KAPALI Focus II Turbo Sesi mi?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Mustafa Fidan

Senkromeççi
25 Eki 2019
19
5
70
30
BÜYÜKÇEKMECE
Marka
Ford
Arkadaşlar selamlar, rolantideyken ya da hareket halindeyken gaza bastığımda 2000 devri geçtiysem, devir düşerken arkadan böyle bir ses geliyor. Hani dönmeyi geç tamamlayan bir pervane sesi gibi ya da rüzgar. Motor soğukken bu ses gelmiyor.
Duman atma çekiçten düşüş söz konusu değil. Değerli yorumlarınızı bekliyorum. Video ektedir

FOCUS SES

Mustafa Fidan

Senkromeççi
25 Eki 2019
19
5
70
30
BÜYÜKÇEKMECE
Marka
Ford
Kurtulduk mu bilemiyorum, 1200-2000 devir civarı ara ara gaz kesiyor araba. yakıttan mı diye bugün biraz denedim ama devam ederse sanayi yolu göründü yine

Çok geçmiş olsun, benim sorunuma sürekli turbo deniyor ama ben başka bir sorun olduğunu düşünüyorum, çekişten düşme ya da duman atma yok mesela, şimdi şüphelendiğim yer triger ve rulman

VectroN

Profesör
Beta Programı
30 Mar 2018
63
70
1,010
İstanbul
Marka
Ford
Çok geçmiş olsun, benim sorunuma sürekli turbo deniyor ama ben başka bir sorun olduğunu düşünüyorum, çekişten düşme ya da duman atma yok mesela, şimdi şüphelendiğim yer triger ve rulman
V Kayışı ve elemanlarını elediğinize göre triger ve rulmandan başka aklıma bir şey gelmiyor inşallah ordadır sorun ve kısa zamanda saptarsınız. Turbo konusunda da çok dalavereler dönüyor çoğu usta elime koz geçsin de turboyu değiştireyim diyor, sıfır turbo diye revizeli turboyu veriyor, sağlam olan turbosunu değiştirdiği aracın turbosunu başkasına satıyor, turbo ciddi mesele :D

Mustafa Fidan

Senkromeççi
25 Eki 2019
19
5
70
30
BÜYÜKÇEKMECE
Marka
Ford
V Kayışı ve elemanlarını elediğinize göre triger ve rulmandan başka aklıma bir şey gelmiyor inşallah ordadır sorun ve kısa zamanda saptarsınız. Turbo konusunda da çok dalavereler dönüyor çoğu usta elime koz geçsin de turboyu değiştireyim diyor, sıfır turbo diye revizeli turboyu veriyor, sağlam olan turbosunu değiştirdiği aracın turbosunu başkasına satıyor, turbo ciddi mesele :D

O kadar haklısınız ki 😊 peki triger ve rulman nasıl tespit edilir yetkili servise gidip parasını verip tespit mi ettirmek lazım gelir ?

VectroN

Profesör
Beta Programı
30 Mar 2018
63
70
1,010
İstanbul
Marka
Ford
O kadar haklısınız ki 😊 peki triger ve rulman nasıl tespit edilir yetkili servise gidip parasını verip tespit mi ettirmek lazım gelir ?
Eğer kayış sıkıntılıysa görsel olarak incelendiğinde anlaşılabilir ve üstüne su döküldüğünde çıkan ses kesiliyorsa kayışta sorun vardır, ama gaz verilip bırakıldığında ses olduğundan büyük ihtimal rulmanlarda sorun. Rulmanlarda da elle oynama var mı bakılır, görsel olarak hasar vs. var mı bakılır, triger setinin kaç kilometre önce değiştiği de önemli.
Ayrıca bir ihtimal olarak volantta da sıkıntı olabilir yakın zamanda taşlama oldu mu, baskı balata değişimi oldu mu ya da kaç kilometre oldu vs. faktörlere göre hasarlı olabilir.

Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,278
3,896
4,070
İstanbul
Marka
Ford
Eğer kayış sıkıntılıysa görsel olarak incelendiğinde anlaşılabilir ve üstüne su döküldüğünde çıkan ses kesiliyorsa kayışta sorun vardır, ama gaz verilip bırakıldığında ses olduğundan büyük ihtimal rulmanlarda sorun. Rulmanlarda da elle oynama var mı bakılır, görsel olarak hasar vs. var mı bakılır, triger setinin kaç kilometre önce değiştiği de önemli.
Ayrıca bir ihtimal olarak volantta da sıkıntı olabilir yakın zamanda taşlama oldu mu, baskı balata değişimi oldu mu ya da kaç kilometre oldu vs. faktörlere göre hasarlı olabilir.
Bizim volanlar hareketli olduğu için taşlama yapılmıyor ancak değişimi mümkün..

Mustafa Fidan

Senkromeççi
25 Eki 2019
19
5
70
30
BÜYÜKÇEKMECE
Marka
Ford
turbo sesi değil ondan eminim ama sesin asıl kaynağını ancak canlı ve kaput açık dikkatli dinleyerek algılayabiliriz gibi. Gazdan çektikten sonra geldiği için veya daha çok duyulduğu için de olabilir, Berker abinin dediği gibi kasnaklar olabilir. turbo sesi olsa gaza basarken yoğun bir ıslık gelirdi ve motor soğukken daha fazla ıslık çalardı.
Krank rulmanı filan mı acaba :/
Başka ustaların da görüşünü alın derim.
Bu başlığı okudum ertesi gün yolda giderken turbo emiş hortumum patladı. :)
Alakası yok hocam bildiğiniz lastik gibi patladı benimki :) önce lastik zannettim ama sonra anladım hortum olduğunu.
Bizim volanlar hareketli olduğu için taşlama yapılmıyor ancak değişimi mümkün..

Son durum budur arkadaşlar cumartesi itibariyle de kara duman atmaya başladı.

Munferit

Panpa
Destekçi
Beta Programı
21 Eyl 2018
1,724
6,779
4,070
Kocaeli
Marka
Volkswagen
Son durum budur arkadaşlar cumartesi itibariyle de kara duman atmaya başladı.

İlk mesajınızda verdiğiniz bilgiler ve videoyla 5 kez izlesem, 5 kez şarj dinamosu derdim bende. Arkadaşların teşhisinde bir sorun yoktu bana göre :)
Bu açıdan çekseydiniz videoyu, gaz verirkende o sesin geldiği duyulsa çok yüksek ihtimalle yine herkes turbo diyecekti.

Sonuç itibariyle sorununuzun turbodan olduğu açık. Geçmiş olsun.

Reddington

Panpa
15 Eki 2016
1,808
1
4,131
3,770
İstanbul
Marka
MINI
evet sanırım değişecek komple revizyonlu turboydu, usta revizyonun aracı kabul etmediğini söyledi

usta revizyonu araca uygun yapmamış olmasın :) maalesef revizyonlu turbolar dikiş tutturamıyor ya da tutturana kadar uğraştırıyor. Revize yapılacak ise bu hibrit ve turbo upgrade işleri ile uğraşan, adını duyurmuş turboculara gitmek daha mantıklı.

Onemanband

Fatih
Panpa
8 Eyl 2016
1,133
1
3,133
3,770
İstanbul
Marka
Skoda
evet sanırım değişecek komple revizyonlu turboydu, usta revizyonun aracı kabul etmediğini söyledi
Geçmiş olsun hocam, benim de gözüm turboda bu son hortum patlamasından sonra. 175bin km patlamayan hortum bana denk geldiyse turbo da her an sürpriz yapabilir :) bu yüzden yapılan işlemler ve maliyetleri hakkında bilgi verirseniz sevinirim, beni de aydınlatmış olursunuz.

Mustafa Fidan

Senkromeççi
25 Eki 2019
19
5
70
30
BÜYÜKÇEKMECE
Marka
Ford
Geçmiş olsun hocam, benim de gözüm turboda bu son hortum patlamasından sonra. 175bin km patlamayan hortum bana denk geldiyse turbo da her an sürpriz yapabilir :) bu yüzden yapılan işlemler ve maliyetleri hakkında bilgi verirseniz sevinirim, beni de aydınlatmış olursunuz.

Tabii ki işlem cumartesi yapılacak kalem kalem bilgi veririm

Mustafa Fidan

Senkromeççi
25 Eki 2019
19
5
70
30
BÜYÜKÇEKMECE
Marka
Ford

Merhabalar tekrar cumartesi günü işlem yapıldı. Ses kesinlikle turbodandı, sıfır turbo takıldı arkadan gelen o rahatsız edici ses yok oldu. fakat aracımda başka bir ses daha var çalışırken ufak bir rüzgar sesi gibi, çok rahatsız edici boyutta değil. Ama turboyla alakalı kısmı turbo değiştikten sonra tamamıyla çözüldü 1750TL maliyetle

Onemanband

Fatih
Panpa
8 Eyl 2016
1,133
1
3,133
3,770
İstanbul
Marka
Skoda
Merhabalar tekrar cumartesi günü işlem yapıldı. Ses kesinlikle turbodandı, sıfır turbo takıldı arkadan gelen o rahatsız edici ses yok oldu. fakat aracımda başka bir ses daha var çalışırken ufak bir rüzgar sesi gibi, çok rahatsız edici boyutta değil. Ama turboyla alakalı kısmı turbo değiştikten sonra tamamıyla çözüldü 1750TL maliyetle

Teşekkürler hocam bilgi için. Benim de turbo gidici bugün iyice belli etmeye başladı. iyice kulak kabarttım sizinki gibi bir ses alıyorum. ara ara gaz keser gibi çekişten düşüyor araba, çok kısa süre ara ara yapıyor. yaptığı zamanlar devir sabit. yakıttan mı diye birkaç farklı istasyon denedim ama değil, iyice kanaatim kesinleşti turbodan. hadi hayırlı olsun :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım