep olabilir mi ? Dişleri çünkü hala baya baya var yani, 28 k kmlik lastikler 2021 ocak üretimli. Dıştan yemiş biraz, içten de mi yedi acaba :)

* aynı rotada aynı hızla giderken arkadaşlarla; anlamsız şekilde araç birden salmaya başlıyor Bahçeköy yolunda :) Anlam veremedik, bir tanesinin lastiği bende de eski olmasına rağmen videolardan onlarda anlam veremedi :) Sürüş tekniğine bir şey bulamıyoruz hız zaten 60-80 arası. Lastikte üste belirttiğim koşullarda, acaba bundan mıdır , sadece diş boyutları ve km'si acaba dedirtiyor.

** primacy 4 lastikler
sorununuz lastiklerin primacy olması gibi, kullanıcılardan sık duyduğumuz yorumlar anlamsız kopmalar savrulmalar falan

hebehebe

Emre
Düz Yol Gazcısı
24 Mar 2023
46
14
195
39
İstanbul
Marka
Volkswagen
Lastik firmaları pazar paylarını korumak için devamlı bir 'daha iyi' üretme baskısı altındalar sanıyorum. Bozuk olmayan şeyi düzeltme gibisinden bir ingilizce deyim vardır ya... Asymmetric 5'i ben de çok sevmiştim.

Alpii

Alper
Senkromeççi
3 Eyl 2023
10
31
70
28
İstanbul
Marka
Peugeot
blackfriday indirimleriyle yakaladım bakalı, herkese yorumları için tek tek teşekkür ediyorum. Biraz kullandıktan sonra yorum yaparım ileride :)

blanc.832

Asfalt Kurutucu
26 Kas 2016
5
3
595

** primacy 4 lastikler
valla hocam primay 4'ler lanet bir lastik 90 la giderken yeni yağan yağmurda umuttepe yolu c kapısının oradaki virajda(bilenler bilir) spin attırmıştı dış iç f1 şeklinde virajı almama rağmen lanet ediyorum lastiğe :)

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım