KAPALI 55-60 bin otomatik

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan dilek
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

dilek

Senkromeççi
4
merhabalar. 55-60 bin arası otomatik araç almak istiyorum . ilk aracım olacak ve kullanmayı öğreneceğim inş. şehir içinde kullanacağım ve hiç araçtan anlamadığım için bana sorun cıkarmayacak bi araç istiroum. bunun için de km düşük olmalı sanırım. teknik ya da diğer türlü hiç bir bilgim yok. auris,yaris tarzı aracları beğeniyorum tip olarak tabi. önerileriniz için şimdiden teşekkürler:)

Merhaba.
Söylediğiniz fiyata Yaris bulabilirsiniz, kullanıcısı olarak öneririm. Boyutları ve sürüş pozisyonu nedeniyle ilk araba olmaya uygun, kör noktası yok denecek seviyede. Yüksek olduğu için olduğundan geniş hissettiriyor. Motoru bildiğimiz Toyota motoru, uzun yıllar sorunsuz hizmet edecektir. Bu 1.33 motor, 2006 yılında ikinci nesil Yaris'te kullanıldı, 2012'den sonra da bazı düzenlemelerle 2017 yılına kadar üçüncü nesil Yaris'te kullanıldı (artık 1.5 var). Şanzımanda da bilinen kronik bir sorun bugüne kadar duymadım (2012'den beri bu araç üretiliyor), önceki sahibi yanlış bir şey yapmadıysa sorun çıkaracağını düşünmüyorum. Şehir içinde (İstanbul) günlük kullanıyorum, 6.9lt tüketim verisine sahibim.
Konu açıp ufak bir tanıtım yapmıştım: https://otopark.com/forum/threads/bıdık-yaris-1-33-multidrive-s.4523/
Araba hakkında merak ettiğiniz bir şey varsa bildiğim kadarıyla cevaplayabilirim.

Otopark'ında Yaris için çektiği iki test bulunuyor (1.4 dizel makyajsız kasa ve 1.5 hibrit ilk makyajlı kasaya videolar çekilmiş)

Bu paraya en temiz ve en düşük km'de Nissan Micra bulursunuz. Peşinden Yaris gelir, onu da Honda Jazz takip eder. Yanlışım yoksa Auris'de ki şanzıman 4 ileridir o yüzden yakıtı da bu araçlar kadar düşük olmayacaktır. Gönlünüzde Yaris varsa temiz ama biraz daha yüksek kilometrede bulup alabilirsiniz. Kenarda kıyıda pek param yok diyorsanız, daha az kilometrede yeni bir şey olsun istiyorsanız 20-25 bin km'de tertemiz Nissan Micra'lar mevcut.

Bu paraya en temiz ve en düşük km'de Nissan Micra bulursunuz. Peşinden Yaris gelir, onu da Honda Jazz takip eder. Yanlışım yoksa Auris'de ki şanzıman 4 ileridir o yüzden yakıtı da bu araçlar kadar düşük olmayacaktır. Gönlünüzde Yaris varsa temiz ama biraz daha yüksek kilometrede bulup alabilirsiniz. Kenarda kıyıda pek param yok diyorsanız, daha az kilometrede yeni bir şey olsun istiyorsanız 20-25 bin km'de tertemiz Nissan Micra'lar mevcut.
Doğrudur hocam. Aurisler yeni kasada (2013-...) CVT oldu. Önceki kasada makyaj öncesi MMT, makyajlılarda 4 ileri tork konvertörlü şanzıman bulunuyor. Hem motoru bunlara göre daha güçlü hem o şanzıman tipiyle araç CVT'ye göre fazla yakıyor derken, en iyi ihtimalle 9lt yakar ki, 9.5-10'u rahat görür.

Makyajsız kasa MMT:
au1.jpg

Makyajlı kasa TK (makyajla birlikte direksiyon simidi de değişmişti):
au2.jpg

Doğrudur hocam. Aurisler yeni kasada (2013-...) CVT oldu. Önceki kasada makyaj öncesi MMT, makyajlılarda 4 ileri tork konvertörlü şanzıman bulunuyor. Hem motoru bunlara göre daha güçlü hem o şanzıman tipiyle araç CVT'ye göre fazla yakıyor derken, en iyi ihtimalle 9lt yakar ki, 9.5-10'u rahat görür.

Makyajsız kasa MMT:
Ekli dosyayı görüntüle 13960

Makyajlı kasa TK (makyajla birlikte direksiyon simidi de değişmişti):
Ekli dosyayı görüntüle 13961
İlanlarda kriterlere baktım ama 60 liraya 2013 ve sonrası cvt'li temiz Auris bulmak pek kolay değil. 4 ileri şanzımanlı versiyon sağlam ama 9-10 litre yakar şehir içinde üzer. Mmt şanzıman ise can sıkıcı. Özellikle araç kullanmayı yeni yeni öğrenenler için sağlıklı bir tecrübe olmaz diye düşünüyorum. O zaman geriye aynı markanın bünyesinde yaris kalıyor zaten ki bu bütçeye yaris'i tercih ederdim auris yerine. Artık hanım efendi bütçesine göre bir tercih yapacaktır. Micra'ların çok düşük kilometrede olanları ve yaris'lerin de temiz sayılabilecek modelleri bulunuyor 60 liraya. Bunlar arasından bir tercih sağlıklı olabilir.

Honda jazz öneririm 2012 üzeri cvt olanlardan. 60 bine alabileceğiniz birkaç araç var sahibindende.
https://www.sahibinden.com/ilan/vas...el-46.500-km-boyasiz-otomatik-584814240/detay
https://www.sahibinden.com/ilan/vas...12-model-cam-tavan-honda-jazz-582136809/detay
Piyasasi dolardan hızlı yükseliyor
peki yarisle kıyaslarsanız artısı eksisi nedir?
İstanbulda yasamiyorsaniz civic çok tercih edilesi. Küçük buyuk o kadar fark etmiyor minibusten otobüs seviyesine vs çıkmadıkça
izmitte yaşıyorm. park ciddi problem olabilir en azından yeni başlayan bana :/

izmitte yaşıyorm. park ciddi problem olabilir en azından yeni başlayan bana :/
Kullanışlılık olarak bana kalırsa bir adım önde bide ben bu kasa jazzin tipini daha çok beğeniyorum :D şanzıman motor olarak yakın araçlar yaris daha modelli bulunabilir oda seçmek için önemli bir faktör

İlanlarda kriterlere baktım ama 60 liraya 2013 ve sonrası cvt'li temiz Auris bulmak pek kolay değil. 4 ileri şanzımanlı versiyon sağlam ama 9-10 litre yakar şehir içinde üzer. Mmt şanzıman ise can sıkıcı. Özellikle araç kullanmayı yeni yeni öğrenenler için sağlıklı bir tecrübe olmaz diye düşünüyorum. O zaman geriye aynı markanın bünyesinde yaris kalıyor zaten ki bu bütçeye yaris'i tercih ederdim auris yerine. Artık hanım efendi bütçesine göre bir tercih yapacaktır. Micra'ların çok düşük kilometrede olanları ve yaris'lerin de temiz sayılabilecek modelleri bulunuyor 60 liraya. Bunlar arasından bir tercih sağlıklı olabilir.
60 bin liraya 2013 ve sonrası Auris bulmak imkansıza yakın hocam, bende olsa kazası belası olmasa arabanın satmazdım açıkçası. Kazası falan vardır 60 ve altında para isteyenlerin. 2013-2014 Yarisler 55-60 aralığında gidiyor. Piyasanın durumu malum, bendeki 2015 model. İkinci ele düşmeye başladığında 53 civarından açtık kapıyı şuan 63-65 civarlarına geldi. Bende satmaya kalksam o fiyatlara koyarım, sıfır fun special donanım otomatik an itibariyle 91.250,00 TL, güncel kasa benim arabanın bir sonraki makyajlısı ve 1.5 motorlusu oluyor.

Fotoğrafa bakarak pek anlayan biri değilimdir ama yazılanlar dışında başka sorunu olmayabilir. Genel olarak aracın çizgileri bana düzgün gibi geldi.

İlk kasa Jazz'ı biliyorum bununda çok kıyaslayacak kadar bilgim yok ama, bildiğim az bilgiye göre:
-Jazz'ın iç hacmi biraz daha geniş. Sürücü ve yolcu bölümünde aman aman bir fark yok ama özellikle bagajda baya fark var. Jazz'ın bagajı C sınıfı hb araba ayarında.
-Motor ve şanzıman olarak benzer yapıdalar. Buna karşın Yaris daha atik ve biraz daha az yakıyor (2013-2014 model Yarislerdeki motor euro 5, üstteki ilanlardaki Jazzların motorları euro 4. Not: güncel araçlarda euro 6 kullanılıyor)
-Jazz'ın genel olarak fiyatı daha pahalı. Bugün sıfır almak isteseniz de, ikinci ele baksanız da Jazz'ın daha pahalı olduğunu görürsünüz.

Alıcı olsam ikisi arasında seçim yapacaksam biraz görsel faktörler de devreye girerdi diye düşünüyorum. Çok farklı araçlar olduklarını düşünmüyorum.

@Mustafak 'ın da dediği gibi. Jazz 2012 alınabilirken, o fiyatlara Yaris'te 2013-2014 alınabilir.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...