Araç Motorları Nasıl Temizlenir veya Yıkanır

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

beys

Asfalt Kurutucu
15 Kas 2016
44
17
595
İstanbul
Bu konuda bilgi sahibi olan varmı uygulama yaptıysanız ve yaptırdıysanız paylaşırmısınız.

Batuone1

Asfalt Kurutucu
23 Eyl 2016
33
39
595
çorum
Araba benzinliyse özellikle fazla dikkat etmek lazım elektrikle alakalı yerleri izole edeceksin aküdür alternatördür sigorta kutusudur distribütor bobinler varsa ecu vs hepsini poşetle kapat sonra varsa motor temizleme spreyi yoksada deterjanlı su yapabilirsin kendin evde kirli yüzeylere sıkıp 2 dk yumuşamasını bekleyip tazikli suyu basacaksın eğer çok kirli değilse yağ kalıntısı yoksa hafif nemli bir bezlede temizlenebilir. Hava filtresi kutusu motor kapağı vs gibi plastik parçalarıda plastik parlatıcısıyla siliyorum çiçek gibi oluyor. Yılda 1 kere özellikle kıştan sonra motor temizlerim kışın yollar ıslak olduğu için kaputun içi çamur toprak pislik doluyor. Onun dışında haftasonları tozunu alıyorum sadece.

beys

Asfalt Kurutucu
15 Kas 2016
44
17
595
İstanbul
Evet aracım benzinli söylediğinize göre riskli görünüyor kendi adıma,teşekkür ederim bilgi için.Dışarıda profesyonel yerlerde yaptırmak daha mantıklı olur sanırım.

ibougur

Reis
8 Eyl 2016
2,257
4,523
5,020
29
İstanbul
Servislerde yapıyorlar koruycuyla beraber 50-60tl civar ben yaptırıyorum 2 sene gidiyor neredeyse

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
Cok saglikli bulmuyorum motorun yikanmasini.Mecbur kalmadikca motor yikanmamali bence.O kadar yuksek tazyikli suyun (insan elini kesiyor) motora zarar verecegini dusunuyorum.Yikanacaksa bile yikayacak kisinin isinin ehli bir insan olmasi gerekiyor.Babamin dizel aracinda yag kacagi vardi, karter vs.. her yer yag oldugu icin istemeye istemeye yikatmak durumunda kalmistik.Yikayan adam da "abi bisey olmaz yeaaa" diye pata kute dalmisti motora.Ben dehset icinde gorduklerimden sonra soru sordugumda "abi bisey olmaz biz yillardir bu isi yapiyoruz" dedi.Nitekim yikamadan cikardigimizda bir problem yoktu, arac tek marsta calisti ancak sonradan cok is acti basimiza..Zarar gorecek parcalari korunakli bir sekilde kapamalarina ragmen motorun yikamadan sonra sesi dahi degisti

Son düzenleme:

Onemanband

Fatih
Panpa
8 Eyl 2016
1,133
1
3,133
3,770
İstanbul
Marka
Skoda
Ben kendi aracımın motorunu temizlemeye çalıştım, ama fazla teferruatlı bir iş. ben yukarıda arkadaşın paylaştığı videodaki gibi paldır küldür de sıkmamış olmama rağmen sorun yaşadım. sonax'ın motor temizleyicisini kullandım, temizlemek istediğim yere yakın mesafeden sıkıp öyle rastgele her yere gelmemesi için itina göstermeme rağmen bir iki gün sonra motor çalışırken garip sesler çıkmaya başladı. bakım için servise gittiğimde bu sesin kaynağını araştırdık ve kayışlardan biri değişti. ondan mı kaynaklandı bilmiyorum ama sonuçta bu temizleme işlemi öncesinde böyle bir sorunum yoktu. bence arkadaşların yazdığı gibi problem yaşanabilecek her yer güzelce izole edildikten sonra bu tarz spreyler kullanarak yapılabilir ama yine de işi riske atmadan temiz çalışan bir yere yaptırmak bunu en iyisi.

Sammstein

Profesör
1 Eki 2016
50
88
1,060
Ankara
Suyla yıkamaya karşıyım. Hocam benim arabam için konuşuyorum. Motoru apaçık ortada olduğu için heryerine kolay ulaşabiliyorum alıyorum elime wd-40 güzelce sıkıyorum her yere sonra silip tekrar biraz daha sıkıyorum tertemiz oluyor. Tavsiye ederim ama wd-40 kurumadan arabayı çalıştırmayın, kontağı açmayın sıkıntı olabilir... Sonuç olarak motor tertemiz oluyor. Tavsiye ederim.

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
Aracın motorunu açmamla birlikte şöyle bir tabloyla karşılaştım
Böyle bir uyarı logosu koyuyorlarsa bir bildikleri vardır diye düşünüyorum :)

20161214_122605.jpg

TSIDSG

Panpa
10 Eyl 2016
2,399
9,449
4,970
İstanbul
enjeksiyonlu motor yıkanır, bobini ve kabloları kapatın beyni sarın LPG varsa onunda beynini sarın poşetle,
motor sıcak olmasın ki blok çatlatıp bi temizlik size 10 bin lirayı bulmasın :)
sonra ver ayarı, yıkadığım motor sayısı çok fazla her gün en az 4-5 araba motoru yıkardım

ibougur

Reis
8 Eyl 2016
2,257
4,523
5,020
29
İstanbul
enjeksiyonlu motor yıkanır, bobini ve kabloları kapatın beyni sarın LPG varsa onunda beynini sarın poşetle,
motor sıcak olmasın ki blok çatlatıp bi temizlik size 10 bin lirayı bulmasın :)
sonra ver ayarı, yıkadığım motor sayısı çok fazla her gün en az 4-5 araba motoru yıkardım
Kayışların ömrünü azaltır diye bir şey duydum ne kadar doğru?

CanSoylu

Profesör
8 Eyl 2016
258
353
1,445
45
İstanbul
En iyi motor üzerinde toz toprak olan motordur çünkü ellenmemiş kurcalanmamış demektir. Motor yıkamak için motorun soğuk olması şarttır yoksa avans ayarı bozulur, sensörlere su kaçar iki haftaya kalmadan kadrandaki uyarı ışıkları sırayla yanmaya başlar onun için uzak durmak en iyisidir. Yok çok kafanıza takılıyorsa 50-60 lira verin servise o da parlatıcılı bir sprey ile işi halleder lakin bu sprey ilk 2-3 dan sonra toz çekmeye başlar üzerine onun için kaput kapalı görünmüyor zaten ona harcayacağınız emek ve parayı iç aksam koruma ve temizlemeye ayırmanızı öneriyorum.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım