Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rolls-Royce CEO'su East'i kabul etti

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,105
45,654
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Kısa dönemlik planlamada istihdam, ekonomi ve teknolojik gelişim için güzel bir proje. Fakat uzun dönemde yabancı devletlerin ürettiği teknolojiyi ve tecrübelerini öğrenip, kendi mühendislerini bu konuda eğitip, sıfırdan üretmeye devam etmezsen tehlikeli bir durum. Bir devletin önemli unsurları vardır; sosyal hayat, ekonomi, iletişim ve ordu. Bu dört unsurda devletlerin birbirlerine karşı kapalı olması gerektiği kanısındayım. Öğretileni al, sonra kendin üretmeye başla şeklinde olması gerektiğini düşünüyorum. Sosyal hayatımızın ne halde olduğu malum, ekonomi desen çoğu banka ve büyük ticarethaneler yabancılaştırıldı, iletişim sağlayan tüm firmaların sahipleri yabancı, ordunun sahip olduğu silah ve savunma sanayine yönelik teknolojilerinin bir kısmı dışarıdan alınma yahut yabancı eliyle üretilmekte. Günümüzde küçük ölçekli orta doğu devletleri haricinde fiili işgal diye bir durum kalmamıştır. Ele geçirmek istediğin devletlerin sosyal hayat, ekonomi, iletişim ve ordu teknolojilerini özelleştirme adı altında satın alır yahut ortak olursun. Böylece tek kurşun sıkmadan toprakların büyük çoğunluğuna sahip olursun. O yüzden kısa vadede bu yabancı devletlerden yardımı alıp, uzun vadede bu uçak üretiminin de yabancı eliyle sınırlı kalmaması, alabileceğin maksimum tecrübeyi ve bilgiyi alıp, kendi mühendislerinle üretime geçilmesi taraftarıyım.

Son düzenleme:

fatih yavuz

Profesör
8 Eyl 2016
559
1,083
2,320
İstanbul
Marka
Saab
kesinlikle aynı görüşteyim hocam. yerli arabada da bu uygulanmalı. gerek maddi açıdan gerek sürdürülebilir olması için mühendislerimizin çok çalışıp ar-ge üzerinde odaklanması lazım. ben yerliydi değildi muhabbetinden çok bunun üzerinde durulmasından yanayım. her şeye geç başlamış bir ülke olarak bir şeyleri başarmamız zor da olsa imkansız değil. ülkenin geleceği parlak mühendislerimize bağlı.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,105
45,654
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
kesinlikle aynı görüşteyim hocam. yerli arabada da bu uygulanmalı. gerek maddi açıdan gerek sürdürülebilir olması için mühendislerimizin çok çalışıp ar-ge üzerinde odaklanması lazım. ben yerliydi değildi muhabbetinden çok bunun üzerinde durulmasından yanayım. her şeye geç başlamış bir ülke olarak bir şeyleri başarmamız zor da olsa imkansız değil. ülkenin geleceği parlak mühendislerimize bağlı.
Kesinlikle hocam.. Sıfırdan, kimsenin yardımı olmadan gerek savunma gerek otomobil sanayinde bir şeyler üretmemiz zor. Mutlaka yardım almamız, tecrübe ve bilgi aktarımı yapılması gerekiyor bizlere. Başlangıcı bu şekilde oluşturup, devamında devlet olarak kontrolü elimize almalıyız. Başkaları ülkemizde üretiyor, bize veriyor, biz de bakıyoruz şeklinde sürekli ilerlememeli. İnşaallah alacağımızı alıp, kendimiz üretmeye başlayabiliriz.

kansuvargun

Profesör
8 Eyl 2016
237
259
1,385
34
İstanbul
Kesinlikle hocam.. Sıfırdan, kimsenin yardımı olmadan gerek savunma gerek otomobil sanayinde bir şeyler üretmemiz zor. Mutlaka yardım almamız, tecrübe ve bilgi aktarımı yapılması gerekiyor bizlere. Başlangıcı bu şekilde oluşturup, devamında devlet olarak kontrolü elimize almalıyız. Başkaları ülkemizde üretiyor, bize veriyor, biz de bakıyoruz şeklinde sürekli ilerlememeli. İnşaallah alacağımızı alıp, kendimiz üretmeye başlayabiliriz.

Tam olarak katılmıyorum. Bugün dünyada başarılı olmanın anahtarı kendi markanı yaratmak ve bu markayı dünya çapında pazarlayacağın bir seviyeye çıkartmaktır.

Mesela örnek verecek olursak bugün dünyanın en iyi telefonlarından sayılan iPhone'un üretimini Apple bile yapmıyor. Bir dizayn yapıyorlar, sonra çeşitli üreticilerin hardware'ini kullanıp telefonu üretiyorlar ve kendi logosunu basıyorlar. Satan ise logosu. Donanım olarak çok daha iyi telefonlar var piyasada.

Araba için de böyle. Bugün hiçbir marka kullandığım ürünlerin %100'ünü ben üretiyorum ya da tasarlıyorum diyemez. Mercedes ve BMW'nin küçük hacimli dizel motor üretmek yerine bu işi zaten dünyada en iyi yapan fransız üreticilerden alması örnek verilebilir. Ama u parçayı koyduğu arabanın tasarımını yine kendisi yapar ve bu araba Mercedes ya da BMW logosu ile satışa çıkar. Ve satılır.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,105
45,654
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Tam olarak katılmıyorum. Bugün dünyada başarılı olmanın anahtarı kendi markanı yaratmak ve bu markayı dünya çapında pazarlayacağın bir seviyeye çıkartmaktır.

Mesela örnek verecek olursak bugün dünyanın en iyi telefonlarından sayılan iPhone'un üretimini Apple bile yapmıyor. Bir dizayn yapıyorlar, sonra çeşitli üreticilerin hardware'ini kullanıp telefonu üretiyorlar ve kendi logosunu basıyorlar. Satan ise logosu. Donanım olarak çok daha iyi telefonlar var piyasada.

Araba için de böyle. Bugün hiçbir marka kullandığım ürünlerin %100'ünü ben üretiyorum ya da tasarlıyorum diyemez. Mercedes ve BMW'nin küçük hacimli dizel motor üretmek yerine bu işi zaten dünyada en iyi yapan fransız üreticilerden alması örnek verilebilir. Ama u parçayı koyduğu arabanın tasarımını yine kendisi yapar ve bu araba Mercedes ya da BMW logosu ile satışa çıkar. Ve satılır.
İyi de üretilen ürünün parçalarını başka şirket ve devletlerden temin etmek farklı, kendin üretime pek müdahil olmayıp karşıdaki kurumun yahut devletin senin ülkende komple bir üretime girişmesi ve bunu devam ettirmesi farklı bir mevzu.
Hiç bir ülke hemen hemen hiç bir ürünü sıfırdan üretmiyor, önce ya taklit ediyor ya da başkalarının tecrübesinden faydalanıp işi devam ettiriyor. Sıfırdan arge çalışması yapıp ortaya çok yeni, henüz bulunmamış ürünler koyan devletler tabii ki var ama onların mevzusuyla bu mevzu pek bir değil.
Bizim burada bahsettiğimizi mevzu, uçak üretimi için gereken bilgi ve tecrübeyi öğren, sonra kendin üretmeye başla. Matematik ödevini sürekli annesine yaptıran bir çocuk değil, nasıl yapıldığını öğrenip kendi başına çözebilen çocuklar yetiştirmek mevzu.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım