BMW F20 1.16i Bakım Hakkında

kivanchaner

Taklacı Güvercin
12 Mar 2019
15
7
295
Merhaba;

2015 model BMW F20 1.16i aracın ilk sahibiyim garanti bittikten sonra bakımlarını parçaları kendim temin ederek kendi ustama yaptırıyorum.

Aracım 67.000 Km geldi ve bakım zamanı yaklaşıyor.

Bu bakımda

Yağ: Motul 8100 X-CLEAN+ 5W-30

Yağ Filtresi: Mahle ( OX825DECO)

Hava Filtresi: Hahle ( LX20773 )

Polen Filtresi: Mann Filter ( CUK25001 )

Arka Balata değişimi: Ate marka ( Ön palataları 55 bin de orjinal parça ile değiştirdim ) değişimi yapmayı planlıyorum.

Bunlar haricinde ustam ön balataları değiştirirken arkaları değiştirecegimiz zaman hidrolik sıvısınıda değiştiririz demişti.

Şimdi parça kodundan baktığımda DOT 4 diyor ama motul’ün sitesinden baktığımda ise DOT 5.1 öneriyor hangi fren hidroliğini tavsiye edersiniz farklı markada olabilir.

Bide antifiriz değişimi yaptırmalımıyım çok araştırdım ama bizim araca uygun hangi motor sıvısını kullanmalıyız anlamadım formda koyu yeşil olanı orjinal demişler yine bulun için marka ve model önerilerinizi bekliyorum.

Son olarak bu km ve yaştaki araç için değişim yapmam gereken bir parça varmıdır.

Son düzenleme:

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,942
7
51,189
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Şanzıman yağ eşanjörüne ortalama 80.000 km ömür biçtiklerini duymuştum. Kesin bilgi için bu konuda biraz daha araştırın. Bilgi doğruysa tedbir amaçlı şanzıman yağı ile birlikte onu değiştirebilirsiniz.

AlpayCTR

Alpay
Takipçi
15 May 2020
2
1
20
27
Antalya
Marka
BMW
BMW nin teknik dökümanlarının bulunduğu sitede 2018 yılına kadar üretilmiş F20 N13 motora sahip araçların;
BMW antifreeze and corrosion inhibitorG48 - Mavi renk antifriz sıvısı kullanılması önerilmiş.

Türkiye'de BP lerde satılan standard Castrol Radiocool 'un yanında Castrol Radiocool NF etiketine sahip olanların kullanılması önerilmiş.
Aşşağıda sitede aracınız için kullanılabilecek Antifriz markaları sıralanmış. (Yine belirtmekte yarar var bu konuda bir ustaya veya servise danışmadan ilerlemek sıkıntı yaratabilir.)

Trade nameManufacturer/Supplier
AD Original AD 48 AD Parts, S.L.
AlpineC48Mitan Mineralöl GmbH
AWM G11Tosol-Sintez
Aral Antifreeze ExtraAral AG
AVIA Antifreeze APNAVIA Mineralöl AG
BMW AntifreezeBMW AG
Radiocool NFCastrol International
MAINTAIN FRICOFINFuchs Europe Schmierstoffe GmbH
Engmans Super Antifreeze and CoolantUnico Manufacturing
GLYSANTIN® G48®BASF series introduction
Kuttenkeuler Antifreeze ANF KK48 Kuttenkeuler GmbH
Antifreeze HD G11 KLukoil
Glycostar ST48Kuttenkeuler GmbH
Zerex G48®Valvoline

Bu bilgiler tamamen siteye ait bilgilerdir. Kendimde bir bilene danışmadığım için merak ettiğim bir konudur. Bu konuda bilgi sahibi olan tecrübe etmiş arkadaşları konuya bekleriz.

Aracımda opsiyonel M-sport fren disk sistemi mevcut. Fren hidroliği konusunda sadece yetkili servisi öneririm. 400TL civarı bir tutarı mevcuttur. Diğer rutin bakımlar harici bir aparat gerektirmezken fren hidroliği servisinin sirküle edilebilip boşaltılması için Yetkili servislerde sol ön taraftan vakum yapılıp bütün sistem boşaltıldıktan sonra doldurulduğunu biliyorum. Bu yüzden araçta en çok dikkat edilmesi gereken bir sistemin sadece üzerinden doldur boşalt yapılmaması gerektiğini düşünüyorum. bu işi hakkıyla yapan bir usta olur ise seve seve aracımı ona bırakırım.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım