F20 Antifiriz Değişimi Hk.

emre344

Elit Apaçi
25 Ara 2016
110
35
995
İstanbul
Marka
BMW
merhaba arkadaşlar,

aracımda soğutma suyu eksilmişti. özel servis fosfor atıp çeşme suyu ekledi. kaçağı görmek için. ama araçta kaçak yok. çeşme suyu ile eksiği koyması pas yapar diye komple değiştirmek istiyorum. acaba yetkili servis dışında yaptırmam sıkıntı olur mu? 2015 F20 1 serisi aracım

BavarianEngineer

Alperen Ç.
Panpa
30 Nis 2018
456
1,064
2,695
Ankara
Marka
BMW
Zaten yetkili servis dışında işlem yaptırmışsınız. Bundan sonra da komple dışarıda değişim yaptırabilirsiniz. Ben Shell'in mavi ve konsantre ürününü saf su ile ekleyerek kullanıyorum. Sizde ürünleri temin edip özel bir serviste değişimi yaptırabilirsiniz.

Dikkat edeceğiniz noktalar mavi renkli kaliteli markaların konsantre antifrizlerini ve saf suyu kendiniz temin etmeniz. Ve tabi ki bu ürünleri kullanarak değişimi yaptırmanız.

Sanıyorum 6,7 litre soğutma suyu hazneniz mevcut. 3 litre konsantre antifriz 4 litre de saf su alırsanız işinizi görecektir.

emre344

Elit Apaçi
25 Ara 2016
110
35
995
İstanbul
Marka
BMW
Motor havası alınması gerek 3-4 saatlik bir işlem diyince Borusan, açıkçası dışarıda yaptırmak gözümü korkuttu o yüzden.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,233
45,838
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Kaç litre musluk suyu koyulduğu önemli. Az miktarda ise göz ardı edilebilir. Ama miktar fazlaysa içinizin rahat etmesi açısından yine de değiştirebilirsiniz. Antifirizi musluk suyuyla koyan o özel servise de bir daha gitmeyin derim. Musluk suyuyla yapılmaz o işler. Sistemdeki bütün sıvıyı boşaltıp yeniden doldurma işlemi yaptıracaksanız ve bildiğiniz bir özel servis yoksa yetkiliye gidin hiç uğraşmayın derim. Zaten 1 kere yapılacak bir işlem. Sonrasında eksildikçe siz ekleyeceksiniz. Soğutma suyu önemlidir. Tüm motor içinde, hortumlarda, kalorifer sisteminde hep bu su dolaşıyor. Dolayısıyla aracın önemli bir parçası olduğundan ve bir kere işlem yapılacağından yetkiliyi kullanabilirsiniz.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,233
45,838
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
1 litre kadar koyuldu neredeyse. Bir daha asla gitmeyeceğim zaten.
O zaman yetkiliye gidip tüm sistemi boşalttırıp tekrar doldurtun. Kafanız da rahat etsin. Dediğim gibi sürekli yapılan bir işlem değil zaten. Bu noktadan sonra arada bir siz de sıvı azalıyor mu diye kontrol edersiniz olur biter.

BavarianEngineer

Alperen Ç.
Panpa
30 Nis 2018
456
1,064
2,695
Ankara
Marka
BMW
Motor havası alınması gerek 3-4 saatlik bir işlem diyince Borusan, açıkçası dışarıda yaptırmak gözümü korkuttu o yüzden.

Çoğu araçta sistemdeki tüm sıvı değiştirildikten sonra hava alınması gerekir. Bazı nadir soğutma sistemlerinde gerekmiyor sadece. Hava alma işlemi de o kadar karmaşık bir işlem değil. BMW'lerde bu havaları alabilecek tapalar bulunur. Bir iki püf noktası var ancak bunu bilmeyen özel Bmw servisi de yoktur zaten. Dışarıda özel bir Bmw servisinde de bu işlemi ucuza yaptırabilirsiniz. Önemli olan kaliteli malzeme ve doğru uygulama. Öyle 3-4 saat sürecek bir işlem değil ama yetkili servis olunca bir şey diyemezsiniz.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım