KAPALI Arabam Kendiliğinden Kafayı Yedi / Birden bire Airbag Arızası ve Çalışmama Sorunu

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan lowlight
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

lowlight

Samet Ulus
Senkromeççi
37
19
Yarım saat kadar önce (02:00) arabaya iki gündür binmiyordum gidip bakayım her şeyine düzgün çalışıyor mu diye far, radyo, yan ayna ayarları, camlar, çocuk kilidi, direksiyon ayarları, koltuk ayarları falan bakıyordum hepsi düzgün çalışınca kendime göre baştan kalibre etmiştim sonra önceki konuda bahsettiğim parçaların aynısından almak için aynılarından aldığımdan emin olmak için parçaların fotoğraflarını çekmeye başladım, çekerken bir anda ekran airbag fault uyarısı verdi ötmeye başladı airbag ışığı yandı dedim bayağıdır oturuyorum arabada akü azaldı herhalde arabayı çalıştırayım biraz dedim çalıştırmaya çalıştım çalışmadı, kontağı her çevirdiğimde arabanın bütün ışıkları gidip kaputtan sesler gelip araba çalışmadı bütün uyarılar yanmaya başladı el freni uyarısı yanıp sönmeye başladı (çekili olmasına rağmen) aşağıya videoları koyuyorum sorun ne acaba akünün şarjı az yada bitmiş mi yoksa başka bir şey mi olmuş arabada herhangi bir sorun yoktu daha önce.

Youtube'da aynı soruna sahip bir kaç kişi gördüm bir kaçı aracın beyninin fişlerini çıkarıp takmayı, diğeri çıkarıp yerlerini değiştirmeyi bazısı aküyü şarj etmeyi diğeri değiştirmeyi denemiş hepsi olumlu sonuç almış herhalde büyük bir arıza değil.

Reddit'te konu açtım iki kişi akümün öldüğünü söyledi bende bundan şüpheleniyorum aldığımda ekspertiz şarjının az olduğunu söylemişti verdikleri akü şarj ölçüş raporunda %50 çıkmıştı şarjı umarım öyledir. Sabah takviyeyle arabayı çalıştırmayı deneyip çalışırsa sanayiden aküyü değiştireceğim. Eğer sorun buysa bana şimdiden akü önerir misiniz oraya gittiğimde ustaya sorarım ama ürünü aldığım kişiye değil daha önce o kişinin sattığı ürünü deneyimlemiş kişilerden tavsiye almayı tercih ederim.

Beyin tak çıkar filan böyle şeylere gerek yok. Sorun tamamen akü. Fakat akü değişiminden sonra teybin kodunun girilmesi, camların filan kalibrasyonu gerekir. Onları yapmak gerekecektir.
Alternatif olarak işi iyi bilen akücüler küçük bir aküyü devreye paralel şekilde bağlayıp, sistemi elektriksiz bırakmadan akü değişimini gerçekleştiriyor. Öyle çalışan bir akücü de sizin işinizi çözer =)

Ben bugüne kadar AcDelco, Delphi ve Duracell'den çok memnun kalmıştım. Ama bu markaları tr'de bulmanız zor. Yuasa'yı iyi diye duydum ama hiç kullanmadım. Bayi ağı geniş garantili bir şey takın geçin derim.

akü olarak bilindik markalardan bütçenize uygununu alabilirsiniz, Bosch/Varta muhtemelen en üst seviyedir aynı üretim, inci mutlu yiğit falan da olabilir düzgün bi yerden alın yeterli

Mondeoda benzer durum yaşamıştık,
Akü bitmeye yakın araba saçmalamaya başlamıştı, rölantide beklerken kendi kendine stop etmişti araç,
Aracı kendim kapatır kapatmaz ekranlar anında kapanıyordu,
Köye (dağa) çıktıktan 2 gün sonra elektrikli aynalar yavaş açılıp kapanmaya başlamıştı, sonrasında anahtara bastığımızda araç tepki vermiyordu, yani akü bitmişti, beraberinde bagaj kapağı da açılmıyordu,
Sonrasında akü takviseyi yaparak İstanbul'a gelip İstanbul'da aküyü değiştirdik,

Sorunun ise multimedya teybinden kaynaklı olduğunu öğrendik, teypte arıza olduğu için aküyü boşaltıyormuş, teyp değişince araç normale döndü

Teşekkürler bilgiler için.
Aküyü şarjlayınca düzeldi öğlen sonuna doğru ölçümlerini falan yaptıracağım ömrünün sonuna yaklaştıysa yeni akü alacağım.
Bosch/Verta 72Ah düşünüyorum.

Beyin tak çıkar filan böyle şeylere gerek yok. Sorun tamamen akü. Fakat akü değişiminden sonra teybin kodunun girilmesi, camların filan kalibrasyonu gerekir. Onları yapmak gerekecektir.
Alternatif olarak işi iyi bilen akücüler küçük bir aküyü devreye paralel şekilde bağlayıp, sistemi elektriksiz bırakmadan akü değişimini gerçekleştiriyor. Öyle çalışan bir akücü de sizin işinizi çözer =)

Ben bugüne kadar AcDelco, Delphi ve Duracell'den çok memnun kalmıştım. Ama bu markaları tr'de bulmanız zor. Yuasa'yı iyi diye duydum ama hiç kullanmadım. Bayi ağı geniş garantili bir şey takın geçin derim.
Arabamın gösterge ekranı parlaklık tuşu çalışmamaya başladı, ve teyp ekranının gece ışığı açılmamaya başladı. Dünde ani fren yapıp ABS'yi devreye sokunca ABS ışığı yandı stop edene kadar sönmedi, el freni ışığı da yanıp sönmeye başlamıştı. Kısa devre söz konusu mu? Aküye baktırdım sorunu yok bitmiştir dediler.

Arabamın gösterge ekranı parlaklık tuşu çalışmamaya başladı, ve teyp ekranının gece ışığı açılmamaya başladı. Dünde ani fren yapıp ABS'yi devreye sokunca ABS ışığı yandı stop edene kadar sönmedi, el freni ışığı da yanıp sönmeye başlamıştı. Kısa devre söz konusu mu? Aküye baktırdım sorunu yok bitmiştir dediler.
"Aküye baktırdım sorunu yok bitmiştir dediler."

İlginç bir bakış açısı :D Bitmişse sorun vardır , sorun yoksa bitmemiştir , genelde voltaj düşüklüğünü akü yapar bence sorununuz akü...

Akü bitmiştir dendikten sonra siz ne yaptınız ?

Devam ettim o akşam aracı evin önüne koydum dün hiç çalıştırmadım bugün sabah tekte çalıştı yine de gittim sanayiye başka yere ölçtürdüm o da sorun yok alternatörde çalışıyor bunun pimi bozulmuştur değiştirelim dediler ben benim ustaya sorup geleyim dedim gittim o da dedi sorun yoktur çalıştır bakayım dedi çalıştırdım tekte sen bin buna devam et bir daha olursa değiştir ki bence olmaz sen bitirmişsindir aküyü dedi, öyle de olmuştu, aracın içinde kontak açık otururken bitmişti akü.

Akü bittikten sonra elektronik aksamlar da tuhaflıklar olmaya başladı, resetlenmesi gerekiyor dedi akücü, usta da bittiğinde bir yerleri hata vermiştir kendini toparlar yavaş yavaş bindikçe dedi. Şu an teypin ekranının yanmamasıyla gösterge ekranının parlaklık tuşu dışında diğerleri düzeldi.

Konu başlığı için düzenleme önerim: "Bitik akünün günlüğü"
Aküyü yenileyene kadar her gün yeni bir şey tecrübe edeceksiniz. Buraya hepsini yazabilirsiniz; aküsü zayıflayan arkadaşlara ibret olması açısından güzel bir içerik olur.

Ani fren yapınca ABS ESP ışığı yandı el freni uyarısı yanıp söndü stop edene kadar. Yeniden çalıştırınca düzeldi daha olmadı.
Gösterge parlaklık tuşu çalışmamaya başladı.
Teyp'in gece ışığı yanmamaya başladı.

İlk başta akü bitince ve ben çalıştırmayı deneyince bütün gücü bitirip kısa devre yaptırmamla oluşan sorunlar bunlar büyük ihtimalle akü değişip, restart atıldı mı sisteme düzelir deniyor.

aku-markalari-y.png

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...