Ford Focus MK 2.5 Yazılım Mantıklı mı?

omrcetin

Ömer Faruk
Asfalt Kurutucu
16 May 2020
49
61
635
Tekirdağ
Marka
Ford
90 HP beygir gücünde 204 NM torka sahip Focus’uma yazılım yaptırmak istiyorum. Bulunduğum yerde (Tekirdağ) 125 HP - 274 NM güç alabilceğimi söylediler. Hiç yazılım yaptırmadım, zararları var mı, yaptırsak verim alır mıyız? Yaptıran ya da bilgisi olan varsa lütfen yardımcı olsun. Şimdiden teşekkürler.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,939
7
51,184
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Motordan güç alırken başka yerlerden daha büyük kayıplar yaşamamanız için
90 ve 110 hp arasında motor gücü dışında güç aktarımı ve kontrolü üzerine akslar, frenler, salıncaklar, debriyaj, volan vb. mekanik farklar olup olmadığını mutlaka öğrenin.
Eğer farklar varsa aracı en azından 110hp tdci mekanik altyapısına upgrade edin ki elde edilecek güçle bir nebze başa çıkabilsin.

Kagan

Driver
Panpa
8 Eyl 2016
1,263
2,245
2,570
Ankara
Motordan güç alırken başka yerlerden daha büyük kayıplar yaşamamanız için
90 ve 110 hp arasında motor gücü dışında güç aktarımı ve kontrolü üzerine akslar, frenler, salıncaklar, debriyaj, volan vb. mekanik farklar olup olmadığını mutlaka öğrenin.
Eğer farklar varsa aracı en azından 110hp tdci mekanik altyapısına upgrade edin ki elde edilecek güçle bir nebze başa çıkabilsin.
yoktur

Kagan

Driver
Panpa
8 Eyl 2016
1,263
2,245
2,570
Ankara
90 HP beygir gücünde 204 NM torka sahip Focus’uma yazılım yaptırmak istiyorum. Bulunduğum yerde (Tekirdağ) 125 HP - 274 NM güç alabilceğimi söylediler. Hiç yazılım yaptırmadım, zararları var mı, yaptırsak verim alır mıyız? Yaptıran ya da bilgisi olan varsa lütfen yardımcı olsun. Şimdiden teşekkürler.
Hocam yazılımı motoru zorlamak için yapacaksanız büyük ihtimalle performans beklentiniz var demek ki, o yüzden yaptırın gitsin turbo erken biter onun dışında zaten zorlanan motora ne oluyorsa o.

Maganda

Profesör
Beta Programı
3 Şub 2020
1,457
3
1,414
2,470
İstanbul
Marka
Volkswagen

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,006
3
4,827
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
Motor bloğu 110 luk olanla aynı olduğu için bloktan yana sorun olacağını sanmam ama parça farkından dolayı parça mukavemeti konusunda aşınma normale göre artacaktır,bu da erken masraf demek.Yani hatrı sayılır güç ama erken aşınma ve sürpriz masraf ihtimali mi,yoksa stok halde binip minimum risk almak mı karar vermeniz gerekiyor.

Daha da ayrıntıya girersek,bazı focus 2 lerin baz donanımlarının arka freni kampana olabiliyor,120-130 beygirler fazla bir tehlike oluşturmaz ama frenleri daha çok yoracağı kesin o gücün.Motorunuzun bazı kronikleri ve hassas olduğu noktalar da var turbo hortumları,enjektörler gibi.Özellikle enjektörler için chiptuning işlemi oldukça fazla bir risk unsuru olabiliyor,bunun gibi bazı riskleri kabul ediyorsanız,motorunuzun genel durumu sağlıklıysa yaptırabilirsiniz.

Son düzenleme:

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,639
2
9,528
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo

Bir çok 1.6 tdci yazılımı ile uğraştım , hiç sorunla karşılaşmadım , aracınızda hali hazırda bir sorun yoksa tetikleyecek bir duruma sokmazsınız , kolay gelsin :)

Reddington

Panpa
15 Eki 2016
1,808
1
4,131
3,770
İstanbul
Marka
MINI
2 seneden fazla 109'luk motoru yazılım, downpipe ve susturucu ile birlikte stage 2 kullandım. Bir problem yaşamadım.
90'lık motorda mekanik turbo var, 109'da değişken geometrili var. 90'lıktaki turbo daha sağlam bir turbo ama enjektörler buna yetişemeyebiliyor. Bu sebeple turboyu hybritleyip, enjektör modifiyesi de yaparsanız gayet güzel güçler alırsınız. sadece yazılım ile ise 115hp gibi bir değeri sağlıklı alırsınız. Tabi nerede yapılacağı da önemli.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım