Disk ve balata değişimi.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

FurkanKarka

Panpa
Destekçi
2 Haz 2017
910
3,104
3,820
27
İstanbul, Zonguldak
Marka
Renault
Herkese merhaba Otopark!

Malum ani yağmurlardan, yaz ayında yapılan uzun kilometrelerden sonra balata ve disklerin değişme vakti geldi.

Aracımın fabrikasyon balata ve diskleri Valeo marka. Hazır değişim vakti gelmişken frenlemeyi fabrikasyona göre güçlendirmek istiyorum. Bu konuda yetersizim.

İstediğim ürün fabrikasyon gibi uzun ömürlü olmalı ve daha iyi frenleme sağlamalı. Araştırmalarıma göre Brembo disk ve balataları öneriyorlar fakat korkularım var. İyi frenleme yaptığı kadar da uzun ömürlü ve sessiz olmasını istiyorum. Ne seçmeliyim, sizler böyle bir değişime gittiniz mi?

cdogu

Profesör
20 Eyl 2016
109
359
1,835
Citroen C2 aracımda 2 senedir OEM tipte Brembo marka disk kullanıyorum. Üzerine Kale balata taktım, TRW taktım vs. Ama en son geçen ay tornalandı sadece. Neredeyse 1.5 yıl boyunca sıfır sıkıntı kullandım sadece balataları değiştirerek. Orijinallerden daha mı iyi onu bilemem, zira benim o zaman disklerim ciddi anlamda bitikti ve aracı o halde almıştım, ancak halen aracımda takılı. Tekrar tercih edeceğim kendilerini.

FurkanKarka

Panpa
Destekçi
2 Haz 2017
910
3,104
3,820
27
İstanbul, Zonguldak
Marka
Renault
Citroen C2 aracımda 2 senedir OEM tipte Brembo marka disk kullanıyorum. Üzerine Kale balata taktım, TRW taktım vs. Ama en son geçen ay tornalandı sadece. Neredeyse 1.5 yıl boyunca sıfır sıkıntı kullandım sadece balataları değiştirerek. Orijinallerden daha mı iyi onu bilemem, zira benim o zaman disklerim ciddi anlamda bitikti ve aracı o halde almıştım, ancak halen aracımda takılı. Tekrar tercih edeceğim kendilerini.

Brembo disk üzerine taktığınız TRW marka balata herhangi bir ses yaptı mı? Ya da herhangi bir balata disk sesi oluşturdu mu? 1.5 yıl cidden iyi bir süre.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,019
7
51,352
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
@FurkanKarka hocam müsaadenle yeni konu açmayıp ben de buraya çökeyim. Benim de 6 yıllık diskler artık en azından torna istiyor, belki de değiştireceğim bilemiyorum. Ben de şöyle yüksek ısıya dayanıklı ve uzun ömürlü bir şey arıyorum.

Ooo, Brembo'nun oem tip diskleri de mi varmış ya? İlk bakımda benim disklere de işlem gerekiyor. Fiyatları makulse bakayım. :)

cdogu

Profesör
20 Eyl 2016
109
359
1,835
Brembo disk üzerine taktığınız TRW marka balata herhangi bir ses yaptı mı? Ya da herhangi bir balata disk sesi oluşturdu mu? 1.5 yıl cidden iyi bir süre.

Hiç yaşamadım, hatta en memnun kaldığım kombinasyon o oldu diyebilirim. Uzun süre, balatalar artık metaline kadar inmesine rağmen son bir kaç gününde ses yapmaya başlamıştı.

@FurkanKarka hocam müsaadenle yeni konu açmayıp ben de buraya çökeyim. Benim de 6 yıllık diskler artık en azından torna istiyor, belki de değiştireceğim bilemiyorum. Ben de şöyle yüksek ısıya dayanıklı ve uzun ömürlü bir şey arıyorum.

Ooo, Brembo'nun oem tip diskleri de mi varmış ya? İlk bakımda benim disklere de işlem gerekiyor. Fiyatları makulse bakayım. :)

Abi fiyatları orijinal Valeo'dan daha ekonomikti bende hatta :) 6 yıllık diskse eğer torna vs. yaptırma direkt değiştir, yeni balatalarla bir rodaja çık.

Bu arada mutlaka fren hidroliklerinizi de yenileyin. Sanayiciler yenilenmez vs. dese bile ortam sıcaklığından ötürü özelliğini kaybeden yağlardır. Baya etkisini görürsünüz uzun süre değişmediyse. Senede 1 mutlaka değiştiririm.

FurkanKarka

Panpa
Destekçi
2 Haz 2017
910
3,104
3,820
27
İstanbul, Zonguldak
Marka
Renault

Konu senin hocam. Öncesinde torna yaptırdım fakat fren hissiyatı azaldı. Maddi olarak disk ve balata değişimi maalesef ağır lakin değiştirmeye değer. O fren hissinin azalması hiç hoş olmuyor. :) OEM ürünler için şu siteye göz atabilirsin: https://www.otosupermarket.com/BREMBO,LA_5456-3.html#labels=5456-3

Not: Reklam kokuyor gibi olmuş. Brembo ürünlerini orijinal tedarik eden pek site yok. Ondan dolayı link verildi. :D

Son düzenleme:

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,019
7
51,352
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Hiç yaşamadım, hatta en memnun kaldığım kombinasyon o oldu diyebilirim. Uzun süre, balatalar artık metaline kadar inmesine rağmen son bir kaç gününde ses yapmaya başlamıştı.

Abi fiyatları orijinal Valeo'dan daha ekonomikti bende hatta :) 6 yıllık diskse eğer torna vs. yaptırma direkt değiştir, yeni balatalarla bir rodaja çık.

Bu arada mutlaka fren hidroliklerinizi de yenileyin. Sanayiciler yenilenmez vs. dese bile ortam sıcaklığından ötürü özelliğini kaybeden yağlardır. Baya etkisini görürsünüz uzun süre değişmediyse. Senede 1 mutlaka değiştiririm.
Maliyet makul olursa disk+balata yaparım.Hidroliği 2 yılda bir değiştiriyorum. Önümüzdeki yılki bakımda da değiştirmeyi düşünüyorum.
Konu senin hocam. Öncesinde torna yaptırdım fakat fren hissiyatı azaldı. Maddi olarak disk ve balata değişimi maalesef ağır lakin değiştirmeye değer. O fren hissinin azalması hiç hoş olmuyor. :) OEM ürünler için şu siteye göz atabilirsin: https://www.otosupermarket.com/BREMBO,LA_5456-3.html#labels=5456-3
Torna tecrübesi iyiymiş. Teşekkürler.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım