KAPALI Anahtarsız Giriş ve Çalıştırmada Bozuk Anahtarla Arabayı Çalıştırma.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

ahmet.kocak

Profesör
18 Mar 2017
280
268
1,445
38
ankara
Marka
Kia
Merhaba forumdaşlarım :)

Bir süre önce arabamın anahtarlarından birini yanlışlıkla çamaşır makinesinde pantolonun cebinde yıkamıştım ve yıkadıktan 1 hafta sonra bulmuştum. Pirinç falan koyduysam da kar etmedi. Anahtar çalışmıyordu ama çok önemsemedim. Yıllık bakımda götürür yaptırırım diye düşündüm.

Ama dün eşim anahtarı kendi çantasında götürmüş ve araba bana lazımdı. Bir kez daha şansımı deneyim dedim ama yine çalışmadı :((( Ben de anahtarın metal kısmını çıkarıp arabaya girip öyle deneyim dedim içeri girip denedim yine olmadı. Sonra internete bakmak aklıma geldi. Bazı arabalarda torpido gözünde gizli marş oluyormuş baktım benimkinde yoktu. Başka bir forumda birisi de arabanın start/ stop düğmesinin üstüne anahtarı koyup düğmeye basarsan çalışır yazmıştı. Onu denedim ve oldu. Akşam da aynı şekilde çalıştı :))

Bana bu çok faydalı bir yöntem gibi geldi. Yanlışlıkla denize anahtarla falan girildiğinde hayat kurtarıcı olabilir :). Ama aklıma takılan şey ise o şekilde nasıl çalıştığı oldu. Ayrıca bu şekilde birkaç defa mı çalışır yoksa hep böyle çalışır mı (cevap evetse bile yine de yaptıracağım girdiğim strese değmez). Bunları biliyorsanız cevap verirseniz sevinirim. Bu arada aracım Kia Soul 2016 model.

P.S: Buradan çıkarılan ders yedek anahtarın önemli olduğudur :)

cgkya

Profesör
16 Eyl 2016
293
447
1,395
Dostum o zaman senin anahtarın bozuk değil, pil değişiminden sonra düzelebilir. Ya da şöyle bir şey olabilir. Anahtarın içinde pile ihtiyacı olmayan, sudan v.s etkilenmeyen korunaklı bir RFID çipi var (mağazalardaki alarmlar gibi) ve butona yaklaştırınca araç onu tanıyıp çalıştırıyor olabilir.

Bu arada pil değişimini kendin de kolayca yapabilirsin, elimden gelmez dersen herhangi bir anahtarcıdan rica et pil parasına değiştirir, onun için servise gidersen 100 tane pil parası isterler :)

Berkin

Reis
Yönetici
Admin
7 Eyl 2016
4,055
3
15,290
5,720
26
Istanbul
Marka
Honda
Dostum o zaman senin anahtarın bozuk değil, pil değişiminden sonra düzelebilir. Ya da şöyle bir şey olabilir. Anahtarın içinde pile ihtiyacı olmayan, sudan v.s etkilenmeyen korunaklı bir RFID çipi var (mağazalardaki alarmlar gibi) ve butona yaklaştırınca araç onu tanıyıp çalıştırıyor olabilir.

Bu arada pil değişimini kendin de kolayca yapabilirsin, elimden gelmez dersen herhangi bir anahtarcıdan rica et pil parasına değiştirir, onun için servise gidersen 100 tane pil parası isterler :)
Evet doğru cevap bu, RFID gibi bir çip var ve önceden belirlenen yere yaklaştırılınca kumandanın pili dahi olmasa okuyup aracı çalıştırır.

Tabii her araçta yeri farklı olabilir yeni 3008 ve 5008 de mesela direksiyonun arkasında sol tarafta bir oyuk var anahtarı oraya tutup düğmeye basmak gerekiyor.

ahmet.kocak

Profesör
18 Mar 2017
280
268
1,445
38
ankara
Marka
Kia

Bu çok iyi bir haber benim için :). Anahtar kaç paraydı Allah bilir. Yine de serviste değiştiririm garantisi devam ettiği için. Sonra bir şey olur pili dışarıda değiştirdiğiniz için falan derler. Durduk yere gerilmeyeyim

coyote

Asfalt Kurutucu
27 Haz 2019
40
18
595
Ankara
Marka
BMW
Pil sarf malzemedir ona hiç takılmayın. Anahtar bozulmamış olsun yeter.
Bmw f20'de de direksiyonun altındaki parçanın sağ tarafında anahtar işareti var. Anahtarı oraya tutup marş düğmesine bastığınızda çalışıyor.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım