KAPALI Ford Fiesta 1.25 Trend

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

dreamer

Profesör
Beta Programı
8 Eyl 2016
610
695
1,770
a
Marka
Yok
Merhaba arkadaşlar ilk defa benzinli manuel araç kullanıyorum. Bir türlü Ford Fiesta'nın vites geçişlerine alışamadım. Araba sollamalarda ve yokuşlarda üzüyor beni hele klima açınca isteksiz yürüyor. Düz yol şehir içinde sıkıntı yok da şehirlerarası daha çok kullanıyorum ben. 1.25 motor hakkında beni bilgilendirirseniz sevinirim.

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Merhaba arkadaşlar ilk defa benzinli manuel araç kullanıyorum. Bir türlü Ford Fiesta'nın vites geçişlerine alışamadım. Araba sollamalarda ve yokuşlarda üzüyor beni hele klima açınca isteksiz yürüyor. Düz yol şehir içinde sıkıntı yok da şehirlerarası daha çok kullanıyorum ben. 1.25 motor hakkında beni bilgilendirirseniz sevinirim.
Motor özelinde bilgim yok ancak atmosferik motorlarda devir çevirmekten çekinmeyin.

kubilayevis

Profesör
Yayın Yönetmeni
7 Eyl 2016
378
699
1,895
İstanbul
Motor Ford'un uzun yıllardır sorunsuz kullandığı bir motordur. Ben yarım güne yaklaşık kullanmıştım kiralık. Yokuşlarda çok üzen bir motor değildi. Daha önceleri ne kullandığını bilemem ancak dizel araçlardaki gibi yokuşta az da olsa bi ivmelenme bu motorda pek göremezsin. Sabit hızı sonuna kadar taşır, tam bir şehiriçi makinasıdır. Yakıtı üzer, lpg ile uyumludur.

dreamer

Profesör
Beta Programı
8 Eyl 2016
610
695
1,770
a
Marka
Yok
Daha önce Golf 1.2 tsi dsg kullanıyordum. Sanırım vites değiştirmek için devirin 4'ü geçmesi gerekiyor. Çok mu bağırıyor motor yoksa bana mı öyle geliyor?

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,205
45,795
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Uzun yolda yürüsün istediğin vakit muhakkak devir çevirmek zorundasın, yokuş gördüğün zaman tırmanmaya başlamadan vites küçültüp hızını alıp o şekilde yokuşa başlamalısın. Ani hızlanma, ani sollama v.b şeyleri bu araçta bulamazsın. Gitsin istediğinde ciddi ciddi devir çevirmen lazım dolu dolu. Hiç uzun yola göre bir alet değil, şile yokuşlarında arabada 3 kişi 70-80'i geçemediğimi bilirim.

dreamer

Profesör
Beta Programı
8 Eyl 2016
610
695
1,770
a
Marka
Yok
Yakıt tüketimi 6.7 görünüyor çok mu az mı acaba ?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Daha önce Golf 1.2 tsi dsg kullanıyordum. Sanırım vites değiştirmek için devirin 4'ü geçmesi gerekiyor. Çok mu bağırıyor motor yoksa bana mı öyle geliyor?

Arabanın karakterine göre değişir. Bence 4 bin devir normalde değişim için fazla. 133 corolla'da normalde 3 binde değiştiriyorum ama yokuşta devir çevirerek çıkıyorum, bayılma vs. durumu olmuyor. Tabi arabanın, motorun durumu-karakteri, bahsettiğimiz yokuşların farkı falan hepsi belirleyici şeyler. Ben ekran başında ne yazsam sizin kullandığınız yerde deneyerek öğrenmeniz gibi olmaz.

dreamer

Profesör
Beta Programı
8 Eyl 2016
610
695
1,770
a
Marka
Yok
Bana da çok fazla gibi geliyor araba bağırdıkça bağırıyor ama daha altında da vites atınca tıkanıyor araç. Bu arada bütün bu bahsettiğim şehiriçinde değil şehiriçi kullanımda sıkıntı yok. Virajlarda da iyi yol tutuyor. Sollama yapmaya cesaret edilmiyor . Neyse sanırım dediğiniz gibi süre süre alışacağız.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
@dreamer performanstan ne beklediğiniz önemli bir de daha önce küçük hacimli atmosferik kullanmadıysanız alışmanız zor gelebilir.Yokuşta ya da hızlanmak istediğiniz zaman vites küçültüp maksimum tork değerlerinde gezerek hızlanmanız hem yakıt tüketimi için hem de hızlanma performansı için çok faydalı olur.Bana sorarsanız 6.7l/100km atmosferik bir Ford motoru için mükemmel bir değer.Aracınızın maksimum tork ve güç/devir bandını aşağıda veriyorum.Hızlanmak ya da yokuş çıkmak istediğiniz zaman maksimum güç devrini kullanmanıza gerek yok sadece maksimum tork bandında tutarsanız Fiesta gibi küçük hafif B segment bir araçta kesinlikle tatmin olursunuz.Aşağıdaki eğriye bakarak 3500-4500 rpm arası dolaştığınız zaman tatmin olursunuz ama abartırsanız da yakıt tüketimini handikap olarak belleyin derim.
wykres_power.php

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,020
7
51,352
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Küçük hacimli atmosferik motorlu bir arabayı daha önce kullanmadıysanız alışması zaman alabiliyor. Yadırgamanız çok normal. Bu tarz arabalarda iç mekanda en çok aşınan buton klima butonudur :D ani hızlanmalardan önce NOS verir gibi bir havayla klimayı kapatmak gerekebiliyor :) Bir de motoru yeri geldiğinde devir kesiciye kadar çevirmek gerekebiliyor. Özellikle 3. vitesten itibaren böyle bir ihtiyaç duyabilirsiniz, hatta 130-140 gibi hızlara kadar 3.viteste hızlanma gibi senaryolar yaşayabilirsiniz. Yakıt tüketimi sırf bu nedenle şehirler arası uzun yol kullanımında yokuşlu güzergahlarda tatmin edici olamayabilir. Ama düz yolda sakin, hızlanma-sollama işlerine pek bulaşmadan 5-5,5 lt'lerde ortalama tüketim yakalayabilirsiniz. 1.4 motoruna göre tüketim avantajı ancak şehir içi kullanımlarında ve sakin uzun yol sürüşlerinde öne çıkar.
Yüksek torklu turbo motorlara alışkınsanız bu kadar devir çevirince motor patlayacakmış gibi tedirginlik duyabilirsiniz, çok normaldir. :) Ama eğer motorun bakımları yerindeyse hiçbir şey olmaz, içiniz rahat olsun. Ayağınızı korkak alıştırmayıp zamanla motorun doğru devirlerini de tanırsanız arabanız sandığınız kadar hantal olmaktan çıkacaktır :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım