Değer Kaybı Ödemesi Süreci Hk.

karanlimadde

Takipçi
3
27
Merhaba,

Geçtiğimiz ay iş yeri otoparkında dikkatsiz bir sürücünün çarpması sonucu kaza yaşadık. Tutanak tuttuk, kaza tespit raporu incelemesinde ben %100 haklı bulundum.

Geçtiğimiz gün bir hukuk danışmanlık firması bana ulaştı. Değer kaybı alacak sürecim için ulaştıklarını belirttiler. Sigorta şirketleri değer kaybı alacak süreçlerini bu firmalara yönlendiriyormuş. %20 komisyon ile tüm süreci tamamlıyorlarmış.

Komisyon vermeden süreç sağlıklı şekilde bireysel olarak ilerletilebilir mi? Yoksa bu firmalar üzerinden mi ilerlemek en mantıklısı?
Bahsettiklerine göre karşı tarafın sigortasından en yüksek miktarın alınabilmesi için avukatlık işlemleri, dosya ve noter masrafları tamamem onlarda buna karşılık hak edilen miktarın %20'sini alıyorlar

Son düzenleme:
Değer kaybı meselesi ciddi uğraştırıcı. Arabulucularla, karşı tarafın avukatlarıyla, bizzat kazaya karışan kişilerle filan uğraşmak gerçekten yorucu. Eğer işiniz yoksa, vaktiniz bolsa uğraşabilirsiniz. Yoksa verilecek uğraşın, harcanacak zamanın karşılığı olarak %20 pay bence makul.

Merhaba,

Geçtiğimiz ay iş yeri otoparkında dikkatsiz bir sürücünün çarpması sonucu kaza yaşadık. Tutanak tuttuk, kaza tespit raporu incelemesinde ben %100 haklı bulundum.

Geçtiğimiz gün bir hukuk danışmanlık firması bana ulaştı. Değer kaybı alacak sürecim için ulaştıklarını belirttiler. Sigorta şirketleri değer kaybı alacak süreçlerini bu firmalara yönlendiriyormuş. %20 komisyon ile tüm süreci tamamlıyorlarmış.

Komisyon vermeden süreç sağlıklı şekilde bireysel olarak ilerletilebilir mi? Yoksa bu firmalar üzerinden mi ilerlemek en mantıklısı?
Bahsettiklerine göre karşı tarafın sigortasından en yüksek miktarın alınabilmesi için avukatlık işlemleri, dosya ve noter masrafları tamamem onlarda buna karşılık hak edilen miktarın %20'sini alıyorlar
Forum'da değer kaybı dosyalarına bakan avukatımız var. Telefonla arayan avukatlar genelde numaranızı sigortanızdan alıyor ve iş kovalama yetenekleri ve iletişim becerileri tamamen şansınıza oluyor. Benim götürdüğüm her dosyada süreç dediği gibi ilerledi ve değer kaybımı alabildim. Dilersen numarasını paylaşabilirim, sürecin daha sancısız geçmesi adına işi bilen biriyle yürütmeni tavsiye ederim

Bu konularda bireysel uğraşmak aşırı yorucu, güvenilir ki kesinlikle en önemli şart bu.

Daha önce sevdiğim bir arkadaşımız kaza yaptı dışarıda bir özel serviste aracını yaptırdı benim arkadaşım değer kaybı işi yapıyor bak bu kadar sürede şu kadar tahmini alınır diye konuştuk. Arkadaşımda %20 ile çalışıyor.

Tamir ettirdiği serviste orada ki eleman ikna etmiş vekaleti almış, 15 günde değer kaybını alırız abi, şöyle böyle ayağı. Çok uzatmayayım üstüne arada para bile verdi çocuğa en son çocuk servisten ayrılmış, orada da hile hurda hırsızlık durumu var. Değer kaybı kaldı ortada, üstüne verdiği para var. En son buldu tehditle, dayakla şöyle böyle zorla çözdü.

Bu sektörde tabiri caizse yam yam maalesef çok fazla. Güvenilir olduğuna emin olduğum yakın arkadaşım ile irtibata geçirebilirim isterseniz.

Birde bu işi arabadan anlamayıp yapanda maalesef çok fazla, neyin ne kadar önem teşkil ettiğini bilmeden, emsal ilan doğru düzgün kovalamadan yapan çok var. O yüzden hakkı ile işi yapıp, gerçekleri söyleyecek insan bulmak önemli.

Konuyla uğraşmak oldukça yorucu denmiş ama iki defa aldım değer kaybını evrakları toparlayıp mail atmak dışında hiç bir şey yapmadım. Parayı da zaten 14 gün içerisinde yasal zorunluluktan yatırmak zorundalar.

Bu değer kaybı mevzusu zaten kurallara bağlı işliyor. Aracın kasko bedelinin %2’sinden daha fazla mı ne alamıyorsunuz. (Oranlar ve tutarları tam hatırlamıyorum bakabilirsiniz.)

İzlemeniz gereken yol öncelikle karşı tarafın sigorta şitketini bilmek. Bu sigorta şirketinin kendi sitesine bakın değer kaybı başvurusu için yönlendirmeler ve istenen evraklar oluyor. Hatta bazı firmalar direk online form şeklinde bile sitelerine koyuyorlar.

Genelde istenen evraklar, kaza tespit tutanağı, sbm sonuç evrağı, eksper rapor, kalıp bir dilekçe vb.

Hepsini toparlayıp sigorta şirketinin yönlendirdiği adrese mail atın, başka bir şey yapmanıza gerek yok. (Karşı tarafın sigorta şirketine atacaksınız. Değer kaybının muhattabı onlar.)

2011 Panda ve 2020 Clio ile yaptığım ve %100 haklı olduğum kazalarda bu şekilde değer kayıplarını aldım. Evraklar elinizin altındaysa tüm işlemler 15 dk’nızı almaz.

Geçmiş olsun.

Son düzenleme:
Konuyla uğraşmak oldukça yorucu denmiş ama iki defa aldım değer kaybını evrakları toparlayıp mail atmak dışında hiç bir şey yapmadım. Parayı da zaten 14 gün içerisinde yasal zorunluluktan yatırmak zorundalar.

Bu değer kaybı mevzusu zaten kurallara bağlı işliyor. Aracın kasko bedelinin %2’sinden daha fazla mı ne alamıyorsunuz. (Oranlar ve tutarları tam hatırlamıyorum bakabilirsiniz.)

İzlemeniz gereken yol öncelikle karşı tarafın sigorta şitketini bilmek. Bu sigorta şirketinin kendi sitesine bakın değer kaybı başvurusu için yönlendirmeler ve istenen evraklar oluyor. Hatta bazı firmalar direk online form şeklinde bile sitelerine koyuyorlar.

Genelde istenen evraklar, kaza tespit tutanağı, sbm sonuç evrağı, eksper rapor, kalıp bir dilekçe vb.

Hepsini toparlayıp sigorta şirketinin yönlendirdiği adrese mail atın, başka bir şey yapmanıza gerek yok. (Karşı tarafın sigorta şirketine atacaksınız. Değer kaybının muhattabı onlar.)

2011 Panda ve 2020 Clio ile yaptığım ve %100 haklı olduğum kazalarda bu şekilde değer kayıplarını aldım. Evraklar elinizin altındaysa tüm işlemler 15 dk’nızı almaz.

Geçmiş olsun.
Zor olan kısım zaten bu değil aslında tam olarak, gelen değer kaybı genelde düşük oluyor.
Buna itiraz etmek gerekiyor. Dosya tahkim kuruluna gidiyor, oranın takibi, emsal ilanlar, hasarın gerçekten ne kadar değer kaybettiğinin kanıtlanması zor olan. Bu yüzden de 14 gün değil çok daha uzun sürüyor süreçler.
Ki buna eklenirse araç tamirat süresince oluşan mağduriyetin değer kaybı vb. bir çok süreç var..

Karşı tarafın %100 hatalı olduğu bir kazada karşı tarafın sigorta şirketi olan Anadolu sigorta beni çok uğraştırmıştı. Kendim dilekçe ve gerekli belgeleri e-posta yolu ilettim. Sonrasında ise yasal olarak denilen hiçbir sürece uyulmadı ve neredeyse her hafta arayarak 14 gün değil yaklaşık 3 ay sonra bir değer kaybı alabildim. O da hesapladığımın yarısından bile azdı. Hesaplamayı da yasal bir formül var, o şekilde yapmıştım. Yani öznel bir hesaplama değil. Zaten hesapladığım miktar bile değer kaybını tam olarak karşılamayacağı kanaatindeyim.

Farkı alabilmek için en son bir avukata işi verdim ve verdiklerinden biraz daha fazlasını da o şekilde alabildim. Umarım bir daha gerek duymam ancak duymam durumunda en başından bir avukatla çalışmanın daha doğru olduğu kanaatindeyim. Diğer türlü hem zamanınızdan gidiyor hem de çok uğraşıyorsunuz; ancak karşılığında yasal olarak almanız gereken parayı da alamıyorsunuz.

Valla ilginç tecrübeler.
Demekki ben iki defada da acayip şanslıydım.

Formülde kendi hesapladığımın 300-500 lira gibi bir altını direk hesabıma yatırdılar.

Birinde dönemin parasıyla 9450₺ gibi bir şey hesaplamıştım, 8900₺ ödeme çıkarmışlardı.
Hatta adını sanını ilk defa duyduğum bi sigorta şirketiydi.

Neyse demekki şansta önemli.

Tekrar geçmiş olsun.

biz değer kaybı konusunda değil de kaskonun hasarı ödememesi durumuyla karşı karşıya kalmıştık,

abim 2 sene önce kendisinin hatalı olduğu bir kaza yapmıştı, çarpıştığı araç ve bizim araçta hasar küçümsenecek boyutta değildi ama her iki tarafta yaralanma durumu olmadığı için anlaşarak kendi aralarında tutanak tuttular, normalde polis gelip ifade alma - alkol testi gibi şeyler yapmış ama tutanak polis tarafından değil de kaza yapanlar arasında tutulduğu için süreç biraz daha problemli ilerledi sonrasında,

polis tutanağı olmadığı için doğal olarak alkol-uyuşturucu testi gibi şeyleri kendimiz yaptırmamız gerekti, sonrasında sigortaya beyan verme aşaması geliyor kazanın nasıl olduğuyla ilgili, biz ilk hatayı burada yapıyoruz aslında, beyan verirken karşı tarafın kazaya karıştığından bahsetmedik, sadece kendi hasarımızdan bahsettik, sonunda bilirkişinin bir süre araştırması sonucunda kazaya karışan başka birinin de olduğunu öğrenince kasko aracı yapmadı,

tabi demin söylediğim şeyler 2 ay gibi bir sürede gelişiyor, bu süreçte eksperin hasar raporu çıkarması, sigortanın onay vermesini beklemek gibi şeyler vardı,
sigorta onay vermeyince de bu sefer olması gereken doğru beyanı yazdık, sigorta yine kabul etmedi,

sonra sigortaya sigorta tahkim üzerinden dava açtık, o esnada arabayı yaptırmak için kendi ustamıza götürmüş, yaklaşık 1 ay sürede araç yapıldı (45k fatura çıktı, arabayı da komple boyatmıştık ekstradan (sene 2022)),

açtığımız ilk davada eksik dosya nedeniyle iptal edildi, 2. kez açtığımızda yine eksik dosya nedeniyle iptal edildi, 3. kez açtığımızda ise (bu sefer artık kazayla ilgili hemen hemen her şey vardı) onaylandı ve tam 1 yılın sonunda davayı kazanıp geri ödeme alabildik sigorta tarafından (tabi sigorta şirketi boş durmayıp kendilerince yalan yanlış bilgilerle savunma dilekçeleri falan gönderdiler), (faizle beraber 55k gibi bir para 2023 eylülde elimize geçmiş oldu), (kaskoyu yapan sigorta şirketinin adı benden 2-3 yorum yukarısında gözüküyor),

Burada anlatmak istediğim şuydu, eğer sigortaya işimiz düşüyorsa yapılacak işlemle ilgili her şeyi en baştan eksiksiz ayarlayıp göndermek-iletmek gerekiyor, yoksa sonrasında geçen süreç can sıkabiliyor, mümkünse avukat desteğiyle yapmak daha iyi olacaktır.