245/45/18 Yüksek Performans Yaz Lastiği Önerisi

HaniBanaDemiş

Rıfat
Profesör
2 Şub 2021
205
151
1,085
38
İstanbul
Marka
Opel
Herkese merhaba,

Aracım Opel Insignia. Son kullandığım Goodyear Eagle F1 Asymmetric 5'lerden sonra yeni yazlık lastik arayışı içindeyim. Ömrünün sonuna kadar kullandım ve bu süre zarfında memnun kaldım. 1.5 tonun üstündeki ağırlığa ve her koşulda sportif sürüşe iyi cevap verdiler. Aldığım zamanki testlerde yorumlar Continental Premium Contact 6, Michelin Pilot Sport 4 ile karşılıştırınca bu üçlünün en dengelisiydi ve ben de buna dayanarak almıştım. Şimdi gene dengeliden devam edersem Asymmetric 6 almam lazım sanırım ama belki kaçırdığım bir nokta vardır, şu nedenden alınmaz, veya şu model lastik bu sebeple alınır gibi bir durum olabilir diye foruma danışmak istedim.

Marka takıntım yoktur, önceliğim iyi yol tutuş. Bütçe belirtmeme gerek yok, zaten bu lastikler en aşağı 20 bin lira. Ekonomik olması ilk tercihim değil. Tabi iyice 25-30 binlere çıkmak can sıkıcı olabilir.

uygarefee

Uygar
Elit Apaçi
29 May 2022
301
438
995
İstanbul
Marka
Tofaş
Test sonuçlarına baktım kendimce bir fiyat - performans ilişkisi kurdum. Goodyear Asymmetric 6 gerçekten güzel sonuçlar vermiş. Continental Premium Contact 7 ile hemen hemen aynılar. Burada maddiyat olarak hangisi uyarsa onu tercih etmek sürücüye kalıyor. Bir de bu lastiklerle çok yakın sonuçlar veren Falken Azenis FK520 var. Kullanan var mıdır aramızda bilemiyorum, o lastiği de daha detaylı bir araştırın derim, fiyat olarak daha uygun çünkü. 🙂

fraps34

M. T. T.
Senkromeççi
16 Mar 2024
15
9
70
34
istanbul
Marka
Volkswagen
Sportif sürüş istiyorsan lastiğin yanakları sert olmalı , içindeki çelik sarmal teli güçlü olmalı. O internetteki testleri 80 kmh hızda yapıp puan veriyorlar.
Özellikle tyrereviews sitesi tam kolpa ondaki puanları dikkate bile almayın.

Adac sonuçları daha güvenilir.

Son düzenleme:

zbetk

Profesör
Beta Programı
2 Eki 2016
250
244
1,245
İstanbul
Marka
BMW
Bu klasmandaki şu an testlerdeki 1. lastik CP7. Fakat tyrereviews, belli konularda en iyi lastik yerine farklı konuların çoğunda zirveye oyanayan Asym6'yı en dengeli lastik olarak öneriyor. Asym'de devam edebilirsiniz.

Son düzenleme:

Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,278
3,898
4,070
İstanbul
Marka
Ford
Testler kafa kafaya ise veya çok benzer ise ki öyle ben asy6 ile yoluma devam ederdim. 18 inç jantta kaldırım koruması çok güzel iş yapıyor.

hebehebe

Emre
Düz Yol Gazcısı
24 Mar 2023
46
14
195
39
İstanbul
Marka
Volkswagen
Ben de üç farklı 3-5-6 asymmetric kullandım. Bu lastikler ile ilgili tecrübemi yazmıştım, forumdakiler bunalmıştır artık. Genel birşey söylemek istiyorum. Yeni jenerasyon diye her yönden daha iyi olacak şeklinde bir kural yok. Rekabet koşullarında yenisini çıkarmak ihtiyacı duyuyorlar, fakat bazı açılardan iyileşse bile diğer bakımlardan gerilemeler olabiliyor. Sizin ihtiyacınıza göre yeni jenerasyon daha iyi ya da daha kötü olabilir, böyle değerlendirmeyi öneririm. İyi sürüşler.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,205
45,797
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Bana kalırsa yapılacak en iyi şey asym 5'ten devam etmeniz olacaktır. Zaten sizin beklentilerinizi karşılamış. Memnun bırakmış. Üstelik hala piyasanin en güzel sportif lastiklerinden biri. O yüzden hazır memnunken ondan devam etmek daha mantıklı olacaktır sizin için.

Bunu da şundan dolayı söylüyorum; bazen çok severek kullandığınız, ihtiyaçlarınızı tam olarak karşılayan bir ürünün daha yenisi, üst modeli çıktığında onun daha da fazla ihtiyacınızı karşılayıp sizi tatmin edeceğini dusunebiliyorsunuz. Ürün her ne kadar iyi olsa da ' eskisi şöyle miydi, şurası daha mı iyiydi sanki ' gibi takintilara dusebiliyor insan. Lastikte bunu çok yasamisimdir ben. Keşke sevdiğimden, bildiğimden, memnun edenden devam etseydim demisimdir. O sebeple premium contact 7 çıkmasına rağmen ben yine alsaydım premium contact 6 alacaktım. Sizin de asym 5'ten devam etmenizi tavsiye ederim.

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,700
2
9,630
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Bana kalırsa yapılacak en iyi şey asym 5'ten devam etmeniz olacaktır. Zaten sizin beklentilerinizi karşılamış. Memnun bırakmış. Üstelik hala piyasanin en güzel sportif lastiklerinden biri. O yüzden hazır memnunken ondan devam etmek daha mantıklı olacaktır sizin için.

Bunu da şundan dolayı söylüyorum; bazen çok severek kullandığınız, ihtiyaçlarınızı tam olarak karşılayan bir ürünün daha yenisi, üst modeli çıktığında onun daha da fazla ihtiyacınızı karşılayıp sizi tatmin edeceğini dusunebiliyorsunuz. Ürün her ne kadar iyi olsa da ' eskisi şöyle miydi, şurası daha mı iyiydi sanki ' gibi takintilara dusebiliyor insan. Lastikte bunu çok yasamisimdir ben. Keşke sevdiğimden, bildiğimden, memnun edenden devam etseydim demisimdir. O sebeple premium contact 7 çıkmasına rağmen ben yine alsaydım premium contact 6 alacaktım. Sizin de asym 5'ten devam etmenizi tavsiye ederim.
Aradığım yorum bu , bana kalırsa da ASYM5 devam edin :) Ben hali hazırda güncel olarak kullanıyorum :)

ASYM5 devam ha yok illa değişelim derseniz ASYM6 tek yol olsun :)

HaniBanaDemiş

Rıfat
Profesör
2 Şub 2021
205
151
1,085
38
İstanbul
Marka
Opel
Tüm cevaplar için teşekkür ederim. Bahsedilen Asym5'ten devam etmek benim de aklımın bir köşesindeydi. Tercihimde bundan sonrasının fiyat ve bulunabilirlik üzerinden olacağını anladım. Hemen satın alsam bile taktırmak için havaların iyice ılınmasını bekleyeceğim çünkü kışlıklar muhtemelen çöpe gidecek. Hala çok güzel yol tutsalar da Pilot Alpin 4 için 7 yıl yeterlidir sanırım :)

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,205
45,797
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Tüm cevaplar için teşekkür ederim. Bahsedilen Asym5'ten devam etmek benim de aklımın bir köşesindeydi. Tercihimde bundan sonrasının fiyat ve bulunabilirlik üzerinden olacağını anladım. Hemen satın alsam bile taktırmak için havaların iyice ılınmasını bekleyeceğim çünkü kışlıklar muhtemelen çöpe gidecek. Hala çok güzel yol tutsalar da Pilot Alpin 4 için 7 yıl yeterlidir sanırım :)
Asym 5 alırsanız en az 5 yil kullanırsınız. 6 çıkalı da bayağı oldu ve asym 5'in son demleri denebilir. Yani demem o ki suprize yer vermeyin ve son kez 5'ten devam edin. Zaten tekrar lastik yenileme zamanınız geldiğinde artık piyasada olmayacak ve 6'dan başka da seçenek olmayacak. Onu da o zaman alır kullanırsınız.

HaniBanaDemiş

Rıfat
Profesör
2 Şub 2021
205
151
1,085
38
İstanbul
Marka
Opel
Bir güncelleme yapayım, haftaiçinde Asymmetric 5'leri taktırdım. 22 bin küsür lira tuttu. Lastikçimin de önerisi buradakilere benzer şekilde son çıkanın en iyisi olmayabileceği şeklinde olunca gönül rahatlığıyla taktırdım. 17 yıldır çalıştığım esnaf olduğu için benim kullanma tarzımı, ne sıklıkla lastik ve fren bitirdiğimi bilir ve hatta şaşırır :D Yardımcı olan herkese teşekkür ediyorum.

İlk izlenimlerimde yeni lastiklerin de eskiler gibi ezberime tam oturduğumu söyleyebilirim. Eski takım ömrünün sonlarında bile tam performans verebiliyordu. Bittikleri yoldaki tepkilerden değil lastiklerdeki desenlerin kaybolmasından anlaşılıyordu. Yeni takımda da aynı kaliteyi korumuşa benziyorlar. Yeni modelleri çıkardılar diye eski modeli bozmamalarına sevindim. Bundan sonraki uzun dönem deneyimlerimi de zamanı geldiğinde tekrar paylaşırım.

Not: 7 yıllık Pilot Alpin 4'lerde hala hayat varmış, atmadım sakladım.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım