KAPALI Bir mtv ve yakıt hesabı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

antisemi

Asfalt Kurutucu
8 Eyl 2016
41
29
595
Arkadaşlar araç alma arefesindeyim.
En fazla 3 yaşında focus trendx tdci, civic lpg (ot.), golf veya jatta 1.2 tsi için bir hesap yapayım dedim naçizane. Fiyatları aşağı yukarı benzer.
8000 km si şehir içi olmak üzere yıllık 12.000 km için 3 yıllık yakıt miktarını hesapladım.
Fabrika verilerine yaklaşık 2lt ekledim. Güncel fiyatlar ile hesapladım.
Üstüne 3 yılllık mtv yi de ekleyince kaba taslak şöyle sonuçlar çıktı.
Not: Bakım maliyetleri (tdci triger isteyebilir), parça ve sürtünme kuvveti ihmal edilmiştir.
Ekran Alıntısı.PNG

Hatalarla dolu olduğuna emin olduğum hesabımın sonucu olarak sadece şunu söyleyeblirim; 1.6 hacme gelen %25 mtv zammı ruhumu ve tercihlerimi derinden etkiledi agalar. Selam ile..

ibougur

Reis
8 Eyl 2016
2,257
4,523
5,020
29
İstanbul
1.0 TSİ baya az yakıyormuş fiyat aralığına uyuyor mu bilmem ama.
Bu listeye mtv'yi eklediysen bakım maliyetlerini de eklemen lazım.
Dizelin şöyle bi rahatlığı var max yakacağı belli Civicle o rakamların üstüne 2litre daha eklemen daha geçekçi sonuç verecek sana arkadaşımda vardı lpglisi 13 yakıyodu lpg ile benzinle bile 10-11 arası yakıyor.

antisemi

Asfalt Kurutucu
8 Eyl 2016
41
29
595
1.0 tsi yeni çıktığı için galiba fiyatları bütçemi aşıyor. Kısa mesafe dizel işi bandırmakla beraber gönül focustan yana. Ev iş arası 4 km kadar.

Onemanband

Fatih
Panpa
8 Eyl 2016
1,133
1
3,133
3,770
İstanbul
Marka
Skoda
Yuh. Bu hesaplama benim için çok aydınlatıcı oldu yahu. İlk nesil 1.2 tsi golf alıp binesim geldi ocak ayından önce. LPG'nin de hiçbir avantajının kalmadığı tescillenmiş oldu. Keşke golf'ü satmasaydım ya.. sigara içiyor olsam bi tane yakardım şimdi.. Tüh.

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Çok kısa mesafye (4km gibi ) dizel önerilmez lakin daha geç ısınır .. birde az km yapıyormuşsunuz .. bence bu senayoya benzinli araç daha iyi olur ama karar sizin ... maliyet hesapalarına girmişssiniz ama bu araçlarda bir değiller.

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Yuh. Bu hesaplama benim için çok aydınlatıcı oldu yahu. İlk nesil 1.2 tsi golf alıp binesim geldi ocak ayından önce. LPG'nin de hiçbir avantajının kalmadığı tescillenmiş oldu. Keşke golf'ü satmasaydım ya.. sigara içiyor olsam bi tane yakardım şimdi.. Tüh.

Son 45 günde bir depoda 18 lira zam yedim.. LPG ne olduysa uctu gitti fiyatları..

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Bu arada geçen gün yolda giderken bende aklımda hızlıca bir MTV / Dizel / Benzin ve Performans denklemi kurmuştum ..
Hesabıma göre eğer 1.6lt hacmindeki bir dizelin performansı size yeterli gelmiyorsa .. 1.6 veya 1.4 aşırı beslemeli benzinli araçlara yönelmek .. anormal yüksek km yapılmıyorsa daha ekonomik oluyor... yani 2lt lik dizellerin ekonomi avantajı yok denebilir işin içinde böyle bir MTV girip ilk alım değerlerindeki ÖTV farkları ve haliyle Kasko/Trafik sigortasına yansıyan yüksek değerleride hesaba katınca

Son düzenleme:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım