235 45 18 sağlam kış lastiği

binglidak

Bahadır kaya
Profesör
8 Eyl 2016
366
578
1,645
Herkese merhaba
Araç 235 45 18 ebatlı bir superb. Kullanıcısı Erzurum'un yolları epey kötü olan bir bölgesinde yaşıyor ve bu ebattaki kış lastiği sürekli taş kestiği için 235 50 18 boyutuna geçmek istedi. Yalnız %3.39 gibi bir sapma var.
Conti ts860, goodyear ultrgrip9, nokian wrd4 veya dunlop gibi Erzurum kışıyla baş edebilecek, münkünse de 7 derece üstünde sapıtmayacak lastikler bakıyoruz. Sizce lastik kesme mevzusuna en iyi dayanacak olan hangisidir veya ebatta nasıl bir değişiklik yapalım?
Bir tanıdığı dediği ebata geçiş yapmış ve memnunmuş. Biz de risk alıp geçsek nasıl olur?

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,107
45,655
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Sapma oranını normal değerler içinde tutarak, yanak yüksekliğini arttıracak şekilde geçebileceğiniz fazla ebat yok maalesef. 225 50 18 bu ebatlardan biri %1.9 sapma ile ama onda da pek model yok. Yinede kafanıza yatan olursa bir bakarsınız. Yanak konusunda yerinizde olsam orjinal ebatta kalırım ama almak istediğim lastiklerin XL etiketli, yanakları güçlendirilmiş, balon yapma riski normal lastiklere oranla daha az ve daha fazla yük taşıma kapasitesine sahip modellerini alırdım.

Bu arada 18 inç jantlarda genellikle kış lastikleri de tıpkı yazlıklar gibi performans odaklı üretilebiliyor. Örneğin o ebatta TS 860 S olarak gelebiliyor, Nokian WR D4 değil de ( isterseniz bulursunuz ) A4 şeklinde performans versiyonlu gelebiliyor. Malum 17 inç janttan yukarısı genelde bu tip performans odaklı sürüşlere hitap eden ebatları içerir. Bu bahsettiğim performans odaklı kışlık versiyonların kar ve buz performansı daha düşük ebatlarda ki versiyonlarına göre düşüktür. Yani kış performansı konusunda TS 860 > TS 860 S, WR D4 > WR A4 şeklinde daha somut anlatabilirim. O sebeple Erzurum gibi şartları ağır geçen bir bölgede bu performans odaklı modellerden birini almamaya çalışın.

Lastik seçimi konusunda da TS 860 - D4 ve Ultragrip 9 iddialı modellerdir. Hiç biri pişman etmez. D4 modeli kış şartlarında biraz daha iyi iş yapabilir. Bununla beraber kendi kullandığım TS 860 ise normal kış şartları dışında hava 15 derece bile olsa sapıtmadan yazlık lastik gibi ( hatta bazı yazlıklardan daha iyi ) iş yapabiliyor.

Son düzenleme:

binglidak

Bahadır kaya
Profesör
8 Eyl 2016
366
578
1,645
Sapma oranını normal değerler içinde tutarak, yanak yüksekliğini arttıracak şekilde geçebileceğiniz fazla ebat yok maalesef. 225 50 18 bu ebatlardan biri %1.9 sapma ile ama onda da pek model yok. Yinede kafanıza yatan olursa bir bakarsınız. Yanak konusunda yerinizde olsam orjinal ebatta kalırım ama almak istediğim lastiklerin XL etiketli, yanakları güçlendirilmiş, balon yapma riski normal lastiklere oranla daha az ve daha fazla yük taşıma kapasitesine sahip modellerini alırdım.

Bu arada 18 inç jantlarda genellikle kış lastikleri de tıpkı yazlıklar gibi performans odaklı üretilebiliyor. Örneğin o ebatta TS 860 S olarak gelebiliyor, Nokian WR D4 değil de ( isterseniz bulursunuz ) A4 şeklinde performans versiyonlu gelebiliyor. Malum 17 inç janttan yukarısı genelde bu tip performans odaklı sürüşlere hitap eden ebatları içerir. Bu bahsettiğim performans odaklı kışlık versiyonların kar ve buz performansı daha düşük ebatlarda ki versiyonlarına göre düşüktür. Yani kış performansı konusunda TS 860 > TS 860 S, WR D4 > WR A4 şeklinde daha somut anlatabilirim. O sebeple Erzurum gibi şartları ağır geçen bir bölgede bu performans odaklı modellerden birini almamaya çalışın.

Lastik seçimi konusunda da TS 860 - D4 ve Ultragrip 9 iddialı modellerdir. Hiç biri pişman etmez. D4 modeli kış şartlarında biraz daha iyi iş yapabilir. Bununla beraber kendi kullandığım TS 860 ise normal kış şartları dışında hava 15 derece bile olsa sapıtmadan yazlık lastik gibi ( hatta bazı yazlıklardan daha iyi ) iş yapabiliyor.
Teşekkür ediyorum hocam.
Bir de dunlop sp winter ice 02 XL var sanki fiyatı yukarıda saydıklarımızdan biraz daha uygun gibi. Hem de xl olmuş olur. Bu model hakkında bilgisi olan var mıdır acaba?
Edit:sanırım uygun ebatta lastik yok bu modelde:(

Son düzenleme:

binglidak

Bahadır kaya
Profesör
8 Eyl 2016
366
578
1,645
Ben olsam 16 inç jant ve geniş yanaklı, orijinalle aynı çapta bir lastik alırdım. İstanbul içi bile 17nin üstü gereksiz sert olurken 18e hiç gerek yok bence.
Hocam bu öneriyi yapmayı ben de düşündüm ama öyle bijon aralığı uygun jant bulmakla uğraşacak biri değil. Yoksa bence de 16 jant mantıklı...
Anadolu coğrafyasında olabiliğince geniş yanaklı lastikle binilmeli düşüncesindeyim

Son düzenleme:

Ozgur Gunes

Özgür Güneş
Panpa
7 Eyl 2016
4,158
1
8,076
4,820
28
Ankara
Marka
Peugeot
Özel bir bijon aralığı yok superb in, 5x112, her yerde var. En mantıklısı 16” jant alıp ona uygun ebadda lastik alması. Nokian Wr D4 ya da Ts860 aldı mı uzun süre keyifle kullanır.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,107
45,655
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Teşekkür ediyorum hocam.
Bir de dunlop sp winter ice 02 XL var sanki fiyatı yukarıda saydıklarımızdan biraz daha uygun gibi. Hem de xl olmuş olur. Bu model hakkında bilgisi olan var mıdır acaba?
Edit:sanırım uygun ebatta lastik yok bu modelde:(
Bu modelin kuru ve ıslak fren performansı zayıf hocam. Çivili lastik olmasından dolayı kışta iş yapar ama normal sürüşü zayıf. Ayrıca gürültüsü de biraz fazla olur.

kaanc5

Profesör
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
904
1,201
2,320
İstanbul/Lüksemburg
Marka
BMW
Hocam bu öneriyi yapmayı ben de düşündüm ama öyle bijon aralığı uygun jant bulmakla uğraşacak biri değil. Yoksa bence de 16 jant mantıklı...
Anadolu coğrafyasında olabiliğince geniş yanaklı lastikle binilmeli düşüncesindeyim
Ben olsam herhangi bir jantçıdan 5x112 sac alır geçerdim. @Ozgur Gunes in dediği gibi her yerde bulunan bir aralık. Veya dış görünüş önemliyse servise gidince bir takım 16lık orjinal jant alınır üstüne lastik bakılır uygun ebatta.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,942
7
51,190
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Benim önerim SuperB'in en küçük ebatlı orijinal jantlarını alıp onun üstüne kış lastiği alınması yönünde olur. Biz Mazda3'te 18" ebatta kış lastiği taktırmak yerine 16" orijinal gunmetal renkte jant+ nokian kış lastiği aldık, daha ucuza geldi :) Kışın araba daha konforlu ve daha az yakıyor.
Edit: Kış lastiği Nokian WR D4. Gayet memnunuz. Yazlıklara geçiş nisana kadar sarkabiliyor, sorun yaşatmıyor.

Son düzenleme:
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım