KAPALI B Sınıfı Hatchback Manuel Araba Önerisi ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Erhan Tekin

Profesör
4 Kas 2016
338
539
1,645
35
ADIYAMAN
Marka
Seat
Merhaba.Eşime bir araba almak istiyoruz.Araba sürmeyi hiç bilmiyor,evimizin yanın pist var orada öğrenecek.Hergün bir saat sürecez sene sonuna kadar öğrenir inş.Babama sattığım benim eski arabam olan Doblo'yu geri aldım araba sürmeyi öğrensin diye ama debriyajı biraz sert.Almaya alacaz şimdiden alalım dedik bir araba.En kötü ihtimal 17 bin TL'ye dobloyu satsam,üstünü de tamamlayıp ne alabiliriz?Beklentilerimiz:küçük,manuel,park sensörü olan,30-45 bin TL arası bir araba...

Ben direk 1.25 trend X fiesta baktım.Başka ne alabiliriz? 40bin TL ye 2. el alacağımıza biraz zorlayıp 50 bin TL civarı sıfır km bir araba mı alsak?

Benim 2. araba da bu :
https://www.otopark.com/forum/threa...225-000km-dizel-manuel-1-9-jtd-sx-doblo.4602/

Son düzenleme:

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
Hocam daha önce kendisiyle(Suzuki Swift) hiç bir tecrübem olmadı ama 1.3 4x2 Manuel bir Suzuki Swift bakabilirsiniz hem modelleri yüksek hem de fiyatları uygun. Onun haricinde Fiesta, Polo, Fabia vb gibi B segmenti araçlar güzel bir seçenek sadece fiyat performansa bakarak Suzuki'yi öneriyorum.

candiyebilirler

Profesör
16 Eki 2016
138
435
1,885
İstanbul
Marka
Seat
Hocam söylediğiniz koşullar dahilinde mekanik olarak dayanıklı, hata tolere edebilen araçlara yönelmenizi tavsiye ederim. Bence uzakdoğu araçları sizin için daha iyi olabilir. Hyundai Getz'i tavsiye edebilirim..

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,237
45,841
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Otomatik tercih ederseniz cvt sanzimanli yaris ve jazz cok is gorur. Tam bayanlara gore bir kombinasyon. Manuel alirsaniz da 1.3 cdti corsa oldukca saglamdir ( koltuklari bindigim en sert koltuk ), 1.25 trend x fiesta da oldukca az yakar. Kullandigim 3 sene boyunca da hic sorun cikarmamisti. Hos arac bos oglu bos oldugu icin sorun cikaracak bir elektronik donanima sahip degildi ama yine de bayanlarin cok hosuna gider. Direksiyonu tam sehir ici kullanima gore yapilmis diyebilirim.

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Merhaba.Eşime bir araba almak istiyoruz.Araba sürmeyi hiç bilmiyor,evimizin yanın pist var orada öğrenecek.Hergün bir saat sürecez sene sonuna kadar öğrenir inş.Babama sattığım benim eski arabam olan Doblo'yu geri aldım araba sürmeyi öğrensin diye ama debriyajı biraz sert.Almaya alacaz şimdiden alalım dedik bir araba.En kötü ihtimal 17 bin TL'ye dobloyu satsam,üstünü de tamamlayıp ne alabiliriz?Beklentilerimiz:küçük,manuel,park sensörü olan,30-45 bin TL arası bir araba...

Manuel olması lazım,araba sürmeyi yeni öğreneceği için bir kaç yıl manuel araba lazım bize.

Yaris'in manuelini bilmiyorum ama kullandığım farklı Toyota modellerinin tamamının debriyajı çok rahattı, muhtemelen yaris'inde rahattır incelemenizi öneririm.

Erhan Tekin

Profesör
4 Kas 2016
338
539
1,645
35
ADIYAMAN
Marka
Seat
Otomatik vites kesinlikle düşünmüyorum.Swift,yaris,jazz elendi,çok pahalı,ayrıca servisi de yok Adıyaman'da.Fiesta veya Clio almaya karar verdik.Clio'nun 0.9'luk motoru nasıldır acaba,2016 İcon en dolusu 50 bin TL civarı bana çok mantıklı geldi.5-6 yıllık fiesta alınır mı bütçeyi azaltmayı düşünürsek diye?

GARAJ TV

Panpa
9 Eyl 2016
6,305
8,799
4,770
Otomatik vites kesinlikle düşünmüyorum.Swift,yaris,jazz elendi,çok pahalı,ayrıca servisi de yok Adıyaman'da.Fiesta veya Clio almaya karar verdik.Clio'nun 0.9'luk motoru nasıldır acaba,2016 İcon en dolusu 50 bin TL civarı bana çok mantıklı geldi.5-6 yıllık fiesta alınır mı bütçeyi azaltmayı düşünürsek diye?
Ben o zaman fiesta diyorum kullanması baya keyifli güzel bir arabaydı ama süspansiyonları biraz serttir.
Manuel araba kullanmayı ile 1.6 crdi kia venga da öğrendim. Araba b mpv ama b sınıfı arabalar ile hemen hemen aynı boyutta.Debriyaj ve vites geçişleri gayet yumuşak. Dönüş çapı da 10.4 m baktığınız renault clio dan da dar (11m) yani manevra kabiliyeti de iyi. Yüksek sürüş pozisyonu,ferahlığı,dizel olması ile öneririm ama maalesef ikinci eli çok hareketli değil buna bağlı olarakta fiyatları uygun örnek:http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-kia-kia-venga-1.6-dizel-dolu-paket-441097841/detay

Edit: bütçe aşıyorsa 35k civarına 1.4 dizelleri de var

karyel

Profesör
2 Kas 2016
313
441
1,395
40

Neden otomatik düşünmüyorsunuz? Benim eşimin de 3 yıllık ehliyeti vardı. Ehliyeti aldıktan sonra hiç araç kullanmamıştı. bizde 2. el manuellere bakarken sonunda gittik 0 otomatik i20 aldık. Otomatik araçlar bayanlar için ideal, vites değiştirmediği için araba kullanmanın zorluğunun yarısı gidiyor. Trafiğe çok daha rahat dikkatini verebiliyor. Bu Uzakdoğu araçları zaten eski tip sorunsuz atmosferik motor ve şanzıman olduğu için, kullanımı rahat. Neyse 3-5 gün boyunca büyük bir alanda gezdik, sonrasında yeni yolları olan boş mahallede 1 hafta dolaştık, sonrasında ilk başlarda çekinse de bizim mahalle civarında dolaşmaya başladı. şimdi fena değil, normal trafikte, hatta yoğun trafikte rahatça kullanabiliyor. Manuel tercih etseydik sizin de dediğiniz gibi yarım senede zor adapte olurdu. Bu yüzden en mantıklı seçenekler olan; Swift, Jazz, Yaris (Toyota'nın güneydoğuda servisi olmaması enteresan!) bunları elediyseniz, Nissan micra, Hyundai i20, opel corsa tam otomatik, fiesta tam otomatik en mantıklı seçim olacaktır.

Erhan Tekin

Profesör
4 Kas 2016
338
539
1,645
35
ADIYAMAN
Marka
Seat
Otomatik vitesli arabamız olsaydı bir süre onu kullandıktan sonra manuel bir araca geçerdik.Kadınlar özellikle direksiyon hakimiyeti konusunda zorluk çekiyor,otomatik vites rahat oluyor o yüzden.Yani otomatik vites debriyajla uğraşmadığı için değil,zorlandıkları direksiyon işine daha fazla zaman ayırabildikleri için iyi oluyor.Ama çok uzun süre otomatik vites kullanınca geri manuele geçmesi zor olabilir.Ayrıca ben manueli iyi kullanmasını istiyorum çünkü her zaman 2 arabamız olmayabilir,arabamız her zaman otomatik vites olmayabilir.Uzun yolculuklarda rahat rahat uyumak,acaba bişey olur mu diye araba sürmesem de yola dikkatle bakmak istemiyorum.Geç olsun güç olmasın :) Ben jazz,swift gibi tavsiyelere baktım ama mantıklı gelmedi.Arabaları beğenmediğimden değil o arabalara istenen paraları çok bulduğum için mantıklı gelmedi.

karyel

Profesör
2 Kas 2016
313
441
1,395
40
"Kadınlar özellikle direksiyon hakimiyeti konusunda zorluk çekiyor,otomatik vites rahat oluyor o yüzden.Yani otomatik vites debriyajla uğraşmadığı için değil,zorlandıkları direksiyon işine daha fazla zaman ayırabildikleri için iyi oluyor."
Aynı şeyi söylemişiz zaten yani otomatik viteste; vites değiştirmediği için aynı zamanda debriyajla da uğraşmamış oluyor. ama sizin söylediğiniz kendi içinde kendiyle çelişir gibi olmuş. Bir kadın manuel vitesli araba kullanırken, özellikle de ilk zamanlarda; vites değiştirmek için bir elini direksiyondan alıp, vites koluna atıp o anda 1 nerde 2 nerde onunla uğraşıyor, o sırada ayağı zaten debriyajda basılı olması lazım, onun sonrasında da kavrama yapıp debriyajdan ayağını yavaşça çekmesi gerekiyor. bunların hepsini senkronize yapamıcak, sonrasında ise direksiyon hakimiyeti azalıyor, trafiğe dikkatini veremiyor. benim anlamadığım debriyaja basıp çekmeden vitesi nasıl değiştirecek. debriyajdan değil vitesten kaynaklanıyor demek absürd olmuş. ikisi aynı kapıya çıkıyor. manuelin yeni araç kullanan kadınlar için zor olmasını sağlayan bunların hepsinin bütünü zaten. bir de kadınlar erkekler gibi net değildir, kafada 50 tane soru işareti; yok debriyaj hangisi, vites ne, direksiyon ne tarafa dönünce araç ne tarafa gidiyor. v.s
neyse; dizel alın o zaman, hiç olmazsa kolay stop etmez araç.

Son düzenleme:

Erhan Tekin

Profesör
4 Kas 2016
338
539
1,645
35
ADIYAMAN
Marka
Seat
Yok abi yok 40 bin altı temiz araba yok.Hepsi kazalı boyalı pert.Bu adamlar ölmüyorlar da ha bu kadar kaza belaya.Millette para çok heralde canından vazgeçmişler arabaya da acımıyorlar 3-5 milyar düşüğüne satarım nasıl olsa diye hor kullanıyorlar arabayı.Doblo'yu satana kadar beklemede kalacam,kardeşimin arabasını alma konusunda da pürüzler çıkabilir.Ben yüksek fiyatlarda tantana var sanıyordum asıl kıyamet aşağılarda kopuyormuş :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım