KAPALI Boş Passat mı dolu Leon FR mı?

manticore

Takipçi
3 Mar 2019
1
1
20
Arkadaşlar aklımda 2 soru var. ÖTV muafiyetli araç alacağım;
1-) 2018 passat 1.4 TSI 125ps trendline manuel vergili fiyat olarak soyliyim aracin bos hali 116.000 TL eklenti olarak Sunroof (5030TL) + Isik gorus paketi (1950TL) + Metalik renk atlantik mavi (1660TL) + Moscow 16" Jant (2340TL) hepsi toplamda 10 bin kusur yapiyor buna KDV de eklenince (%18) 13.000 TL ye bu ozelliklere ekliyorlar. Ben sunroof ve isik gorus paketini istiyorum. Acikcasi arabayi istiyorum janta da para veririm ama diger bayiler bu janti 500-1000TL ye veriyorsa ben enayi gibi kdv dahil 2700 TL Janta vermek istemem. Yani satarken bu jant icin fazladan fiyat koyabileceksem alirim oyle soyliyim. (bana bos trendline manuel 86 bine geliyor, bu araci ise 95.700 e birakiyorlar)
2-) Seat Leon FR 1.5 ACT TSI 150ps araba da bana 105.000TL'ye geliyor. Araç Full (hayalet ekran, hız sabitleme, 17 jant, deri koltuklar ve ek olarak DSG vs.) yukarda anlattığım opsiyonlu passat yerine 10.000TL daha verip bu aracı almak daha mı mantıklı olur?

cba06

Asfalt Kurutucu
2 Eki 2018
59
4
520
genç işi ve ara hızlanmalardan hoşlanıyorsanız Leon , FR olduğu için doludur bu doluluklar size çok gerekliyse ona göre seçim yapmalısınız ( kişisel tercih Civic HB ) - Aile ve daha ağır başlı klasik derseniz passat

DeepSky

Profesör
6 Eki 2016
73
76
1,010
Marka
Porsche
ÖTV muafiyetli araç Alınacağı İçin , 5 yıl Satılmayacak. Bence İkinci El Değerini Her Zaman Koruyan Araçları Tercihen
Golf gibi alternatifleri değerlendirmelisiniz.

Stargazer

Profesör
10 Eyl 2016
109
101
1,085
Istanbul
Dsg almayın derim. 30 bin km de servisle akraba olursunuz. Kavrama değişir bu sefer de sensör hatası verir. O değişir mekatronik hata verir. Golf diyen arkadaşlar da, Golf ve Leon’un farkı ne ki? Aynı işte. Koltuğu biraz daha rahat tekno çöp.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,022
7
51,354
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Terazinin diğer tarafındaki araç Passat'sa, Leon'un önüne kendimi zincirle bağlarım. Kesinlikle Passat. :)
Dsg almayın derim. 30 bin km de servisle akraba olursunuz. Kavrama değişir bu sefer de sensör hatası verir. O değişir mekatronik hata verir. Golf diyen arkadaşlar da, Golf ve Leon’un farkı ne ki? Aynı işte. Koltuğu biraz daha rahat tekno çöp.
Golf ile Leon'un arasındaki farkı anlamak için ikisini de bir süre kullanmak gerekiyor. Leon'un altyapısında bir şeylerin eksik olduğunu hissediyorsunuz. Yol koşulları ve sürüş aracın limitlerini zorlayacak noktaya geldiğinde Golf gayet dengeli, Leon ise aşırı dengesiz bir araba.

Erhan Tekin

Profesör
4 Kas 2016
338
539
1,645
35
ADIYAMAN
Marka
Seat
Ben daha bir ay önce Mondeo'dan Leon'a (0km) geçtim. Çok samimi arkadaşım da ÖTV indirimiyle passat aldı arabasına da bindim sürdüm inceledik. Aynı arkadaşımın Golf'ü de var, ona da çok bindim. Mondeo ve Golf,Leon arasında dağlar var. Ama Golf ve Leon arasında tepecik bile yok, hele o kadar fiyat farkına değecek hiç bişey yok. Passat ve Leon arasındaki fark bile süspansiyon ve görünüşten ibaret, diğer türlü tüm WV ve türevi araçlara gözü kapalı bin ne sürdüğünü anlamazsın hepsi de kötü :) Mondeo'mun canını yiyeyim. Aksini söyleyeni Allah çarpar. Sizin meseleye gelince aklınız çok karışık bence önce ihtiyaçları belirleyin ona göre karar verin. Bu iki araba olmak zorunda da değil. Leon'u sorarsanız memnunum yetiyor, bozuk yollar harici Mondeo'yu bile aratmıyor adama olana çok bile :)

Stargazer

Profesör
10 Eyl 2016
109
101
1,085
Istanbul
Terazinin diğer tarafındaki araç Passat'sa, Leon'un önüne kendimi zincirle bağlarım. Kesinlikle Passat. :)

Golf ile Leon'un arasındaki farkı anlamak için ikisini de bir süre kullanmak gerekiyor. Leon'un altyapısında bir şeylerin eksik olduğunu hissediyorsunuz. Yol koşulları ve sürüş aracın limitlerini zorlayacak noktaya geldiğinde Golf gayet dengeli, Leon ise aşırı dengesiz bir araba.
Net bir fark yok. Sürüş dinamikleri farklı değil. Golf daha iyi yalıtılmış. Gerisi şehir efsanesi.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,022
7
51,354
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Net bir fark yok. Sürüş dinamikleri farklı değil. Golf daha iyi yalıtılmış. Gerisi şehir efsanesi.
"Şehir efsanesi" söylemi biraz fazla iddialı olmadı mı? Defalarca farklı Golf mk7 araçlar kullandım. 100k km oldu Leon mk3 de bizzat bizde var. B sınıfı beklentileriyle daha geniş hacim isteyen Leon alsın, desteklerim. Ama C sınıfı standartlarının çok altında. Hiç haz etmediğim bir araç olmasına rağmen Passat önermemin sebebi budur.

Stargazer

Profesör
10 Eyl 2016
109
101
1,085
Istanbul
"Şehir efsanesi" söylemi biraz fazla iddialı olmadı mı? Defalarca farklı Golf mk7 araçlar kullandım. 100k km oldu Leon mk3 de bizzat bizde var. B sınıfı beklentileriyle daha geniş hacim isteyen Leon alsın, desteklerim. Ama C sınıfı standartlarının çok altında. Hiç haz etmediğim bir araç olmasına rağmen Passat önermemin sebebi budur.
İddialı olan söylem senin. Specler ortada, tartışmak bile gereksiz.

Bilal

Panpa
7 Eki 2016
698
1,396
2,520
İstanbul
Dsg almayın derim. 30 bin km de servisle akraba olursunuz. Kavrama değişir bu sefer de sensör hatası verir.O değişir mekatronik hata verir.

Golf diyen arkadaşlar da, Golf ve Leon’un farkı ne ki? Aynı işte. Koltuğu biraz daha rahat tekno çöp.
Koyu renkle yazılan yazılara sonuna kadar katılıyorum.
Lakin altı çizgili olan satırlardaki yorumunuza binaen sormak istediğim bir soru var; ömr-ü hayatınızda kaç kere golf veya leona bindiğinizi bizimle paylaşabilir misiniz? Ya da şöyle sormak daha mantıklı olacaktır araçların herhangi birinin içinde daha önce bulundunuz mu,seyahat ettiniz mi?

Stargazer

Profesör
10 Eyl 2016
109
101
1,085
Istanbul
Kullanmamış birinin yorumu gibi mi o altı çizili kısımlar. Golf 17 yılda 5 ayrı modelini kullandım mk1 de buna dahil. Leon 2016 dan beri günlük kullandığım arabam.

Ayrıca saçmalamanın da bir seviyesi var. Kimse Leon en iyi araba demiyor. Yalıtım haricinde bariz bir fark yok.

DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
24 Mar 2017
9,915
2
24,209
5,320
İzmir
Marka
Toyota
2.video da 9:30 dan sonra bakabilirsin @Stargazer
İlk çırpıda aklıma gelen çarpıcı noktaları olan videolar.Bir çok yerinden gelen trim seslerine de ben değineyim.Daha galeride ön konsoldan trim sesi geliyor leonların.Yalıtım a dan b ye gidenlerin eksikliğini bariz anlayabileceği bir durum.Bir miktar arabaya ilgisi olanın ise bu beni trafikte özel durumlarda ve zor şartlarda canıma zarar verebilecek kadar eksikleri olan bir araba demesi gerekiyor. benim bu karşılaştırmada önceliğim passat olur

Erhan Tekin

Profesör
4 Kas 2016
338
539
1,645
35
ADIYAMAN
Marka
Seat
Leon konuşuyorsak makyajlı olup olmaması önemli zira 2017 yılında makyajlandı ve yalıtım ve yol tutuş başta olmak üzere iyileştirmeler mevcut,eski leon 1.6 TDİ bir hafta kullanmıştım farkı hissedebilirsiniz.

yunuscelik29

Yunus Çelik
Profesör
8 Eyl 2016
1,376
987
1,970
25
İstanbul
Marka
Volkswagen
Sen şakamısın ?

stargaer troll mü? forumda epeydir bu kadar gergin adam görmedim, naptı leon golf sana, ... :D
Ya leon,golfe binmemiş yada tam bir vag haterı, şaka gibi..

Leon donanım, tasarım harici vasat bir araç passata göre, bu iki kriter harici passat gömlek gömlek üstün bir araç, ve sizde zaten temel donanımları alıyorsunuz sırf led far, hayalet gösterge için değmez bence.

Ben daha bir ay önce Mondeo'dan Leon'a (0km) geçtim. Çok samimi arkadaşım da ÖTV indirimiyle passat aldı arabasına da bindim sürdüm inceledik. Aynı arkadaşımın Golf'ü de var, ona da çok bindim. Mondeo ve Golf,Leon arasında dağlar var. Ama Golf ve Leon arasında tepecik bile yok, hele o kadar fiyat farkına değecek hiç bişey yok. Passat ve Leon arasındaki fark bile süspansiyon ve görünüşten ibaret, diğer türlü tüm WV ve türevi araçlara gözü kapalı bin ne sürdüğünü anlamazsın hepsi de kötü :) Mondeo'mun canını yiyeyim. Aksini söyleyeni Allah çarpar. Sizin meseleye gelince aklınız çok karışık bence önce ihtiyaçları belirleyin ona göre karar verin. Bu iki araba olmak zorunda da değil. Leon'u sorarsanız memnunum yetiyor, bozuk yollar harici Mondeo'yu bile aratmıyor adama olana çok bile :)
Mondeo çöp oğlu çöp hele o arkası palamut gibi rezilllll

30binde kavramamı değişir ? :) A3’ümüzün Maşallah 75 binde 2012 Jetta’mızında 67bin civarında kavrama değişti 6-7 tane farklı DSG kullandık Allah’a şükür birkere bile yolda kalmadık, ne ekerseniz onu biçersiniz başınızda bir bela, dert varsa dönüp arkanıza bakın bence...

Moderatör tarafında düzenlendi:

MehmetP55

Profesör
3 Kas 2018
707
559
1,220
İhtiyaçlarınız çok önemli misal 4 kişilik ailenin tek aracı olacaksa passat daha mantikli lakin Leon kaliteli bir otomobil değil passat her ne kadar yeterli konforu sunamasa da Leona kıyasla bariz daha iyi bir otomobil hele 2.el değeri daha da fazla olacaktır buradaki tek sıkinti trendline olması zira trendline fazla boş comfortline a çıkabilirsiniz çok güzel olur comfortline da ergonomik koltuk iyi bir ekran vs gibi önemli Ekstralar var highline a yakın bir dolulukta yeterli denebilir.
Leon ile Golf arasında ise bariz kalite farkı vardır bunu en iyi 5 yaşında bir Golf yada Leon a binerek anlarsiniz Golf hala diri iken Leon da en basitinden vites topuzu direksiyon vb soyulmalar olacak ki biri ucuz olsun diye tasarlanmış diğeri ise Avrupada kült olmuş neredeyse Passat dan daha çok özenilen bir ikon her ne kadar Golf yerine Focus vs tercih edecek olsamda kalite konusunda Golf un hakkı verilir
Bunların haricinde sorunuz net olduğu icin öneride bulunmadım lakin önerilere açık iseniz forumda alternatif daha iyi fikirler vardır

Son düzenleme:
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım