AÇIK Egea DPF iptali sonrası yaşanan sorunlar

keremkarakaya

Kerem Karakaya
Profesör
8 Eyl 2016
107
57
1,035
İstanbul
Marka
Opel
Merhaba iyi forumlar.
120.000KM'de bulunan 2021 model 1.3 dizel Egea aracımın partikül filtresini bayramdan önce iptal ettirdim. Şehir içi yoğun trafik kullanımımdan sebep 120.000KM boyunca 10 defa partikülü temizlettim ve rejenarasyon uyarılarından sebep oluşan devirsizlikten artık yoruldum. Daha fazla dayanamadığım için iptal ettirdiğim aracımda şuan çiğ yakıt kokusu ve kara duman sorunu yaşıyorum. Devirli/devirsiz fark etmeksizin araç sürekli çiğ yakıt ve kara duman atıyor. Bu normal bir durum mu yoksa anormal bir durum mu? Başka marka araçlarda iptal ettirip kullanan arkadaşlarda böyle bir sorun olmadığını fark ettim. İptal ettirenler varsa yardımcı olabilirler mi bana?

DuzboruDownpipe

Reis
Destekçi
Beta Programı
9 Eyl 2016
7,641
18,455
5,020
Kocaeli
Marka
Volkswagen
1.3 Multijet konusunda deneyimli yazılımcılarla görüşmenizi tavsiye ederim. Bana araca yeniden harita yazılması gerekiyor gibi geldi. 23 bin km euro4 emisyonlu (sadece egr var dpf yok) 1.3 multijet kullandım araba neredeyse hiçbir koşulda duman atmıyordu. Dumanın direkt olarak partikülle alakası yok. Katalizör hala aracın üstündeyse o kadar çiğ mazot kokusu da gelmemesi lazım gibi geliyor bana.

Son düzenleme:

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,107
4
5,092
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
Aracınızın bence de haritasında sıkıntı var, zaten bu sıkıntıdan dolayı DPF sürekli doluyordu muhtemelen siz de iptal ettirince artık dumanı tutacak bir parça olmadığı için sorunun farkına vardınız.

keremkarakaya

Kerem Karakaya
Profesör
8 Eyl 2016
107
57
1,035
İstanbul
Marka
Opel
1.3 Multijet konusunda deneyimli yazılımcılarla görüşmenizi tavsiye ederim. Bana araca yeniden harita yazılması gerekiyor gibi geldi. 23 bin km euro4 emisyonlu (sadece egr var dpf yok) 1.3 multijet kullandım araba neredeyse hiçbir koşulda duman atmıyordu. Dumanın direkt olarak partikülle alakası yok. Katalizör hala aracın üstündeyse o kadar çiğ mazot kokusu da gelmemesi lazım gibi geliyor bana.
Aracınızın bence de haritasında sıkıntı var, zaten bu sıkıntıdan dolayı DPF sürekli doluyordu muhtemelen siz de iptal ettirince artık dumanı tutacak bir parça olmadığı için sorunun farkına vardınız.

Haritadan kastınız tam olarak nedir peki?

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,826
3
9,805
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Araba E6 egea :D ecu 9DF falan sanırım , kim yaptı hangi firma diye merak ediyorum :D İlk çalıştırmada arabada devirde oynama var mı soğuk çalıştırmada yada al-ver yapıyor mu , adblue iptal mi , bir çok soru var detay lazım . geçmiş olsun. Duman atması çak geç yazılımdan kaynaklıdır yüklenilen harita hazır pakettir üzerinde stg1 vardır size de hediye gibi olmuştur :D

keremkarakaya

Kerem Karakaya
Profesör
8 Eyl 2016
107
57
1,035
İstanbul
Marka
Opel
Araba E6 egea :D ecu 9DF falan sanırım , kim yaptı hangi firma diye merak ediyorum :D İlk çalıştırmada arabada devirde oynama var mı soğuk çalıştırmada yada al-ver yapıyor mu , adblue iptal mi , bir çok soru var detay lazım . geçmiş olsun. Duman atması çak geç yazılımdan kaynaklıdır yüklenilen harita hazır pakettir üzerinde stg1 vardır size de hediye gibi olmuştur :D
İlk çalıştırmada devir dalgalanması yok, motor al-ver yapmıyor.
Adblue iptal edilmiş bu nedenle Start&Stop çalışmıyor.
Ben de sizin gibi çak geç hazır yazılım attıklarını düşünüyorum.
Bu işlemden sonra aracın çekiş gücü ve hızlanmasında artı bir durum mevcut ancak top speed değişti. Önceden düz yolda 200'e dayanan ibre artık 185'de falan takılı kalıyor. Yokuş aşağı 220 gördüğüm yerde geçen gün 207'yi geçemedim.

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,826
3
9,805
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
İlk çalıştırmada devir dalgalanması yok, motor al-ver yapmıyor.
Adblue iptal edilmiş bu nedenle Start&Stop çalışmıyor.
Ben de sizin gibi çak geç hazır yazılım attıklarını düşünüyorum.
Bu işlemden sonra aracın çekiş gücü ve hızlanmasında artı bir durum mevcut ancak top speed değişti. Önceden düz yolda 200'e dayanan ibre artık 185'de falan takılı kalıyor. Yokuş aşağı 220 gördüğüm yerde geçen gün 207'yi geçemedim.
Adblue iptali start-stop etkilemez , e6 fca grubu adblue iptalinden sonra al-ver yapabiliyor özellikle EEV motorları , yüksek ihtimalle hazır dosya kullanıldı ama sizin aracın ecu haritalandırmasında bir problem oluştu diye düşünüyorum , kaldı ki dpf-egr iptal etmek en basit şey :D geçmiş olsun yapılan işlemi hangi firma yaptıysa iletişime geçip düzelttirin :)

keremkarakaya

Kerem Karakaya
Profesör
8 Eyl 2016
107
57
1,035
İstanbul
Marka
Opel
Adblue iptali start-stop etkilemez , e6 fca grubu adblue iptalinden sonra al-ver yapabiliyor özellikle EEV motorları , yüksek ihtimalle hazır dosya kullanıldı ama sizin aracın ecu haritalandırmasında bir problem oluştu diye düşünüyorum , kaldı ki dpf-egr iptal etmek en basit şey :D geçmiş olsun yapılan işlemi hangi firma yaptıysa iletişime geçip düzelttirin :)
Bugün gittim. İki defa araca uygun yeniden yazılım düzenlendi ve 4 saatlik toplam sürüşte 1 kere start&stop devreye girdi (4-5 saniye falan devrede kaldı).
Toplam sürüş boyunca çiğ yakıt kokusu hiç azalmadı. Egzoz sıcaklığı yüksek ve sanki araç rejenarasyon yapıyor gibi çalışıyor.
Kafayı yemek üzereyim.

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,826
3
9,805
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Bugün gittim. İki defa araca uygun yeniden yazılım düzenlendi ve 4 saatlik toplam sürüşte 1 kere start&stop devreye girdi (4-5 saniye falan devrede kaldı).
Toplam sürüş boyunca çiğ yakıt kokusu hiç azalmadı. Egzoz sıcaklığı yüksek ve sanki araç rejenarasyon yapıyor gibi çalışıyor.
Kafayı yemek üzereyim.
Duman atıyorsa jenerasyonda kalmış olabilir araç beyaz duman kollayın araçta özellikle ilk çalıştırmada ve motor ideal sıcaklığa gelince olabiliyor , start-stop bir çok sebebe bağlı çalışıp çalışmamak konusunda kendisi karar veriyor ama ekranda iptal yazıyorsa o problem zaten yada tuşun ışığı yanıyorsa... E6 motor kurcalamak her kişinin haddi değil arada böyle araçlar çıkıyor yakın olsaydık kesinlikle yardım ederdim ama maalesef mesafeler... Geçmiş olsun.

keremkarakaya

Kerem Karakaya
Profesör
8 Eyl 2016
107
57
1,035
İstanbul
Marka
Opel
Duman atıyorsa jenerasyonda kalmış olabilir araç beyaz duman kollayın araçta özellikle ilk çalıştırmada ve motor ideal sıcaklığa gelince olabiliyor , start-stop bir çok sebebe bağlı çalışıp çalışmamak konusunda kendisi karar veriyor ama ekranda iptal yazıyorsa o problem zaten yada tuşun ışığı yanıyorsa... E6 motor kurcalamak her kişinin haddi değil arada böyle araçlar çıkıyor yakın olsaydık kesinlikle yardım ederdim ama maalesef mesafeler... Geçmiş olsun.
Beyaz duman hiç yok. Hep siyah duman.
E6 motorla ilgili Hakan Egzoz Ikitelli'yi onerdiler. Yarin oraya gidip gorusecegim. Umarim yeniden yazilim icin ekstra cok maliyet olusmaz. Diger yere zaten 3.000₺ bayıldım.
Desteklerin icin cok tesekkur ederim.

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,826
3
9,805
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Beyaz duman hiç yok. Hep siyah duman.
E6 motorla ilgili Hakan Egzoz Ikitelli'yi onerdiler. Yarin oraya gidip gorusecegim. Umarim yeniden yazilim icin ekstra cok maliyet olusmaz. Diger yere zaten 3.000₺ bayıldım.
Desteklerin icin cok tesekkur ederim.
Gidip şikayetinizi belirtin çözemiyorlarsa sizden aldıkları dosyayı yüklesinler paranızı geri alın boşa para vermeyin yoksa bu işin sonu yok , kaldı ki önce test edip sonra sizden para almaları lazım yapmamışlar.

DellNDB

@
Asfalt Kurutucu
24 Kas 2023
65
106
585
İstanbul
Marka
Renault
İşte siz böyle dediğiniz için millette 10000 kmde 10 litre Add blue 150 tl vermekten kaçınmak için iptal ediyor. Sonrada dpf tıkandı diye üzülüyor.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım