Dipgaz!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Porsche

GALERİCİ
8 Eyl 2016
11,127
23,291
6,520
İstanbul
Marka
Zirai Traktör
Ben 15 iken kendimi dusunuyorum da hani cok farkli kafa ya. Bununla su ehliyetin icine para koyanla, lastikler yanladim ondan bitti diyeni alacaksin 3 unu gotureceksin hollandaya. Neyse.
Sen hollandaya beni de götür oranın kızları guzel hem Amsterdam da bi mantar seramonisi de yapar gelirik :D:D.

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
Sen hollandaya beni de götür oranın kızları guzel hem Amsterdam da bi mantar seramonisi de yapar gelirik :D:D.
uc secenek var. ya benımle evlenecen kı onun ıcın cok gec benım acımdan :D ıkıncı senecek unıversıtede denız ulastırma ve ısletme muhendıslıgını sececeksın yada gemıcı olarak gemıye cıkacaksın ondada canı cıkartırlar :D

Porsche

GALERİCİ
8 Eyl 2016
11,127
23,291
6,520
İstanbul
Marka
Zirai Traktör
uc secenek var. ya benımle evlenecen kı onun ıcın cok gec benım acımdan :D ıkıncı senecek unıversıtede denız ulastırma ve ısletme muhendıslıgını sececeksın yada gemıcı olarak gemıye cıkacaksın ondada canı cıkartırlar :D
O zaman aksaray ve zürafa sokak var karşıda oraya gideriz artık :(:D:D

Son düzenleme:

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,033
7
51,368
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Benim merak ettiğim ani hızlanma için gaz bedalına kararlı bir şekilde basmak mı yoksa sonuna kadar basmakmı iyi sonuç verir?
Şimdi böyle makul soru soruyorsan cevap vereyim:
Eğer araba eskiyse sonuna kadar basmak olmaz. Neden olmaz, açıklayayım. Özellikle karbüratörlü arabalarda bu tarz hareketlerde yanabileceğinden fazla yakıt motora girer ve motor boğulur. Bir de eski araçlarda gaz pedalına direk bağlı olan teli vardır, yenilerinde ise "drive-by-wire" diye adlandırdıkları bir sistem vardır. Bunda gaz pedalına ne kadar basıldığı enjeksiyon sistemine sensörler ile iletilir. İlk enjeksiyonlulardansa ve gaz teli varsa bunlar da boğulabilir.
Yeni nesil araçlarda ise sonuna kadar basabilirsin sıkıntı olmaz. Herhangi bir arızası yoksa yakabileceği kadar havayı ve yakıtı alır. Hatta, özellikle bazı otomatik vitesli araçlar ve nadiren manuel arabaların gaz pedalının dibinde "kickdown" butonu olur. Dipgaz yapıp pedalla o butona basarsan yazılım desteğiyle hava/yakıt oranı yeniden düzenlenir ve geçici olarak motora ekstra güç kazandırılır.

BirkanCan

Birkan Can Bozkurt
Asfalt Kurutucu
10 Eyl 2016
6
0
585
25
İzmir
Marka
Opel
Şimdi böyle makul soru soruyorsan cevap vereyim:
Eğer araba eskiyse sonuna kadar basmak olmaz. Neden olmaz, açıklayayım. Özellikle karbüratörlü arabalarda bu tarz hareketlerde yanabileceğinden fazla yakıt motora girer ve motor boğulur. Bir de eski araçlarda gaz pedalına direk bağlı olan teli vardır, yenilerinde ise "drive-by-wire" diye adlandırdıkları bir sistem vardır. Bunda gaz pedalına ne kadar basıldığı enjeksiyon sistemine sensörler ile iletilir. İlk enjeksiyonlulardansa ve gaz teli varsa bunlar da boğulabilir.
Yeni nesil araçlarda ise sonuna kadar basabilirsin sıkıntı olmaz. Herhangi bir arızası yoksa yakabileceği kadar havayı ve yakıtı alır. Hatta, özellikle bazı otomatik vitesli araçlar ve nadiren manuel arabaların gaz pedalının dibinde "kickdown" butonu olur. Dipgaz yapıp pedalla o butona basarsan yazılım desteğiyle hava/yakıt oranı yeniden düzenlenir ve geçici olarak motora ekstra güç kazandırılır.
Sonunda bir insandan, insan gibi cevap. Zahmet edip açıklamışsınız, çok sağolun.

TSIDSG

Panpa
10 Eyl 2016
2,399
9,449
4,970
İstanbul
Dizel motorlarda düşük devirde dip gaz yaptığın zaman turbo basıncı artar ve çok düşük devirde motor avans ve yatak vurur can çekişir,
atmosferik benzinli motorlarda düşük devirde dip gaz yapmak, motorun yanma sıcaklığını arttıracaktır fakat motor boğulacak ve devirlenmeye zorlanacaktır buda motorun can çekişmesi demek.. her iki motorda da yapılmaması gereken iştir en makbulü motorun ferah ve rahat şekilde minik gaz dokunuşlarıyla yürütmektir, aynı zamanda düşük devire kaldığınız zaman manuel araçlarda vites kutusundan yağ pompası yoktur dişliler çarpma yağlama ile yağlanır motor düşük devirde kalırsa şanzıman yeteri kadar yağlanamaz buda içerisinde ki bilyaların ömrünü kısaltır.

At

Takipçi
Beta Programı
29 Eki 2016
6,487
16,238
5,020
Antalya
Marka
Aston Martin
Şanzıman yağını değiştirmek gerekir mi manuel araçlarda?

TSIDSG

Panpa
10 Eyl 2016
2,399
9,449
4,970
İstanbul
Şanzıman yağını değiştirmek gerekir mi manuel araçlarda?
tabi ki neden değişmesin ki neticede içerisinde sürekli yüksek devirde dişliler hareket ediyor, aşınan ve ısınan parçalar talaş kopartıyor yağ kirleniyor, insan kanı bile kendi kendini yenilerken içerisinde 10-12 tane dişli ve bi o kadar daha senkromeç, manşon, kurt dişli, bilya, diferansiyel olan bir aletin yağı neden değişmesin :)

At

Takipçi
Beta Programı
29 Eki 2016
6,487
16,238
5,020
Antalya
Marka
Aston Martin
tabi ki neden değişmesin ki neticede içerisinde sürekli yüksek devirde dişliler hareket ediyor, aşınan ve ısınan parçalar talaş kopartıyor yağ kirleniyor, insan kanı bile kendi kendini yenilerken içerisinde 10-12 tane dişli ve bi o kadar daha senkromeç, manşon, kurt dişli, bilya, diferansiyel olan bir aletin yağı neden değişmesin :)
Valla Ben tamir ederimde gördüm girişşemmi girişmesemmi bilemedim bahar gelsin o zaman karar veririm. Vites geçişlerinde bir sıkıntı yok ama 170 bin km de şuan araç büyük ihtimal hiç değişmedi.
Teşekkür ederim.

TSIDSG

Panpa
10 Eyl 2016
2,399
9,449
4,970
İstanbul
Valla Ben tamir ederimde gördüm girişşemmi girişmesemmi bilemedim bahar gelsin o zaman karar veririm. Vites geçişlerinde bir sıkıntı yok ama 170 bin km de şuan araç büyük ihtimal hiç değişmedi.
otomatiklerde 40 bin manuellerde 100 bin km civarında değişmesi gerekli, otomatik şanzıman yağlarının önemi motor yağından daha büyüktür

kerpetenemir

Emir Kerpeten
Panpa
9 Eyl 2016
1,332
2,965
3,770
27
İstanbul
Marka
Opel
Şanzıman yağı değişmedim şanzımanım kırıldı bu 1
Gaz bedalına dip basıp aynı anda debriyaja basıp çekerseniz kısaca debriyajı tokatlarsanız çiçek olur çiçek buda 2

Samed M.

Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
1,347
3,278
3,770
24
Antalya
Marka
Hyundai
Dipgaz mı yapacaksın ? Çekecen baba üçten ikiye böyle yan yan. :D :D

Şaka bir yana gaza ne kadar basılıyorsa devir de ona göre ayarlanmalı. Teknik bilgim fazla değil, zaten söylenmesi gerekenler de söylenmiş fakat dizellerde çok düşük devirde gaza yüklenildiğinde kurum bağlıyor diye biliyorum.

TSIDSG

Panpa
10 Eyl 2016
2,399
9,449
4,970
İstanbul
dsg filan kaç kmde değişiyor?
yeni DSG şanzımanlarda 2 ayrı yağ var,
mekatronik kısım 1.5 litre yağ alıyor tam emin değilim ama 3 bakımda bir diye hatırlıyorum
birde mekanik yani dişli kısmının yağı var burası ile ilgili kesin bir şey bilmiyorum ama manuel vites gibi davranabiliriz diye tahmin ediyorum

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım