Bir araba almak / Şimdi Broadway mi Bekleyip Palio mu ?

revocumrevo

Barış
Taklacı Güvercin
24
29
Marka
Opel
2024 yılında x tlye 1993 model broadway mı almalı yoksa o x tlyi bekletip 2026 ya doğru 2004-2007 model fiat palio tek kapı 1.3 multijet mi almalı? Parayı nasıl değerlendirmeli?

Arada az fark varsa , sağdan / soldan para bulup daha masrafsız ya da bir şekilde değerlenecek olanı almak mantıklı.

2022 senesinde , cepte 280.000TL vardı.
Ben de 250.000TL'ye araba bakıyordum. Birşey çıkarsa diye 30'da var cebimizde çok güzel..

Ama o paraya makyajlı en iyi ihtimalle 2015 Astra J'ler alınıyordu.
Kilometreler 130.000'lerde , 2-3 boyalı vs.

Ki onlar bile öyle rahat rahat bulunmuyordu , Güzel bir Golf 7 almak istediğinde ,
(2016 Highline + Manuel) 350+'lar konuşuluyordu 😅

Bir tane F30 316i görmüştüm ama 2012 model Comfort yani kumaş koltuklu en boşu..

O araba da 140.000KM'de kaput + çamurluk boyalıydı , 370.000TL istiyorlardı..

Sonra 2020 model 25.000KM'de bir tane Astra K 1.2T buldum 336.000TL'ye ilandaydı.

Arabaya baktık , söylendiği gibiydi.. 328.000TL'de anlaştık.Bir tanıdığımdan 50.000TL borç almış oldum o gün.

Sonra kredi çekip , bankaya ödedim işte.

Şu an araba 4 yaşında , 40.000KM'de ve boyasız.
Üstüne motor - nesil - tüketim farkını hiç söylemeyeyim 😁

Astra J alsaydım , zaten aldıktan sonra motor indirmem gerekecekti.. 1.6 CDTİ'ın zincir değişimi için bugün 60-70.000TL maliyet çıkıyor..

O zaman olsun 25.000TL..
E bir de lastik masrafı vardı onların..

Üzerine , hepsini boşver.. Şu an 9-10 yaşında 150.000KM'lerde bir arabam olmuş olacaktı.

Tabi bu kıyas her zaman yemez , benimki borçlanmadan 2.el vs. borçlanıp sıfır kıyası gibi oldu.

Yorulmuş Palio , düzgün bir Broadway'den kötü olabilir. Arabaların durumuna göre çok değişir.

Son düzenleme:
@S.Asil @barankaratas şöyle ki bir arabamız var ancak ben üniversite için ek araba düşünüyorum
26 Yaşındayım, 2020 yılında skoda favorit ile başladım ;
yine 2020 yılında 2001 opel astra aldım
sonra 2009 ford connect aldım
sonra 2006 citroen c5 aldım
sonra 2011 cmax aldım
2024 yılında 2. araba olarak 2016 ford focus aldım.
Demem o ki bir yerden başlamayınca malı kapıya koymayınca o para pul olur gider. Türkiye'de beklemenin kimseye faydası yok. Bence Broadway'i al kapına koy.

Son düzenleme:
Ben de eldeki ile bir şeyler alıp değerlendirmenizden yana olanlardanım.
Doğru bir seçim yapıldığı sürece bir şekilde üzerine konuluyor. Diğer türlü yakalamak zor oluyor.

Aynı mantıkla iyisiyle kötüsüyle kardeşime de bir Uno aldık, gerisine bakacağız artık. :)

Son düzenleme:
Aldığınız araba da 2-3 sene sonra değerleniyor. Fiyatı olduğu yerde kalmıyor. Şuan alınabiliyorsa alın sonra durumunuz olursa satar daha iyisini alırsınız. 2-3 seneye kadar bu ülkede ne olur kimse bilemez.

şu an alacağınız otomobili nasıl alacağınıza bağlı. Peşin para ile alacaksanız eğer palio parasını biriktirene kadar enflasyon ne olur, o araç piyasaları nerelere gelir onlar önemli.

Şimdi almayıp, para biriktirmeye vs devam edip alacaksanız zararda bile kalabilirsiniz. Çünkü kazandığımız maaşlar enflasyon otomobil sektörü vs ile doğru orantılı ilerlemiyor :)

Hayırlısı