B8 A4 Klimadan Gelen Koku ve Ekstra Hava Filtresi

berkayis

Berkay
Taklacı Güvercin
28 Ağu 2020
22
131
385
İzmir
Marka
Audi
Herkese merhaba, 2015 model a4 aracımı aldığımdan beri, ara sıra klimadan gelen hafif ekşi bir koku hissediyordum. Araç soğukken herhangi bir koku olmuyordu, bir tek araç ısındıktan sonra tekrar çalıştırdığımda klimadan ilk gelen hava hafif sıcak ve hafif bir kokuya sahipti. İlk başta normal olarak düşündüğüm bu durum birkaç kere tekrarlayınca nedenini araştırmaya başladım. Bu araçlarda kaputun altında sileceklerin altına denk gelen ayrı bir kapakla kapalı bir alan var.

unnamed-2.jpg

Araçların aküsü bagajda olduğundan bu alanda akü takviyesi için + - Kutuplar, klima için hava girişi, sigorta kutusu, cam suyu dolum yeri, fren hidrolik dolum kapağı gibi şeyler mevcut.
Bu alanı açtığımda kokunun kaynağı ile karşılaştım. Bu bölgeye biriken toprak, çamur, çam ağaçlarının iğne yaprakları bu alan hiç açılmadığı için iyice birikmiş.
IMG_1393.jpg

IMG_1387.jpg

Bu pislikleri basınçlı hava ve süpürge ile temizleyebildiğim kadar temizledim. Bölgedeki sigorta kutusu ve kutup başları nedeniyle su kullanmamaya çalıştım. Koku daha çok cam suyu haznesinin etrafından geliyordu. Tam o bölgedeki sigorta kutusu nedeniyle temizlik zor oldu. Yarım poşet pislik çıktıktan sonra koku azalır diye düşündüm. Fakat koku geçmedi. Çünkü asıl sorun araba güneş altında uzun süre beklediği için bozulan cam suyundan kaynaklanıyormuş. Dolum kapağını her açtığımda içinden koku geliyordu. 10-15 Dakikalık bir kaç sürüş ve sürekli cam yıkayarak 2-3 kere depoyu doldurup boşalttım. Bir kere de daha önceden aldığım klima koku bombası diye geçen deodarant tarzı ürünü kullandıktan sonra koku tamamen geçti.
Webp.net-compress-image.jpg

Sonrasında ise aklım bu hava girişine takıldı. Klimaya hava çeken kısımda tam filtre takılıcak gibi gözüken bir yerin boş olması beni biraz huzursuz etti. Servisi aradım, filtreleri değiştirmediniz mi? Filtresi eksik aracın gibi sorular sordum. Boş olması normal dediler. Biraz daha araştırma yaptığımda gerçekten de bu girişe takılan bir filtrenin olduğunu buldum.

post-30018-0-49070500-1301058826.jpg

Yabancı forumlarda da aynı benim gibi Neden burda filtre eksik? Bir sorun mu var şeklinde soran insanlarla karşılaştım. Bu filtre sadece hava kalitesi çok kötü olan çin pazarında ve sanırım başka birkaç ülkede kullanılıyormuş.
post-27917-1295798332.jpg

Rusyada ve amerikada bu çin pazarı için üretilen filtrelere ebay veya çinden direk olarak sipariş verilerek ulaşıp takan kişiler gördüm. Türkiyede maalesef böyle bir filtre yok, çinden getirtirilebilir fakat çok gerek olmadığını düşünerek fazla kurcalamadım. Sonradan aklıma bu filtreyi kendim yapmak geldi. Klinikte kullandığımız hava temizleme cihazının keçe filtrelerini zaten takılı olan ızgarayla birleştirmek çok mantıklı geldi.
IMG_1476-min.jpg

IMG_1477-min.jpg

Bu şekilde filtreyi kesip ızgaraya dikiş ile tutturduktan sonra kenarlarını bantladım. Ne kadar işe yarayacağı konusunda bir fikrim yok, ancak bir süre kullandıktan sonra filtenin ne kadar kirlendiğine bakarak yararlı olup olmadığını anlayabiliriz. Hiç yoktan iyidir diye düşünüyorum, klimada herhangi bir performans düşüklüğü de hissetmedim, dediğim gibi ilerde avantaj ve dezavantajları kendini gösterecektir.
IMG_1480-min.jpg

Bu da filtre yerine takıldıktan sonraki hali. Okuduğunuz için teşekkür ederim. İyi günler

Son düzenleme:

kenblock

Panpa
Beta Programı
24 Ocak 2017
5,267
1
9,392
4,970
kocaeli
Faydalı bir içerik olmuş . Bizim araçta da böyle bir koku var ama sanırım farklı bir nedenden kaynaklanıyor , hava kanallarını temizlemek gerekecek .

berkayis

Berkay
Taklacı Güvercin
28 Ağu 2020
22
131
385
İzmir
Marka
Audi
Faydalı bir içerik olmuş . Bizim araçta da böyle bir koku var ama sanırım farklı bir nedenden kaynaklanıyor , hava kanallarını temizlemek gerekecek .

Kanallardan önce klima peteğini klima temizleyicilerle bir temizlemeyi denerseniz belki işe yarayabilir.
Screen Shot 2020-09-03 at 17.15.38.png

Bu tarz bir ürünü aracınıza göre borusu peteğe ulaşıcak şekilde sokup kullanabilirsiniz. Bazı araçlarda klima gider hortumundan ilerletilerek bazılarında ise polen filtresinin içinden uygulanıyor.

THE TURK

Bahadır
Profesör
25 Ocak 2020
98
279
1,210
Türkiye
Marka
Renault
Elinize sağlık güzel bir çözüm olmuş.Umarım uzun vadede faydalı olur.

HaniBanaDemiş

Rıfat
Profesör
2 Şub 2021
194
143
1,085
38
İstanbul
Marka
Opel
Yazınızı ilgiyle okudum. Benim aracımda da klima tesisatı temizlenmesine rağmen gelen bir koku var. Önce böyle katı pislikler kalmış mı bir bakayım. Daha sonraki adım için böyle bir filtre tertibatı hazır mı onu araştırayım. GM farklı markalarla dünyanın her yerinde aynı arabayı satıyor zira.

Maganda

Profesör
Beta Programı
3 Şub 2020
1,457
3
1,414
2,470
İstanbul
Marka
Volkswagen
Filtresini kullandığınız cihazın marka modeli nedir internetten alabilir miyiz filtresini

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,824
26,080
5,720
Ankara
Marka
Skoda
36x9 cm lik bir alan için aynı şekil filtreye ihtiyacım var benim de kolay ulaşılabilir bir filtre mi aceba kullandığınız

berkayis

Berkay
Taklacı Güvercin
28 Ağu 2020
22
131
385
İzmir
Marka
Audi
Biraz geç gördüm kusura bakmayın, cihazın ismi Eighteeth Vacstation, cihazın filtrelerini internettte bulamadım, ama G2-G3 sınıfı elyaf rulo filtreler satılıyor, Genellikle büyük havalandırma sistemleri için ön filtre olarak kullanılmak için. Kaba toz filtresi yani. Benim kullandığım ona benzer bir filtreydi belki onları kullanabilirsiniz, rulo halinde m2 olarak satılıyor. Bunların dışında ince bir sünger koymak bile çok fazla toz tutardı diye düşünüyorum

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım