Araba Serüvenim :)

FocusMonster

Profesör
Beta Programı
9 Ara 2018
701
864
1,770
Merhaba Otopark Forum. Bu başlık altında araba aldığımız zamanda neler hissettiğimi ve bazı deneyimlerimi yazacağım. :)

Birinci arabamız seneler önce ben çocukken Toyota Corolla idi. Şu ilandaki modeldendi.
https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-toyota-klimali-corolla-638578858/detay
Toyota Corolla ile serüvenimiz kısa sürmüştü. Çünkü birkaç hafta içinde satmıştık.

İkinci arabamız Dacia Dokker 1.5 DCi 75Hp Camlı Panelvan modeli idi. Bu araba hafif ticari araba sınıfındaydı. Bagaj hacmi oldukça genişti. Ne de olsa o bir panelvan. Bu araba hakkında Toyota Corolla hakkında söylediklerimden daha fazla şey söylebilirim. Aracın ortalama yakıt tüketimi yol bilgisayarındaki veriye göre 6.1Lt civarında oluyordu. 100 Km/h hızda rüzgarlardan epeyce etkileniyordu. Segmentine göre oldukça hafif kalıyor bence. 75 beygirlik 1.5DCi motoru vardı. Hafif bir kasaya sahip olduğundan bu motor yeterli geliyordu.

Son olarak Ford Focus 3.5K kullanıyoruz. Allah olmayana da nasip etsin. Bize de güle güle kullanmayı nasip etsin. :) Bu araba Trend X donanım paketinde. Bulunduğu fiyat segmentiyle kıyaslayacak olursam arabada park sensörünün bulunmaması beni üzen bir konu. Park sensörü çok pahalı bir şey değil ama ben orjinalinden yanayım. Yakıt tüketimi yol bilgisayarında 5.8-5.9 Lt civarında değişiyor.

Gelelim deneyimlediğim diğer araç modellerine. :)

1- 2013 model Passat Comfortline 1.6 TDI - DSG
Bu arabayı çok sevdim. Her ne kadar DSG şanzıman hakkında çok sorun çıkardığı söylense de şahsen ben vites geçişlerini çok beğendim. Aracın ivmelenmesini de oldukça beğenmiştim.

2- Skoda Rapid 1.4 TDI - DSG
Bu arabayı B segmenti ile C segmenti arasında bir geçiş modeli olarak düşünüyorum.
Bagaj hacmini çok beğenmiştim. Bagajın, bagaj kapağıyla değil de arka cam ile beraber açılması bagajın içine daha kolay erişmeye olanak sağlıyordu. DSG şanzımanı yine beğendiğimi söyleyeceğim.
DSG sorunu ile karşılaşmadım. Umarım böyle bir sorunla karşılaşmam. :)

3- Citroen C3 1.6 HDI Live
Fransız arabalara karşı eskiden bir önyargım olduğunu söyleyeyim. Ama artık eskisi gibi düşünmüyorum. İşte buna sebep olan araç modellerin birisi de Citroen C3 oldu.
Manuel vites seçeneğini deneyimledim. Vites geçişleri çok rahattı. Hiç beklemiyordum ama çok konforluydu. Konfor dediğim koltuklarının rahatlığı beni memnun etmişti. Tam bir genç işi araba olduğunu söyleyeyim. Oldukça havalı duruyor bana göre.

4- Ford Courier 1.6 TDI Titanium
Bu arabayı çok deneyimlemedim. Ama segmentinde beğendiğim araba modellerinden birisi.
Deneyimlediğim araçlar arasından buna benzer bir model olan Dacia Dokker ile kıyaslayacak olursam rüzgar sesi daha az geliyor ve rüzgara karşı daha iyi yol tutuşu sergiliyordu bana göre.

5- BMW 1.20D
Şu ana kadar deneme fırsatım olan tek BMW bu oldu. Aracın hızlanması, konforu beni benden almıştı.

Son düzenleme:

FocusMonster

Profesör
Beta Programı
9 Ara 2018
701
864
1,770
Konuya eklemeler yapayım.
1.6TDI manuel VW Transporter T5 sürdüm. Konforu ve iç mekanını çok beğendim. Süspansiyonlar hakkında teknik bir bilgim yok ama çok konforluydu.

FocusMonster

Profesör
Beta Programı
9 Ara 2018
701
864
1,770
2011 model Hyundai Accent Era 1.4 (benzin+LPG) sürdüm. Araba hoşuma gitti. Motoru güzel gidiyor. Süspansiyonlar biraz sert ve çok ses çıkarmıyordu. Belkide süspansiyonlar değiştirilmiştir. Tanıdığım 30 bin TL’ye almış. O fiyat bandında düşündüğümüzde bence iyi bir araba.

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,855
26,186
5,720
Ankara
Marka
Skoda
2011 model Hyundai Accent Era 1.4 (benzin+LPG) sürdüm. Araba hoşuma gitti. Motoru güzel gidiyor. Süspansiyonlar biraz sert ve çok ses çıkarmıyordu. Belkide süspansiyonlar değiştirilmiştir. Tanıdığım 30 bin TL’ye almış. O fiyat bandında düşündüğümüzde bence iyi bir araba.
çevre yolu ayarında bir yolda bu araba gitmiyo yav diyip hız denerken daha yolun limitlerine ulaşamadan yoldaki yaklaşık 20-30 metre uzunluğunda tahmini 15cm alçalmaya düşüp tam iyi kurtardık derken tekrar normal yol seviyesine fırlayınca kendi etrafımızda bikaç tur dönmüştük. Yol bildiğimiz pek kullanılmayan geniş bi yol olduğu için kimseye veya herhangi bir yere vurmamıştık ama o günden beri çok korkarım 1.4 eralardan :D şehir içinde iyidir ama 1.6 sı daha oturaklıydı aynı arkadaş 2 ay sonra 1.6 almıştı da

FocusMonster

Profesör
Beta Programı
9 Ara 2018
701
864
1,770
çevre yolu ayarında bir yolda bu araba gitmiyo yav diyip hız denerken daha yolun limitlerine ulaşamadan yoldaki yaklaşık 20-30 metre uzunluğunda tahmini 15cm alçalmaya düşüp tam iyi kurtardık derken tekrar normal yol seviyesine fırlayınca kendi etrafımızda bikaç tur dönmüştük. Yol bildiğimiz pek kullanılmayan geniş bi yol olduğu için kimseye veya herhangi bir yere vurmamıştık ama o günden beri çok korkarım 1.4 eralardan :D şehir içinde iyidir ama 1.6 sı daha oturaklıydı aynı arkadaş 2 ay sonra 1.6 almıştı da
Olabilir. Ben de böyle bir şey duymuştum.
Tabi ben hız denemesi yapmadan tadını çıkara çıkara usul usul sürmeyi sevdiğim için sorun yaşamadım. Direksiyonun kendiliğinden merkezlemesi iyi değildi ama o fiyata bence bu kadar da olur. :)

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,855
26,186
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Olabilir. Ben de böyle bir şey duymuştum.
Tabi ben hız denemesi yapmadan tadını çıkara çıkara usul usul sürmeyi sevdiğim için sorun yaşamadım. Direksiyonun kendiliğinden merkezlemesi iyi değildi ama o fiyata bence bu kadar da olur. :)
Tabi canım kaç tane araba var artık 30bin tl ye 2011 model. Yürütmesi falan harbi ucuz arabalar ama memlekete giderken falan biraz kalabalıklaşıp bagajı doldurmak lazım hafif kalıyo. Özellikle arka tarafta süspansiyonları çok ilginç gereksiz yaylanıyo. Aynı dönem diğer arkadaşın vectra bsi ile arka arkaya geziyoduk vectranın 2 kere yaylandığı yerde accent 5-6 kere inip kaldırıyodu arkayı :D

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım