KAPALI Corsa'dan Astra'ya geçmek sizce mantıklı olur mu?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Mehmet55

Profesör
8 Eyl 2016
255
361
1,395
Marka
Opel
Arkadaşlar 2012 model opel corsa otomatik vites aracımız var 83 binde. Bu arabanın piyasası 100-110 şuan. Piyasadaki en uygun sıfır c sınıf otomatik araba da Astra sedan olarak gözüme çarptı. Donanıma göre 177-187 arası bir fiyatı var. Sizce Corsa'nın üstüne 70 bin koyup 10 yıl/100 bin km götürmesi için alınır mı? Corsa da tertemiz boya bile yok arabada ama 100 bine yaklaşınca insan acaba ne kadar daha götürür diye düşünüyor. Fikirlerinizi alabilir miyim?

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,940
7
51,186
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Arkadaşlar 2012 model opel corsa otomatik vites aracımız var 83 binde. Bu arabanın piyasası 100-110 şuan. Piyasadaki en uygun sıfır c sınıf otomatik araba da Astra sedan olarak gözüme çarptı. Donanıma göre 177-187 arası bir fiyatı var. Sizce Corsa'nın üstüne 70 bin koyup 10 yıl/100 bin km götürmesi için alınır mı? Corsa da tertemiz boya bile yok arabada ama 100 bine yaklaşınca insan acaba ne kadar daha götürür diye düşünüyor. Fikirlerinizi alabilir miyim?
Temiz bakarsanız, bakımlarını aksatmazsanız, kasap ustalara teslim etmezseniz elinizdeki Corsa sizi 200k km'ye kadar sorunsuzca götürür. Bu söylediğim kendimden ve çevremden bizzat gördüğüm. Yoksa daha yüksek km'leri de görebilir, sadece ben denk gelmedim.
Opel'lerin sorunsuzları iyidir, ama sorunlusu denk gelirse markaya tövbe ettirebilir. Sadece ikinci el değil, sıfırında da kusurlu denk gelme ihtimali pek çok markadan yüksek. Yalnız sıfır araçlardaki ayıp oranının PSA grubuna geçildikten sonra azalmış olacağını umuyorum. Buna dayanarak Astra yerine yeni Corsa da düşünebilirsiniz.
Aracı yenilerken sorunsuz aracınızı bırakarak riske girip girmemek size kalmış.

Mehmet55

Profesör
8 Eyl 2016
255
361
1,395
Marka
Opel
Temiz bakarsanız, bakımlarını aksatmazsanız, kasap ustalara teslim etmezseniz elinizdeki Corsa sizi 200k km'ye kadar sorunsuzca götürür. Bu söylediğim kendimden ve çevremden bizzat gördüğüm. Yoksa daha yüksek km'leri de görebilir, sadece ben denk gelmedim.
Opel'lerin sorunsuzları iyidir, ama sorunlusu denk gelirse markaya tövbe ettirebilir. Sadece ikinci el değil, sıfırında da kusurlu denk gelme ihtimali pek çok markadan yüksek. Yalnız sıfır araçlardaki ayıp oranının PSA grubuna geçildikten sonra azalmış olacağını umuyorum. Buna dayanarak Astra yerine yeni Corsa da düşünebilirsiniz.
Evet hocam şuana kadar ufak bir iki şey harici hiçbir sıkıntısı yok zaten atmosferik motor + tam otomatik kombinasyonu var. Dediğiniz gibi şans işi sıfır araba alıp da bir sürü dert yaşayabiliriz. Sanırım aynı özende kullanıp gittiği yere kadar kullanmak daha mantıklı olacak. Teşekkür ederim.

Tb96

Profesör
8 Ağu 2019
850
1,208
1,870
27
Malatya
Marka
Opel
Teşekkürler, 1.4 turbonun uzun yol 110 sabit ve şehiriçi yakıtı nedir? Bir de yalıtımı nasıl rüzgar sesini falan kaçta içeri alıyor?

Bende makyajsız A14net motor var. Uzun yol yakıtım 6 lt şehir içi 9.5-10 lt. Sizin baktığınız motor b14net biraz daha az yaktığı söyleniyor.

Yalıtım olarak rüzgar sesi 110 civarında başlıyor ve motor sesi içeride. Turbo çufflamalarını çok rahat duyuyorsunuz. Yol sesi gelmiyor. Yalıtım olarak yol sesi dışında pek memnum değillim.

tyln

Profesör
10 Eki 2016
351
689
1,845
Marka
Renault
dediğinize bizzat şahit oldum.arkadaşım 2013 astra j 1.6 benzinli sıfır km olarak aldı ve okadar pişman olduki.2 yılda 26 kez servise gitti ve garanti kapsamında yapılacak diye normal tamirat sürelerinden uzun bekleyişleri sebebiyle arabasına doğru düzgün binemedi :D

@Mehmet55 buyüzden alacaksanız eğer 1.6 benzinli astra j harici diğerlerine bakın :) şahsen elinizdeki corsa alacağınız astralardan daha iyi olacağı kesin.çüünkü hem geçmişini biliyorsunuz hemde uçuk fiyat farkı vermenize değecek birmodel değil astra.

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul

Aracınızla ilgili bir sorununuz yoksa ve hacim olarak yetersiz gelmiyorsa mantıklı bir değişim olacağını düşünmüyorum. J kasa çıkalı 10 yıldan fazla oldu. Ayrıca gereksiz (rakiplerinden öne çıkmıyor, eşdeğer güvenlik seviyesinde) ağır bir araç, bu nedenle hangi motoru olursa olsun rakiplerinden fazla yakıyor.

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,006
3
4,827
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
Astra sedan ben olsam almazdım çünkü kasa olarakta iç mekan olarakta oldukça eski,üstüne 70k koyunca daha yeni bir model bakmak isterim.Mesela Astra K dizel manuel bakılabilir,pahalıysa Astra K nın 1.4 atmosferikleri var en ucuz K olarak onlara bakardım.

mcb

Murat
Panpa
9 Ocak 2020
1,363
2
2,945
3,770
36
Avusturya
Marka
Mercedes

İki aracı da kullanmamış ve birkaç kez içinde bulunmuş biri olarak söylüyorum: markadan, modelden bağımsız olarak aracın aynı marka içinde sınıfını, iç hacmini, bagajını yükseltiyorsun. Kilometresini sıfırlıyorsun. Muhtemelen donanımını da yükseltiyorsun yaştan dolayı. Ve tüm bunları 8-9 senelik aracının üstüne %60 fazlasını koyarak yapıyorsun. Neresinden baksan karlı alışveriş bence :)

ercanalhan

Yusuf Ercan Alhan
Profesör
22 Şub 2019
391
1,141
2,395
istanbul
Marka
Opel
Bildiğiniz yüksek km li araç bilmediğiniz düşük km li aracdan iyidir.. motor mekanik kaporta olayını riske atıp, üstüne birde hatırı sayılır bir ödeme yapacaksınız.. ve bir segment üste çıkmış olacaksınız sadece.. su piyasada elinizdeki ne sahip çıkmamız daha mantıklı geliyor bana..

mcb

Murat
Panpa
9 Ocak 2020
1,363
2
2,945
3,770
36
Avusturya
Marka
Mercedes
Bildiğiniz yüksek km li araç bilmediğiniz düşük km li aracdan iyidir.. motor mekanik kaporta olayını riske atıp, üstüne birde hatırı sayılır bir ödeme yapacaksınız.. ve bir segment üste çıkmış olacaksınız sadece.. su piyasada elinizdeki ne sahip çıkmamız daha mantıklı geliyor bana..

Arkadaş sıfır bakıyor diye anladım ben. Yani düşük km değil. Bu nedenle de en az iki sene garantisi olmaz mı? Memnun kalmazsa ya da sorun yaşarsa garantiden yaptırıp aracı elinden çıkarma şansı baki. Bu nedenle çok da riskli bir hareket gibi gelmiyor bana.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,940
7
51,186
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Arkadaş sıfır bakıyor diye anladım ben. Yani düşük km değil. Bu nedenle de en az iki sene garantisi olmaz mı? Memnun kalmazsa ya da sorun yaşarsa garantiden yaptırıp aracı elinden çıkarma şansı baki. Bu nedenle çok da riskli bir hareket gibi gelmiyor bana.
Biz Opel'den 2012'de sıfır araç aldık, ayıplı çıktı. Birden çok ayıplı yönü vardı. Hem mekanik (hatta geometrik) hem de elektronik ayıbı vardı. Virajda darbe almadan rot başı çıktı filan öyle ayıpları da oldu. Hiçbirini garantiye sokmadılar. Opel Türkiye'nin garantisi böyle oluyor. 🤷‍♂️ O yüzden Türkiye'de uzun süre kullanılıp kendini kanıtlamış bir Opel, sıfır km bir Opel'den daha iyidir diyorum :)

mcb

Murat
Panpa
9 Ocak 2020
1,363
2
2,945
3,770
36
Avusturya
Marka
Mercedes
Biz Opel'den 2012'de sıfır araç aldık, ayıplı çıktı. Birden çok ayıplı yönü vardı. Hem mekanik (hatta geometrik) hem de elektronik ayıbı vardı. Virajda darbe almadan rot başı çıktı filan öyle ayıpları da oldu. Hiçbirini garantiye sokmadılar. Opel Türkiye'nin garantisi böyle oluyor. 🤷‍♂️ O yüzden Türkiye'de uzun süre kullanılıp kendini kanıtlamış bir Opel, sıfır km bir Opel'den daha iyidir diyorum :)

Üzücü gerçekten böyle bir şey yaşamanız. Opelden bir kere Astra almıştı kardeşim o da güzel çıktı, hala da kullanıyor ancak bu kadar kötü olduğunu bilmiyordum. Ben dediğim gibi marka ve modelden bağımsız olarak yeni ve üst sınıftan bir arabaya geçiş için 8 senelik aracın üstüne %60 vermeyi çok avantajlı buluyorum. Ancak Opel Türkiye destek olmuyor ve ayıplı mal da çoksa tabii ki iki kere düşünmek lazım. Sıfır aldığın araçta böyle sorun yaşayıp üstüne bir de distribütör desteği görmemek korkunç bir deneyim. Bu arada bu kasa Opel Astra HB’lerin benzinli otomatikleri çok yakıyordu. Hatta Corsa’nın da benzin otomatikleri öyleydi. İş aracı olarak kullanan bir tanıdığım benzinliğe girmekten sıkıldım artık demişti, o derece :) Sedan da öyle midir bilemiyorum ama araştırmak lazım.

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,486
1
4,751
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
Şahsen bence o kadar para vermeye değecek bir durum yok hocam. Elinizdeki aracı aynı temizlikte bakmaya devam ederseniz ilerde zaten emsallerinden fazla para edecektir. Maddiyatınız çok iyi ise neyse de şu dönemde bahsettiğiniz paralar araçlar nazarında önemsiz olsa da ortalama gelir seviyesine bakıldığında güzel paralar.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım