KAPALI 65 Bin Civarı 0 km Araç Tavsiyesi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

FA3

Asfalt Kurutucu
3 Eyl 2017
14
10
595
Merhabalar Otopark Ailesi,

Kasım Aralık gibi bir otomobil almayı planlıyorum. Başta bütçem 20.000 limitliydi fakat piyasa durumundan dolayı yavaş yavaş 30.000, 35.000 derken bu seferde baktığım araçlar ve ilanlarda ki yalanlardan gına geldi ve sonunda kendimi zorlayabileceğim kadar zorlayıp 0 km almak istedim. :)

Daha önce kullandığım araçlar görece güçlü ve donanımlı araçlardı. Fakat şuan da eski durumumda olmadığım için geçmiş alışkanlıklarım ve kullandıklarımı bir yana bırakarak tercih yapacağım. Aklımda ki araçlar;
1. Renault Megane Sedan 1.6 16V 115 Hp Joy Donanımlı
2. Opel Astra Sedan 1.6 115 Hp Edition/ Edition Plus Donanımlı
3. Skoda Octavia 1.2 TSI 86 Hp Ambition (LPG uyumu olmamasından dolayı arka planda)
4. Hyundai Elentra 1.6 128 Hp style
5. Toyota Corolla 1.33 var galiba
6. ...

İlk aklıma gelen ve haklarında araştırma yaptıklarım bu araçlar oldu. Ancak SUV veya Sedan diğer tüm tavsiyeleri değerlendirebilirim. Bunların dışında Acaba 1.3 Egea en boş donanım sırf dizel olduğu için düşünülebilir mi ? Aslında tüm bu araçları ve kendimi zorlamayı bırakıp ikinci el 2014 civarı 40.000 dolayında 301 dizel almak daha mı mantıklı olur ? Aklım Çok karışık ve yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden Teşekkür ederim.

ESEB19

Profesör
Beta Programı
8 Eyl 2016
423
425
1,395
Marka
Volkswagen
Elentradaki klima kontrollerinin olduğu kısım çok hoş ama teybin olduğu yere geçiş bence olmamış keşke devamı gibi olsaydı

Onemanband

Fatih
Panpa
8 Eyl 2016
1,141
1
3,147
3,770
İstanbul
Marka
Skoda
Burada en başarılı konsol açık ara Hyundai'ye ait. Çünkü tuş ve sıradanlık karmaşasından kurtulmak istediğin vakit herhangi bir dokunmatik multimedya ekranıyla ön göğüs tamamen kotarılır. Keza klima kontrol düğmeleri, rengi ve dizaynı olarak diğer iki aracın sıradanlığından uzak. Fakat diğer iki araçta bunlar pek yok, keza astra'da kullanması ciddi zor ve tuşların da kaybolmadığı bir ekran takılıyor. Megane'da ise tesla vari tabletten daha farklı formatta bir ekran kullanılması pek mümkün değil gibi duruyor üretim olarak.
Ben komple bir ekrana karşıyım orası ayrı ama öyle bir şey yapılsa bile güzelleşmiyor orası bence. Ben o fotoğrafları arkadaşın bütçe sebebiyle baz paket tercihlerini dikkate alarak yazmıştım. Dışarıdan bir multimedya ekranı taktırmak isteseniz kaliteli bir ürünün fiyatı 1500TL civarını bulacaktır diye tahmin ediyorum, hal böyle olunca sıfır km araca buna yakın fiyatlara orjinal multimedya opsiyonları almak mümkün olabilir ki bu daha mantıklı bir seçim olur bence.

Yani bu haliyle bile seçenekler içinde tercih edilebilir en mantıklısı(iç mekan bakımından) Elantra gibi duruyor. Ben sınırlı bütçe içinde en mantıklı seçeneği tercih ederim her zaman. Joy paketli Megane'a +1500TL donanım masrafı olarak bakarım direk. En son Rio testinde Sinan'ın eleştirdiği multimedya ekranı bana sınırlı bütçesi olan biri için fazla yeterli gelmişti mesela. Baz donanım B segmenti bir otomobilde bluetooth,usb özellikli bir multimedya bulunuyorsa beni kısa vadede 1500 TL'den kurtarır gözüyle bakarım ben.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,316
45,994
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Ben komple bir ekrana karşıyım orası ayrı ama öyle bir şey yapılsa bile güzelleşmiyor orası bence. Ben o fotoğrafları arkadaşın bütçe sebebiyle baz paket tercihlerini dikkate alarak yazmıştım. Dışarıdan bir multimedya ekranı taktırmak isteseniz kaliteli bir ürünün fiyatı 1500TL civarını bulacaktır diye tahmin ediyorum, hal böyle olunca sıfır km araca buna yakın fiyatlara orjinal multimedya opsiyonları almak mümkün olabilir ki bu daha mantıklı bir seçim olur bence.

Yani bu haliyle bile seçenekler içinde tercih edilebilir en mantıklısı(iç mekan bakımından) Elantra gibi duruyor. Ben sınırlı bütçe içinde en mantıklı seçeneği tercih ederim her zaman. Joy paketli Megane'a +1500TL donanım masrafı olarak bakarım direk. En son Rio testinde Sinan'ın eleştirdiği multimedya ekranı bana sınırlı bütçesi olan biri için fazla yeterli gelmişti mesela. Baz donanım B segmenti bir otomobilde bluetooth,usb özellikli bir multimedya bulunuyorsa beni kısa vadede 1500 TL'den kurtarır gözüyle bakarım ben.
Açıkçası b segment araçta benim için de multimedya ekranı çok gerekli bir şey değil. Yani psikolojik olarak buna takılmam, illa olsun demem. Fakat c segment araçta olsun isterim, baz donanım bile olsa olsun isterim. Bunu alacağım vakitte alternatif ürünler yerine üst donanım paketlerinde sunulan orijinal ekranı temin ederim. Bu hemen olmayabilir, elin bollaşınca, araca iyice alışıp sıradan hale gelince renklendirmek ve bazı pratik özellikler katmak amacıyla bunu yapabilirim. Bu açıdan bakıldığında astra'nın ekranı cidden kötü daha önce deneyimledim ve kullanılamaz halde. Megane ise tablet vari büyük ekran geliyor pek bana göre değil. Ayrıca onun fiyatı eminim ki daha pahalı olacaktır. O sebeple iç mekan anlamında en makulü elantra kalıyor gibi görünüyor bu üçlü arasından. Benim multimedya ekranlarını orijinal olduğu sürece destekleme amaçlarım; iç mekan kalitesini arttırıyor, monotonluğu önlüyor, usb üzerinden şarkı dinlerken seçimler ve bilgiler daha kolay, pratik gözüküyor, geri görüş kamerası alabiliyorsun ve en önemlisi de aracın üzerindeki stok ses sisteminin ses kalitesi daha iyi hale geliyor.

FA3

Asfalt Kurutucu
3 Eyl 2017
14
10
595
Ileriye dönük multimedya yetersizliği ile karşılaşmam tüm araçlar için muhtemel bunun farkındayım. Fakat bütçem dahilinde bir ekran beklentim yok zaten. Şuanda bluetooth, usb ve auxların varlığı bana yeterli geliyor ( gelmek zorunda). Bunlar tüm araclarda var fakat ileride en kolay ve ekonomik eklenti elentrada yapılabilir duruyor, hakkınız var. En zoru da meganeda olacaktır. Fakat bu eklentiyi yapar mıyım, sanmıyorum açıkcası. Fakat yine de önem verilmesi gereken bir husus elbette.

Reddington

Panpa
15 Eki 2016
1,814
1
4,143
3,770
İstanbul
Marka
MINI
Seçenekler arasında hem motor gücü hem bayii çıkışlı lpg imkanı hem de 5 yıl garanti avantajı ile en mantıklısı Elantra gibi duruyor. Ayrıca diğer araçlardan da daha büyük heybetli görüntüsü var. Mavisini denk getirebilirseniz bayağı yakışıklı oluyor.

FA3

Asfalt Kurutucu
3 Eyl 2017
14
10
595
Seçenekler arasında hem motor gücü hem bayii çıkışlı lpg imkanı hem de 5 yıl garanti avantajı ile en mantıklısı Elantra gibi duruyor. Ayrıca diğer araçlardan da daha büyük heybetli görüntüsü var. Mavisini denk getirebilirseniz bayağı yakışıklı oluyor.

Bayii çıkışlı lpg olayı var mı gerçekten ? Böyle bir şeyden haberim yoktu. Emin misiniz bundan ? Eğer öyleyse zaten diğerlerine bakmamın anlamı kalmayacak. Zira garantisini delmeden lpgli olacak araç.

Reddington

Panpa
15 Eki 2016
1,814
1
4,143
3,770
İstanbul
Marka
MINI
Bayii çıkışlı lpg olayı var mı gerçekten ? Böyle bir şeyden haberim yoktu. Emin misiniz bundan ? Eğer öyleyse zaten diğerlerine bakmamın anlamı kalmayacak. Zira garantisini delmeden lpgli olacak araç.

Cevizlibağ'da Odak Hyundai'de görmüştüm LPG'li satılan aracı. Hatta ekstra garanti veriyorlardı sanırım

mehmethakantarhan

Profesör
11 Eyl 2016
652
1,139
2,270

Bayi çıkışlı LPG diye bir olay yok.bayi LPG firmasına aracı yolluyor.lpg montajı yine dışarıda veya kendi içindeki ustalara yapılıyor.garantiyi LPG firması veriyor Hyundai değil.2 bin TL lik LPG yi 3-4-5 bin TL ye satıp sözüm ona orjinal LPG li gibi oluyor araç.zaten dışarıda LPG yapınca da sigorta yapan LPG firmaları var aynı işlem.

hi-men

Profesör
8 Eyl 2016
180
290
1,335
Aydın
Marka
Fiat
Hocam benim bildiğim lpg dışarda değil aldığınız bayinin servisinde takılıyor ve servis taktığı için garanti sorun çıkarmıyor. (bi komşumuz zamanında accent aldığı zaman öyle yapmışlardı)
Bayi çıkışlı LPG diye bir olay yok.bayi LPG firmasına aracı yolluyor.lpg montajı yine dışarıda veya kendi içindeki ustalara yapılıyor.garantiyi LPG firması veriyor Hyundai değil.2 bin TL lik LPG yi 3-4-5 bin TL ye satıp sözüm ona orjinal LPG li gibi oluyor araç.zaten dışarıda LPG yapınca da sigorta yapan LPG firmaları var aynı işlem.

FA3

Asfalt Kurutucu
3 Eyl 2017
14
10
595
LPG firmalarının yaptığı sigortalardan bilgim var. Ben misal Honda'nın yaptığı gibi direk BRC ile gelen/teslim edilen gibi bir durum vardır diye düşündüm. Yine de tabiki araca bi firmasının garanti vermesi var bir de araca ne olursa olsun ( az yada çok) zarar veren bir eklentiyi yapan firmanın garanti vermesi var. Eğer direk Hyundai veya bahsedildiği gibi Opel bu garanti dışı bırakmadan işlem yaptıracaksa tercihim o yöne kayar, ama yok @mehmethakantarhan 'ın dediği gibi 2 binlik kit 4 bin olacak ve X LPG Dönüşüm Sistemleri garantisi olacaksa o zaman bu benim için tercihte bir kıstas olmayacaktır. Herkese teşekkür ederim yorumları için. :)

antisemi

Asfalt Kurutucu
8 Eyl 2016
41
29
595
Bugün Elantra 1.6 style getirmişler bulunduğum ilçeye tanıtım için gayet ilgililer biraz kurcaladim. Aynı seçenekler arasinda kalan birisi olarak astra ve focus un yuzunun eskimesi ve focus a gelen zamlar yuzunden ve meganin ucuz işçiliği ile görece biraz daha ağır olmasi yüzünden bunlar elenebilir.
Elantra için
+Iclerindeki en iyi gorunum ve
+ferah iç mekan
+far sensoru&usb girişi (her rakibinde yok)
+ 6 ileri vitesi
+ yalıtımı
+ sağlamlık (iihs derecesi ve %53 güçlendirilmiş çelik)
+Genis bagaj

- kapak jantı (Eklenebilir)
- C.c. Yok
- arka torsiyon suspansiyon (çok mesele değil) şeklinde yorum yapabilirim.
Park sensoru dahil 69 a birakiyorlar
Sonuç beni heyecanlandırmayı basardi

Son düzenleme:

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Hyundai i10 1,0 LPG başka araçlar ile karıştırmayın. Yani Elantrada LPG yok, Takan varsada sonradan takmadır. İ10 da komple deneysel bir motor var. Bu motorda Slovenyada üretilip Turkiye'de montajı yapılıyor. Elentranın Böyle bir motoru yok. Ama 1,6 Mpi motor var. MPİ olması çok rahat lpg cevirilmsini sağlıyor. Fakat, bunların tüm motor aksamları Magnezyum aliminyum alaşım. Yani fazla sıkıştırınca ne olur bilinmez. En fazla subab takılır, onunda çelik olanı şu an 75 tl. Magnezyum olanı ise 55 tl.

Son düzenleme:

DuzboruDownpipe

Reis
Destekçi
Beta Programı
9 Eyl 2016
7,622
18,414
5,020
Kocaeli
Marka
Volkswagen
Hyundai i10 1,0 LPG başka araçlar ile karıştırmayın. Yani Elantrada LPG yok, Takan varsada sonradan takmadır. İ10 da komple deneysel bir motor var. Bu motorda Slovenyada üretilip Turkiye'de montajı yapılıyor. Elentranın Böyle bir motoru yok. Klasik Mitsubishi altyapısı kullanan GDİ 1,6 motor var. Yani MPİ sisteme sahip değiller. GDİ olması lpgde sıkıntı yaratabilir.
Elantra mpi sistem 1.6 128 bg.136 bg likler gdi sistem.

FA3

Asfalt Kurutucu
3 Eyl 2017
14
10
595
@antisemi Park sensörü için görüş paketi alınca Megane'da 69.000'e geliyor. Bunu fiyatta avantajı olmamasından ötürü söylüyorum.

@istanbul Zaten Elantra'nın da direk fabrikasyon çıkmayacağını tahmin ediyordum ama sizin açıklamanız da soru işaretlerini silmiş oldu. LPG firmasının motor garantisi olduktan sonra montajı kendim de yaptırabilirim diye düşünüyorum. Dediğiniz gibi subap gibi görece kolay, hızlı ve daha az maliyetle çözülebilecek bir arıza olacaktır atmosferik araç olmalarından dolayı. ( aslında bu tercih listemde ki tüm araçlar için sanıyorum ki geçerli.)

Hafta sonu gidip Elantra, Megane ve Astra ( Astra burada mantıkla değil tamamen kalpten gelen bir istek :)) başta olmak üzere testlerini yapmayı planlıyorum. Gerçi konuyu açarken dediğim gibi araç alımı kasım ayı civarı olacak ama yine de önden kararımı vermek istiyorum. Fikirlerimi de burada paylaşırım araçlar hakkında ki, benzer tercihler yapacak arkadaşlara da belki faydası olur.

Herkese ilgisi için teşekkür ederim bir kez daha. :)

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Üstte yazılan bir konuya ekleme yapayım.
Bayi çıkışı LPGli satılan arabalar var. Alırken taktırırsanız, bayi yollayıp taktırıyor ve garanti bozulmuyor (aslında aynı işlemi yaptırıyorlar, havadan bir kaç bin lira kazanmak tatlı geliyor). Dışarıda kendiniz taktırırsanız garantinin bozulacağını söylüyorlar.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım