KAPALI Ekspertizsiz Satış ve Klasik Problemler

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

sin

Asfalt Kurutucu
27 Eyl 2016
10
8
595
Merhabalar.
Mart 2017'de Citroen C4 sedan bir otomobil satın aldık. 32000TL karşılığı aldık. Almaya babam gitti. Ekspertizlerin para tuzağı olduğunu düşünüp hiçbir yere göstermeden almış arabayı. 3 yıldır kullanıyorduk ama ilginç bir şekilde ön ve arka tampon çizgileri yamuk yumuktu ve tutarsız hasar kaydı çıkıyordu. herkesin söylediği sol arka kapı boyalı lafıydı. Almadan önce yapılacak en basit şeyi yapmadık; arabanın plakasını google'da aratmadık. 2020'de bakasım geldi ve medyaya düşmüş bir kazası olduğunu görmüş olduk. Sol arkadan ambulans çarmış arabaya. Yerel basında da, trt'de de anadolu ajansında da haberi var arabanın. Yan airbag'leri patlamış. Yaptırdığım ekspertiz sonrası sol arka koltuğun altından bagajın ortasına kadar olan kısmın kesilip eklendiğini öğrendim. Ekspertiz airbag'lere bakmıyordu ama aldığımız adamı düşünürsek orda şuan airbag olduğunu hiç sanmıyorum.
Sizce ne yapılmalı?
Ben arabadan hala memnunum. Makul bir tüketimi var. İç hacmi geniş. Çok güzel yol tutuşu var. Ben baya da para harcadım üzerine. Beyni arıza yaptı değiştirdim. Baskı balata volant değiştirdim, 4 lastiği değiştirdim, turbo ve enjektör revizyonu yaptırdım. Bir sorunu yok aslında. Satıp kar etme niyetimde yok ama yasal olarak yapabileceğim ne var onu bilmek istiyorum.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,105
45,654
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
O araca öyle binilmez. Kesilip eklenen yerler zaman içinde pas v.b sebeplerden kaynak yerlerinden kopabilir. Muhtemelen şasisi de zarar görmüştür. Aracın haber kayıtlarında, siz almadan evvel bu tarz bir kazaya karıştığı ispatlı ise size satanla anlaşıp aracı geri verip paranızı geri alın. Kabul etmiyorsa da o haber kayıtlarıyla ve ekspertiz raporuyla mahkemeye verir rahatça alırsınız paranızı. Yaptığınız masrafları da tazminatla alırsınız. İşini bilen bir avukata gidin yeter. Aracı o kadar çok seviyorsanız da daha temiz örnekleri illa ki vardır. Onlara bakarsınız. Ama o araca öyle binmeyin lütfen.

Son düzenleme:

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,824
26,080
5,720
Ankara
Marka
Skoda
2017 yılında ödediğiniz para mı daha fazla şuan bu durumları belirterek satsanız alacağınız para mı? Zarar etmemek için dava açıp aracın parası + tazminat almanız lazım muhtemelen

At

Takipçi
Beta Programı
29 Eki 2016
6,487
16,238
5,020
Antalya
Marka
Aston Martin
İşçiliği iyiyse ve airbag kontrolü de yapılırsa binmeye devam edilir yapacak bir şey yok malesef. İyi kötü bir ekspertize sokun arabaları.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,105
45,654
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Kusura bakmayın beyler ama bu araca bu şekilde böyle olduğunu bilerek binmek, aracı bu haliyle satanların ' her hasarı olan aracı fark etmeksizin satarım, para kazanırım. Baksana millet alıyor ve bir şey demiyor nasılsa.' diye düşünmesinden ve bu işe devam etmeye cesaret bulmasından başka işe yaramaz. Bu şekilde mağdur olduğunuzu düşündüğünüz, üstelik belgeleriyle bunu ispatlayıp tazminat bile alabilme hakkına sahip olma ihtimali varken, bu düzenbazlıktan para kazananlara hala bu fırsatı vermek niye ? Belki tek bir kişinin adımıyla bu işler düzelmez. Ama kabullenmek yerine haddini bildirmek daha doğru olandır diye düşünüyorum.

Adam gibi bir avukatla araca verilen parayı, harcanan parayı, dava masraflarını ve üstüne tazminatı alıp mağdur olmaktan avantajlı olmaya ve düzenbazlara haddini bildirmeye imkan varken böyle kullanmaya devam etmenin mantıklı olmadığını düşünüyorum. Alınacak parayla değil aynısından, daha iyisinden bile alınabilir zaten aracın.

Son düzenleme:

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Aldığınız tarihte tarafınıza verilmiş, aracın durumunu gösteren bir kağıt yoksa hiçbir şey yapamazsınız. Öyle bir belge aldıysanız, internette bulduğunuz kaza fotoğraflarını da (kazanın tarihi vs. kanıt niteliğinde olabilir) kullanıp yanıltıcı şekilde satıldığıyla ilgili yasal başvuruda bulunabilirsiniz.

Otto Çevrimi

Panpa
Destekçi
3 Eki 2016
1,621
1
5,104
4,070
Kocaeli
Marka
Alfa Romeo
Kusura bakmayın beyler ama bu araca bu şekilde böyle olduğunu bilerek binmek, aracı bu haliyle satanların ' her hasarı olan aracı fark etmeksizin satarım, para kazanırım. Baksana millet alıyor ve bir şey demiyor nasılsa.' diye düşünmesinden ve bu işe devam etmeye cesaret bulmasından başka işe yaramaz. Bu şekilde mağdur olduğunuzu düşündüğünüz, üstelik belgeleriyle bunu ispatlayıp tazminat bile alabilme hakkına sahip olma ihtimali varken, bu düzenbazlıktan para kazananlara hala bu fırsatı vermek niye ? Belki tek bir kişinin adımıyla bu işler düzelmez. Ama kabullenmek yerine haddini bildirmek daha doğru olandır diye düşünüyorum.

Adam gibi bir avukatla araca verilen parayı, harcanan parayı, dava masraflarını ve üstüne tazminatı alıp mağdur olmaktan avantajlı olma ve düzenbazlara haddini bildirme imkanı varken böyle kullanmaya devam etmenin mantıklı olmadığını düşünüyorum. Alınacak parayla değil aynısından, daha iyisinden bile alınabilir zaten aracın.
Araç alınırken tse onaylı bir ekspertizden geçmediyse, aracı satan vatandaş tek cümleyle sıyırır:

"Ben o kazadan sonra düzgün topladım. Benden sonra da kaza yapıp kendin topladın belki ? "

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,105
45,654
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Araç alınırken tse onaylı bir ekspertizden geçmediyse, aracı satan vatandaş tek cümleyle sıyırır:

"Ben o kazadan sonra düzgün topladım. Benden sonra da kaza yapıp kendin topladın belki ? "
O satın alan kişiyi bağlamaz. Misal 17 mart 2017'de aracı satın aldığını, satış işlemlerinin yapıldığını gösteren herhangi bir resmi belge elinde varsa, bu tarihten önce aracın kazaya karıştığı haber bilgilerinde ispatlıysa, araç sen satın almadan evvel kusuru saklanan yahut yalan beyanla sana satılmış demektir. Senin daha sonra o araçla herhangi bir kaza yapmış olman hiç bir şeyi değiştirmez. Araç, senin satın aldığın tarihten önce kaza yapıp ayıplı mal olarak sana satılmıştır. Sen bunun davasını açacaksın. Sonra yapılan kaza bu işi bağlamaz.

Son düzenleme:

Otto Çevrimi

Panpa
Destekçi
3 Eki 2016
1,621
1
5,104
4,070
Kocaeli
Marka
Alfa Romeo
O satın alan kişiyi bağlamaz. Misal 17 mart 2017'de aracı satın aldığını, satış işlemlerinin yapıldığını gösteren herhangi bir resmi belge elinde varsa, bu tarihten önce aracın kazaya karıştığı haber bilgilerinde ispatlıysa, araç sen satın almadan evvel kusuru saklanan yahut yalan beyanla sana satılmış demektir. Senin daha sonra o araçla herhangi bir kaza yapmış olman hiç bir şeyi değiştirmez. Araç, senin satın aldığın tarihten önce kaza yapıp ayıplı mal olarak sana satılmıştır. Sen bunun davasını açacaksın. Sonra yapılan kaza bu işi bağlamaz.
Ben de onu diyorum zaten. "Yalan beyanla sana satılmış" olayını hangi belgeyle ispatlayacaksınız ekspertiz vs rapor olmadan ?

Adam diyecek ki "Ben sana söylemiştim bu kazayı. Arabanın arkasını da ben kaynatmadım başka araçla. Belki benden sonra kaza yapıp topladın, beni ilgilendirmez."

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,105
45,654
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Ben de onu diyorum zaten. "Yalan beyanla sana satılmış" olayını hangi belgeyle ispatlayacaksınız ekspertiz vs rapor olmadan ?
İşi zorlaştıran kısım o zaten. Ama bu süreçte aracın o gün ki piyasa değeri, değerinde alınıp alınmadığı gibi bir çok kriter araştırılıyor. Aracın o gün ki piyasa değeri misal 33 bin liraysa, kimse bu derece hasarı olduğunu bildiği aracı 32 bin liraya almaz. Bu ve buna benzer çoğu kriter araştırılıyor bilirkişi eşliğinde. Evet, süreç uzuyor ama iyi ve işini bilen bir avukatla kazanma ihtimali de artıyor.

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan

Adam diyecek ki "Ben sana söylemiştim bu kazayı. Arabanın arkasını da ben kaynatmadım başka araçla. Belki benden sonra kaza yapıp topladın, beni ilgilendirmez."
Ekspertiz raporlarinin gecerlilik tarihi saatlerle sınırlı

sin

Asfalt Kurutucu
27 Eyl 2016
10
8
595

bunun gibi internette 10 küsür sitede çıkmış haber var. ekran görüntülerini de aldım. arabanın nerden hasar aldığı bu sitedeki fotoğrafta olmasa bile diğerlerinde çok net belli. burda sadece şu olabilir; satıcı derki "ben alırken söyledim burdan kazalı olduğunu, şasinin kesilip eklendiğini sende kabul edip aldın" ama arkadaşın dediği gibi o dönem ki kasko değeri 33.500tl idi ben 32.000tl'ye almışım. Böyle kusurlu bir arabanın bu kadar az farkla satılması imkansız. Bendeyken de bir kazası olmadı. Araba'nın ekspertizde çıkan tüm kusurları bariz bir şekilde haberleri çıkan kazadan.

araba kazaya karıştığı an ki sürücüsü arabanın 2 eski sahibi diye tahmin ediyorum. Yakup Çıtak isimli sürücü arabayla bu kazayı yapınca muhtemelen yalovadaki bir galeriye veriyor ordan da benim aldığım kişiye geçiyor araba. 1 sene sonra da o kişi bana satıyor aracı. Galeri araba kusursuz diyor. Eski sahibi bendeyken öyle bişey olmadı diyor. Çok uzun ve yorucu bir süreç olduğu için ben henüz eski sahiplerine bulduğum haberleri göndermedim. Araba tekrar tekrar el değiştirdiği için ne gibi problemler olur onu kestiremiyorum ama dava açarsam mutlaka arabanın değeri artı tazminat alırım diye düşünüyorum.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,105
45,654
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
o dönem ki kasko değeri 33.500tl idi ben 32.000tl'ye almışım. Böyle kusurlu bir arabanın bu kadar az farkla satılması imkansız.
satıcı derki "ben alırken söyledim burdan kazalı olduğunu, şasinin kesilip eklendiğini sende kabul edip aldın"
Airbag'ler patlak, alt kısmı kesilip kaynak görmüş, emin olmamakla beraber darbe aldığı bölgede ki şasinin de işlem görmüş olması yüksek ihtimal olan ve perte yakın hasarı olan bir aracın güncel değeri 33.500 iken 32.000 liraya satan satıcının ' ben söyledim. Öyle aldı ' demesine hiç kimse inanmaz. Normal piyasada, hasarı açıkça belli edilen 33.500'lük aracın o hasarla yarıya kadar fiyatının düşmesi gerekirdi. Bu zaten başlı başına sizin için satıcının sakladığının yahut yalan söylediğinin bir delilidir. Dava sırasında buna benzer başka konular da araştırılıyor zaten.

Bu süreç insanı biraz yorar. Lakin böyle binmeye devam ettiğiniz sürece güvenliğinizden ödün vermiş olacaksınız. Buna ek olarak kazanın getirdiği yıpranmışlıkla aracın ileride açması muhtemelen arızaların masraflarıyla karşılaşacağınız gibi satmak istediğiniz zaman geldiğinde pul parasına gidecektir o otomobil. Yani zararınız maddi açıdan çok yüksek olur. Yerinizde olsam bu konuyu eş dosttan yahut güvendiğiniz bir yerden tavsiyeyle bir avukata danışır, neler yapılabileceğinin kesin fikirlerini alırdım.

alfhonso

Hakan BIÇAK
Eski İnfazcı, Yeni Eğitici
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,617
1
64,386
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
çok şey talep edebilirsiniz ama satın aldıktan 3 sene sonra bunu öğrendiğinizi ispatlayamazsınız. Satın alırken noter satış sözleşmesinde bu hususlar belirtilmediği veya araç kusursuz olarak beyan edilip satın alındı denilmediği takdirde eski sahibinden hiç bir şey alamazsınız.

söyleyeceği tek şey yalan bile olsa ben kendisine söylemiştim, fiyatta anlaştık satın aldılar.

Ben güvendim ekspertiz yaptırmadım demek yine kurtarmaz.

Elinizde bilmeden aldığınıza dair kanıt yok delil yok hiç bir şey yok. Yine de bi avukatla görüşün olmadı, karşı tarafa bi ulaşsın görüşsün. siz değil ama, avukatınız :)

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,942
7
51,188
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Birkaç sebepten ötürü yargı sürecinde elinize hiçbir şey geçmez.
1- zaman aşımı. 3 yıldır neredeydin diye sorarlar
2- Satıcı beyanı. Yazılı olarak "ben sattığım aracımın şöyle şöyle kusursuz kazasız olduğunu garanti ediyorum, aksi çıkarsa sorumluluğu üstleneceğimi taahhüt ediyorum" şeklinde bir belgeniz yoksa -ki muhtemelen yoktur- satıcı der ki satarken söylemiştim, ekspertize bile sokmadan bilerek aldı, beni ilgilendirmez. Hiçbir şey yapamazsınız, eliniz kolunuz bağlanır.
3- Satıcı iftirası. Yukarıda arkadaşların dediği gibi adam der ki ben bu kazadan airbag'ler vs.ler dahil tertemiz toplayıp verdim, benden sonra kaza yapılmış, her yeri dağılmış, bize yıkmaya çalışıyor. Hem iftiraya uğrarsınız, hem siniriniz bozulur, hem de maddi kayıp yaşarsınız

Bence aracı seviyorsanız, emniyet kemerlerini ve airbag'lerini elden geçirip binmeye devam edin.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım