AÇIK Araba Camının Tek Taraflı Buğu Yapması

furkan06

Furkan
Düz Yol Gazcısı
15 Ağu 2021
32
2
145
24
Ankara Keçiören
Marka
Fiat
Fiat Palio 2005 (2006 kasa)
WhatsApp Image 2021-10-31 at 00.22.11.jpeg

resimdede göründüğü gibi aracımın sadece burasında buhar oluyor, su eksiltiyor diyemem yani bakınca bir fark göremiyorum fakat çok az bir çemen kokusu oluyor , sıcağa alıp cam çözmeye alıyorum yine mevcut ,soğuğa alıp tekrar yapıyorum hala orada duruyor arabadan bir kaç saat ayrılıyorum geri geliyorum hala orda duruyor... Yazın klimayı açınca antifirizsiz bile koku geliyordu polen filtresinden olabilir dediler.. kış gelince buhar oluşmaya başladı .

Alper45

Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
2,075
3,075
4,070
26
Petekten su sızdırıyor olabilir mi?
Sonradan ekleme : Petekten su sızdırsa içeriden buğu yapması gerekirdi diye düşünüyorum. Düşününce çok da geçerli bir sebep gibi gelmedi. Takip.

Son düzenleme:

kenblock

Panpa
Beta Programı
24 Ocak 2017
5,292
1
9,444
4,970
kocaeli
Usta değilim, konunun detaylarına da çok hakim değilim fakat buğu konusunda dikkat edilmesi gereken birkaç nokta var.

Temiz cam buğu yapmıyor, daha az yapıyor. Camı izopropil alkol vb. malzemeler ve temiz bir cam bezi ile temizlemelisiniz.
Torpidoya sürülen parlatıcılar da buharlaşarak camda yağlı bir tabaka oluşmasına sebep oluyorlar.

Aracın içinin kuru olması da önemli. Paspasları kaldırıp altlarını kontrol edebilirsiniz.

furkan06

Furkan
Düz Yol Gazcısı
15 Ağu 2021
32
2
145
24
Ankara Keçiören
Marka
Fiat
Usta değilim, konunun detaylarına da çok hakim değilim fakat buğu konusunda dikkat edilmesi gereken birkaç nokta var.

Temiz cam buğu yapmıyor, daha az yapıyor. Camı izopropil alkol vb. malzemeler ve temiz bir cam bezi ile temizlemelisiniz.
Torpidoya sürülen parlatıcılar da buharlaşarak camda yağlı bir tabaka oluşmasına sebep oluyorlar.

Aracın içinin kuru olması da önemli. Paspasları kaldırıp altlarını kontrol edebilirsiniz.
yani özellikle orda olduğu için araç içi kuruluğunu es geçiyorum çünkü bütün arabanın camlarına etki eder bu, aynen camı temizleyince biraz daha geç oluyor(normalde 15 dk de oluyorsa 45 dk de ) oluyor elbet,

furkan06

Furkan
Düz Yol Gazcısı
15 Ağu 2021
32
2
145
24
Ankara Keçiören
Marka
Fiat
Petekten su sızdırıyor olabilir mi?
Sonradan ekleme : Petekten su sızdırsa içeriden buğu yapması gerekirdi diye düşünüyorum. Düşününce çok da geçerli bir sebep gibi gelmedi. Takip.
Buğu zaten içeriden fakat tek taraflı oluyor petekten olsa diye bu araçlarda Petek sol tarafta diye biliyorum ayrıca buğu tüm ön camda bekliyorum olmaz mı ?

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,040
7
51,377
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Sadece sürücü veya sadece yolcu tarafından cam bir zaman bir şekilde elle veya alakasız bir bezle silinmiş olabilir. Bir tarafın diğerinden farklı buğulanma karakteri o sebeple olabiliyor. Diğer bir olası sebep yolcu tarafındaki havalandırmaların bir şekilde kapalı kalması veya tıkanmış olması. Sağ tarafa giden ön cam havalandırma kanallarının iyice kontrol edilmesi gerekir.

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,498
1
4,826
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
Hocam bazı tecrübelerim oldu bu tip durumlarla ilgili. Birincisi olmaz ama hani varsa klima kaynaklı hep aynı noktaya değmesi kaynaklı oluyor. Bunda genelde dıştanda olabiliyor buğulanma. İkincisi o bölgede özellikle nemlenme var ise ondan olabilir. Üçüncüsü hava yönlendirme klapelerinde sıkıntı var ise o kısma sürekli bir hava değmesi durumu ısı farkı vb durum olabilir. En güçlü ihtimal klape çünkü o bölgeye bariz şekilde bir hava akışı var gibi görünüyor. Şöyle deneyin o kısmın üzerini herhangi bir cisimle hava sızdırmayacak şekilde örtün. Bakın bakalım buğulanma gidecekmi ve üzerine koyduğunuz cisimde bir nemlenme vs varmı.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım