KAPALI Dizel mi benzinli mi?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

rapci.imam16

Taklacı Güvercin
6 Ara 2017
14
3
295
Selamlar abilerim kardeşlerim, 3 yıldır 2008 model dizel megane kullanıyorum, değiştirme vaktinin geldiğini düşünüyorum. Aracımı 92 bin kmde aldım şuan 126 bin km de yani 3 yılda 34 bin km yol yapmışım bu da yılda yaklaşık 11 bin km civarı yol yapmışım demek oluyor. Aracımı devamlı Bursa şehir içinde kullanırım. Bu 3 sene içinde şehir dışına arabayla toplamda 3 veya 4 sefer çıktım, onlar da gidiş geliş toplam 850-900 km lik yollardı. Şehir içinde kullanım tarzı olarak da genelde 2000-2100 devir aralığında vites değiştiririm, en sert kullanımımda nadiren bu değer 2800-3000 devir aralığında olur. Yani aracımı hardcore kullanmıyorum. 5 kişilik aileyiz, bu zamana kadar aldığımız araçlar hep büyük araçlardı (partner-megane vs).
Yeni almak istediğim araç tipi B sınıfı hatchback araçlar. Öncelikle B hatchback araç aileme uygun mudur? Diğer sorum da benzinli mi almalıyım dizel mi?
Kafamdaki araçlar 2-3 yaşını geçmeyen düşük kmli ekonomik araçlar. Kafamda Skoda Fabia 1.0 Tsi DSG, Skoda Rapid Spaceback 1.0 Tsi DSG/1.4 Tdi DSG, Polo 1.4 Tdi DSG ve Clio 1.5 Dci EDC var
Otomatik vites tercihim ve araç içi oyuncakların olmasını istiyorum. Ve tabi bahsettiğim araçlar full versiyonları onu yazmayı unutmuşum. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim. Bu uzun yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim Otopark ailesi :)

kubilayevis

Profesör
Yayın Yönetmeni
7 Eyl 2016
378
699
1,895
İstanbul
C sınıfı bir araçtan, B’ye geçmeyin. Şehiriçi için güzel km yapmışsınız. Sürüş zamanıyla, sürüş mesafesi karşılaştırılınca konfor ön planda oluyor. Bu nedenle yine bi C sınıfı otomobil sizin tatmin edecektir. Ancak Rapid Spaceback size uygun olabilir.

rapci.imam16

Taklacı Güvercin
6 Ara 2017
14
3
295
Sağolun teşekkür ederim, c sınıfında benzinli otomatik araç olarak yakıt olarak çok kasmayacak (en fazla 7.5-8 litre) araç öneriniz var mı? Yoksa dizel otomatiklere mi bakayım?

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
Ben bugünlerde araç değiştirmeye karşıyım. Daha doğrusu çok ekstrem durumlar haricinde sahip olunan aracın satılıp 0 km bir araç alınmasına karşıyım, bunun dışında ikinci el değişim yapılabilir tabi.

5 kişilik bir ailede her gün başkası kullanacaksa veya ikişer üçer kişilik kombinasyonla kullanacaksanız B segment alınabilir :) 5 kişinin aynı anda B segment bir arabada seyahat etmesi en büyük işkence türlerinden biridir. Çok büyük pişmanlık olur,üzer, megane ı aratır, çaresizliğe sürükler.

Kullanım sıklığınız ve yaptığınız yol için kesinlikle benzinli motora sahip bir araç öneririm ve kesinlikle C segment bir araç öneririm

rapci.imam16

Taklacı Güvercin
6 Ara 2017
14
3
295
Aracı 2 sürücü değişmeli kullanıyoruz genelde ve dediğiniz gibi 2li 3lü kombinasyonla kullanıyoruz yani aracın içinde genelde tek sürücü veya toplam üç kişi oluyo, haftada 2-3 akşam da araba full çekiyo yani 5 kişi :) O zaman soruyu az yakan C sınıfı benzinli otomatik araç önerir misiniz olarak değiştiriyorum :D

Takeda

Taklacı Güvercin
30 Kas 2017
26
22
295
selam c sınıfı mazda 3 var atmosferik benzin motoru kullanıyor skyactive dediği bir altyapıya geçti 3.nesil mazda 3 lerede bakabilirsin..

DuzboruDownpipe

Reis
Destekçi
Beta Programı
9 Eyl 2016
7,618
18,410
5,020
Kocaeli
Marka
Volkswagen
1.0 tsi golf dsg olabilir bütçeniz yeterse.Sene sonu indirimleriyle güzel fiyatlara iner.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

slayerbugs

Düz Yol Gazcısı
12 Kas 2017
4
2
245
Butceniz nekadar a dan z ye hermarkanin benzinli 8lt altinda yakan otomatik bir c segmenti arabasi var son 2-3 yilda uretilmis olan.

Yakit dedigin yakilir

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,065
7
51,440
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Öncelikli olarak yaptığınız km ve fiyat farkları düşünüldüğünde kesinlikle benzinli seçmenizi öneririm.
Şehir içi otomatik şanzıman arıyorsanız direk olarak tork konvertörlülere ve cvt şanzımanlara yönelin derim. B segmentine düşmenizi ben de pek önermiyorum açıkçası. Sürücü koltuğunda sorun yaşamazsınız ama yolculara yazık. :) Ama yakın zamanda Otopark'ın da tanıtımına gidip incelemesini yaptığı Citroen C3 Aircross var. Arka koltukları bildiğim kadarıyla ileri geri hareket edebiliyor, o yüzden iç hacim çok acı verici olmaz. Gidip yakından incelemenizi öneririm.
Aklıma ilk gelen c segmenti araç da Peugeot 308. Mazda 3 öneremiyorum çünkü yaptığınız km ile bakım masrafınız çok yüksek olur. (6ay/10000km)

Bu forumda ilk kez birine 2 tane farklı Fransız aracı öneriyorum. :D

rapci.imam16

Taklacı Güvercin
6 Ara 2017
14
3
295
Arkadaşlar bugün bi tanıdığımızdan Chevrolet Cruze 2013 Sport Plus 1.6 LPG AT denk geldi 70 binde hb kasa kaza boya yok araçta, aciliyeti varmış aracın, 44 bine bırakacakmış, sizce cruze alınır mı?

GARAJ TV

Panpa
9 Eyl 2016
6,305
8,799
4,770
Son düzenleme:

erkal99

Erkal
Profesör
18 Eyl 2016
445
456
1,445
İstanbul
Arkadaşlar bugün bi tanıdığımızdan Chevrolet Cruze 2013 Sport Plus 1.6 LPG AT denk geldi 70 binde hb kasa kaza boya yok araçta, aciliyeti varmış aracın, 44 bine bırakacakmış, sizce cruze alınır mı?
Lpg'li cruze asla tavsiye etmem yakın bir arkadaşımda vardı 90k'da subap eritmişti subaplar değişti fakat yine sorunlar devam etmişti

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım