KAPALI %98 engelli raporuyla hangi aracı tavsiye edersiniz?

Mavibere

Asfalt Kurutucu
5 Eki 2018
42
7
595
Engelli raporuyla hangi aracı tavsıye edersınız askerı personel olduğum ıcın cok fazla km yapamam tercıhım sedan (hb tercıhlerıde göz önünde bulundururum) bütçe 100-110

Moderatör tarafında düzenlendi:

Kutay Altunordu

Profesör
8 Eyl 2016
78
72
1,060
İstanbul
Marka
Volkswagen
200 bin bandını baya bi aşıyo superb yanına yanaşılıcak gibi degil
Skoda sitesinde 1.4 TSI 150 hp ACT motor DSG style paket 204 bin lira olarak gözüküyor ama liste fiyatına aldırmayın piyasanın en haraketli oldugu zamanlarda bile liste fiyatına kıyasla 10 bin liraya yakın daha düşük fiyat veriyorlar bu durgun piyasada hatrı sayılır indirim uygularlar bence bi araştırın derim boş paket de değil epey özellikleri var yani bu seviyelerde alabileceğiniz en geniş ve verimli araç bence

EminBurrows

Asfalt Kurutucu
9 Eyl 2018
53
78
560
Marka
Opel
Çok km yapmadığından dizele para saçmak mantıksız olur, benzinli alıp keyfine bak derim.

Yerinde olsam Suv-crossover tarzı araç bakarım, trafiğe hakim olmak yüksek sürüş pozisyonu keyifli.
Hele birde 4x4 alırsan haftasonu eğlencesine dönüşür araç sinir stres kalmaz :)

Opel Mokka X 1.4 benzinli turbo 4x4 alabilirsin. (Bende 1.6 cdti var, çok memnunum. Benzinli olanı 140 beygir 4x4, çok keyifli araç)
Hyundai tuscon düşünebilirsin. Özellikle yeni kasada dizele hücum olacagından benzinli uygun fiyata bulunur.
Dağ bayır yapmam şehir içi kullanırım dersen, Wv tiguan 1.4 tsi highline tavsiye edebilirim.

İlle sedan diyorsan;

Ww passat
Yeni ford mondeo
Honda civic

200 bin lira limit vardı en son, kaldırıldıysa bütçe biraz daha arttırılıp mercedes cla 180'de düşünülebilir.

mustafa.e

Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
2,884
8,361
4,570
25
İstanbul
Marka
Volkswagen
Aklımda bi kaç model var ama araçlar hakkında pek bilgim olmadıgı için sizlerden akıl danışıyorum civic focus Octavia gibi modeller vardı mesela aklımda ama arkadaşlarıb önerileride iyi dikkate alıyorum
Superb kullandim kuzenimde var hatta o da engelli indirimiyle aldi 5-6 ay once indirimli fiyati 120gibi bi seye denk gelmisti yanlis hatirlamiyorsam. Bi skoda bayisinden fiyat almanizi tavsiye ederim internetteki listelere cok takilmayin derim.
Ayrica seat ateca, ford kuga, nissan qashqai, renault kadjar gibi modellere de bakabilirsiniz suv/crossover tarzi dusunurseniz.
Subaru levorg da bagaji ve ic hacmi bana guzel gelmisti. Motor yuruyen olarak da japon oldugu icin gozum kapali alacagim modellerden biridir ona da bi goz gezdirebilirsiniz :)

Bebebiskuvisi

Profesör
9 Eyl 2016
432
736
1,645
Çoğu arkadaş SUV önermiş. Engelinizi bilmiyorum ancak inip binme konusunda zorluk yaratacaktır. Superb bence de güzel bir seçenek. Bagaj genişliğiyle de size pek çok çözüm sunacaktır.

Bebebiskuvisi

Profesör
9 Eyl 2016
432
736
1,645
Dostum akıl var mantık var, %98 engelli birisi araba kullanabilir mi?
Büyük ihtimal ailesinden birinin üzerine alacak.
İşitme engelli olabilir. Yakını için alıyorsa alçak olması iyi olur dedim zaten. Hatta komşumuz engelli eşi için Transporter alıp rampa taktırmıştı arabaya. Yüksek yüksek araçlar kullanıma uygun değil.

EminBurrows

Asfalt Kurutucu
9 Eyl 2018
53
78
560
Marka
Opel
İşitme engelli olabilir. Yakını için alıyorsa alçak olması iyi olur dedim zaten. Hatta komşumuz engelli eşi için Transporter alıp rampa taktırmıştı arabaya. Yüksek yüksek araçlar kullanıma uygun değil.

İşitme engelliler ötv'den muaf değildir (Ki sadece işitme engeliyle +%90 engel oranı çıkmaz)
Biz dedeme alırken %90 görme engeli, %40 işitme engeli vardı +65 yaş %10 olduğu halde toplam engel oranı %94 çıktı.

Velhasıl kelam %90 engelli ötv indiriminden yararlanılcaksa, hasta o aracı kesinlikle kullanamaz.
(+%90 engelli bir insanın araç kullanması zaten imkansızdır.)

AYKUL

Asfalt Kurutucu
30 Eyl 2018
69
123
610
İstanbul
Marka
Skoda
Araca inip binmekte zorlanan biri varsa ve bu araçla sık seyahat edecekse bence en ideali hafif ticariler.Babaannem felç geçirdi ve yürümekte zorlanıyor.Golf, Cee'd, Superb gibi birçok binek araçla seyehat ettik ancak o en rahat yolculukları Fiat Fiorino ve vw Caravelle ile yaptı.Bu araçlarda kapılar geniş açıldığı için iniş biniş daha rahat oluyor.

Bebebiskuvisi

Profesör
9 Eyl 2016
432
736
1,645
İşitme engelliler ötv'den muaf değildir (Ki sadece işitme engeliyle +%90 engel oranı çıkmaz)
Biz dedeme alırken %90 görme engeli, %40 işitme engeli vardı +65 yaş %10 olduğu halde toplam engel oranı %94 çıktı.

Velhasıl kelam %90 engelli ötv indiriminden yararlanılcaksa, hasta o aracı kesinlikle kullanamaz.

Kendisi kullanacağını iddia etmedim arkadaşım anlayamıyor musun? Yakını için alıyorsa onları düşünerek alınmayacak mı bu araba? Devlet bu indirimi babasının hayrına mı veriyor? Engelli kişiler rahatça taşınsın diye verilmiş bir fırsat bu.

g.c.

Gökhan
Panpa
27 Eki 2016
1,544
2,719
3,570
Aydın
Marka
Mitsubishi

Yanlış biliyorsun ve cümlene "kesinlik" katarak konuşuyorsun. Yapmamak lazım :)

Böbrek hastası (nakil yapılan) arkadaşımın oranı %90 ve aracını yanlaya yanlaya kullanıyor :)

Mavibere

Asfalt Kurutucu
5 Eki 2018
42
7
595
Çok km yapmadığından dizele para saçmak mantıksız olur, benzinli alıp keyfine bak derim.

Yerinde olsam Suv-crossover tarzı araç bakarım, trafiğe hakim olmak yüksek sürüş pozisyonu keyifli.
Hele birde 4x4 alırsan haftasonu eğlencesine dönüşür araç sinir stres kalmaz :)

Opel Mokka X 1.4 benzinli turbo 4x4 alabilirsin. (Bende 1.6 cdti var, çok memnunum. Benzinli olanı 140 beygir 4x4, çok keyifli araç)
Hyundai tuscon düşünebilirsin. Özellikle yeni kasada dizele hücum olacagından benzinli uygun fiyata bulunur.
Dağ bayır yapmam şehir içi kullanırım dersen, Wv tiguan 1.4 tsi highline tavsiye edebilirim.

İlle sedan diyorsan;

Ww passat
Yeni ford mondeo
Honda civic

200 bin lira limit vardı en son, kaldırıldıysa bütçe biraz daha arttırılıp mercedes cla 180'de düşünülebilir.

dedigin gibi suv lar gerçekten cezbedici duruyor biraz baktımda dedıklerınede bişe daha sorucam yılda taş çatlasa 20 bin yapabilirim diyodumya benzin-dizel hangisi benim icin daha iyi olur (neden) bide olduki aracı 5 sene sonra satacağım zaman zarar ettirirmi bana bi konu daha var hangi ekipmanlar olsun SİZCE

Son düzenleme:

EminBurrows

Asfalt Kurutucu
9 Eyl 2018
53
78
560
Marka
Opel
Yanlış biliyorsun ve cümlene "kesinlik" katarak konuşuyorsun. Yapmamak lazım :)

Böbrek hastası (nakil yapılan) arkadaşımın oranı %90 ve aracını yanlaya yanlaya kullanıyor :)

İlk defa böyle bir şey duydum, böbrek nakili olan birisnin engel oranı %90 mı?

dedigin gibi suv lar gerçekten cezbedici duruyor biraz baktımda dedıklerınede bişe daha sorucam yılda taş çatlasa 20 bin yapabilirim diyodumya benzin-dizel hangisi benim icin daha iyi olur (neden) bide olduki aracı 5 sene sonra satacağım zaman zarar ettirirmi bana bi konu daha var hangi ekipmanlar olsun SİZCE

Aracı satarken zarar etmezsiniz zaten yarı fiyatına alıyorsunuz neredeyse fakat satarken daha iyi bir şekilde değerlendirmek istiyorsanız Tavsiyelerim;

- Seçtiğiniz arabanın en dolu modelini almaya çalışın, bütçeniz dahilinde ekleyebildiğiniz tüm opsiyonları ekleyin. İndirim opsiyonlarda da geçerli. Atıyorum sunroof 3.000 lira siz bu opsiyonu 1.800 lira gibi bir ücrete alıcaksınız. Arabayı satarken 3 bin liralık opsiyon diye satacaksınız.

- Dizel+otomatik alın (Yakıt fiyatları göz önünde bulundurulduğunda 5 sene sonra benzin fiyatı çok rahat 10 lirayı geçecektir. Şuanki şartlarda bile herkes benzinli araçtan kurtulma peşinde ya dizel alıyorlar ya da tüp taktırıyorlar. Bundan 5 sene sonra piyasada benzinli arabanın değeri olmaz. Otomatik konusuna gelirsek, 2.elde önemli bir kritere sahip. Manuel araçlara kıyasla 5-10 bin lira farkla satılıyor tabi ki bu rakam markasına göre değişiyor. Volkswagen'de çok daha fazla. Fakat vw otomatik önermem.)

- Rengini beyaz ya da lansman renginde alın.

-Aracı alırken ağzı laf yapan birini yanınızda götürün, bayiden boya koruma ya da seramik kaplama hediyesi isteyin vermezlerse mutlaka üsteleyin. Alacağınız bayiye ve o ay ki durumuna göre değişir fakat, siz biraz darlayın mutlaka bir şeyler koparırsınız. Hediye olarak yapmasalar bile güzel bir indirim yapabilirler.

Aklıma gelenler bunlar, birde aracın bakımını mutlaka zamanında yaptırın. Aracı ilk aldığınızda Sonax vb. oto bakım yerlerinde kaput filmi, motor koruma, jant koruma ve cam filmi yaptırın. Çok pahalı değiller taş çatlasın hepsine 1.000 lira verirsiniz. Bazı firmalar yeni araçlara paketler sunuyor onlardan yararlanabilirsiniz.

Birde arabanın temizliğine özen gösterirseniz tadından yenmez. İlana ilk koyduğunuz gün gider.

Son düzenleme:

g.c.

Gökhan
Panpa
27 Eki 2016
1,544
2,719
3,570
Aydın
Marka
Mitsubishi
Evet çocukluğundan beri diyalize giriyordu babasından nakil böbrek aldı, raporu %90 çıktı.

MI 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mavibere

Asfalt Kurutucu
5 Eki 2018
42
7
595
İlk defa böyle bir şey duydum, böbrek nakili olan birisnin engel oranı %90 mı?

Aracı satarken zarar etmezsiniz zaten yarı fiyatına alıyorsunuz neredeyse fakat satarken daha iyi bir şekilde değerlendirmek istiyorsanız Tavsiyelerim;

- Seçtiğiniz arabanın en dolu modelini almaya çalışın, bütçeniz dahilinde ekleyebildiğiniz tüm opsiyonları ekleyin. İndirim opsiyonlarda da geçerli. Atıyorum sunroof 3.000 lira siz bu opsiyonu 1.800 lira gibi bir ücrete alıcaksınız. Arabayı satarken 3 bin liralık opsiyon diye satacaksınız.

- Dizel+otomatik alın (Yakıt fiyatları göz önünde bulundurulduğunda 5 sene sonra benzin fiyatı çok rahat 10 lirayı geçecektir. Şuanki şartlarda bile herkes benzinli araçtan kurtulma peşinde ya dizel alıyorlar ya da tüp taktırıyorlar. Bundan 5 sene sonra piyasada benzinli arabanın değeri olmaz. Otomatik konusuna gelirsek, 2.elde önemli bir kritere sahip. Manuel araçlara kıyasla 5-10 bin lira farkla satılıyor tabi ki bu rakam markasına göre değişiyor. Volkswagen'de çok daha fazla. Fakat vw otomatik önermem.)

- Rengini beyaz ya da lansman renginde alın.

-Aracı alırken ağzı laf yapan birini yanınızda götürün, bayiden boya koruma ya da seramik kaplama hediyesi isteyin vermezlerse mutlaka üsteleyin. Alacağınız bayiye ve o ay ki durumuna göre değişir fakat, siz biraz darlayın mutlaka bir şeyler koparırsınız. Hediye olarak yapmasalar bile güzel bir indirim yapabilirler.

Aklıma gelenler bunlar, birde aracın bakımını mutlaka zamanında yaptırın. Aracı ilk aldığınızda Sonax vb. oto bakım yerlerinde kaput filmi, motor koruma, jant koruma ve cam filmi yaptırın. Çok pahalı değiller taş çatlasın hepsine 1.000 lira verirsiniz. Bazı firmalar yeni araçlara paketler sunuyor onlardan yararlanabilirsiniz.

Birde arabanın temizliğine özen gösterirseniz tadından yenmez. İlana ilk koyduğunuz gün gider.
Anladım.Peki aracın bosunu alıp donanımları sonradan ekletsem dahamı masraflı olur biliyosunuz 200bin bandı var

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
Bence hiç Mazda yla yüz göz olmayın derim.Az km yapıp bakımı getirmeseniz bile yılda bir bakıma gitmek zorunda kalacaksınız.Hem askeri personelsiniz yarın öbür gün küçük bir şehire ya da merkezi bir yere tayin olma durumunuz var.Mazda servisine gitmek için 300 km+ yollar gidebilirsiniz.O yüzden Türkiye de yaygın ağı olan markalara ve 15.000 km -20.000 km de bir bakımı gelen modellere bakmanızı tavsiye ederim.Bir de 5 yıl MTV ödemeyeceksiniz.5 yıl sonunda MTV ödeyeceğinizi hesaba katıp da 1,6 litre altı bir motor almanıza gerek yok bana kalırsa.5 yıl sonra MTV ne olacak bilebiliyor musunuz? Belki de hacim değil emisyondan alacaklar vergiyi.Sözün özü yüksek hacimli 2,0 2,2 2,5 gibi atmosferik benzinlilere bakardım yerinizde olsam
Her marka yilda bir bakim istiyor. Benzinlilerde dedigin gibi 10 veya 15 bin km veya yilda bir.
Sanirim demek istedigin mazdanin senede bir degil 6 ayda bir bakim araligi olmasi :D

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım