Fren boşalması hakkında

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Denizyagmur012

Profesör
8 Eyl 2016
376
212
1,145
26
Tokat
Arkadaşlar araçta frenler boşalınca el freni bundan etkileniyor mu? el freni elektronik değilse el frenini çeke çeke durdurabilir miyiz?

EmreBHZ

Profesör
8 Eyl 2016
672
1,274
2,270
El freni mekanik diye biliyorum bende ,hatta el freni sertlik ayarını kendin bile ayarlayabilirsin genelde iki yerden ayarlanıyor biri arabanın arka tarafının altında diğeri ise el freni körüğü arkasında yani arabanın içerisinde. Arabadan arabaya farklılık gösteriyor.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,201
45,790
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Oyle yuksek hizda fren bosaldiginda mekanik el frenini cekersen ya kaza yaparsin ya da el freni telini koparirsin. Bir iki dis ceksen bile telin kopma ihtimali yuksek. El freni genelde dusuk hizda bir seye yarayabilir, yuksek hizdayken durmak ya da iyice yavaslamak icin pek yararli degil

Denizyagmur012

Profesör
8 Eyl 2016
376
212
1,145
26
Tokat
Açıkçası 80 90 km hızla aralıklı basarak aracı durdurdum fakat bizim aracı el freni manuel kolla tabi. Burda çekmekten kastım bi anda değil bir iki diş. Benim merak ettiğim fren boşaldığında el freni bundan etkileniyor mu

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,201
45,790
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Açıkçası 80 90 km hızla aralıklı basarak aracı durdurdum fakat bizim aracı el freni manuel kolla tabi. Burda çekmekten kastım bi anda değil bir iki diş. Benim merak ettiğim fren boşaldığında el freni bundan etkileniyor mu
Yok sanirim etkilenmiyor hocam. El freninin mekanizmasi fren pedalindan haric calisiyor malum. Elektronik park freni olanlarda durum nedir bilemiyorum. Geleneksel el freninde orta kisimdaki saft tunelinin oldugu kisimdan arka tekerlere dogru bir tel gecer, basta da dedigim gibi onun mekanizmasi ayri.

Denizyagmur012

Profesör
8 Eyl 2016
376
212
1,145
26
Tokat
Yok sanirim etkilenmiyor hocam. El freninin mekanizmasi fren pedalindan haric calisiyor malum. Elektronik park freni olanlarda durum nedir bilemiyorum. Geleneksel el freninde orta kisimdaki saft tunelinin oldugu kisimdan arka tekerlere dogru bir tel gecer, basta da dedigim gibi onun mekanizmasi ayri.
teşekkür ederim

RedLine

Profesör
11 Eyl 2016
257
349
1,395
İstanbul
Marka
MINI
Giderken illa çekecekseniz düğmeye basılması gerekir diye biliyorum, yani "diş" olayı olmamalı.

Ugur

Panpa
Destekçi
Beta Programı
10 Eyl 2016
2,295
6,325
4,270
.
El freni teli var dediğiniz gibi ve normal frenden bağımsız . Yüksek hızlarda Allah göstermesin fren boşalırsa yapılacak en mantıklı şey , bir vites düşürmek , daha da yavaşlayınca bir vites daha düşürülür , hız ortalama 60 gibi olunca el freni çekilip durdurulur . Haa bu dediğim yol ile araba yine zarar görebilir ama mesafe uzunsa eğer güvenli bir şekilde durulur .

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,018
7
51,352
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
mesafeniz uygunsa vites düşürün, 3.vitesle başlayıp 2, en son 1 e bile alabilirsiniz. ama debriyajdan ayağınızı kontrollü çekin ki çekişin olduğu tekerlekler kilitlenmesin. ara ara düğmesini basılı tutarak el frenini de azar azar kullanın(sadece arka tekerleklere bağlı olduğunu unutmadan). sonra artık bir kum tepesi bulup orada mı durursunuz, kaçış rampası gibi şansa güzel bir yokuş bulup orada mı durursunuz bilemem...

* elektronik park frenleri hareket halinde çekildiğinde çoğu arabada normal fren sistemiyle ABS'li flaşörlü panik fren yapıyor.

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
Allah göstermesin, olacağı varsa da arkadaşların dediği gibi yapılır en fazla. Tabi Allah'a sığınıyoruz ama bu fren hidrolik sıvılarını 40.000km'de ya da 2 sene de bir değiştirin arkadaşlar özelliğini yitiriyor ısınıp soğudukça. Bir de fren hortumları tabi, sıcak soğuk su toz toprak derken yıpranıp çatlamaya başlıyor..

Wctr

Profesör
8 Eyl 2016
135
187
1,185
Bursa
El freni tık tık çekilmeli. Motor freni kullanılmalı çok yavaş hareketlerle araç sağa sola hareket ettirilmeli ki lastikler direnç ile karşılaşsın, katedilen yol uzasın.

can

Yönetim
Editör
7 Eyl 2016
5
5
595
29
Istanbul
Marka
Renault
Hidrolik boşaldığında mekanik el freni de elektronik park freni de bu durumdan etkilenmez.Çünkü mekanik el freni arkadaki kampana veya kalipere halat vasıtasıyla bağlıdır elektronikler de ise arkadaki kaliperin üzerinde bulunan elektrik motoruna elektrik verilme vasıtasıyla bu işi yapar. Fakat elektronik park frenlerindeki gergiyi sürücü tarafından ayarlanması mümkün olmadığı ve arkaları sonuna kitleme riski olduğu için üreticiler bu güvenlik sorununa farklı çözümler bulmuştur. Bazı üreticiler araç gidiyor iken elektronik park freni butonunu çektiğinizde aracın fren pedalına siz basıyormuş gibi panik fren uygular(yani hidrolik boşalmışsa geçmiş olsun demek oluyor), Bazılarında ise belli bir hızın altında elektronik park freninin çekilmesine olanak tanır. Bildiğim kadarıyla anlatmaya çalıştım umarım açıklayıcı olmuştur.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım