Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
Yeni araç alıp kendiniz lpg taktırırsanız veya fabrikasyon lpg li alırsanız dediğiniz doğru ama bizim gibi 20 yıllık bir lpg li araç alırsanız lpg nin yıprattığı motor çok üzüyo. Biz çok pişmanız 3 4 bin daha verip 1.9tdi almadığımıza mesela. Yakıt, gidiş ve maaliyet olarak çok daha makul oluyor 1.9tdi lar 1.8 turbosuza göre

BLL-L21 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Hocam 12 yıldır lpg ile kullanılan 84 model opele sahibiz. Benim de bir önceki arabam 276 küsür binde 96 model lpgli bir toyotaydı ve en az 150 bin km lpgde kullanılmıştı. Yani ben lpgden yana sorun yaşamamış ve hep artısını görmüş biri olarak lpgyi severim ve öneririm. Şu anki arabam da 2010 model 120 binde belki de en sorunsuz dizel motora sahip bir astra :D siz anlayın artık neden benzinliyi savunuyorum

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,856
26,198
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Hocam 12 yıldır lpg ile kullanılan 84 model opele sahibiz. Benim de bir önceki arabam 276 küsür binde 96 model lpgli bir toyotaydı ve en az 150 bin km lpgde kullanılmıştı. Yani ben lpgden yana sorun yaşamamış ve hep artısını görmüş biri olarak lpgyi severim ve öneririm. Şu anki arabam da 2010 model 120 binde belki de en sorunsuz dizel motora sahip bir astra :D siz anlayın artık neden benzinliyi savunuyorum
İşte herkes kendi tecrübesine göre savunuyo :D biz 6 yıl dizelden sonra 3 yıldır 2 farklı lpg li araç kullandık başımıza gelmeyen kalmadı, çevremde de sizin gibi çok memnun olanlar var ki ben de severek biniyorum araçlarına ama tork benim için önemli, benzinli de olsa turbolu tercihim olur genelde de lpg mantıksız olur bu araçlarda

mburakozgen

Profesör
19 Mar 2017
294
364
1,395
Tamamını okumasamda turbo benzin hakkında bir kaç tüyo vermek isterim. Yataklar ve pistonların en ideal konuma gelmesi için ideal motor sıcaklığına yavaşça getirilmesi elzem ve bunu hepimiz biliyoruz bunun içinde aracı mümkün olduğunca 2.5k deviri geçmemesini sağlıyoruz. Ancak gözden kaçan bir noktada var o da şu:
Artık turbo benzinliler yüksek tork sebebiyle dizel gibi yüksek viteslerde hareket ettirilebiliyor. Bu ne demek? Yakıtın fazla gönderilmesi turboya fazla egzoz gazı gitmesi ve böylece fazladan patlama sonuç olarakta tork. Ama burda şöyle bir nüans var fazladan şiddetli patlama demek ısınma şiddetinin artması demek. Yani ilk başta 2k civarını geçmemenin yanında düşük devire güvenip fazla basmamak lazım :)

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,022
7
51,354
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Dizel uzun ömürlümü muhabbetinde toplam yürütme maliyetine ordan benzinli karşılaştırmasına ordan turbo mu atmsoferikmiye falan derken tanklarda bulduk bi anda kendimizi. Gece konuşurken normal gelmişti baya da şimdi bakınca haklısınız şaşırmakta:D

Arada ben de tankla topla otobüs patlattım.:D
Tamamını okumasamda turbo benzin hakkında bir kaç tüyo vermek isterim. Yataklar ve pistonların en ideal konuma gelmesi için ideal motor sıcaklığına yavaşça getirilmesi elzem ve bunu hepimiz biliyoruz bunun içinde aracı mümkün olduğunca 2.5k deviri geçmemesini sağlıyoruz. Ancak gözden kaçan bir noktada var o da şu:
Artık turbo benzinliler yüksek tork sebebiyle dizel gibi yüksek viteslerde hareket ettirilebiliyor. Bu ne demek? Yakıtın fazla gönderilmesi turboya fazla egzoz gazı gitmesi ve böylece fazladan patlama sonuç olarakta tork. Ama burda şöyle bir nüans var fazladan şiddetli patlama demek ısınma şiddetinin artması demek. Yani ilk başta 2k civarını geçmemenin yanında düşük devire güvenip fazla basmamak lazım :)
Net doğru bilgi. Sadece devire odaklanmamak gerek, motor ısınana kadar genel olarak sakin şekilde yürütmek gerek.

At

Takipçi
Beta Programı
29 Eki 2016
6,487
16,238
5,020
Antalya
Marka
Aston Martin
Takican 7 8 vitesi 90 beygirlik mpi motora yurutemeyecegi kasa kalmaz.
Almanlar 65 tonluk tanki 600 beygirlik motorla yurutuyordu. 8 ileri şanzimani vardi. 1.6 tonluk arabaya 7 ileri dsg yeter. 90 hp + dsg
Yaw bana trol diyonuz da bu mesaj ne oluyor gskdhakdh. Kendinizi çok üstün görüyorsunuz ama değilsiniz.

GARAJ TV

Panpa
9 Eyl 2016
6,305
8,799
4,770
Hocam mesela dizel için o kadar fark vereceğime benzinli motora lpg farkı veririm ben arabayı alırken.
Lpg de ciddi anlamda ben karşıyım.
1. si cidden iyi bir usta bulmak gerekiyor ayrıca her atmosferik motor da lpg ile çalışmıyor.
2. Bagajda yer kaplaması var.
3. Kapalı otoparklara girmek ciddi risk bizim burada bir lpg li araba avm ye girdi ve alev aldı lpg den dolayı. Kendi özelimde araba iş günleri kapalı otoparkta duruyor.
4. si yine kendimde özel aldığım arabanın lpg li yapabileceğin motoru Türkiye gelmedi :)
5. Si de yürütme olarak tork ciddi bir avantaj sen yokuşta tutmak için atıyorum 4000 devirde 150 tork ile gitmen gerekirken ben 2000 devir 240 tork ile rahat rahat tutuyor bu da sessizlik demek ve daha konforlu sürüş demek.
6. bide yürütme maliyetine bakalım. Aynı şehirde 1.6 hdi mcp picasso (1600 kilo) 6 lt ortalama ile geziyor aylık maliyeti petrol ofisine göre 38.22 tl. 1500 kiloluk 1.6 hitler manuel octavia da 8.5 lt yakıyor ve aylık maliyeti 33.66 tl. Şimdi aradaki kilo farkını düşününce maliyetler ciddi anlamda yakın.
.

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
Lpg de ciddi anlamda ben karşıyım.
1. si cidden iyi bir usta bulmak gerekiyor ayrıca her atmosferik motor da lpg ile çalışmıyor.
2. Bagajda yer kaplaması var.
3. Kapalı otoparklara girmek ciddi risk bizim burada bir lpg li araba avm ye girdi ve alev aldı lpg den dolayı. Kendi özelimde araba iş günleri kapalı otoparkta duruyor.
4. si yine kendimde özel aldığım arabanın lpg li yapabileceğin motoru Türkiye gelmedi :)
5. Si de yürütme olarak tork ciddi bir avantaj sen yokuşta tutmak için atıyorum 4000 devirde 150 tork ile gitmen gerekirken ben 2000 devir 240 tork ile rahat rahat tutuyor bu da sessizlik demek ve daha konforlu sürüş demek.
6. bide yürütme maliyetine bakalım. Aynı şehirde 1.6 hdi mcp picasso (1600 kilo) 6 lt ortalama ile geziyor aylık maliyeti petrol ofisine göre 38.22 tl. 1500 kiloluk 1.6 hitler manuel octavia da 8.5 lt yakıyor ve aylık maliyeti 33.66 tl. Şimdi aradaki kilo farkını düşününce maliyetler ciddi anlamda yakın.
.
Haklısınız hocam dizel gerçekten de atmosferik benzinliden daha avantajlı

cdogu

Profesör
20 Eyl 2016
109
359
1,835
2005 model 1.4 Hdi bir Citroen sahibiyim, arabamı 169 bin kilometredeyken 3 sene önce aldım. Şu an 224.xxx km civarlarındayız.

Aracın motor aksamında ciddi bir arızaya hiç bir zaman rastlamadım. Periyodik bakımları dışında arabanın hava kutusuna vs. hiç vida değdirmedim. 8 bin km civarı bakımlarını yaptırıyor ve Motul Xcess 5w40 kullanıyorum. Yakıtı Shell'den alıyor ve aşağı yukarı 8-9 depoda bir Würth Dizel yakıt katkısı kullanıyorum. Geçtiğimiz bakımda da Engine Flush kullanarak boşalmıştım eski yağı.

Geçtiğimiz hafta İstanbul'a gidip geldim Ankara'dan ve 100 km'de 4.2 ortalama ile seyahatimi tamamladım. 90 km sabit hızda 2000 devir civarı gittik sürekli, Cruise Control'ü de sıkça kullandım. Dizel otomobil sıkıştırılarak kullanılır fikrine katılmıyorum, ancak sabit devir ile uzun yolu sevdiği kesin. Zira C2 ile yaptığım iki uzun yol tecrübemin ardından şehre döndüğümde aracımın motor sesinde bir azalma ve performansında iyileşme gözlemliyorum. Bazen tabii ki 3 bin devirlerin üstüne çıktığı oluyor, ancak bu kesinlikle bütün yolu o şekilde gitmek şeklinde değil.

Üniversiteye gittiğim rotamda genelde 5. vites gereksiz oluyor ama ben çoğu zaman düşük devirde kullanıyordum, artık 4. vites'te gideceğim, aracı boğmak hem motor takozları hem de aksa binen yük açısından son derece gereksiz.

TSIDSG

Panpa
10 Eyl 2016
2,399
9,449
4,970
İstanbul
@BerkayT
hangi yeni nesil mikro motor 6 litre ile çekiyor? ancak uzun yolda o rakamları görürsünüz.

Konuya dönersek,
Dizel motorlar kullanıma bağlı olarak ekseriyetle tek kişi kullanımında ve özenle kullanımda uzun ömür faktörü olarak yansıyor, 300 bin km'ye ( sorun açmadan imkansız ama neyse ) gören bir güncel dizel ve benzinli motor düşünelim.
dizel motoru dağıttığınızda,
1- turbo revize
2- egr değişim ( veya temizlik )
3- enjektör değişim veya tamir
4- dpf temizlik veya değişim
ve tüm motor parçalarının detaylı şekilde temizlenmesi gereklidir.
benzinli motorda ise bu tarz gereksiz uğraşlara gerek kalmadan kısa süre içinde daha sağlıklı motorunuz olur.

kısacası mikro hacimli ( 2.0 a kadar ) dizel üniteler pekte mantıklı değil, dizel motor esasında sabit ve tam yükte kullanılan jeneratör veya gemi motorudur, binek araçlarda sevmiyoruz :)

GARAJ TV

Panpa
9 Eyl 2016
6,305
8,799
4,770
@BerkayT
hangi yeni nesil mikro motor 6 litre ile çekiyor? ancak uzun yolda o rakamları görürsünüz
Edit: Foto şubat ayından kalma. Güncel foto bulamadım.
whatsapp-image-2018-03-17-at-11-00-51-jpeg.12006

Yalan söyleyecek halim yok. Arabanın 87000 km ortalaması 6 lt işte.

Son düzenleme:

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Turbo dizel arabanin 120 km hizda yaptigi yakit tuketimini , mpi benzinlide saate 90 km hizla elde etmek mumkun. Sadece 30 km daha yavas surerek ekstra bakim maliyetleri ve ilk alista ekstra odenen binlerce liradan kurtuluyorsun. Ekonomi isteyen yavaş sursun.

Sari

Profesör
2 Ocak 2018
951
1,428
2,020
Edirne
Marka
Opel
@BerkayT
hangi yeni nesil mikro motor 6 litre ile çekiyor? ancak uzun yolda o rakamları görürsünüz.

Konuya dönersek,
Dizel motorlar kullanıma bağlı olarak ekseriyetle tek kişi kullanımında ve özenle kullanımda uzun ömür faktörü olarak yansıyor, 300 bin km'ye ( sorun açmadan imkansız ama neyse ) gören bir güncel dizel ve benzinli motor düşünelim.
dizel motoru dağıttığınızda,
1- turbo revize
2- egr değişim ( veya temizlik )
3- enjektör değişim veya tamir
4- dpf temizlik veya değişim
ve tüm motor parçalarının detaylı şekilde temizlenmesi gereklidir.
benzinli motorda ise bu tarz gereksiz uğraşlara gerek kalmadan kısa süre içinde daha sağlıklı motorunuz olur.

kısacası mikro hacimli ( 2.0 a kadar ) dizel üniteler pekte mantıklı değil, dizel motor esasında sabit ve tam yükte kullanılan jeneratör veya gemi motorudur, binek araçlarda sevmiyoruz :)
3 ve 4 koydugun kurala katılmıyorum knk ben dagıtsam direk egr dpf iptal gezerim ehehehe ama bu ihtimal zor çünkü cdti dağıtmak kolay değil ama yakında kol çıkarırsam şaşırma falan klasldflkaskdlfa :p

GARAJ TV

Panpa
9 Eyl 2016
6,305
8,799
4,770
Turbo dizel arabanin 120 km hizda yaptigi yakit tuketimini , mpi benzinlide saate 90 km hizla elde etmek mumkun. Sadece 30 km daha yavas surerek ekstra bakim maliyetleri ve ilk alista ekstra odenen binlerce liradan kurtuluyorsun. Ekonomi isteyen yavaş sursun.

Dizeli 90 la sürünce yakıt tüketimi daha düşmeyecek mi oradan kurtarsak olmaz mı

Sari

Profesör
2 Ocak 2018
951
1,428
2,020
Edirne
Marka
Opel
Ayrıca yeni nesil benzinli motorlardan dolayı şehiriçi dizelin pek avantajı kalmıyor arkadaşlar, 1.3 cdti ile de aynı km gidiyorum 1.2tsi ile de. Uzun yolda okey çok iyi ama şehiriçi yapan birisi kesinlikle turbo benzinli almalı bana göre.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım