KAPALI Fazla Yağ Seviyesi Problemi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Hyildiran

Hüsnü YILDIRAN
Senkromeççi
30 Nis 2020
6
0
60
35
Didim/aydin
Marka
Mitsubishi
Öncelikle herkese selam. Foruma yeni katıldım.

2009 model Mitsubishi L200 aracım var. 1 hafta kadar önce aracım seyir halindeyken egzozdan beyaz duman attı 3-4 saniye boyunca. Ustama gittiğimde yağ seviyesinin yüksek olduğunu söyledi. Servisi aradık. DPS temizliği yapılması gerektiğini bunuda sadece kendileri yapabildiğini üniversal temizleyicilerin işe yaramadığını söyledi. Yasaklardan dolayı şehir dışına çıkamadığımı söyleyip gelin yapın dedim. Önce tamam diyip sonra gelemiyoruz falan dediler. Çekiciye yükleyip yolladım aracı. Servis enjektörlerin arızalı olduğunu söyledi. Bunu nasıl tespit ettiklerini bilmiyorum çünkü motor kapağının üstündeki toz bile biz nasıl gönderdiysek öyle geldi. 11500 TL fiyat çıkardılar. Bütçem olmadığı için geri çağırdım aracı. Ustam söktü DPS i temizliğini yaptırdık burda. Hatta Castrol ün motor şampuanı ile motor iç temizliği yapıldı. Yağını filtresini değiştirdik. Tekrar kullanmaya başladığımda 50 km olmadan yine yağ seviyesi olması gerekenin yarım boy üzerindeydi ve viskositesi düşüktü. Çubuktan damlıyor.

Böyle bir sorunun sebebi ne olabilir?

Berkin

Reis
Yönetici
Admin
7 Eyl 2016
4,055
3
15,290
5,720
26
Istanbul
Marka
Honda
Mesaj yazdığınız konu çok eski olduğu için yeni bir konu açarak Sorunlar ve Çözümleri'ne taşıdım.

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,824
26,081
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Yağa su mu karışıyor aceba? Seviyesi artık viskozitesi düşüyor diyince aklıma bu geldi direkt. Su seviyesinde ve suyun kıvamında, renginde problem var mı aceba kontrol ettiniz mi?

Hyildiran

Hüsnü YILDIRAN
Senkromeççi
30 Nis 2020
6
0
60
35
Didim/aydin
Marka
Mitsubishi
Suyu kontrol etmedim. Ona da bir bakayım. Aracım Euro 4 motor diye biliyorum. Ama galiba DPF 2011 model ve üzeri yani Euro 5 modellerde varmış. Benimkinde DPF var. Kafam iyice karıştı.

DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
24 Mar 2017
9,898
2
24,175
5,320
İzmir
Marka
Toyota
Yanlış yağ ve yanlış miktarda yağ koymak motor içinde vortex oluşturabilir. Ama sorun onlardan ziyade enjektör gibi duruyor gerçekten.Evet anlayabilirler Obd de enjektörlerin hatalarından bazıları görülebiliyor

Hyildiran

Hüsnü YILDIRAN
Senkromeççi
30 Nis 2020
6
0
60
35
Didim/aydin
Marka
Mitsubishi
Daha 80binde aracım. Opet ve Shell den başka bir yerden yakıt almam. Yağını filtrelerini suyunu zamanında değiştiririm. Her yağ değişimindede (kimine göre zararlı ama) würth dizel enjektör temizleyici kullanırım. Bu mu zarar verdi acaba?

kenblock

Panpa
Beta Programı
24 Ocak 2017
5,267
1
9,392
4,970
kocaeli
Hocam motor iç temizleyici , yağa eklenenlerden mi ?
Eğer öyleyse motor 10 dakika çalıştıktan sonra yağı komple boşaltmak gerekiyordu .
Eklediğiniz iç temizleyici , yağ seviyesini yükseltmiş olabilir .
300ml civarı oluyor genelde .

Düzeltme : Yağ değismis , iptal :)

Son düzenleme:

nacker

Profesör
12 Ocak 2019
433
809
1,645
İstanbul
Yağa mazot karışıyor. Dedikleri gibi ya enjektör problemli, ya da DPF tıkalı olduğu için araç sürekli rejenere yapmaya çalıştığından mazota boğuyor silindirleri, bu da yağa karışıyor.
Bu şekilde kullanmayın, kalıcı aşınma meydana gelebilir yataklarda vs.

Hyildiran

Hüsnü YILDIRAN
Senkromeççi
30 Nis 2020
6
0
60
35
Didim/aydin
Marka
Mitsubishi
@kenblock evet yağa eklenenlerden. eski yağ ile yapılıyor zaten. 15 dkk çalıştırıp boşaltıp yeni yağı doldurduk.

@nacker aklıma şu geldi. DPF temizlendikten sonra aracın yazılımsal olarak ayarı yapılması falan gerekiyor olabilir mi? DPF temizlendi ama yazılımsal olarak birşey yapılmadı. O yüzdende araç fazla yakıt püskürtüyor olabilir mi?

Maganda

Profesör
Beta Programı
3 Şub 2020
1,457
3
1,414
2,470
İstanbul
Marka
Volkswagen
@kenblock evet yağa eklenenlerden. eski yağ ile yapılıyor zaten. 15 dkk çalıştırıp boşaltıp yeni yağı doldurduk.

@nacker aklıma şu geldi. DPF temizlendikten sonra aracın yazılımsal olarak ayarı yapılması falan gerekiyor olabilir mi? DPF temizlendi ama yazılımsal olarak birşey yapılmadı. O yüzdende araç fazla yakıt püskürtüyor olabilir mi?
Ben uzmanı değilim ama yazayım: benim bildiğim aracı kullandıkça ecu, sensorlerden gelen verilerle kendi kendini programlıyor zaten. Tekrar gerek olduğunu sanmıyorum ben

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım