AÇIK Audi A6 , Mercedes E 300 de mi yoksa Mazda 6 mi?

Miyata21

Polat Soydan
Senkromeççi
1 May 2024
7
2
70
36
Almanya
Marka
Mazda
Selam arkadaşlar.

Almanya'da yasiyorum 2 cocugum var SW otomobil olarak,Aklimda bu üç model var.
Dört kisilik bir aile olarak;

2017 ve daha yeni modelller
*Konfor
*Güvenlik
*Yeterli hacim
*Sorunsuzluk
*Yürütme maliyeti

gibi özellikleriyle beni üzmeyecek önerilerinize ihtiyacim var.

Farkli model önerilerinize de açiğim. Burada motor hacmi doğrudan vergiyi etkilemiyor Onun yerine karbon emisyonu önemli.

*Mercedes E 300 de Kalite,zf şanziman ,konfor, güvenlik ve dizel elektrik olarak yürütme malyetinde mantikli *(bakim konusunda iki motordan dolayi muhtemelen diger modellerle asagi yukari ayni olur sanirim)

*AudiA6 Güvenlik, Tasarim, Kalite, Yol tutuş ve konfor dengesi açisindan iyi görünüyor.

*Mazda 6 Kesinlikle duygusal: mazda ya olan sempatim, tabi ki sorunsuzluk, malzeme kalitesi ve güvenlik konularinda öne çikiyor.

Evet dostlar aklima gelenler bunlar öneri, deneyim veya elestrilerinizi bekliyorum.
Iyi forumlar.

inzfatih

Fatih
Panpa
16 Eyl 2016
2,123
4,428
4,220
varsova
Marka
Porsche
curumeye karsi dikkat ederseniz mazda 6
motordan anlarim, ufak sorunlari kendim cozerim yada bizim kayinbirader cozer gibi birsey diyebiliyorsaniz mercedes-audi

yillarca premium luks araclar kullandim, her yasta insanin beklentisi algisi degisiyor, mazda kartvizit gibi bir araba degildir,
audiniz varsa arabadan anlamayan biri onun audisi var der , ama mazdaniz varsa guzel bir arabasi var ama markasini anlamadim der. hatta mazda alirsaniz bu arabaya o kadar para verilir mi diyen tipler olacaktir :)

suan emekli kafasiyla japon (bu durumda mazda) diyorum, yillarca premium alman araclari kullandim, garantisi bitmeden sattiginizda cidden guzel araclar, ikinci elde yada alayim 10 sene kullanayim diyorsaniz biraz isi bilmek gerekiyor.

sizin kriterlere gore :

*Konfor : mercedes
*Güvenlik: ncap skorlarini bilmiyorum ama hepsinin guvenli oldugunu dusunuyorum
*Yeterli hacim: bence hepsi yeterli ama detayli olarak 10-20 litre hesabi yapmadim
*Sorunsuzluk: mazda
*Yürütme maliyeti: mazda

Son düzenleme:

racer

Sedat
Profesör
27 Eyl 2021
236
368
1,085
29
ankara
Marka
Ford
mazda 6 alırdım... sebebi ise tamamen öznel. bence her otomobil tutkunu imkanı varsa hayatında bir kere mazda sahibi olmalı.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,371
46,066
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Bu tarz konularda mantık üzerinden cevap vermek zor. Bir kaç tane mantıkla aciklanabilecek madde olabilir ama nihayetinde tercih tamamen duygusal ve kişisel olacaktır. Bu listede kimi diğerini seçer, kimi bir başkasını. Bana kalırsa sizi en çok mutlu edeceğini ve mutlu ederken de asgari düzeyde ihtiyacınızı karşıladığını düşündüğünüz modeli seçmeye bakın.

mcb

Murat
Panpa
9 Ocak 2020
1,412
2
3,054
3,770
37
Avusturya
Marka
Mercedes
Mercedes E220d SW kullanan biri olarak tercihim ondan yana olur. Ben de benzer şekilde Avusturya’da kullanıyorum. Öncelikle bence kişisel bir konu olsa da iç mekan olarak Mercedes çok ileride. Tabii ki kullanım koşullarınız çok etkili bu seçimde. Ben çok uzun yol yapan biriyim. Bu sebeple konfor birinci tercihim. Nazar değmesin 80bin km’yi devirdik beraber (aldığımda 40binlerdeydi, 120binleri geçtik) periyodik bakımlar dışında daha herhangi bir sorun yaşamadım. Çok az yakıyorum. Konfor en üst düzeyde. Bu nedenle yürütme maliyeti de bence makul. Aynı şekilde bir kere beni yüksek hızda (140km/h civarı) Alman otobanında kazadan çok iyi kurtardı. O gündür güvenliğine de çok güveniyorum. Mazda güzel elbette ancak seçeneklerden biri Mercedes ise konfor ve ses yalıtımı olarak Mazda çok geride. Audi’yi ise çok arada görüyorum. Ne konfor ne sürüş ne lüks ne de güvenlik açısından en iyisi ancak en kötüsü de değil. Tam bir alman optimumluğu yani 😊 ancak bu durum bana sıkıcı geliyor. Kişisel deneyimim haricinde kerteriz aldığım bir nokta da etraftaki havalimanı transferi firmaları. Sıklıkla seyahat ediyorum ve bu nedenle bu hizmeti alıyorum. Hepsi Mercedes E kullanıyor. Ağır uzun yol yükünde iyi olmasa kullanılmaz. 400-500bin km’de olanlara da bindim ve her açıdan hala çok iyilerdi. Periyodik bakım ve bir sorun yaşarsanızki bakımlar Mazda’nın rahat iki katı olacaktır ama.

Son düzenleme:

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,812
3
9,795
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Mazda 6 Kombi + EXCLUSIVE-LINE + Platinum Quartz / Soul Red Crystal + 121/143 KW Automatikgetriebe + 19" Leichtmetallfelgen schwarz

nıneleven

Profesör
9 Nis 2021
716
830
1,820
Tekirdağ
Marka
Porsche
Mercedes'çilerin Mercedes , VAG'çıların Audi.
Alfistilerin / Anti - Almancıların Mazda diyeceği karşılaştırma 😝

@inzfatih dışında yorum - avatar uyuma bak direk belli oluyor 😅

Bana C8 kasa A6 , W213 E serisinden iyi geldi. Genelde E segmentte Mercedes öndedir ama bu durum W213 için geçerli değil bence.

He arada 2 sene var sanki..
Yani W213 2017'de , C8 A6 2019'da mı çıkıyor öyle birşey. İyi olsun bir zahmet 😁

Ama şöyle biraz babayiğit bi A6.. BiTDİ olur , S6 olur. 2.0 TFSI ama en dolularından olur..
(Ben de 911 fanı olduğuma göre tabii ki A6 diyeceğim 😎)

Arıza olarak ta.. B7 kasa A4'ler mesela onlarda da 2.0 TFSİ vardı.. Arabalar 2007 model vs.

Onları hala çok bir çaba sarfetmeden yürütürsün 🤔

Aynısı Mercedes için de geçerli..
Yani burada Mazda daha sorunsuz , onu alayım vs. demek için bir sebep görmüyorum ben.

Son düzenleme:

Miyata21

Polat Soydan
Senkromeççi
1 May 2024
7
2
70
36
Almanya
Marka
Mazda
curumeye karsi dikkat ederseniz mazda 6
motordan anlarim, ufak sorunlari kendim cozerim yada bizim kayinbirader cozer gibi birsey diyebiliyorsaniz mercedes-audi

yillarca premium luks araclar kullandim, her yasta insanin beklentisi algisi degisiyor, mazda kartvizit gibi bir araba degildir,
audiniz varsa arabadan anlamayan biri onun audisi var der , ama mazdaniz varsa guzel bir arabasi var ama markasini anlamadim der. hatta mazda alirsaniz bu arabaya o kadar para verilir mi diyen tipler olacaktir :)

suan emekli kafasiyla japon (bu durumda mazda) diyorum, yillarca premium alman araclari kullandim, garantisi bitmeden sattiginizda cidden guzel araclar, ikinci elde yada alayim 10 sene kullanayim diyorsaniz biraz isi bilmek gerekiyor.

sizin kriterlere gore :

*Konfor : mercedes
*Güvenlik: ncap skorlarini bilmiyorum ama hepsinin guvenli oldugunu dusunuyorum
*Yeterli hacim: bence hepsi yeterli ama detayli olarak 10-20 litre hesabi yapmadim
*Sorunsuzluk: mazda
*Yürütme maliyeti: mazda
Öncelikle kiymetli fikirlerin için tesekkur ederim. Evet bende noktasi virgülüne ayni düsünüyorum. Sorunsuzluk çok önemli. Mazda 6 cok begendiğim bir otomobil. Mazda 6 icin model yili veya donanim seviyesi yada kasa önerin var mi?
Saygilarimla

Miyata21

Polat Soydan
Senkromeççi
1 May 2024
7
2
70
36
Almanya
Marka
Mazda
Bu tarz konularda mantık üzerinden cevap vermek zor. Bir kaç tane mantıkla aciklanabilecek madde olabilir ama nihayetinde tercih tamamen duygusal ve kişisel olacaktır. Bu listede kimi diğerini seçer, kimi bir başkasını. Bana kalırsa sizi en çok mutlu edeceğini ve mutlu ederken de asgari düzeyde ihtiyacınızı karşıladığını düşündüğünüz modeli seçmeye bakın.
Evet haklisin. Benimkisi siz olsaniz hangidini neden tercih ederdiniz ? En nihayetinde Mazda cok sempati duyduğum bir marka ve kesinlikle seneye mx-5 alacam orada netim. Ama ailem icin düşündüğümde burada eşim daha çok kullanacagi icin sizin fikirlerini çok degerli oluyor. Bu arada mercedes konusunda kullanim deneyimim fazla degil. Vw grub araclari 3 yukari 5 asagi biliyorum.

inzfatih

Fatih
Panpa
16 Eyl 2016
2,123
4,428
4,220
varsova
Marka
Porsche
Öncelikle kiymetli fikirlerin için tesekkur ederim. Evet bende noktasi virgülüne ayni düsünüyorum. Sorunsuzluk çok önemli. Mazda 6 cok begendiğim bir otomobil. Mazda 6 icin model yili veya donanim seviyesi yada kasa önerin var mi?
Saygilarimla

2.0 skyactiv-g motor ile 2017 ve sonrasi tavsiye ederim
donanim olarak ben polonya donanimlarina gore yaziyorum turkiyede ayni mi bilmiyorum en bostan doluya siralama
skygo < skymotion < skyenergy < skypassion < skydream

tavsiyem skyenergy ya da yukarisi olur. ikinci elde tabi ne denk gelir bilmiyorum

mcb

Murat
Panpa
9 Ocak 2020
1,412
2
3,054
3,770
37
Avusturya
Marka
Mercedes

Bana C8 kasa A6 , W213 E serisinden iyi geldi. Genelde E segmentte Mercedes öndedir ama bu durum W213 için geçerli değil bence.

Yani W213 2017'de , C8 A6 2019'da mı çıkıyor öyle birşey. İyi olsun bir zahmet 😁

Ama şöyle biraz babayiğit bi A6.. BiTDİ olur , S6 olur. 2.0 TFSI ama en dolularından olur..

Arıza olarak ta.. B7 kasa A4'ler mesela onlarda da 2.0 TFSİ vardı.. Arabalar 2007 model vs.

Yani burada Mazda daha sorunsuz , onu alayım vs. demek için bir sebep görmüyorum ben.
Bu çok doğal değil mi 🤔 Kendi adıma araç seçerken segmentindeki tüm premium araçlara baktım, bana en mantıklısı kendi beklentilerim bağlamında Mercedes geldi,gittim onu aldım. Yıllardır da kullandım en ufak bir sorun yaşamadım. Doğal olarak onu önde görüp görüş belirteceğim. Araba çok para verilen ve çok zaman geçirilen bir ürün, dolayısıyla bir bağ oluşuyor. O nedenle kolay kolay kötülemiyor kimse kendi malını. Ancak ben açıkçası arabayı 4-5 seneliğine kiraladığım bir ürün olarak görüyorum. Hiçbiri babamın şirketi de olmadığından kim bana göre en mantıklıysa ona yönelirim. Bu segmentte farklar zaten çok minimal. O sebeple hemen hepsi aynı. Bir farkla: Mazda. Mekanik açıdan daha sorun çıkartma problemi az diye Mazda 6’nın Mercedes E, BMW 5 gibi araçlarla karşılaştırılabileceğini düşünmüyorum açıkçası. Oldukça geride bence birçok açıdan.

nıneleven

Profesör
9 Nis 2021
716
830
1,820
Tekirdağ
Marka
Porsche
Bir farkla: Mazda. Mekanik açıdan daha sorun çıkartma problemi az diye Mazda 6’nın Mercedes E, BMW 5 gibi araçlarla karşılaştırılabileceğini düşünmüyorum açıkçası. Oldukça geride bence birçok açıdan.
Hocam Mazda konusu öyle bir yere gitti ki , A6 - E kıyaslaması çok masum kaldı şu an 🤣

Keşke , bu arabalardan sadece biri Mercedes falan diye bitseydi konu daha iyiydi 😅

mcb

Murat
Panpa
9 Ocak 2020
1,412
2
3,054
3,770
37
Avusturya
Marka
Mercedes
Hocam Mazda konusu öyle bir yere gitti ki , A6 - E kıyaslaması çok masum kaldı şu an 🤣

Keşke , bu arabalardan sadece biri Mercedes falan diye bitseydi konu daha iyiydi 😅
Bence kıyaslanacak araçlar değiller. Ancak bütçe benim değil, binecek olan da ben değilim. Kim hangisini mantıklı, hangisi ile daha çok heyecan duyuyorsa ona binebilir. Benlik bir durum yok 😊 sonuçta yıllarca kullanılacak bir ürün, sırf mantıklı diye başka araca yönelmek de mutlu etmez insanı.

Miyata21

Polat Soydan
Senkromeççi
1 May 2024
7
2
70
36
Almanya
Marka
Mazda

Açikcai B7 A4 1.8 Tfsi den cok canim yandi ayrica 2011 passat 1.4 tsi dsg sanziman dan canimi yakti tabi A4 motor ve agirlik haric güzel bir otomobildi 2.5 Tfsi yada Bi Tdi cok güzel bir kombinasyon olur diye dusünüyorum
A6 cok yakisikli Mazda 6 da öyle bence ama Alamn mühendisligi karmasik ve narin ha evet otomotiv endüstrisine yön veriyor ama acikcasi beni alman multimedya yada iç tasarimdaki teknolojik zimbirtilar hiç etkilemiyor. Yol tutus ve konfor dengesindeki tutarlilik benim açimdan daha etkileyici. Bir otomobil hem sert hemde yol tutmuyorsa kusura bakmasinlar o şasede altyapi mühendislik yok. Ha bu arada Vw grubu otomobillerin bir cogu ortalama veya biraz üstü gibi. Sanirim bu Wv grubunun kendi politikasi burda belirleyici olan sanki mercedes konforu temsil ediyor bmw spor tarzi bu markalarin muadili olarak audi tam ortada duruyor gibi. Bu fikirlerin genel görüşlerim spesifik modeller icin durumlar degisebilir. Bazen bu büyük markalar bi modelde coknfena batirqbiliyor yada çok iyi bir iş ortaya çikarabiliyorlar. Ama genelde japonlar özelde mazda tutkulu otomobiller üretiyorlar... ayrica mazda tarz bir marka ve almanyada trafikte alman markalar ve koreliler disinda bir tek mazdalar göze çarpiyor... ki bence almanlar bu konuda tutucudurlar da... bu bile bence saygiyi hakeden bir ölçü ...saygilarimla...

diablo1905

Panpa
17 Şub 2020
439
1,038
2,695
İstanbul
Marka
Alfa Romeo
Doğru düzgün Mazda öven gereksiz abartan olmamış ama başta vw sempatisi olanlar olmak üzere herkes cephe almış, ben mi bazı mesajları görmedim silindi vs anlamadım ki :) Bi Mazda’ci gelip VW fln mi eleştirip gitti acaba

Son düzenleme:

inzfatih

Fatih
Panpa
16 Eyl 2016
2,123
4,428
4,220
varsova
Marka
Porsche
Doğru düzgün Mazda öven gereksiz abartan olmamış ama başta vw sempatisi olanlar olmak üzere herkes cephe almış, ben mi bazı mesajları görmedim silindi vs anlamadım ki :) Bi Mazda’ci gelip VW fln mi eleştirip gitti acaba

acikcasi anlamadim, audi hazretleriyle ne densizlik yapar da karsilastiririz, seytan taslar gibi tasladilar.

Elma ile armut karsilastirilir. biri size su kadar paran var meyve al derse gider elmaya da armuta da bakar uygun olani alirsiniz. istemsizde olsa elma ile armutu fiyat-lezzet-memnuniyet olarak karsilastirirsiniz.

ayni sey premium segment ile bilimum araba icin de gecerli olabilir, biri cikar su kadar param var ne alayim der, artisini eksisini konusuruz.

sonucta a noktasindan b noktasina gitmek icin bisey lazim :
-araba alirsin
-metroya binersin
mesela araba ile metroyu karsilastirdim

bize araba lazim : konfor mu lazim , ekonomi mi lazim , fiyat-performans dengesi mi lazim, fiyat konfor dengesi , performans- bagaj hacmi , konfor - yakit -sigorta

vs vs uzar gider. yani ferrarinin mantiksiz gereksiz oldugu senaryo da mumkun, egeanin cok mantikli oldugu senaryo da. her beklentiyi tek bir arac karsilasa diger butun firmalar batardi.

burada kimse (sadece burada degil, milyonerler klubu bile gunun sonunda giderlerini hesaplar) parasi onemsiz bana en rahat- konforlu- sessiz araba lazim demez. nitekim kriterlerin icinde mali faktorler mutlaka olacaktir. kimi icin kabul edilebilir seviye daha yuksek kimi icin daha dusuk tutarlardir.

basit bir fren disk degisimi birkac yuz euro da olabilir, birkac bin euro da , onbin+ euro da...

ikinci elde bir insan servisi kaskoyu dusunmezken digeri dusunmek zorundadir, biri icin yakit onemsizdir, digeri icin onemli faktordur.

Sahsi fikrim 4 tekeri olan herseyi biribiri ile karsilastiririm, zorlarsam iki tekerli ile de karsilastiririm. Bence isimi gorebilecek butun araclar ayni tabloda degerlendirilebilir.

Son düzenleme:

nıneleven

Profesör
9 Nis 2021
716
830
1,820
Tekirdağ
Marka
Porsche

Benim bu konuda yazdığım A6 mesajı çok ciddi bir öneri değil. Orada herkes sempatisi olduğu aracı söylemiş , ben de A6 diyeyim o zaman bari minvalinde yazdığım bir mesaj.
Sonra @kenblock sanırım Geyik Başlığı'nda Mazda fanboyluğu demiş , ben de onu destekler nitelikte abarttım.

Sonra iş klasik ; ruh - karekter - akıcı çizgiler vs.'ye geldi. Orada kantarın topuzu kaçtı açıkçası. Ki ben kötü birşey yazdığımı ya da ''taşladığımı'' düşünmüyorum.
Daha az Mazda sempatisi olan üyelerin olduğu bir forumda E serisi vs. Mazda 6 dendiğinde (A6'yı hiç açmayalım madem baksana.. E'yi tartışıyorsak) çok daha ağır hakaretler işitilebilir 😅
Bu konudaki mesaj hariç ki o da ciddi değil zaten A6 savunur bir durumum yok.
Üstte demişim zaten ; keşke bu konu süslü VW , işte bu arabalardan sadece biri Mercedes falan denilip bitseydi diye 😁

Konu Mazda 6 vs. Passat - SuperB olsaydı ben de Mazda 6 derdim.

Bu tarz tartışmalar arabaların birbirinden iyi ya da kötü olmasından değil de.. Herkesin iddialı konuşup birbirine ders vermek istemesinden kaynaklı çıkıyor.
Bir de üstüne konu sahibi Avrupa'da yani.. O arabaları her türlü kombinasyonda alabilir..

E180 vs. İnsignia GSİ gibi birşey desek yine anlayacağım. Öyle birşey de yok.. Neresinden tutalım Mazda 6'yı ?

Mesela benim kendi aracım.. Astra K.. Evet , F20 BMW'lerden çok daha fazla hoşuma gidiyor.. Duygusal bağ kurmaya bile başladım 😅
Şimdi ben kalkıp İnsignia GSİ çok özel bir araba.. Yok , Türkiye'de 2-3 tane var.. Yok çok keyili..
Gidiyorsunuz ''sırf hava atmak için'' buzdolabı A4 - 320d - C alıyorsunuz diye atıp tutmam doğru mu olur ?

Bunların çoğu kişisel zevkler.. Mesela bana göre MX-5 ruhlu bir araba değil.. (GT86 hiç değil.. Proje arabası..)
Roadster'ların Corollası. Herşeyin olması gerektiği gibi olduğu.. sade - şık güzel araba. Çok güzel araba.
Ama ben etkilenmedim mesela ? E ne yapacağız şimdi..

Ama S2000'de kafayı yedim.. S2000'de bir virajı güzel dönünce , ne döndüm ya.. dedim.

MX-5'teki his.. Kesin bir iRacing Geek daha iyi dönüyordur bununla diye düşündüm..
Araba benim değil sanki.. youtuber'ların , editörlerin.. İşte Misha'nın.. Chris Harris'in..

RX-8 çok daha ruhlu bir araba.. MX-5'le RX-8'i yan yana anmam bile ben.. Ne yapacağız şimdi ? Oturup bunları mı konuşacağız.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım