Ford Focus 1.6 TDCI 2010

Kutay Altunordu

Profesör
8 Eyl 2016
78
72
1,060
İstanbul
Marka
Volkswagen
Hepinize merhaba değerli otopark severler forumu ilk zamanlarından beri takip ediyordum fakat aracımızı tanıtmak nasip olmamıstı herkes tanıtıyor bende ekleyeyim dedım almak isteyen hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için inceleme tarzında tanıtmak istiyorum :)

Aracımız Ford Focus Trend X donanımlı 1.6TDCI dizel motora sahip ufak bir canavar 1.6 dizel için 90 hp ve 109 hp olmak üzere iki motor secenegı mevcut bizim aracımız 90 hp güce ve 215 nm torka sahip ve bu kasayı rahatlıkla haraket ettirebiliyor 90 hp oluşu kagıt üstünde acaba ? dedirtiyor ancak işler direksiyona gecınce değişiyor oldukca tatmin edici bir hızlanması mevcut 120 km ye kadar koltuga yapıstırıyor manuel vitesle cok eglenceli hale gelebiliyor tabi 2.0 motordan buna geçiçekler memnun kalmayacaktır orası her türlü yoruma acık :)

Yakıt konusu bu aracı alıp hiç düşünmeyeceginiz bişey kullanım şekline gore kucuk değişkenlik gecirmekle birlikte istanbul yollarında 5.8 ile 6.5 litre aralarında yakıyor uzun yolda 4.5 litlere kadar düşer diye tahmin ediyorum lakin biz hiç görmedik sürekli 160 ve üstü gittiğimiz için 5.0 ile 5.6 arası yaktırıyoruz karadenize giden yolları biliyorsanız cok sık düzlük yoktur rampalar falan turbosuz araclar için işkencedir oralar hep neyseki bizim boyle bir sorunumuz yok 4 kişilik bir aile ile full bagajlı bir focus bu yollarda yag gibi kayıyor şüphe olmasın:)

Parça kalitesi olarak üst taraflarda yumusak malzeme kullanılmıs gayet güzel ama torpido hizasından itibaren sert plastige yer verilmiş kapılardada göğüs bolgesınde kullanılan malzemenin aynısından kullanılmıs biraz daha serti tabi o kısımda cok geniş oldugu için ve tam kolunuzun hizasında oldugu için uzun yolda kolunuz istemeden oraya gidiyor ve rahat oluyor arka kapılar biraz daha sertlesmıs artık yumusak bir seye dokunamazsınız ama kalite olarakda kotu değil bu segmente bu fiyata yeterli

Eşya gözü açısından cokda fazla birşey sunmuyor vites önünde çakmaklıgında bulundugu bir alan var orası tam yenı nesil koca telefonlar kadar baskada bişey koyamazsınız torpido gözü oldukca derin ve genıslıgı yeterli yanı cok asırı bir alanı yok ama baya bisey koyarsınız vites önündeki alanla torpido gözü içinde kaydırmaz ped tarzı yumusak bir malzeme ile kaplamıslar buda güzel olmus kaplı dediğim de kumas gibi oraya işlenmemiş yerınden cıkartabiliyorsunuz ford neden bunu boyle yapmıs bilmiyorum sanırım cıkartılıp rahat temizlenebilmesi içindir sonrasında ön kapılarda bir cep var ancak cok genıs degil 0.5 ml lik pet şişe ve bir iki bez koyarsınız o kadar arka kapılarda göz yok ama koltukların yanlarında oyuk mevcut onlarda oldukca işlevsiz,koltukların arkasında birer cep mevcut onlarda bazen cok işe yarayabiliyor bizce ve son olarak far kumandası altında kapaksız derinliği olmayan bir göz var bir iki kartvizit koyuyoruz baskada bişey konulmaz birde bagajı soylım internetten ogrendiğim kadarıyla 526 litre gibi bir bagajı var ama kenarları cıkıntılı oldugundan dumduz bir sekli yok küçük boy stepne var o alt kısma baya ıvır zıvır koyulabiliyor bagajda gayet yeterli baya bişeyler alıyor ama kotu bir yanı var aydınlatması cok az 1 tane lampa koymuslar bir köşeye kendini aydınlatıyor bagaja bir faydası yok

Multimedya olarak radyo cd calar bir ses sistemimiz var dokunmatık ekran yok normal tuslu 2 parmak genıslıgınde bir ekranı mevcut usb girişi yok aux girişi mevcut onuda torpido gözüne gizlemişler güzel olmus ortalıkta kalabalık yapmıyor kapılarda olmak üzere 4 hoparlörü ve yan ayna hizalarında twitterleri mevcut ses kalitesi gercekten cok iyi oldukca yuksek ses veriyor ve tatmın edici bir bass vuruyor bunun yuksek donanımlısında sony marka multimedya sistemi kullanılıyor eminım onlar daha iyidir :)

Aydınlatma olarak halojen farlar mevcut aydınlatması basarılı uzunları baya saglam ileriyi gösteriyor biz sehirler arası yolda zifiri karanlıkta giderken uzunları kullanma ihtiyacı bile duymamıstık ama bu bizim arac için gecerli fabrika çıkısı ampulleri nasıldır bilemem bunun üstündeki ampuller aldıgımızda değişmişti yan sinyalleri ayna üstüne almıslar buda guzel bir tasarım oyunu olmus bu donanımda sis lambası olmuyor onlarıda biz kendimiz taktık birde arka sis lambası mevcut. İç aydınlatmada ön kısımda çift taraflı bir lambamız var arka tarafta aydınlatma yok olsaymıs daha iyi olurmus ama buda yeterli oluyor aydınlatma kısmıda bu şekilde

Konfor ve sürüş açısından focus derin cukurlu bozuk asfaltlı yolları cok sevmiyor 205/55/16 lastikleri olmasına ragmen derin cukurlarda ve bozuk asfaltta rahatsız ediyor serte dönük süspansiyonları var o derin cukurlardan gecerken bobrek taşı düşürebilir 120 den itibaren yol ve rüzgar sesini içeri almaya baslıyor bozuk yollarda yol sesi daha erken süratlerde gelmeye baslıyor motor sesine bakacak olursak burası cok garip dizel motordan bahsediyoruz ama içeriye motor sesini hiç dizelmiş gibi vermiyor sehir içi süratlerde sadece 1. vitesde ses duyuyorsunuz onun dısında baska duyamıyosunuz otoban süratlerindede aynı sekilde 3000-3500 devire kadar motor sesi ciddi anlamda az ama ondan sonra motor sesini bir dizelde olması gerektiği kadar alıyorsunuz ama hıcbir zaman rahatsız edici olmuyor zaten müzik de dinliyorsanız hıc bu seylere takılmıyosunuz sonrasında sürücü koltugu için yukseklik alçaklık ayarı ve bel destegi mevcut ama bel destegi cok yeterli değil bunun için 10-15 liraya satılan bel destekleri var koltuga gecirilen bircogunuz görmustur ondan alıp takmak zorunda kaldık uzun yolda yeterli olmuyor cunku bu arada kumak koltuk hiçbir sekilde deri yok :D yolcu koltugunda sadece koltugu ileri geri alıyorsunuz yaslandıgınız yerı ayarlıyosunuz o kadar yanal desteklerde sizi koltuga sabitliyor kolcak da bu donanımda mevcut değil cok arayan olursa basarılı kolcaklar mevcut alıp takılabilir direksiyondan cok bahsetmicem ford klasiği bilen bilir sadece suna degınıcem direkisyon yükseklik ve derinlik ayarı var normal spor ve konfor sekilndede direksiyon sertlik ayarı var yol bilgisayarı mevcut içinde anlık tüketım ortalama tüketım kalan menzil ortalama hız sıcaklık gibi olması gereken asgari hersey mevcut elektrikli ısıtmalı yan aynalar mevcut aynaların görüş açısı yeterli sikayetci oldugumuz birsey olmadı bu zamana kadar manuel klima mevcut ve cok iyi sogutuyor klima kullanmakdan hıc cekınmeyız zaten 0.3 litre etkiliyor yakıtı buda bi deger değil yanı :D Sürüşü de bizi tatmin ediyor yola oturan kopmayan yatmayan rayda gidiyormus gibi giden bir karakteri var süspansiyonların serte dönuk olması burada işe yaramıs bircok aracın hızını azaltarak girdiği virajlara focusla siz biraz daha süratle girebilirsiniz ha elinize bisey gecmez ama hem sürüş zevki hem sürüş güvenliği aracı virajda cok yattıgı için kaza yapma riski atlatan tanıdıgımız var yani iş boyle olunca övünüyormus gibi yada risk alıyormusuz gibi anlattıgımız seyler aslında guvenlık için onemli faktorler
Tasarım olarakda üstünde ufak oynamalara müsait lakın aile aracı oldugundan pek o işlere girmıyoruz ekstra olarak 1 numara amerikan cam filmi mevcut ve bu donanımda olmayan sis farları mevcut dediğim gibi ampulleri beyazımsı güzel bir ampulle değiştirilmiş o kadar:)
Sonuc olarak bu modellerde bu segmentte seçilebilecek az yakan cok kaçan cinsten şık bir ortalama arac arıyanlara aileye hb kasası genclere gidecek sorunsuz saglam bir seçenek piyasasıda haraketli denilebilir satmak isteyen cok fazla ugrazmaz boyle bir arac

Abilerım kardeslerım focusla ilgili bahsedeceklerım bu kadar merak ettiğiniz birsey varsa sorabilirsiniz eksiklerim varsa onlarıda belirtebilirsiniz kımseyi eksik yada hatalı bilgilendirmek istemeyiz herkese kazasız belasız sürüşler allah hepimize sahip olduklarımızın daha iyilerini nasip eder inşallah:)
15032634_1349734341717475_1775690478_n.jpg
15057963_1349734295050813_589495706_n.jpg
15046375_1349734618384114_567652489_n.jpg

anl_akl

Panpa
8 Eyl 2016
1,247
3,438
3,720
Ankara
Çok beğendiğim sevdiğim bir araba ikinci elde ciddi ciddi düşünülebilir.Ancak kendi tecrübelerim konfor u pek iyi sayılmaz yalıtım da aynı şekilde ancak her türlü iş görür hemde fazla fazla imkanlar sunarak.Direksiyon sertlik ayarı olduğunu bilmiyordum araba gözümde çok daha yükseldi.Çok güzel bir araba güle güle binmeniz dileğiyle.

Kutay Altunordu

Profesör
8 Eyl 2016
78
72
1,060
İstanbul
Marka
Volkswagen
Çok beğendiğim sevdiğim bir araba ikinci elde ciddi ciddi düşünülebilir.Ancak kendi tecrübelerim konfor u pek iyi sayılmaz yalıtım da aynı şekilde ancak her türlü iş görür hemde fazla fazla imkanlar sunarak.Direksiyon sertlik ayarı olduğunu bilmiyordum araba gözümde çok daha yükseldi.Çok güzel bir araba güle güle binmeniz dileğiyle.
İyi dilekleriniz için sağolun O yönundende bahsettım evet konforu şöyle arac rahat koltuklar rahat destekleri falan güzel de süspansiyonlar serte dönük bozuk yollarda neyın üstünden geçtiğinizi hissediyorsunuz bu yol tutuşa performansa katkı saglıyor ancak rallici değiliz sonucta senede 4 bin km yapan ortalama bir aileyiz ülkemiz yollarında cokda konforlu diyemeyiz konfor odaklı arac almak istesek bu sefer sürüşten kısmamız gerekir yalıtım konusunda bozuk yollarda yıne kotu asfaltta müziğin sesini biraz daha açtırma ihtiyacı duyuyorsunuz yol sesini alıyor rüzgar cok almıyor her aracta oldugu kadar motor seside rahatsız edici değil 1.vitesde cok hissediyorsunuz o kadar fiyatına ve sunduklarına baktıgınız zaman kesinlikle tercih edilebilecek şık bir arac ikinci elde kuvvetli 35 binden 50 bine kadar fiyatları mecvut benım gozumde ne olursa olsun edecegı 40 bin falan o kadar şişirmeye gerek yok :)

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım