Bakan, ikinci el otomotiv satışındaki yeni düzenlemeyi açıkladı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Bakan Bülent Tüfenkci ikinci el otomotiv ve konut satışı ile ilgili yeni düzenlemeyi açıkladı. Bundan böyle satış yapacak kişilerin belirli nitelikte olası ve otomotiv için garanti sunması gerekecek.
6870637-2460.jpg

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, fuar açılışında gazetecilere açıklamalarda bulundu. Tüfenkci, konut ve ikinci el otomotiv satışına gelecek yeni düzenleme hakkında bilgi verdi. İki sektöre de getirilecek düzenlemenin amacının üreticinin hakkını koruyamak, ticaretin belirli kurallar çevresinde yapılmasını sağlamak ve dolandırıcılığı önlemek olduğunu söyledi.

Bülent Tüfenci, ikinci el otomotivde garanti sürecinin başlayacağını resmen duyurdu. “Biliyorsunuz eğer siz orada etiketine, 'bu araç hasarsızdır' veya bakımını tam olarak yapıldığını söylüyorsanız belli bir km de, 5 bin km de garanti vermesini istiyoruz” dedi.

Ankara Oto Galericileri Derneği (ANODER) Başkanı İlkay Kalkan, ikinci el otomotiv satışına düzenleme getiren çalışmayı desteklediklerini bildirdi. Kalkan, belirli niteliklere sahip kişilerin otomotiv satışı yapabilmesinin sektöre olumlu katkısı olacağını söyledi. Ayrıca ikinci el otomotivlere araç durumu hakkında ayrıntılı bir künye sisteminin getirilmesinin hem galeri esnafını rahatlatacağını hem de galeriler üzerindeki olumsuz algıları ortadan kaldıracağını belirtiyor.

Büyük ihtimal garanti adı altında 2. el fiyatları da yükselecek :)
kaynak: http://www.milliyet.com.tr/bakan-tufenkci-ikinci-el-otomobil-ekonomi-2522885

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,037
7
51,372
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Haber görseli muhteşem olmuş :D Sahibinden'e karşı büyük savaş var. Bu onun etkileri. Büyük ihtimalle araç sahipleri galeri aracılığı dışında satış yapamaz hale getirilir. Araç fiyatları bu sayede galericilerin ölücülüğünü coşturur. Sonra başka bir düzenleme daha yapılır filan falan... Böyle devam eder. :)

1 Ocak 2017
2,657
9,779
5,270
38:22:37:12
Marka
Bugatti
allah bilir :D
Haber görseli muhteşem olmuş :D Sahibinden'e karşı büyük savaş var. Bu onun etkileri. Büyük ihtimalle araç sahipleri galeri aracılığı dışında satış yapamaz hale getirilir. Araç fiyatları bu sayede galericilerin ölücülüğünü coşturur. Sonra başka bir düzenleme daha yapılır filan falan... Böyle devam eder. :)
özenle seçildi :D

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,237
45,840
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Desenize bireysel satıcılar öldü. Galeri garanti verdiği vakit kolay kolay kimse bireysel satıcıdan araç almaz. Alırsa da düşük meblağlı, daha eski modelleri alır. Biz aracı galeriye veririz, galerici durumu kullanıp en ölü fiyattan bizden alır. Galerilerin hasarsız araç diye hasarlı araçları millete yutturmamasının önüne geçmeye çalışmışlar ama bir yandan da bireysel satıcıları mağdur etmişler nasıl olacak ? Bu noktadan sonra perte ya da kullanılamaz hale gelene kadar çoğu kişi aracını kullanmaya devam edecektir. Kimse zararına aracını satmak istemez. Bakalım galeriler canı çıkmış araçlar dışında temiz ve sıfıra yakın kaç tane otomobil bulabilecek..

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
Bu mu şimdi sahtekarlığın önüne geçecek ? Çok basit tabirler bunlar ve hiçbir dolandırıcılığın da önüne geçemez
Tam tersi galeriler "5000 km bizim garantimiz" adı altında daha çok hasarlı araç satacak
Ucu o kadar açık ki..Adam bana pert araç satıp 5000 km garanti verince iş çözülüyor ha ? Yazıdan bu anlaşılıyor
Veya hasarsız diye hasarlı araç satıldığında tüketicinin lehine olan durum ne burada belirtilmiş mi ?
Yetkili servislerde bile zaman zaman garanti süreci "kullanıcı hatası" diyerek kestirilip atılırken galeriler mi bunu uygulayacak ?

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
Desenize bireysel satıcılar öldü. Galeri garanti verdiği vakit kolay kolay kimse bireysel satıcıdan araç almaz. Alırsa da düşük meblağlı, daha eski modelleri alır. Biz aracı galeriye veririz, galerici durumu kullanıp en ölü fiyattan bizden alır. Galerilerin hasarsız araç diye hasarlı araçları millete yutturmamasının önüne geçmeye çalışmışlar ama bir yandan da bireysel satıcıları mağdur etmişler nasıl olacak ? Bu noktadan sonra perte ya da kullanılamaz hale gelene kadar çoğu kişi aracını kullanmaya devam edecektir. Kimse zararına aracını satmak istemez. Bakalım galeriler canı çıkmış araçlar dışında temiz ve sıfıra yakın kaç tane otomobil bulabilecek..

Ben bireysel satıcılar için bir problem yaratacağını düşünmüyorum. Bu yazıdan anlaşıldığı kadarıyla tüketicinin korunan bir hakkı yok. Galericiler üzerindeki olumsuz intibayı kırmayı hedeflemişler ancak bunu yapmak 1 günlük iş değil. 5000 km garantinin benim için hiçbir anlamı yok. Galerilerin evraklarda, kaza geçmişi sorgulamalarında nasıl usulsüzlükler yaptığı herkesin malumu..

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,237
45,840
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Ben bireysel satıcılar için bir problem yaratacağını düşünmüyorum. Bu yazıdan anlaşıldığı kadarıyla tüketicinin korunan bir hakkı yok. Galericiler üzerindeki olumsuz intibayı kırmayı hedeflemişler ancak bunu yapmak 1 günlük iş değil. 5000 km garantinin benim için hiçbir anlamı yok. Galerilerin evraklarda, kaza geçmişi sorgulamalarında nasıl usulsüzlükler yaptığı herkesin malumu..
Sistem işe yarar yahut yaramaz orasını bilemem. Ama 5 bin km'lik garanti aracı aldıktan sonra sorun olup olmadığını anlamaya da çözmeye de yeterli. Bireysel satıcıdan yahut güncel usule uygun şekilde galericiden aracı alsan, aracı kendi üstüne geçirdiğin an geçmiş olsun. Sana söylenmeyen bir sıkıntısı varsa uğraşıp durursun. 5 bin km'lik garanti, o araçta sorun olup olmadığını anlamaya yeter de artar benim için. Misal;

Aracı almadan evvel garanti şartlarını okurum. İçeriğinde;
- Aracı kendi üstüme geçirdikten sonra bana söylenenden daha farklı bir sıkıntısı olduğunu anladığım ilk 5 bin km boyunca; parça değişimi, tamir, para iadesi ya da eş değer ölçüde başka bir araba gibi hükümler varsa ona göre tavrımı belirlerim. Dediğim gibi neticede 5 bin km yeterli araçta sorun olup olmadığını anlamaya.

En azından bu şekilde aracın alımından sonraki hukuki süreçte elimizde resmi bir evrak bulunacak. Güncel şartlarda araç alımını yaptıktan sonra sıkıntı çıkarsa elimizde pek bir koz olmuyor.

Son düzenleme:

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
Sistem işe yarar yahut yaramaz orasını bilemem. Ama 5 bin km'lik garanti aracı aldıktan sonra sorun olup olmadığını anlamaya da çözmeye de yeterli. Bireysel satıcıdan yahut güncel usule uygun şekilde galericiden aracı alsan, aracı kendi üstüne geçirdiğin an geçmiş olsun. Sana söylenmeyen bir sıkıntısı varsa uğraşıp durursun. 5 bin km'lik garanti, o araçta sorun olup olmadığını anlamaya yeter de artar benim için.

Tamam o garantinin araçtaki sorunu çözümlemede yeterli olacağı konusunda hemfikirim..Ancak bahsettiğim gibi ucu çok açık.. 5000 km garanti neyi kapsıyor ? Parça garantisi mi, geri alma garantisi mi ? Açıkça belirtilen bir şey yok. Geçtiğimiz günlerde TV'de açıklamalarda Başbakan 5000 km'de geri iade edilebilecek diyordu. Bugün bakan öyle bir şey söylemiyor..Tasarı yazılıp düzenlenmiş, onay için başbakanlığa yollanmış ama bu 5000 km neyin garantisi o halen muamma

Son düzenleme:

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,237
45,840
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Tamam o garantinin araçtaki sorunu çözümlemede yeterli olacağı konusunda hemfikirim..Ancak bahsettiğim gibi ucu çok açık.. 5000 km garanti neyi kapsıyor ? Parça garantisi mi, geri alma garantisi mi ? Açıkça belirtilen bir şey yok. Geçtiğimiz günlerde TV'de açıklamalarda Başbakan 5000 km'de geri iade edilebilecek diyordu. Bugün bakan öyle bir şey söylemiyor..Tasarı yazılıp düzenlenmiş, onay için başbakanlığa yollanmış ama bu 5000 km neyin garantisi o halen muamma
Tabii ki henüz o kadar detay elimizde yok. Belki dediğin gibi işlevsel olmayan saçma sapan hükümler içerecek, belki de satın alımdan sonraki mağduriyeti bir parça önleyecek henüz bilemeyiz. Neticede satın alımdan sonra ilk 5 bin km içinde para iadesi ya da eş değer araç alımı gibi hükümler olursa, bunlar da kanuna ve hükme uygun şekilde sorunsuz işlerse kolay kolay yüksek fiyattan 2.el araç satımı yapamaz bireysel tüketiciler. Düşünsene 80-90 bin liraya 2.el bir araç alıyorsun; bireysel satıcının satış sonrası sana verdiği hiç bir güvencesi yok. Ama galeri satış sonrası sıkıntı durumunda garanti gereği ikiletmeden para iadesi yapıyor. Böyle bir durumda bireysel satıcıların bir çoğunun elinde kalır araçlar.

Cagdas Cag

Panpa
Destekçi
10 Şub 2017
2,840
6,727
4,520
Marka
Audi
Yorumlardan, Türkiyenin acı gerçeklerinden biri çıkıyor; DÜZENBAZLIK. Adam akıllı herkes satışını yapsa, dürüst olsa bunlara ne gerek kalacak? Ne yapıyorsak kendimize...

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
Tabii ki henüz o kadar detay elimizde yok. Belki dediğin gibi işlevsel olmayan saçma sapan hükümler içerecek, belki de satın alımdan sonraki mağduriyeti bir parça önleyecek henüz bilemeyiz. Neticede satın alımdan sonra ilk 5 bin km içinde para iadesi ya da eş değer araç alımı gibi hükümler olursa, bunlar da kanuna ve hükme uygun şekilde sorunsuz işlerse kolay kolay yüksek fiyattan 2.el araç satımı yapamaz bireysel tüketiciler. Düşünsene 80-90 bin liraya 2.el bir araç alıyorsun; bireysel satıcının satış sonrası sana verdiği hiç bir güvencesi yok. Ama galeri satış sonrası sıkıntı durumunda garanti gereği ikiletmeden para iadesi yapıyor. Böyle bir durumda bireysel satıcıların bir çoğunun elinde kalır araçlar.

Memlekette tüketicinin lehine fazla uygulama olmayınca bana inanması güç geliyor.
31 yaşındayım ömrü hayatımda tüketicinin lehine sonuçlanan az şey gördüm :) . Bir ara TV'ye çıkılıp bankalarda kredi dosya masrafı yasal değil dendi, dava açın dendi (yasal olmamasına rağmen bankalar tarafından halen alınıyor !?)..Bankalar da tüketiciye karşı dava açmaya başladı, akabinde bundan kazanç sağlayan dolandırıcı firmalar türedi..Call center'den arıyorlar bilmem kaç bin tl verin kredi kartı dosya masraflarınızı dava açıp geri alalım diye..Öyle bir ortamdan bahsediyoruz..Yasa dışı alınan bir ücrette bunlar olurken konu galeri ve galerici olunca... :)

Yukarıdaki mesajda yazdıklarınız gibi olursa, ki çok mantıklı ve idealinin de bu olması gerekir, süper olur
Ama konu galeri, galerici olunca öyle hemen çözüleceğini veya böyle Avrupai, ideal koşullarda olacağını hiç düşünmüyorum :)

Son düzenleme:

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,237
45,840
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Memlekette tüketicinin lehine fazla uygulama olmayınca bana inanması güç geliyor.
31 yaşındayım ömrü hayatımda tüketicinin lehine sonuçlanan az şey gördüm :) . Bir ara TV'ye çıkılıp bankalarda kredi dosya masrafı yasal değil dendi, dava açın dendi (yasal olmamasına rağmen bankalar tarafından halen alınıyor !?)..Bankalar da tüketiciye karşı dava açmaya başladı, akabinde bundan kazanç sağlayan dolandırıcı firmalar türedi..Call center'den arıyorlar bilmem kaç bin tl verin kredi kartı dosya masraflarınızı dava açıp geri alalım diye..Öyle bir ortamdan bahsediyoruz..Yasa dışı alınan bir ücrette bunlar olurken konu galeri ve galerici olunca... :)

Yukarıdaki mesajda yazdıklarınız gibi olursa, ki çok mantıklı ve idealinin de bu olması gerekir, süper olur
Ama konu galeri, galerici olunca öyle hemen çözüleceğini veya böyle Avrupai, ideal koşullarda olacağını hiç düşünmüyorum :)
Vallahi hocam benim de pek fazla beklentim yok. Henüz koşulların içeriğini göremediğim için en azından bir umuttur diyorum :) Daha önceki 2 aracımı da takas usulüyle sıfır araba satın alarak sattım. Aracıma 50 istiyordum 50 verdiler, zarara uğramadım o yüzden hiç uğraşamam dedim. Onlar da zaten galericilere veriyor araçları. Bakalım şu noktadan sonra neler olacak göreceğiz. Dediğim gibi çok bir beklentim yok ama yine de umut işte.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım