KAPALI 65 Bin Civarı 0 km Araç Tavsiyesi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

FA3

Asfalt Kurutucu
3 Eyl 2017
14
10
595
Merhabalar Otopark Ailesi,

Kasım Aralık gibi bir otomobil almayı planlıyorum. Başta bütçem 20.000 limitliydi fakat piyasa durumundan dolayı yavaş yavaş 30.000, 35.000 derken bu seferde baktığım araçlar ve ilanlarda ki yalanlardan gına geldi ve sonunda kendimi zorlayabileceğim kadar zorlayıp 0 km almak istedim. :)

Daha önce kullandığım araçlar görece güçlü ve donanımlı araçlardı. Fakat şuan da eski durumumda olmadığım için geçmiş alışkanlıklarım ve kullandıklarımı bir yana bırakarak tercih yapacağım. Aklımda ki araçlar;
1. Renault Megane Sedan 1.6 16V 115 Hp Joy Donanımlı
2. Opel Astra Sedan 1.6 115 Hp Edition/ Edition Plus Donanımlı
3. Skoda Octavia 1.2 TSI 86 Hp Ambition (LPG uyumu olmamasından dolayı arka planda)
4. Hyundai Elentra 1.6 128 Hp style
5. Toyota Corolla 1.33 var galiba
6. ...

İlk aklıma gelen ve haklarında araştırma yaptıklarım bu araçlar oldu. Ancak SUV veya Sedan diğer tüm tavsiyeleri değerlendirebilirim. Bunların dışında Acaba 1.3 Egea en boş donanım sırf dizel olduğu için düşünülebilir mi ? Aslında tüm bu araçları ve kendimi zorlamayı bırakıp ikinci el 2014 civarı 40.000 dolayında 301 dizel almak daha mı mantıklı olur ? Aklım Çok karışık ve yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden Teşekkür ederim.

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
@antisemi Park sensörü için görüş paketi alınca Megane'da 69.000'e geliyor. Bunu fiyatta avantajı olmamasından ötürü söylüyorum.

@istanbul Zaten Elantra'nın da direk fabrikasyon çıkmayacağını tahmin ediyordum ama sizin açıklamanız da soru işaretlerini silmiş oldu. LPG firmasının motor garantisi olduktan sonra montajı kendim de yaptırabilirim diye düşünüyorum. Dediğiniz gibi subap gibi görece kolay, hızlı ve daha az maliyetle çözülebilecek bir arıza olacaktır atmosferik araç olmalarından dolayı. ( aslında bu tercih listemde ki tüm araçlar için sanıyorum ki geçerli.)

Hafta sonu gidip Elantra, Megane ve Astra ( Astra burada mantıkla değil tamamen kalpten gelen bir istek :)) başta olmak üzere testlerini yapmayı planlıyorum. Gerçi konuyu açarken dediğim gibi araç alımı kasım ayı civarı olacak ama yine de önden kararımı vermek istiyorum. Fikirlerimi de burada paylaşırım araçlar hakkında ki, benzer tercihler yapacak arkadaşlara da belki faydası olur.

Herkese ilgisi için teşekkür ederim bir kez daha. :)

Ben araba almak için aşaği yukarı 2,5 sene araştırdım. Benim araştırmam önce araba alacak gücüm varmı, Alsam opersyonel işletimi karşılayabilirmiyim, Bakımını, Sigortasını ödeyebilirmiyim. Vergisi, muayenesi , otoban paraları bunların hepsini tek tek gözden geçirip hesapladım. Araba alacak gücüm ve işletmesini yapacak kaynağımın yettiği arabayı aldım. Onuda şu an tepe tepe kullanıyorum. Fakat Türkiyedeki en ekonomik arabalardan olmasına rağmen bazı döneler beni aşırı zorluyor. Başlıcalari Sigortalar ve sarf malzemeleri.

Şimdi dostum, ben şunu gördüm, İkinci el araba alıp eski sahibinin arkasını toplamak yerine , yeni fakat ucuz otomobil alınması taraftarıyım. Zaten tüm paraları başta ödediğinden, geri kalan 3 sene en az kafan rahat oluyor. Sigorta , vergi hadi neysede, ikinci elin sonradan attığı goller adamı çok rahatsız ediyor.

Uzun lafın kısası, Sen bu arabayı alınca, sigortasını, vergisini, bakımını, yakıt masraflarını iyice hesaplaman lazım.
İnan arabanın sigorta masrafları ve bakım masrafları, senin benzine verdiğin meblağdan çok daha fazla tutuyor .

Mesela Geçen sene yakıta 3300 tl para vermiş iken, aracın diğer masraflarına 4300 tl gibi rakamlar ödemişim. Kısaca bu arabayı aldın lpg taktın az yakıyor ile kurtulamıyorsun...

Saygılarımla

FA3

Asfalt Kurutucu
3 Eyl 2017
14
10
595
@istanbul Zaten bu yüzden 0 km almaya odaklandım. Nasılsa kredi kullanılacak olmuşken dizeli olsun demememin sebebi de bahsettiğin masrafları karşılayabilmek için. Zaten LPG dememin sebebi kesin aldığım gibi takarım düşüncesi değil. İşler planıma uygun gitmezse en azından yakıt maliyetini ileri de azaltabilmek istiyorum. Ben sigorta, kasko gibi fiyatı baştan belli şeyleri hesaba dahil ediyorum ama bu arada çıkabilecek sürpriz bir arıza beni zora sokabilir. Bu sürprizlerle karşılaşmamak içinde ikinci elden uzaklaştım. Garanti diye tutturmam da yine bu sebeple. Tabi ki tüm bunlar yine de sürprizlerle karşılaşmama engel değil ama en azından gerekeni yaptım ama yine de çıktı demenin vicdanen rahatlığı oluyor. Bundan önce de araç deneyimlerim oldu ve sürprizsiz kullandığım çok az aracım olmuştur. Bu da bana iyi ki böyle yaptırdım dedirtir umarım. :)

FA3

Asfalt Kurutucu
3 Eyl 2017
14
10
595
Üstte yazılan bir konuya ekleme yapayım.
Bayi çıkışı LPGli satılan arabalar var. Alırken taktırırsanız, bayi yollayıp taktırıyor ve garanti bozulmuyor (aslında aynı işlemi yaptırıyorlar, havadan bir kaç bin lira kazanmak tatlı geliyor). Dışarıda kendiniz taktırırsanız garantinin bozulacağını söylüyorlar.

Maalesef bu gerçek var. Ama zaten motor garantisini LPG firmaları da belli bir ücret mukabilinde yapıyor. O zaman da firmalardan daha fazla ödemek saçma bir hal alıyor.

Bu arada konu fazla LPG odaklı oldu ama ileri de taktırmak istersem ah tüh demek istemediğim için uyumu konusunu önemsiyorum aslında. :)

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Maalesef bu gerçek var. Ama zaten motor garantisini LPG firmaları da belli bir ücret mukabilinde yapıyor. O zaman da firmalardan daha fazla ödemek saçma bir hal alıyor.

Bu arada konu fazla LPG odaklı oldu ama ileri de taktırmak istersem ah tüh demek istemediğim için uyumu konusunu önemsiyorum aslında. :)

Octavia'yı bilmiyorum.
Geçen günde yazdım, Astra 1.6 ben olsam almazdım. Benzinde çok yakıyor ve LPG uyumu sorunlu.
Corolla 1.33, 1.6'ların tamamından az yakacaktır. Corolla 1.33'ün kendisi ekonomik bir motor. Ancak biraz basayım derseniz yakar, 1.6'lar kadar da gitmez o da bir gerçek.
Ancak LPG taktıracağım diyorsanız konu başındaki arabalardan Elantra ve Megane'a bakardım. 128bglik Hyundai motoru MPI olan diye biliyorum, yani LPG'ye uyumlu. Megane'daki 1.6, eskiden de kullanılan 1.6'ysa o da uyumlu.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,037
7
51,372
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Üstte yazılan bir konuya ekleme yapayım.
Bayi çıkışı LPGli satılan arabalar var. Alırken taktırırsanız, bayi yollayıp taktırıyor ve garanti bozulmuyor (aslında aynı işlemi yaptırıyorlar, havadan bir kaç bin lira kazanmak tatlı geliyor). Dışarıda kendiniz taktırırsanız garantinin bozulacağını söylüyorlar.
@FA3 Bugün Hyundai'ye uğradım. Elantra, LPG ve garanti sorusunu sordum. LPG taktırarak teslim ederlerse Hyundai'nin o meşhur reklamları yapılan 3-5-7 yıllık şık garantisi iptal oluyor, elde lpg dönüşüm firmasının verdiği 2 yıllık garanti kalıyor. Aklınızda bulunsun.

FA3

Asfalt Kurutucu
3 Eyl 2017
14
10
595
@berkertekin tahmin edilen gibi... Firmaların bu topa girmeyeceğini zaten tahmin ediyordum, zaten burada da söyleyenler oldu. Sanırım tekrar hiç istemeden de olsa ikinci el dizel ve daha düşük bütçeye geçmem gerekecek. Garantisi olmadıktan sonra 0 km için kendimi zorlamam pek mantıklı gelmiyor açıkçası. Gidip sormuş olmanız, aklınıza getirmiş olmanızdan dolayı sağolun :)

DuzboruDownpipe

Reis
Destekçi
Beta Programı
9 Eyl 2016
7,607
18,394
5,020
Kocaeli
Marka
Volkswagen
@berkertekin tahmin edilen gibi... Firmaların bu topa girmeyeceğini zaten tahmin ediyordum, zaten burada da söyleyenler oldu. Sanırım tekrar hiç istemeden de olsa ikinci el dizel ve daha düşük bütçeye geçmem gerekecek. Garantisi olmadıktan sonra 0 km için kendimi zorlamam pek mantıklı gelmiyor açıkçası. Gidip sormuş olmanız, aklınıza getirmiş olmanızdan dolayı sağolun :)
65000 tl ye golf 6 highlineler var dizel olarak ceed ve i30 lar var gibi gibi.C segmenti bakılabilir bütçeye.

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Octavia'yı bilmiyorum.
Geçen günde yazdım, Astra 1.6 ben olsam almazdım. Benzinde çok yakıyor ve LPG uyumu sorunlu.
Corolla 1.33, 1.6'ların tamamından az yakacaktır. Corolla 1.33'ün kendisi ekonomik bir motor. Ancak biraz basayım derseniz yakar, 1.6'lar kadar da gitmez o da bir gerçek.
Ancak LPG taktıracağım diyorsanız konu başındaki arabalardan Elantra ve Megane'a bakardım. 128bglik Hyundai motoru MPI olan diye biliyorum, yani LPG'ye uyumlu. Megane'daki 1.6, eskiden de kullanılan 1.6'ysa o da uyumlu.

Sanırım o 128 lik motorlar, Chevrolet Cruze larda kullanılanlardan ve o motor lpg ye pek uyumlu değil..subap erimesinden bahsediliyordu...bir arkadaş Cruze nin benzinin den ağlıyorken araştırmıştı

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Cruze'de 115 lik ve 124 lük motorlar kullanıldı bu motorla alakası yok diye biliyorum.

Olabilir..bende emin olamadım pek.. gerçi o motor sanki Opeller de de kullanılıyordu ama işte bu Chevrolet ler de ortak üretim karmaşası malum ... neyse, her halikarda iyi araştırmak lazım lpg işini..pat küt subap falan erirse ekonomi yalan olur

GARAJ TV

Panpa
9 Eyl 2016
6,305
8,799
4,770
Astra ve cruze larda bildiğim kadarıyla magnezyum subaplar kullanılıyor. Bunlarda lpg nin verdiği sıcaklıkla eriyor. Çünkü benzin aynı zamanda soğutma görevi de görür. Yapılması gereken şey subapları çelik subaplarla çevirmek biz 3 ay cruze (sorun çıkarmak için kısa süre tabii) ve bir arkadaşım 2 yıldır 1.6 astra j hb kullanıyor şimdilik bir sorun yaşamadılar.

Edit: Tabii bide bu işin bide kalibrasyon olayı var. Misal araba hatalı enjeksiyon ayarından dolayı bozulabilir. Bu ustanın iyi kalibrasyon yapması gerek. Yani lpg den iyi verim alabilmek için paraya kıyıp en iyi ustadan yaptırmak lazım.

Son düzenleme:

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Sanırım o 128 lik motorlar, Chevrolet Cruze larda kullanılanlardan ve o motor lpg ye pek uyumlu değil..subap erimesinden bahsediliyordu...bir arkadaş Cruze nin benzinin den ağlıyorken araştırmıştı
"...128bglik Hyundai motoru MPI olan diye biliyorum, yani LPG'ye uyumlu...."

128bglik motor dediğim Elantra'da. Hyundai'nin motoru. GM'ye motor verdiğini duymadım.

Astra'yı en başta almam diye geçmiştim yazımın başında. Astra'da 115bglik motor var.

FA3

Asfalt Kurutucu
3 Eyl 2017
14
10
595
Opel İnsignia'nın 1.6 Turbo 180 Hp motorunu kullandım. 221-222 bin civarında subabları sıkıntı çıkardı. Çelik olanlarla değiştirdim, çok külfetli değildi. Ama arabanın kendisi külfetli idi lpg falan kar etmiyordu maalesef. Gerçi satma sebebim bambaşka ama olsun. LPG'yi bende çok istemiyorum ama sıfır olunca hadi olsun demiştim. Fakat şuan zaten düşündüğüm finans seçeneğinin detayları saçma geldi. Muhtemelen bütçeyi düşürüp ikinci el kovalayacağım tekrar. İkinci elde mümkün mertebe dizel bakarım sanıyorum.

FA3

Asfalt Kurutucu
3 Eyl 2017
14
10
595
Arkadaşlar,
tekrar konu açıp, belki de sonuçlanmayacak bi kirlilik oluşturmak istemediğimden burada sorayım dedim. 2012-2013 Renault Latitudeler istediğim finans seçeneğini de bana sağlıyor ama araç hakkında hiçbir fikrim yok. Nasıl bir araçtır ? ( Testini izledim çok beğenmediklerini oradan anlıyorum ama ben D segmenti olduğu için yine de uzun kullanımı olanlar var ise diye soruyorum.) Yardımlarınız için teşekkürler...

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Arkadaşlar,
tekrar konu açıp, belki de sonuçlanmayacak bi kirlilik oluşturmak istemediğimden burada sorayım dedim. 2012-2013 Renault Latitudeler istediğim finans seçeneğini de bana sağlıyor ama araç hakkında hiçbir fikrim yok. Nasıl bir araçtır ? ( Testini izledim çok beğenmediklerini oradan anlıyorum ama ben D segmenti olduğu için yine de uzun kullanımı olanlar var ise diye soruyorum.) Yardımlarınız için teşekkürler...

Üretimi durmuş aracı alırken dikkatli olmakta yarar var.. evet beğenilmedi, neresinden tutsan elinde kalan bir araç yorumları yapılıyor.. sanırım eskimeye çok meğilli bir iç mekanı varmış.. çok sesli deniyordu (trim vs..).. ben olsam C segmenti daha yeni araçlara bakardım

OmerFarukG

Elit Apaçi
24 Eki 2016
79
25
970
Hocam aralarında bana kalırsa en iyisi Opel Astra kullanma fırsatıda buldum diğer araçlar hakkında da az çok bilgim var bu yüzden rahatça astra diyebilirim

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım